АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Тема 4.4.1 Економічні збитки від забруднення навколишнього середовища. Забруднення води

Читайте также:
  1. Бюджетно-податкова політика забезпечує найважливіші економічні функції держави, які формують її дієздатність в економічній політиці:
  2. ВЗАЄМОДІЯ ГЕНОТИПУ Й УМОВ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА. МОДИФІКАЦІЙНА МІНЛИВІСТЬ
  3. Види і масштаби забруднення навколишнього середовища
  4. Виробничі можливості в економічній системі та проблема економічного вибору
  5. Власність, її сутність, форми та місце в економічній системі.
  6. Вплив параметрів технічного стану і ТО на собівартість сільськогосподарської продукції та основні техніко-економічні показники використання МТП
  7. Вступ. Економіка охорони навколишнього середовища як наука Рівень життя, виробництва і стан навколишнього середовища
  8. Глобальні наслідки забруднення довкілля
  9. Головні макроекономічні показники (проблема валоєвого і чистого доходів)
  10. Екомічний дирижизм – напрям економічної теорії, що розвиває ідею активного втручання держави у макроекономічні процеси.
  11. Економічна політика і макроекономічна рівновага. Основні макроекономічні цілі
  12. Економічні вчення періоду монополістичної конкуренції.

Обсяги скидів забруднюючих речовин та їх концен­трацію визначають на підставі даних обстеження об'єк­тів та аналізу журналів обліку водоспоживання, водовідведення, роботи каналізаційних насосних станцій тощо з урахуванням вимог дозволів на спецводокористування та затверджених норм гранично допустимих скидів (ГДС). Визначені при цьому показники включаються в розрахункові формули.

Середню концентрацію забруднюючих речовин у стічних водах за період порушення водоохоронного за­конодавства визначають з усієї сукупності відібраних і підданих хімічному аналізу проб стічної води і обчис­люють за формулою

де Сс — середня концентрація, що приймається як роз­рахункова при визначенні збитків, г/м3; С1, С2, Сп — концентрація забруднюючих речовин у відібраних про­бах за період порушення водоохоронного законодавства, г/м3; п — кількість проб.

Об'єм стічних вод із суден, плавзасобів і водних спо­руд розраховують за формулою

де 0,9 — коефіцієнт, що враховує нормативні витрати води; Wз.в — об'єм забраної води, м3; Wн.в— об'єм не­використаної води, м3; Wст.в — об'єм стічної води в міст­костях водного транспорту або зданої на берегові очис­ні споруди, м3.

За відсутності даних про кількість нафти чи інших забруднюючих речовин їх масу визначають за формулою

де Мі — маса нафти (нафтопродуктів), яка потрапила у воду, т; Мр—маса нафти (нафтопродуктів), розлитої на 1 м2 поверхні води, т; Мф — маса нафти на 1 м2 поверх­ні води, що має природне походження; S —площа роз­ливу нафти, м2; 10-6 — коефіцієнт, який враховує роз­мірність величин; Ср — концентрація розчиненої у водінафти на глибині п, г/м3; Сф.к — фонова концентрація розчиненої у воді нафти, г/м3; V — об'єм забрудненої води, м3, що визначається за формулою

де п — глибина поширення нафти у воді, м.

При встановленому факті забруднення поверхневих та морських вод збитки в гривнях для наднорма­тивних скидів визначають за формулою

де Vх — витрати зворотних вод, м3/год; Тх — тривалість наднормативного скиду, год; Сс.ф - середня фактична концентрація забруднюючих речовин у зворотних водах, г/м3; Сд — дозволена до скиду концентрація забрудню­ючих речовин, яку визначено при затвердженні ГДС, г/м3. У разі скиду речовин, які відсутні в переліку до­пустимих до скиду, а фактична концентрація їх пе­ревищує гранично допустимі концентрації (ГДК) для водного об'єкта, що приймає зворотні води, в розрахун­ковій формулі Сд приймається рівним ГДК; 0,06 — коефі­цієнт відшкодування збитків як частка мінімальної за­робітної плати, що припадає на знешкодження забруд­нення 1 м3 водного прошарку, Аі — показник відносної небезпечності речовини, визна­чається із співвідношення 1/Сгдк, де Сгдк — гранично допустима концентрація цієї речовини згідно з Санітар­ними правилами і нормами або Узагальненим перелі­ком ГДК шкідливих речовин для води рибогосподар­ських водойм;

n — величина мінімальної заробітної плати, грн, φ — коефіцієнт, який враховує категорію вод­ного об'єкта: морські та поверхневі водні об'єкти кому­нально-побутового водокористування — 1,0; поверхневі водні об'єкти господарсько-питного водокористування — 1,4, поверхневі та морські водні об'єкти рибогосподар­ського водокористування II категорії— 1,6, І категорії — 2,0; 10-6 — коефіцієнт, який враховує розмірність вели­чин.

Збитки для самовільних, аварійних та санкціонова­них вимушених скидів зворотних вод визначають за формулою

Збитки для скидів зворотних вод із водних транс­портних засобів визначають за формулою

де W — об'єм скинутих зворотних вод, м3; Сф—-фак­тична концентрація забруднюючої речовини в зворотних водах, г/м3.

У разі відсутності даних про витрати скинутих із судна господарсько-фекальних вод та про їх концентра­цію об'єм накопичення їх для суден І категорії (судна довжиною понад 65 м необмеженого району плаван­ня, незалежно від чисельності екіпажу) приймається рів­ним 50 л, для решти категорій —25 л на одну особу за добу.

Збитки для аварійних та інших скидів сировини, ре­човин у чистому вигляді визначають за формулою

де М — маса скинутої забруднюючої речовини, кг.

Збитки від забруднення водного об'єкта сміттям роз­раховують за формулою

де Мс — маса сміття, ц, що зібране судном-сміттєзбірником, визначена як добуток множення забрудненої площі S, м2, на середню масу Wср сміття, ц, з 1 м2,зі­браного в трьох різних місцях забрудненої акваторії на однаковій відстані від її центра за формулою

S — площа водної поверхні, забрудненої сміттям, м2; Кх — коефіцієнт, що характеризує ступінь забруднення поверхні води сміттям 4,0 — вартість перевезення та утилізації сміття; крб.; Аі — показник небезпечності сміття, визначається з відношення 1/ГДК найбільш не­безпечної забруднюючої речовини, яка була виявлена в складі скинутого сміття; Т — час роботи спецсуден на збиранні сміття, год; 2,5 — вартість 1 год роботи спец-судна, грн.

Загальну суму збитків при одночасному забрудненні водного об'єкта кількома забруднюючими речовинами визнача­ють додаванням до найбільшої з усіх розрахованих су­ми збитків для інших забруднюючих речовин, помноже­ної на коефіцієнт 0,15.

У разі залпового скиду, що призвів до забруднення водного об'єкта в контрольному отворі до 50 і більше ГДК, розраховану суму збитків помножують на коефі­цієнт 10.

Якщо було вжито заходів щодо ліквідації наслідків забруднення, то сума збитків зменшується залежно від кількості зібраної забруднюючої речовини та часу, ви­траченого на ліквідацію наслідків забруднення. Змен­шену суму збитків розраховують за формулою

де Зп.с — початкова сума збитків, крб.; ∆Мі — маса зі­браної забруднюючої речовини за кожний відрізок часу збирання, т; М — маса скинутої забруднюючої речови­ни, т; Кзі — коефіцієнт зменшення збитків згідно зі стро­ками ліквідації наслідків забруднення:

При самовільному та безгосподарному водокористу­ванні або перевищенні ліміту використання води збитки розраховують за формулою

де W — об'єм води при самовільному або безгосподар­ному її використанні, м3; r — чинні на час порушення тарифи на воду, грн./м3.

 

[7] ст..165-170

ЕКОЛОГІЧНИЙ БЮДЖЕТ І ПРИРОДООХОРОННІ ФОНДИ

Для фінансування екологічних програм і за­ходів утворюються державний та місцеві позабюджетні фонди охорони навколишнього середовища. Місцеві по­забюджетні фонди формуються в межах єдиного поза­бюджетного фонду місцевого самоврядування за ра­хунок:

· платежів за забруднення навколишнього середо­вища;

· грошових стягнень за порушення норм і правил охо­рони довкілля, санітарних норм і правил та за шкоду, заподіяну порушенням законодавства в результаті гос­подарської та іншої діяльності, за понадлімітне вико­ристання природних ресурсів;

· цільових та інших добровільних внесків підприємств, установ, організацій та громадян;

· надходжень від реалізації конфіскованого відповідно до законодавства майна, яке було предметом екологіч­ного правопорушення.

Розподіл платежів, що надходять до місцевих поза­бюджетних фондів охорони навколишнього середовища, здійснюють органи місцевого самоврядування за подан­ням державних природоохоронних органів.

Державний позабюджетний фонд охорони навколиш­нього середовища утворюється за рахунок:

· відрахувань з відповідних місцевих позабюджетних фондів, розмір яких визначається Верховною Радою;

· добровільних внесків підприємств, установ, організа­цій, громадян та інших надходжень.

Розподіл платежів, що надходять до державного по­забюджетного фонду охорони навколишнього середови­ща, здійснюється Кабінетом Міністрів за поданням дер­жавних природоохоронних органів.

Кошти місцевих і державного позабюджетних фон­дів використовуються тільки за цільовим призначенням для фінансування природоохоронних та ресурсозберіга­ючих заходів, у тому числі наукових досліджень з цих питань, а також заходів щодо зниження впливу забруд­нення біосфери на здоров'я людини.

Стимулювання охорони довкілля та раціонального природокористування передбачає:

· надання пільг при оподаткуванні підприємств, які реалізують заходи щодо раціонального використання природних ресурсів та охорони навколишнього середо­вища, а також при переході їх на маловідходні ресурсо- й енергозберігаючі технології, при організації ви­робництва і впровадженні очисного обладнання та устаткування для утилізації забруднюючих речовин і переробки відходів, а також приладів контролю за ста­ном середовища і джерелами викидів та скидів забруд­нюючих речовин, при виконанні інших екологічних за­ходів;

· надання на пільгових умовах короткострокових і довгострокових позик для реалізації заходів щодо за­безпечення раціонального використання природних ре­сурсів та охорони навколишнього середовища;

· встановлення підвищених норм амортизації основних виробничих природоохоронних фондів;

· звільнення від оподаткування фондів охорони на­вколишнього середовища;

· передачу частини коштів позабюджетних фондів охо­рони навколишнього середовища на договірних умовах підприємствам на заходи для гарантованого зниження викидів і скидів забруднюючих речовин і зменшення шкідливих фізичних, хімічних та біологічних впливів на стан навколишнього середовища, на розвиток екологіч­но безпечних технологій та виробництв;

· надання можливостей отримання природних ресур­сів під заставу.

 


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.006 сек.)