АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Перелік питань для самостійного аналізу та контролю знань. 1. Охарактеризуйте основні завдання Європейського простору вищої освіти (ЄПВО)

Читайте также:
  1. III. Актуалізація опорних знань учнів.
  2. VI. ФОРМИ КОНТРОЛЮ
  3. VII. Тематика курсових робіт з аналізу фінансів підприємств
  4. VII.1. Матеріали контролю для підготовчого етапу заняття.
  5. VІ. Узагальнення і систематизація знань. Практична робота
  6. АНАЛІЗ МАСТАЦКАГА ТВОРА. ПРЫНЦЫПЫ І ШЛЯХІ АНАЛІЗУ МАСТАЦКАГА ТВОРА.
  7. Аналіз та оцінка середовища підприємств за методом SWOT-аналізу
  8. Аналізу підсумків навчального року
  9. Аналізуючи спірограму обстежуваного Р., 25 років чоловічої статі виявили наступні показники. Який з визначених показників не відповідає нормі?
  10. Антиконкурентні дії органів влади, місцевого самоврядування, адміністративно - господарського управління і контролю
  11. Аудиторська перевірка. Інші форми контролю в AT
  12. Бесіда (обговорення питань, дискусія, обговорення доповідей, рецензування відповідей студентів)

1. Охарактеризуйте основні завдання Європейського простору вищої освіти (ЄПВО).

2. Охарактеризуйте основні завдання, принципи й етапи адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу.

3. Під час якої конференції з проблем формування єдиного Європейського освітнього простору Україна приєдналася до цього процесу?

4. Що зроблено Україною на шляху інтеграції до Європейського освітнього простору?

5. Яка мета адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу?

6. Яка роль «Угоди про партнерство і співробітництво між Україною і Європейським Союзом» у процесі адаптації законодавства України до законодавства ЄС?

7. Які нормативно-правові документи стали основою при формуванні Європейського освітнього простору?

8. Які нормативно-правові документи стали основою участі України у формуванні єдиного Європейського освітнього простору?

9. Охарактеризуйте системи зарахування до ВНЗ для здобуття вищої освіти у країнах ЄС.

10. Охарактеризуйте використання системи академічних кредитів у країнах ЄС.

11. Охарактеризуйтеорганізацію навчального процесу у ВНЗ окремих країн ЄС.

Список рекомендованої літератури

1. Актуальні аспекти реалізації євроінтеграційних прагнень України: збірник наукових праць за матеріалами науково-практичної конференції (м. Ужгород, 29-30 листопада 2007 р.) / відп. ред. І. В. Артьомов. – Ужгород: Ліра, 2008. – 390 с.

2. Артьомов І. В. Український вимір європейської та євроатлантичної інтеграції: навч. посібник: у 2 кн. – Ужгород: Ліра, 2008. – Кн. 1. – 476 с.

3. Болонський процес. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.asta.edu.ua/acadamy/other/bolon.php

4. Взаємодія держави та громадянського суспільства в Україні в контексті проведення євроінтеграційної політики / М. С. Калина // Теорія та практика держ. управління. – 2005. – Вип. 2.

5. Європейська інтеграція України: поточна ситуація, завдання та пріоритети державної політики: матеріали засідання «круглого столу» / за заг. ред. О.В. Снігир. – К.: НІСД, 2010. – 64 с.

6. Закони України та інші нормативно-правові акти щодо європейської та євроатлантичної інтеграції України. [Електрон-ний ресурс]. – Режим доступу: http // www.zakon.rada.gov.ua.

7. Інтеграція в Європейський освітній простір: здобутки, проблеми, перспективи: монографія / за заг. ред. Ф. Г. Ващука. – Ужгород: ЗакДУ, 2011. – 560 с.

8. Модернізація вищої освіти України і Болонський процес / упоряд. М. Ф. Степко, Я. Я. Болюбаш, К. М. Левківський, Ю. В. Сухарніков. – К.: МОНУ, 2004. – 24 с.

9. План першочергових заходів щодо інтеграції України до Європейського Союзу на 2011 рік. Затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29 червня 2011 року № 612-р.

10. Послання Президента України Віктора Януковича до українського народу // Експертна доповідь НІСД «Україна ХХІ століття. Стратегія реформ і суспільної консолідації». [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.ukraine.be/data/upload/ publication/belgium/ua 51334/president1.pdf

11. Суліма Є.М., Шепелєв М.А. Глобалістика: підручник / Є.М. Суліма, М.А. Шепелєв. – К.: Вища школа, 2010. – 544 с.

12. Табачник Д.В. Мир без Украины? – Х.: Фолио. 2009. – 540 с.

13. Україна ХХІ століття. Стратегія реформ і суспільної консолідації //Експертна доповідь Національного інституту стратегічних досліджень до послання Президента України В. Януковича до українського народу. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://old.niss.gov.ua/book/Poslannya_2010/3.pdf

14. The Bologna Process 2020 – The European Higher Education Area in the new decade. Communiqué of the Conference of European Ministers Responsible for Higher Education. Leuven and Louvain-la-Neuve, 28-29 April 2009. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.bologna 2009benelux.org

Тема 2.Формування та розвиток системи вищої освіти в Україні

У Щорічному посланні Президента України до українського народу відзначалося: «Друга половина ХХ ст. та початок ХХІ ст. ознаменувалися безпрецедентним піднесенням значення освіти і науки як чинників забезпечення комплексного розвитку держав у цілому та кожного члена суспільства зокрема. Від стану освіти і науки та від ефективності державної політики у цих сферах залежить вирішення завдання консолідації українського суспільства, формування єдиного гуманітарного, інтелектуального, інформаційного і культурного простору, залежить те, чи зможе Україна посісти гідне місце в сучасному світі». Одним з найважливіших стратегічних завдань на сучасному етапі модернізації системи вищої освіти України є забезпечення якості підготовки фахівців на рівні міжнародних вимог.

Саме тому інтегрування у Європейський освітній простір, запровадження основних положень Болонського процесу передбачає врахування національних підходів до організації навчання, змісту освіти, традицій у підготовці майбутніх фахівців з вищою освітою. У програмних європейських документах щодо розвитку вищої освіти зазначається, що університети значною мірою повинні зберігати свої власні традиції, надбання, школи. Тому мова не йде про пряме за-провадження закордонного досвіду в навчальний процес українських університетів.

Період з 2010 до 2020 року повинен стати ключовим у реалізації довготермінових стратегій щодо визнання вищої освіти України в європейському і світовому освітньому просторі.

В Україні, як і в інших розвинених країнах світу, вища освіта визнана однією з провідних галузей розвитку суспільства. Стратегічні напрями розвитку вищої освіти визначені Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про вищу освіту», Національною доктриною розвитку освіти, указами Президента України, постановами Кабінету Міністрів України.

Основною метою державної політики в галузі освіти є створення умов для розвитку особистості і творчої самореалізації кожного громадянина України, оновлення змісту освіти та організації навчально-виховного процесу відповідно до демократичних цінностей, ринкових засад економіки, сучасних науково-технічних досягнень.

Пріоритетними напрямами державної політики щодо розвитку вищої освіти є:

• особистісна орієнтація вищої освіти;

• формування національних і загальнолюдських цінностей;

• створення для громадян рівних можливостей у здобутті вищої освіти;

• постійне підвищення якості освіти, оновлення її змісту і форм організації навчально-виховного процесу;

• запровадження освітніх інновацій та інформаційних технологій;

• формування в системі освіти нормативно-правових і організаційно-економічних механізмів залучення та використання позабюджетних коштів;

• підвищення соціального статусу і професіоналізму працівників освіти, посилення їх державної і суспільної підтримки;

• розвиток освіти, як відкритої державно-суспільної системи;

• інтеграція вітчизняної вищої освіти до європейського та світового освітніх просторів.

Сучасні загальноцивілізаційні тенденції розвитку роблять системоутворювальний вплив на реформування системи освіти України, яке передбачає:

· перехід до динамічної ступеневої системи підготовки фахівців, що дасть змогу задовольняти можливості особистості у здобутті певного освітнього та кваліфікаційного рівня за бажаним напрямом відповідно до її здібностей, та забезпечити її мобільність на ринку праці;

· формування мережі вищих навчальних закладів, яка за формами, програмами, термінами навчання і джерелами фінансування задовольняла б інтереси особи та потреби кожної людини і держави в цілому;

· підвищення освітнього і культурного рівня суспільства, створенні умов для навчання упродовж усього життя;

· піднесення вищої освіти України до рівня вищої освіти в розвинутих країнах світу та її інтеграція у міжнародне науково-ос-вітнє співтовариство.

Стратегічними завданнями реформування вищої освіти в Україні є трансформація кількісних показників освітніх послуг у якісні. Цей трансформаційний процес має базуватися на таких засадах:

• національна ідея вищої освіти, зміст якої полягає у збереженні та примноженні національних освітніх традицій. Вища освіта покликана виховувати громадянина держави Україна, гармонійно розвинену особистість, для якої потреба у фундаментальних знаннях і у підвищенні загальноосвітнього і професійного рівня асоціюється зі зміцненням своєї держави;

• розвиток вищої освіти має підпорядковуватися законам ринкової економіки, тобто закону розподілу праці, закону змінності праці та закону конкуренції, оскільки економічна сфера є винятково важливою у формуванні логіки суспільного розвитку. Необхідно враховувати при цьому не менш важливі чинники – соціальні, політичні, духовного життя, суспільної свідомості, культури та морально-психологічних цінностей. Значна частина проблем, що накопичилися у системі вищої освіти, пов’язані насамперед з розбалансованістю комплексу зазначених чинників суспільних перетворень;

• розвиток вищої освіти слід розглядати у контексті тенденцій розвитку світових освітніх систем, у т.ч. європейських. Привести законодавчу і нормативно-правову базу вищої освіти України до світових вимог, відповідно структурувати систему вищої освіти та її складові, упорядкувати перелік спеціальностей, переглянути зміст вищої освіти; забезпечити інформатизацію навчального процесу та доступ до міжнародних інформаційних систем. Вищій школі необхідно не лише орієнтуватись на ринкові спеціальності, але й наповнити зміст освіти новітніми матеріалами, запровадити сучасні технології навчання з високим рівнем інформатизації навчального процесу, вийти на творчі, ділові зв’язки з замовниками фахівця.

Міністерство освіти і науки України на основі міжнародних документів з питань демократизації, гуманізації в освіті і прав людини здійснило низку масштабних заходів для створення нової нормативно-правової бази національної вищої освіти України. Прий-нятий в Україні комплекс нормативно-правових документів, пройшов апробацію на міжнародному рівні та визначає ідеологію реформування всієї освітньої галузі.

Указ Президента України від 25 червня 2013 року №344/2013


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.005 сек.)