|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Самостійна робота1) На основі поданих слів утворіть словосполучення способом прилягання; визначте, чим виражене залежне слово. Зразок: І варіант. Розповідати; виховувати. II варіант. Працювати, стояти. ІІІ варіант. Написати, учитися. 2) Зробіть повний аналіз словосполучень за такою схемою: а) виділіть з речення словосполучення і запишіть його; б) вкажіть тип словосполучення за головним словом; в) спосіб підрядного зв'язку між словами. І варіант. Я довго слухала розмову чарівну ясного місяця і лагідної зорі. II варіант. Темне чоло побережного каменя хвилі коханій назустріч засяяло. III варіант. А у тую неділеньку рано синє море чудово так грає. (Із творів Лесі Українки) VI. Підбиття підсумків уроків VII. Домашнє завдання 1. Користуючись опорною таблицею, уміти розповідати про словосполучення. 2. Утворити словосполучення за допомогою керування. Сподіватися (успіх); стикатися (труднощі); спіткнутися (поріг); знемагати (спрага); чинити (кривда); ухилятися (робота); докоряти (брат); повідомляти (друг); ризикнути (життя); стосуватися (ми); пишатися (перемога); дошкуляти (він); поквитатися (насмішник); покладатися (хлопці). 3. Виконати вправу з підручника (на вибір учителя). Урок № ___ Тема. Речення. Його основні ознаки. Мета: систематизувати знання учнів про речення, підрядний та сурядний зв'язок слів у ньому; поглибити вміння визначати межі речень у тексті, грамотно вимовляти речення, різні за метою висловлювання та емоційним забарвленням, правильно вживати розділові знаки в кінці речень; розвивати логічне мислення, пам'ять, уміння узагальнювати та систематизувати наукову інформацію; виховувати естетичний смак. Обладнання: підручник, узагальнюючі таблиці, картки, дидактичний матеріал. ХІД УРОКУ I. Актуалізація опорних знань учнів Групова робота. Завдання учням І група — Складіть зв'язну розповідь на тему «Словосполучення». Користуючись узагальнюючою таблицею, зробіть повідомлення. II група — Складіть зв'язне висловлювання на тему «Відмінність словосполучення від слова і речення». III група Випереджальне завдання — Спробуйте накреслити узагальнюючу схему до теми «Речення». II. Оголошення теми й мети уроку III. Опрацювання нового матеріалу Групова робота. Кожна група отримує картки із завданнями. Після групового аналізу й опрацювання учні розповідають однокласникам про основні ознаки речення. Усі відомості колективно заносяться в узагальнюючу таблицю. Теоретичний матеріал ілюструється прикладами з карток. І група Картка 1 Охарактеризувати речення за метою висловлювання та емоційним забарвленням. Розповісти про інтонацію та розділові знаки в кінці речень. Ставні берези вздовж дороги обабіч стали в два ряди. (М. Рильський) Любив дід гарну бесіду й добре слово. (О.Довженко) Що ж робити? Чому той край так дивно звався — Герри? (Л. Костенко) Прошу, боцмане, сідайте! (О. Корнійчук) Грайте, струни серця, грайте! (В. Сосюра) І в садку в нього справжні дива! (О. Гончар) Чи совам зборкати орла? Хай стануть усі проти воєн! Так ніхто не кохав! Через тисячі літ лиш приходить подібне кохання. (З творів В. Сосюри) II група Картка 2 Охарактеризувати речення за складом граматичної основи та за будовою. Не спить планета. (О. Гончар) Ранками на пониклі трави падали холодні роси. (Ю. Збанацький) Дорожи честю змолоду. (Народна творчість) Скрізь повіяло весною. Стиха долітають звуки піаніно, а думки своє снують. (М. Івченко) Схід уже червонів малиново, але навколо ще стояла пітьма. (Ю. Збанацький) Змалку його обступали білі стіни, на яких висіли вишиті маминими руками рушники. (І. Цюпа) Защебетав соловейко — пішла луна гаєм. (Т.Шевченко) III група Картка 3 Дати характеристику реченням за наявністю чи відсутністю другорядних членів речення та за повнотою вираження думки. Стугонить узбережжя. (О. Гончар) Зійшло сонце. Гриміло. (М. Стельмах) Нам скорились темні води... (М. Рильський) Так прожила я цілу довгу зиму. (Леся Українка) Українська пісня може кожне серце полонить. (М. Рильський) Людина — до праці. (Народна творчість) Інколи з'явиться земля. Але то не рідна, а чужа. (О. Довженко) Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.) |