|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Література для підготовки
1. Закон України „Про правові засади цивільного захисту” від 24 червня 2004р. за № 1859-IV.; 2. Закон України „Про правовий режим надзвичайного стану.” 3. Постанова Кабінету Міністрів України від 3 серпня 1998 р. N 1198 (1198-98-п) "Про єдину державну систему запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру" 4. Постанова Кабінету Міністрів України від 16 лютого 1998 р. N 174, якою затверджено Положення про Державну комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій 5. Наказ МНС України від 21.12.98 N 387 Про затвердження типових положень про функціональну та територіальну підсистеми єдиної державної системи запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру. 6. Постанова Кабінету Міністрів України від 14.06.02р. №843 “Про затвердження Загального положення про спеціальну Урядову комісію з ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і Загального положення про спеціальну комісію з ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру регіонального, місцевого та об'єктового рівня”. 7. Постанова Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2000 р. N 1386 Типове положення про управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи обласної, Київської та Севастопольської міської державної адміністрації. 8. Безопасность и предупреждение чрезвычайных ситуаций. Механизмы 9. Види аварі, катастроф і стихійного лиха. Завдання міністерств і відомств
Лекція 1.2.1. Управління функціональною та територіальною підсистемами єдиної державної системи запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру. 1. Мета та завдання функціональної і територіальної підсистем.2. Органи управління підсистемами. 3. Режим діяльності підсистем.
Завдання для самостійного опрацювання по темі № 1.2.1. 1. Основні засади взаємодії органів управління функціональної і територіальної підсистем єдиної державної системи та їх структурних підрозділів. 2. Планування і фінансування роботи функціональної і територіальної підсистем. 3. Підготувати Схему структури управління функціональної і територіальної підсистем.
Семінар 1.2.2. Побудова організаційної структури управління функціональної та територіальної підсистем. Системність в їх діяльності. Питання для усного опитування:
1. Охарактеризувати Структуру функціональної та територіальної підсистем за допомогою підготовленої схеми. 2. Функції органів виконавчої влади територіальної підсистеми, пов’язані із запобіганням і реагуванням на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру. 3. Режим діяльності функціональної і територіальної підсистем.
Тема дискусії: Як впливає на ефективність діяльності існування де-юре трьох системи з питань цивільного захисту: система цивільної оборони, Єдина державна система запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру, Єдина державна система цивільного захисту?
Поняття Функціональна підсистема єдиної державної системи запобігання і реагування на надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру (далі - функціональна підсистема) - складова частина єдиної державної системи, створюється на базі міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, включає їх регіональні та місцеві структурні підрозділи, підпорядковані державні підприємства, установи та організації з відповідними силами і засобами, які здійснюють у межах своєї компетенції нагляд за забезпеченням техногенної та природної безпеки, організовують проведення роботи із запобігання надзвичайним ситуаціям техногенного та природного походження і реагування у разі їх виникнення з метою захисту населення і довкілля, зменшення матеріальних втрат. Сили і засоби функціональної підсистеми - військові, спеціальні і спеціалізовані цивільні підрозділи з їх оснащенням, наглядові органи та інформаційні бази структурних підрозділів, недержавні (добровільні) рятувальні формування, призначені або залучені до виконання завдань щодо запобігання і реагування на надзвичайні ситуації. Орган управління функціональною підсистемою – міністерство або інший центральний орган виконавчої влади, його уповноважений структурний підрозділ, призначений в межах своєї компетенції для безпосереднього керівництва діяльністю щодо запобігання і реагування на надзвичайні ситуації. Аварійно (пошуково) рятувальна служба функціональної підсистеми - структурний підрозділ міністерства або іншого центрального органу виконавчої влади, призначений для організації та здійснення в межах його компетенції заходів щодо запобігання і реагування на надзвичайні ситуації. Режим повсякденної діяльності - при нормальній виробничо-промисловій, радіаційній, хімічній, біологічній (бактеріологічній), сейсмічній, гідрогеологічній і гідрометеорологічній обстановці (за відсутності епідемії, епізоотії та епіфітотії). Режим підвищеної готовності - при істотному погіршенні виробничо-промислової, радіаційної, хімічної, біологічної (бактеріологічної), сейсмічної, гідрогеологічної і гідрометеорологічної обстановки (з одержанням прогнозної інформації щодо можливості виникнення надзвичайної ситуації); Режим діяльності за надзвичайної ситуації - при реальній загрозі виникнення надзвичайних ситуацій і реагуванні на них; Режим діяльності у надзвичайному стані запроваджується в Україні або на окремих її територіях у порядку, визначеному Конституцією України та Законом України "Про надзвичайний стан". Територіальні підсистеми створюються в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі для запобігання й ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного, природного та військового характеру в межах відповідних територій і включають територіальні органи управління спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань цивільного захисту, відповідні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.005 сек.) |