АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Рейтингові агентства

Читайте также:
  1. Анализ услуг кадрового агентства «Гардарика».
  2. Взаимодействие рекламодателей и рекламного агентства
  3. працівниками агентства високих стандартів роботи
  4. Услуги, используемые в кадровых агентствах

Оцінку якості різних видів і окремих випусків цінних паперів у країнах із розвиненим інвестиційним ринком здійснюють спеціалізовані агенції, які надають цінним паперам рейтинги, що дає змогу врахувати ймовірність своєчасного погашення зобов’язань.

Рейтингове агентство ‑ юридична особа, яка надає професійні послуги на ринку цінних паперів та спеціалізується на визначенні кредитних рейтингів (рейтингуванні) та наданні інформаційно-аналітичних послуг, пов’язаних із забезпеченням діяльності з визначення кредитних рейтингів.

Уповноважене рейтингове агентство ‑ рейтингове агентство, яке стало переможцем конкурсу з визначення рейтингових агентств, уповноважених на проведення рейтингової оцінки, який проводиться ДКЦПФР.

Рейтингове агентство набуває права визначати рейтингові оцінки, обов’язковість отримання яких визначається законом, з дати видачі йому Свідоцтва.

Право на проведення рейтингової оцінки не може бути передано третім особам.

ДКЦПФР протягом 10 (десяти) робочих днів з дати отримання заяви уповноваженого рейтингового агентства про включення до Державного реєстру та на підставі документів уповноваженого рейтингового агентства, поданих для участі в конкурсі з визначення рейтингових агентств, приймає рішення про включення уповноваженого рейтингового агентства до Державного реєстру.

Протягом зазначеного періоду рейтингове агентство має право відкликати заяву про включення до Державного реєстру.

Протягом 7 (семи) робочих днів після прийняття ДКЦПФР рішення щодо включення уповноваженого рейтингового агентства до Державного реєстру ДКЦПФР видає йому Свідоцтво встановленого зразка.

У разі виникнення змін інформації про уповноважене рейтингове агентство, що міститься в Державному реєстрі, уповноважене рейтингове агентство протягом 10 (десяти) робочих днів з дати виникнення таких змін надає до ДКЦПФР заяву про внесення змін до інформації, що міститься в Державному реєстрі.

ДКЦПФР протягом 7 (семи) робочих днів приймає рішення про внесення до Державного реєстру змін до інформації про уповноважене рейтингове агентство, яка міститься в Державному реєстрі.

Підставами для прийняття рішення ДКЦПФР про виключення уповноваженого рейтингового агентства з Державного реєстру є:

а) виявлення ДКЦПФР під час проведення перевірок порушень уповноваженим рейтинговим агентством порядку здійснення фінансово-господарської діяльності;

б) порушення правил визначення уповноваженим рейтинговим агентством рейтингової оцінки за Національною шкалою;

в) зміни в діяльності уповноваженого рейтингового агентства, які не відповідають критеріям, установленим ДКЦПФР для визначення рейтингових агентств уповноваженими;

г) ненадання уповноваженим рейтинговим агентством інформації (змін до неї) відповідно до законодавства;

ґ) заява уповноваженого рейтингового агентства про виключення його з Державного реєстру;

д) ліквідація уповноваженого рейтингового агентства.

Прийняття рішення щодо виключення з Державного реєстру здійснюється на засіданні ДКЦПФР з офіційним запрошенням представників уповноваженого рейтингового агентства.

Рішення ДКЦПФР про виключення уповноваженого рейтингового агентства з Державного реєстру може бути оскаржено в установленому законодавством порядку.

У рішенні про виключення уповноваженого рейтингового агентства з Державного реєстру вказується інформація про анулювання Свідоцтва.

Рішення ДКЦПФР про виключення уповноваженого рейтингового агентства з Державного реєстру має бути надіслане рейтинговому агентству рекомендованим листом або вручено персонально уповноваженому представнику рейтингового агентства в 5-денний термін з дати прийняття відповідного рішення.

Рішення ДКЦПФР про виключення уповноваженого рейтингового агентства з Державного реєстру підлягає опублікуванню в одному з офіційних друкованих видань ДКЦПФР і оприлюдненню на офіційному веб-сайті ДКЦПФР.

Підставами для видачі дубліката Свідоцтва є:

ü втрата Свідоцтва;

ü пошкодження Свідоцтва.

У разі втрати Свідоцтва уповноважене рейтингове агентство зобов’язане звернутися до ДКЦПФР та подати:

Ø заяву про видачу дубліката Свідоцтва;

Ø інформацію про публікацію оголошення про втрату Свідоцтва в засобах масової інформації відповідно до законодавства.

Якщо бланк Свідоцтва не придатний для користування внаслідок його пошкодження, уповноважене рейтингове агентство подає до ДКЦПФР:

ü заяву про видачу дубліката Свідоцтва;

ü не придатне для користування Свідоцтво (пошкоджений бланк).

ДКЦПФР протягом 10 (десяти) робочих днів з дати одержання заяви приймає рішення щодо видачі уповноваженому рейтинговому агентству дубліката Свідоцтва замість утраченого або пошкодженого.

У разі видачі дубліката Свідоцтва замість утраченого або пошкодженого ДКЦПФР приймає рішення про визнання недійсним Свідоцтва, що було втрачено або пошкоджено, з унесенням відповідних змін до Державного реєстру протягом 3-х робочих днів після такого рішення.

Інформація з Державного реєстру щодо уповноважених рейтингових агентств надається у формі витягів. Витяг видається на підставі відомостей, які містяться у Державному реєстрі, після надходження письмового запиту.

Органам судової влади, прокуратури, дізнання і слідства та іншим органам державної влади в зв’язку із здійсненням ними повноважень, визначених законодавством України, витяги з Державного реєстру надаються на письмову вимогу в терміни, передбачені законодавством.

ДКЦПФР з метою гармонізації Національної рейтингової шкали, яка була затверджена Постановою КМУ «Про затвердження Національної рейтингової шкали» від 26.04.2007 № 665, з міжнародними стандартами були прийняті Рішення «Щодо встановлення відповідності рівнів рейтингових оцінок за шкалою міжнародного рейтингового агентства Fitch Ratings рівням за Національною рейтинговою шкалою» від 27.12.2007 № 2312, «Щодо встановлення відповідності рівнів рейтингових оцінок за шкалою міжнародного рейтингового агентства Moody’s Investors Service рівням за Національною рейтинговою шкалою» від 27.12.2007 № 2313 та «Щодо встановлення відповідності рівнів рейтингових оцінок за шкалою міжнародного рейтингового агентства Standard and Poor’s рівням за Національною рейтинговою шкалою» від 27.12.2007 № 2314.

Дана гармонізація дозволяє сформувати уявлення про надійність українського емітента або фінансового інструмента на основі кодифікованого рейтингу не залежно від того, яке саме рейтингове агентство проводило дану оцінку (табл. 6.4).


Таблиця 6.4

Гармонізація Національної та міжнародних рейтингових шкал [3]

Національна шкала Fitch Ratings Moody’s Investors Service Standard and Poor’s Рівень
Довгострокові кредитні рейтинги (більше ніж 1 рік)
Інвестиційні рівні
uaAAA AAAukr Aaa.ua uaAAA найвища кредитоспроможність
uaAA AAukr Aa.ua uaAA дуже висока кредитоспроможність
uaA Aukr A.ua uaA висока кредитоспроможність
uaBBB BBBukr Baa.ua uaBBB достатня кредитоспроможність
Спекулятивні рівні
uaBB BBukr Ba.ua uaBB нижча ніж достатньо кредитоспроможність
uaB Bukr B.ua uaB низька кредитоспроможність
uaCCC CCCukr Caa.ua uaCCC дуже низька кредитоспроможність; потенційна вірогідність дефолту
uaCC CCukr Ca.ua uaCC висока вірогідність дефолту
uaC Cukr C.ua uaC очікується дефолт
uaD DDDukr, DDukr, Dukr uaSD, uaD дефолт
Короткострокові кредитні рейтинги (до 1 року)
Інвестиційні рівні
uaK1 F1ukr UA-1 найвища кредитоспроможність
uaK2 F2ukr UA-2 висока кредитоспроможність
uaK3 F3ukr UA-3 достатня кредитоспроможність
Спекулятивні рівні
uaK4 Bukr UA-4 низька кредитоспроможність
uaK5 Cukr дуже низька кредитоспроможність
uaKD Dukr дефолт

 


РЕЗЮМЕ ДО РОЗДІЛУ 6

Підтвердженням права власності на цінні папери є сертифікат, а в разі знерухомлення цінних паперів чи їх емісії в бездокументарній формі ‑ виписка з рахунку у цінних паперах, яку зберігач зобов’язаний надавати власнику цінних паперів. Виписка з рахунку у цінних паперах не може бути предметом правочинів, що тягнуть за собою перехід права власності на цінні папери. Правочини щодо цінних паперів не підлягають нотаріальному посвідченню, якщо інше не передбачено законодавством чи угодою сторін.

Емітенту в системі реєстру відкриваються 2 (два) типи рахунків: 1) емісійний рахунок, на якому окремо за кожним випуском обліковуються цінні папери, випуск яких зареєстровано; 2) особовий рахунок емітента, на якому обліковуються іменні цінні папери певного випуску за окремими групами: а) зареєстровані у випуску, але не розміщені; б) розміщенні, але не сплачені; в) викуплені емітентом. Особові рахунки власників відкриваються при реєстрації власників у системі реєстру.

Відповідно до Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», діяльність з організації торгівлі на фондовому ринку ‑ діяльність професійного учасника фондового ринку (організатора торгівлі) зі створення організаційних, технологічних, інформаційних, правових та інших умов для збирання та поширення інформації стосовно попиту і пропозицій, проведення регулярних торгів фінансовими інструментами за встановленими правилами, централізованого укладення і виконання договорів щодо фінансових інструментів, у тому числі здійснення клірингу та розрахунків за ними, та розв’язання спорів між членами організатора торгівлі. Організаторами торгівлі є фондові біржі, що відповідають вимогам законодавства.

Розмір статутного капіталу фондової біржі має становити не менш як 15 (п’ятнадцять) мільйонів гривень. Розмір власного капіталу фондової біржі, що здійснює кліринг та розрахунки, має становити не менш як 25 (двадцять п’ять) мільйонів гривень. Фондова біржа утворюється та діє в організаційно-правовій формі товариства (крім повного, командитного товариства й товариства з додатковою відповідальністю) або дочірнього підприємства об’єднання торговців цінними паперами, та провадить свою діяльність відповідно до ЦКУ; законів, що регулюють питання утворення, діяльності та припинення юридичних осіб. Прибуток фондової біржі спрямовується на її розвиток та не підлягає розподілу між її засновниками (учасниками).

Фондова біржа утворюється не менше ніж 20 (двадцятьма) засновникамиторговцями цінними паперами, які мають ліцензію на право провадження професійної діяльності на фондовому ринку, або їх об’єднанням, що налічує не менше ніж 20 (двадцять) торговців цінними паперами. Частка одного торговця цінними паперами не може бути більшою ніж 5 (п’ять) відсотків статутного капіталу фондової біржі.

Відповідно до Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», членами фондової біржі можуть бути виключно торговці цінними паперами, які мають ліцензію на право провадження професійної діяльності на фондовому ринку та взяли на себе зобов’язання виконувати всі правила, положення і стандарти фондової біржі. Для здійснення торгівлі на фондовій біржі член біржі має акредитувати на біржі уповноважених представниківфізичних осіб, які від імені члена біржі оголошують заявки та укладають біржові угоди.

Фондова біржа забезпечує умови для проведення регулярних біржових торгів на постійно діючій основі кожного торговельного дня, який є робочим згідно із законодавством України. Торговельний день не може починатися пізніше 1000 і закінчуватися раніше 1600 за київським часом. Торговельна сесія ‑ визначений фондовою біржею період часу торговельного дня, протягом якого на фондовій біржі здійснюється укладання біржових угод.

Цінні папери та інші фінансові інструменти, обіг яких здійснюється на фондовій біржі, можуть перебувати у біржовому списку цієї фондової біржі не більше 60 (шістдесяти) календарних днів без проведення за ними біржових торгів. У разі не проведення біржових торгів протягом 60 (шістдесяти) календарних днів за цінними паперами та іншими фінансовими інструментами такі цінні папери та інші фінансові інструменти виключаються із біржового списку.

Бухгалтерський облік ‑ процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень.

Фінансові інвестиції - господарські операції, що передбачають придбання корпоративних прав, цінних паперів, деривативів та/або інших фінансових інструментів. Фінансові інвестиції поділяються на: 1) прямі; 2) портфельні.

Підставою для прийняття цінних паперів до бухгалтерського обліку є: 1) за документарними цінними паперами ‑ договір на придбання цінного паперу та акт прийому-передачі цінного паперу; 2) за бездокументарними цінними паперами ‑ виписка з рахунку; 3) придбання права вимоги ‑ договір, акт поступки права вимоги, інші документи.

Податок ‑ обов’язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до ПКУ. Збір (плата, внесок) ‑ обов’язковий платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників зборів, з умовою отримання ними спеціальної вигоди, у тому числі внаслідок вчинення на користь таких осіб державними органами, органами місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами та особами юридично значимих дій.

Торгівля цінними паперами повинна здійснюватись перш за все з урахуванням особливостей стягнення: 1) податку на прибуток підприємств; 2) податку на доходи фізичних осіб; 3) податку на додану вартість (ПДВ); 4) державного мита.

Податковою базою оподаткування прибутку підприємств визнається грошове вираження прибутку як об’єкта оподаткування. Відповідно до ст. 151 ПКУ, основна ставка податку на прибуток підприємств становить 16% (шістнадцять відсотків), проте вона запроваджується поступово. Доходи із джерелом походження із України нерезидентів та прирівняних до них осіб оподатковуються за ставками 0, 4, 6, 12, 15 і 20 відсотків у випадках, встановлених статтею 160 ПКУ.

Крім особливих випадків, передбачених законодавством, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку в розмірі основної ставки – 16% (з урахуванням її поступового запровадження), нарахованої на суму дивідендів, що фактично виплачуються, без зменшення суми такої виплати на суму такого податку. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.

Авансовий внесок не справляється у разі виплати дивідендів: а) фізичним особам; б) у вигляді акцій (часток, паїв); в) інститутами спільного інвестування; г) на користь власників корпоративних прав материнської компанії;ґ) управителем фонду операцій з нерухомістю при виплаті платежів власникам сертифікатів фонду операцій з нерухомістю в результаті розподілу доходу фонду операцій з нерухомістю.

Базою оподаткування податком з доходів фізичних осіб є чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального оподатковуваного доходу на суми податкової знижки такого звітного року.

Згідно зі ст. 167 ПКУ, ставка податку з доходів фізичних осіб становить 15% (п’ятнадцять відсотків) бази оподаткування щодо доходів, одержаних, у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які виплачуються (надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу у державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри.

У разі якщо загальна сума отриманих платником податку у звітному податковому місяці доходів перевищує 10-тикратний (десятикратний) розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, ставка податку становить 17 % (сімнадцять відсотків) суми перевищення.

Ставка податку становить 5% (п’ять відсотків) бази оподаткування щодо доходу, у тому числі, нарахованого як: 1) процентний або дисконтний дохід за іменним ощадним (депозитним) сертифікатом; 2) дохід, який виплачується компанією, що управляє активами інституту спільного інвестування, на розміщені активи відповідно до закону; 3) дохід за іпотечними цінними паперами (іпотечними облігаціями та сертифікатами) відповідно до закону; 4) дохід у вигляді відсотків (дисконту), отриманий власником облігації від їх емітента відповідно до закону; 5) дохід за сертифікатом фонду операцій з нерухомістю та дохід, отриманий платником податку внаслідок викупу (погашення) управителем сертифікатів фонду операцій з нерухомістю в порядку, визначеному в проспекті емісії сертифікатів; 6) доходи у вигляді дивідендів.

Відповідно до ст. 193 ПКУ, ставки ПДВ установлюються від бази оподаткування в таких розмірах: а) 17% (сімнадцять відсотків); б) 0% (нуль відсотків). Операції з цінними паперами не є об’єктом оподаткування Податком на додану вартість (ПДВ), проте дана норма не розповсюджується на бланки цінних паперів, що оподатковуються за стандартними умовами.

Ставки державного мита за операції з цінними паперами складають: 1) за реєстрацію випуску цінних паперів, крім облігацій державний і місцевих позик0,1% (відсотка) номінальної вартості випуску цінних паперів, але не більше 5-тикратного (п’ятикратного) розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня поточного року; 2) за реєстрацію деривативів50 (п’ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 3) за видачу приватизаційних паперів0,2% (відсотка) номінального значення приватизаційних паперів; 4) за придбання вексельних бланків0,1 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян за кожний бланк.

Податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених ПКУ та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

За порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються такі види юридичної відповідальності: 1) фінансова; 2) адміністративна; 3) кримінальна.

Інформаційні агентства ‑ зареєстровані як юридичні особи суб’єкти інформаційної діяльності, що діють з метою надання інформаційних послуг. Продукція інформаційного агентства ‑ це матеріалізований результат його діяльності, призначений для розповсюдження з метою задоволення інформаційних потреб громадян, юридичних осіб, держави. Основними видами продукції інформаційних агентств є: електронна, друкована, фото-, кіно-, аудіо- та відеопродукція.

Рейтингове агентство ‑ юридична особа, яка надає професійні послуги на ринку цінних паперів та спеціалізується на визначенні кредитних рейтингів (рейтингуванні) та наданні інформаційно-аналітичних послуг, пов’язаних із забезпеченням діяльності з визначення кредитних рейтингів. Уповноважене рейтингове агентство ‑ рейтингове агентство, яке стало переможцем конкурсу з визначення рейтингових агентств, уповноважених на проведення рейтингової оцінки, який проводиться ДКЦПФР.

ДКЦПФР з метою гармонізації Національної рейтингової шкали, яка була затверджена Постановою КМУ «Про затвердження Національної рейтингової шкали» від 26.04.2007 № 665, з міжнародними стандартами (Fitch, Moody’s, S&P’s), були прийняті Рішення від 27.12.2007 № 2312, 2313, 2314. Дана гармонізація дозволяє сформувати уявлення про надійність українського емітента або фінансового інструмента на основі кодифікованого рейтингу не залежно від того, яке саме рейтингове агентство проводило дану оцінку.

СЛОВНИК ДО РОЗДІЛУ 6

Бездокументарна форма цінного паперу ‑ здійснений зберігачем обліковий запис, який є підтвердженням права власності на цінний папір.

Біржовий реєстр ‑ складова біржового списку, що містить інформацію щодо лістингових цінних паперів.

Біржовий список ‑ документ фондової біржі, який містить інформацію щодо цінних паперів та інших фінансових інструментів, які в конкретний момент часу на відповідну дату допущені до торгівлі на фондовій біржі за категорією лістингових цінних паперів або за категорією позалістингових цінних паперів та інших фінансових інструментів.

Бухгалтерський облік ‑ процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень.

Бухгалтерський рахунок ‑ це обліковий символ, який використовується для запису й узагальнення інформації про активи, капітал і зобов’язання, доходи, витрати й результати діяльності підприємства.

Виписка з реєстру ‑ документ, що підтверджує запис у реєстрі власників іменних цінних паперів щодо зареєстрованих осіб та іменних цінних паперів, що обліковуються на їх особових рахунках.

Випуск цінних паперів ‑ зареєстрована в установленому порядку сукупність цінних паперів одного емітента з одним державним реєстраційним номером, що можуть мати різні умови емісії, але надають однакові права.

Глобальний сертифікат ‑ документ, оформлений на весь випуск цінних паперів у бездокументарній формі (крім приватизаційних паперів), який підтверджує право на здійснення операцій з цінними паперами цього випуску в Національній депозитарній системі.

Депозитарій цінних паперів ‑ юридична особа, яка провадить виключно депозитарну діяльність та може здійснювати кліринг та розрахунки за угодами щодо цінних паперів.

Депозитарний договір ‑ договір між зберігачем та обраним ним депозитарієм, за яким депозитарій веде для зберігача рахунки у цінних паперах, на яких відображаються операції з цінними паперами, переданими зберігачем.

Депонент ‑ юридична або фізична особа, яка користується послугами зберігача на підставі договору про відкриття рахунку в цінних паперах.

Дивіденди - платіж, що здійснюється юридичною особою - емітентом корпоративних прав чи інвестиційних сертифікатів на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

Діяльність інформаційних агентств ‑ це збирання, обробка, творення, зберігання, підготовка інформації до поширення, випуск та розповсюдження інформаційної продукції.

Діяльність з організації торгівлі на фондовому ринку ‑ діяльність професійного учасника фондового ринку (організатора торгівлі) зі створення організаційних, технологічних, інформаційних, правових та інших умов для збирання та поширення інформації стосовно попиту і пропозицій, проведення регулярних торгів фінансовими інструментами за встановленими правилами, централізованого укладення і виконання договорів щодо фінансових інструментів, у тому числі здійснення клірингу та розрахунків за ними, та розв’язання спорів між членами організатора торгівлі.

Договір про відкриття рахунку в цінних паперах ‑ договір між власником цінних паперів та обраним ним зберігачем про передачу власником належних йому цінних паперів зберігачу для здійснення депозитарної діяльності.

Документарна форма цінного паперу ‑ сертифікат цінних паперів, що містить реквізити відповідного виду цінних паперів певної емісії, дані про кількість цінних паперів та засвідчує сукупність прав, наданих цими цінними паперами.

Зберігач ‑ банк, торговець цінними паперами або реєстратор, який має ліцензію на зберігання та обслуговування обігу цінних паперів і операцій емітента з цінними паперами на рахунках у цінних паперах як щодо тих цінних паперів, що належать йому, так і тих, які він зберігає згідно з договором про відкриття рахунку в цінних паперах.

Збір (плата, внесок) ‑ обов’язковий платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників зборів, з умовою отримання ними спеціальної вигоди, у тому числі внаслідок вчинення на користь таких осіб державними органами, органами місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами та особами юридично значимих дій.

Знерухомлення цінних паперів ‑ переведення цінних паперів, випущених у документарній формі, у бездокументарну форму шляхом депонування сертифікатів у сховищах зберігача цінних паперів та/або депозитарію з метою забезпечення подальшого їх обігу у вигляді облікових записів на рахунках зберігача цінних паперів та/або депозитарію.

Ідентичний цінний папір (дериватив) ‑ цінні папери (деривативи), випущені одним емітентом за тотожними умовами емісії, виплати доходу, викупу чи погашення.

Інвестиційний актив ‑ пакет цінних паперів, деривативів чи корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах, випущені одним емітентом, а також банківські метали, придбані у банку незалежно від місця їх подальшого продажу.

Інвестиції - господарські операції, які передбачають придбання основних засобів, нематеріальних активів, корпоративних прав та/або цінних паперів в обмін на кошти або майно.

Інформаційні агентства ‑ зареєстровані як юридичні особи суб’єкти інформаційної діяльності, що діють з метою надання інформаційних послуг.

Маніпулювання ‑ дії учасника або групи учасників біржових торгів, направлені на створення оманливої уяви активної торгівлі або надання недостовірної інформації про цінні папери, їхнього емітента, ціни на цінні папери (включаючи інформацію, наведену в рекламі) для підняття або зниження цін з метою спонукання інших учасників торгів до купівлі або продажу цінних паперів за цінами, які не відповідають їхнім ринковим значенням.

Маркет-мейкер ‑ член фондової біржі, який згідно з правилами фондової біржі зобов’язується підтримувати ліквідність ринку відповідних цінних паперів та інших фінансових інструментів, які допущені до біржових торгів.

Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку ‑ нормативно-правовий акт, затверджений Міністерством фінансів України, що визначає принципи та методи ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності, що не суперечать міжнародним стандартам.

Нерезиденти – це: а) іноземні компанії, організації, утворені відповідно до законодавства інших держав, їх зареєстровані (акредитовані або легалізовані) відповідно до законодавства України філії, представництва та інші відокремлені підрозділи з місцезнаходженням на території України; б) дипломатичні представництва, консульські установи та інші офіційні представництва інших держав і міжнародних організацій в Україні; в) фізичні особи, які не є резидентами України.

Номінальний утримувач ‑ депозитарій або зберігач цінних паперів, зареєстрований у реєстрі власників іменних цінних паперів як юридична особа, якій ці цінні папери передано за дорученням та в інтересах власників цінних паперів для здійснення операцій у Національній депозитарній системі.

Особовий рахунок – об’єднана єдиним у системі реєстру реєстраційним номером сукупність даних про особу власника рахунку, кількість зареєстрованих на її ім’я іменних цінних паперів за випусками, інформація про всі зміни кількості вказаних цінних паперів, про факти їх блокування.

Пакет цінних паперів ‑ окремий цінний папір, фондовий та товарний дериватив, а також сукупність ідентичних цінних паперів чи фондових та товарних деривативів.

Платники податків ‑ фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об’єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об’єктом оподаткування згідно з Податковим кодексом України або податковими законами, і на яких покладено обов’язок із сплати податків та зборів згідно з Податковим кодексом України.

Податкові правопорушеннями ‑ протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених Податковим кодексом України та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Податок ‑ обов’язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до Податкового кодексу України.

Портфельні інвестиції - господарські операції, що передбачають купівлю цінних паперів, деривативів та інших фінансових активів за кошти на фондовому ринку або біржовому товарному ринку.

Продукція інформаційного агентства ‑ це матеріалізований результат його діяльності, призначений для розповсюдження з метою задоволення інформаційних потреб громадян, юридичних осіб, держави.

Прямі інвестиції - господарські операції, що передбачають внесення коштів або майна в обмін на корпоративні права, емітовані юридичною особою при їх розміщенні такою особою.

Рахунки у цінних паперах ‑ рахунки, що ведуться зберігачами для власників цінних паперів та депозитаріями для зберігачів щодо обслуговування операцій з цінними паперами.

Реєстр власників іменних цінних паперів ‑ складений реєстратором на певну дату список власників іменних цінних паперів та номінальних утримувачів.

Реєстратор ‑ юридична особа – суб’єкт підприємницької діяльності, який одержав у встановленому порядку ліцензію на ведення реєстрів власників іменних цінних паперів.

Реєстроутримувач ‑ емітент, що має ліцензію на ведення реєстру власників випущених ним іменних цінних паперів, або реєстратор, зберігач активів інституту спільного інвестування або компанія з управління активами корпоративного інвестиційного фонду відкритого типу.

Резиденти - це: а) юридичні особи та їх відокремлені особи, які утворені та провадять свою діяльність відповідно до законодавства України з місцезнаходженням як на її території, так і за її межами; б) дипломатичні представництва, консульські установи та інші офіційні представництва України за кордоном, які мають дипломатичні привілеї та імунітет; в) фізична особа - резидент - фізична особа, яка має місце проживання в Україні.

Рейтингове агентство ‑ юридична особа, яка надає професійні послуги на ринку цінних паперів та спеціалізується на визначенні кредитних рейтингів (рейтингуванні) та наданні інформаційно-аналітичних послуг, пов’язаних із забезпеченням діяльності з визначення кредитних рейтингів.

Свідоцтво про знерухомлення іменних цінних паперів ‑ документ, який видається реєстроутримувачем депозитарній установі та є підтвердженням внесення до системи реєстру інформації про цінні папери, знерухомлені в депозитарній установі як номінального утримувача для їх подальшого обліку та обігу у вигляді облікових записів на рахунках у цінних паперах їх власників у системах депозитарного обліку зберігачів і в разі знерухомлення цінних паперів у депозитарії ‑ на рахунках у цінних паперах зберігачів у депозитарії.

Сертифікат ‑ бланк цінного паперу, який видається власнику цінного паперу (цінних паперів) і містить визначені законодавством реквізити та назву виду цінного паперу (акція, облігація тощо) або найменування «сертифікат акцій (облігацій тощо)» і засвідчує право власності на цінний папір (цінні папери).

Торговельна сесія ‑ визначений фондовою біржею період часу торговельного дня, протягом якого на фондовій біржі здійснюється укладання біржових угод.

Уповноважене рейтингове агентство ‑ рейтингове агентство, яке стало переможцем конкурсу з визначення рейтингових агентств, уповноважених на проведення рейтингової оцінки, який проводиться Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Уповноважений представник учасника біржових торгів ‑ фізична особа, яка від імені учасника торгів оголошує заявки та укладає біржові угоди.

Учасник біржових торгів ‑ член фондової біржі, а також у випадках, які передбачені законодавством України, інші особи та державні органи, які згідно з правилами фондової біржі отримали право оголошувати заявки та укладати біржові угоди.

Фінансові інвестиції - господарські операції, що передбачають придбання корпоративних прав, цінних паперів, деривативів та/або інших фінансових інструментів.

Фондова біржа - 1) організаційно оформлений, регулярно функціонуючий ринок цінних паперів та інших фінансових інструментів; 2) професійний учасник фондового ринку, який здійснює діяльність з організації торгівлі на фондовому ринку на підставі ліцензії, яка видається ДКЦПФР.

Члени фондової біржі - торговці цінними паперами, які мають ліцензію на право провадження професійної діяльності на фондовому ринку та взяли на себе зобов’язання виконувати всі правила, положення і стандарти фондової біржі.

КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ ДО РОЗДІЛУ 6

1) Що таке реєстр власників іменних цінних паперів?

2) Назвіть основні функції реєстроутримувача.

3) На підставі яких документів у системі реєстру оформлюється перехід права власності за наслідками правочинів?

4) Хто може бути номінальним утримувачем у системі реєстру?

5) Для яких цінних паперів здійснюється облік прав власності в системі реєстру?

6) Які цінні папери зараховуються на особовий рахунок емітента?

7) Дайте визначення поняття «фондова біржа».

8) Якою може бути організаційно-правова форма фондової біржі в Україні?

9) Назвіть основні нормативно-правові акти, якими керуються у своїй діяльності фондові біржі в Україні.

10) На які органи державної влади покладено функції регулювання діяльності фондових бірж?

11) Хто може бути членом фондової біржі в Україні?

12) Що таке «бухгалтерський облік»?

13) Дайте визначення поняття «фінансова інвестиція»?

14) Порівняйте пряму та портфельну інвестиції.

15) Відповідно до Податкового кодексу України, на які види поділяються інвестиції?

16) Дайте визначення поняття «бухгалтерський рахунок».

17) Наведіть бухгалтерські проводки для обліку виплати дивідендів.

18) Порівняйте резидента та нерезидента – платників податків в Україні.

19) Дайте визначення поняття «інвестиційний актив».

20) Що таке «ідентичний цінний папір»?

21) Наведіть перелік суб’єктів діяльності інформаційних агентств.

22) Що є основними видами продукції інформаційних агентств?

23) Що таке уповноважене рейтингове агентство?

24) У яких випадках видається Дублікат свідоцтва уповноваженого рейтингового агентства?

25) Охарактеризуйте Національну рейтингову шкалу.

ТЕСТИ ДО РОЗДІЛУ 6

1) Іменні цінні папери, випущені в документарній формі, за умови, що вони не є знерухомленими, передаються новому власнику шляхом:

a. повного індосаменту;

b. переуступки права вимоги (цесія);

c. внесення змін до реєстру;

d. передачі сертифікату.

2) Право власності на знерухомлені іменні цінні папери переходить з моменту:

a. передачі сертифіката цінного паперу зберігачу;

b. зарахування їх на рахунок нового власника у зберігача;

c. передачі глобального сертифікату депозитарію;

d. вказаному у договорі.

3) Права на участь в управлінні, одержання доходу тощо, які випливають з іменних цінних паперів, випущених у документарній формі, можуть бути реалізовані з моменту:

a. укладання договору на придбання цінного паперу;

b. підписання акта прийому-передачі цінного паперу;

c. передачі сертифікату;

d. внесення змін до реєстру.

4) Право власності на цінні папери на пред’явника, випущені в документарній формі переходить до нового власника з моменту:

a. вказаному у договорі.

b. з моменту передачі (поставки) цінних паперів новому власнику;

c. реєстрації у книзі емітента;

d. правильні відповіді a. і b.

5) Право власності по знерухомленим цінним паперам на пред’явника переходить до нового власника з моменту:

a. підписання акта прийому-передачі сертифіката;

b. реєстрації у книзі емітента;

c. зарахування їх на рахунок нового власника у зберігача;

d. передачі (поставки) цінних паперів новому власнику.

6) Право власності на цінні папери, випущені в бездокументарній формі, переходить до нового власника з моменту:

a. депонування глобального сертифіката в депозитарії;

b. вказаному у договорі;

c. затвердження протоколу торгової сесії;

d. зарахування їх на рахунок нового власника у зберігача.

7) Який документ є підтвердженням права власності на знерухомлені цінні папери, випущені у документарній формі:

a. свідоцтво про знерухомлення;

b. виписка з рахунку у цінних паперах від зберігача;

c. виписка з реєстру щодо стану особового рахунку власника;

d. сертифікат цінного паперу.

8) Який документ є підтвердженням права власності на іменні цінні папери, випущені у документарній формі:

a. виписка з реєстру про стан особового рахунку власника;

b. свідоцтво про власність;

c. договір купівлі – продажу;

d. сертифікат цінного паперу.

9) Який документ є підтвердженням права власності на іменні цінні папери, випущені у бездокументарній формі є:

a. виписка з рахунку у цінних паперах від зберігача;

b. нотаріально оформлений договір купівлі – продажу;

c. виписка з рахунку у цінних паперах від депозитарію;

d. глобальний сертифікат.

10) У якому документі торговець цінними паперами повинен вести облік розповсюдження випуску іменних цінних паперів?

a. книга обліку емісії;

b. журнал обліку розміщення;

c. регістр первинного розміщення;

d. обліковий реєстр розміщення.

11) Яким документом торговець цінними паперами може підтвердити повноваження на переоформлення прав власності на цінні папери від імені їх власника-клієнта:

a. договори комісії;

b. брокерські контракти;

c. довіреності;

d. усі відповіді правильні.

12) Який мінімальний розмір статутного капіталу фондової біржі:

a. 5 млн. грн.;

b. 10 млн. грн.;

c. 15 млн. грн.;

d. немає правильної відповіді.

13) Частка засновника або члена біржі у статутному капіталі фондової біржі не може перевищувати:

a. 5%;

b. 10%;

c. 15%;

d. 20%.

14) Чи допускаються до біржового обігу цінні папери, що не відповідають вимогам лістингу:

a. так;

b. ні.

15) Чи можуть акції приватних акціонерних товариств бути предметом торгівлі на фондовій біржі:

a. так;

b. ні.

16) Чи можуть акції публічних акціонерних товариств бути предметом торгівлі на фондовій біржі:

a. так;

b. ні.

17) Чи може розподілятися прибуток фондової біржі між її засновниками (учасниками):

a. так;

b. ні.

18) Яка мінімальна кількість засновників фондової біржі:

a. 10;

b. 15;

c. 20;

d. немає правильної відповіді.

19) Операції з конвертації цінних паперів оподатковуються податку на прибуток підприємств за ставкою:

a. 5%;

b. 16%;

c. 25%;

d. не підлягають оподаткуванню.

20) Підставою для прийняття документарних цінних паперів до бухгалтерського обліку є:

a. договір на придбання цінного паперу;

b. акт прийому-передачі цінного паперу;

c. виписка з рахунку;

d. правильні відповіді а і b.

21) Підставою для прийняття бездокументарних цінних паперів до бухгалтерського обліку є:

a. договір на придбання цінного паперу;

b. акт прийому-передачі цінного паперу;

c. виписка з рахунку;

d. правильні відповіді а і b.

22) По завершенні підписки на акції при реєстрації статутного капіталу в бухгалтерському обліку на суму номінальної вартості акцій здійснюється запис:

a. Дебет рахунку 46 «Неоплачений капітал». Кредит рахунку 40 «Статутний капітал».

b. Дебет рахунку 40 «Статутний капітал». Кредит рахунку 46 «Неоплачений капітал».

c. Дебет рахунку 672 «Розрахунки за іншими виплатами». Кредит рахунку 40 «Статутний капітал».

d. Дебет рахунку 672 «Розрахунки за іншими виплатами». Кредит рахунку 46 «Неоплачений капітал».

23) Сума коштів, перерахована засновниками (акціонерами) до банку на спеціальний рахунок акціонерного товариства, при надходженні належних платежів при продажу акцій відображається кореспонденцією:

a. Дебет рахунку 46 «Неоплачений капітал». Кредит рахунку 31 «Рахунки в банках».

b. Дебет рахунку 31 «Рахунки в банках». Кредит рахунку 46 «Неоплачений капітал».

c. Дебет рахунку 31 «Рахунки в банках». Кредит рахунку 40 «Статутний капітал».

d. Дебет рахунку 40 «Статутний капітал». Кредит рахунку 31 «Рахунки в банках».

24) Нараховану суму дивідендів по акціях підприємства відображають кореспонденцією:

a. Кредит субрахунку 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді». Дебет субрахунку 671 «Розрахунки за нарахованими дивідендами».

b. Дебет субрахунку 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді». Кредит субрахунку 671 «Розрахунки за нарахованими дивідендами».

c. Дебет субрахунку 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді». Дебет субрахунку 671 «Розрахунки за нарахованими дивідендами».

d. немає правильної відповіді.

25) Одержання короткострокового векселя для погашення дебіторської заборгованості покупців відображається кореспонденцією:

a. Дебет рахунку 34 «Короткострокові векселі одержані». Кредит рахунку 36 «Розрахунки з покупцями і замовниками».

b. Дебет рахунку 36 «Розрахунки з покупцями і замовниками». Кредит рахунку 34 «Короткострокові векселі одержані».

c. Дебет рахунку 34 «Короткострокові векселі одержані». Дебет рахунку 36 «Розрахунки з покупцями і замовниками».

d. Кредит рахунку 34 «Короткострокові векселі одержані». Кредит рахунку 36 «Розрахунки з покупцями і замовниками».

26) У бухгалтерському обліку операція купівлі векселя може бути відображена кореспонденцією:

a. Дебет субрахунку 351 «Еквіваленти грошових коштів». Дебет субрахунку 311 «Поточний рахунок у національній валюті».

b. Кредит субрахунку 351 «Еквіваленти грошових коштів». Кредит субрахунку 311 «Поточний рахунок у національній валюті».

c. Дебет субрахунку 351 «Еквіваленти грошових коштів». Кредит субрахунку 311 «Поточний рахунок у національній валюті».

d. Дебет субрахунку 311 «Поточний рахунок у національній валюті». Кредит субрахунку 351 «Еквіваленти грошових коштів».

27) У бухгалтерському обліку придбання облігацій відображаються за вартістю придбання наступною кореспонденцією:

a. Кредит рахунку 14 «Довгострокові фінансові інвестиції». Кредит рахунку 31 «Рахунки в банках».

b. Дебет рахунку 14 «Довгострокові фінансові інвестиції». Дебет рахунку 31 «Рахунки в банках».

c. Дебет рахунку 31 «Рахунки в банках». Кредит рахунку 14 «Довгострокові фінансові інвестиції».

d. Дебет рахунку 14 «Довгострокові фінансові інвестиції». Кредит рахунку 31 «Рахунки в банках».

28) Нарахування премії (суми, на яку вартість придбання вище їх номінальної вартості) протягом терміну від придбання до їх погашення відображається кореспонденцією:

a. Дебет рахунку 95 «Фінансові витрати». Кредит рахунку 14 «Довгострокові фінансові інвестиції».

b. Дебет рахунку 14 «Довгострокові фінансові інвестиції». Кредит рахунку 95 «Фінансові витрати».

c. Дебет рахунку 95 «Фінансові витрати». Дебет рахунку 14 «Довгострокові фінансові інвестиції».

d. Кредит рахунку 95 «Фінансові витрати». Кредит рахунку 14 «Довгострокові фінансові інвестиції».

29) При здійсненні комерційної діяльності операція із придбання цінних паперів у резерв торговця з метою наступного їх продажу в бухгалтерському обліку відображається кореспонденцією рахунків:

a. Дебет субрахунку 352 «Інші поточні інвестиції». Кредит субрахунку 377 «Розрахунки з різними дебіторами».

b. Дебет субрахунку 352 «Інші поточні інвестиції». Дебет субрахунку 377 «Розрахунки з різними дебіторами».

c. Кредит субрахунку 352 «Інші поточні інвестиції». Кредит субрахунку 377 «Розрахунки з різними дебіторами».

d. Дебет субрахунку 377 «Розрахунки з різними дебіторами». Кредит субрахунку 352 «Інші поточні інвестиції».

30) Основна ставка оподаткування прибутку підприємств складає:

a. 5%;

b. 10%

c. 16%;

d. 25%.

31) Дивіденди за акціями, які сплачуються фізичній особі, оподатковуються податком на прибуток підприємств та вносяться у вигляді авансового внеску за ставкою:

a. 5%;

b. 15%;

c. 17%

d. не оподатковуються.

32) Процентний або дисконтний дохід за іменним ощадним (депозитним) сертифікатом, який отримується фізичною особою, оподатковуються за ставкою:

a. 0%;

b. 5%;

c. 15%

d. 17%.

33) Дохід за сертифікатом фонду операцій з нерухомістю, який отримується фізичною особою, оподатковуються податком з доходів фізичних осіб за ставкою:

a. 0%;

b. 5%;

c. 15%

d. 17%.

34) Проценти за комерційними облігаціями, які отримуються фізичною особою, оподатковуються за ставкою:

a. 0%;

b. 5%;

c. 15%

d. 17%.

35) Дохід за казначейськими зобов’язаннями України оподатковується за ставкою:

a. 5%;

b. 15%;

c. 17%;

d. немає правильної відповіді.

36) Відповідно до Закону України «Про інформаційні агентства», до основних видів інформаційних агентств не належать:

a. приватні інформаційні агентства;

b. державні інформаційні агентства;

c. іноземні інформаційні агентства;

d. суспільні інформаційні агентства.

37) Забороняється створення і діяльність інформаційних агентств, у статутному фонді яких сукупна частка, що належить іноземцям та/або іноземним юридичним особам, становить більш як:

a. 25%;

b. 35%;

c. 45%;

d. 50%.

38) Який орган державної влади України проводить конкурс з визначення рейтингових агентств, уповноважених на проведення рейтингової оцінки:

a. Кабінет міністрів України;

b. Міністерство фінансів України;

c. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку;

d. Державний комітет з регулювання ринків фінансових послуг.

Завдання для індивідуальної роботи ДО РОЗДІЛУ 6

Напишіть реферат за однією із заданих тем:

1. Оподаткування операцій з векселями.

2. Діяльність українських фондових бірж в умовах фінансово-економічної кризи.

3. Облік переходу прав власності на акції в Національній депозитарній системі.

4. Бухгалтерський облік операцій з облігаціями.

5. Діяльність рейтингових агентств на ринку цінних паперів.

6. Інформаційні агентства на фондовому ринку України.

7. Права та обов’язки членів фондової біржі в Україні.

8. Фінансові санкції за порушення податкового законодавства.

9. Порівняльна характеристика процедур лістингу на ПФТС та «Українській фондовій біржі».

10. Національна рейтингова шкала: напрями гармонізації з міжнародними стандартами.

практичні Завдання ДО РОЗДІЛУ 6

Обов’язкові:

Написати бухгалтерські проводки для таких операцій:

1. Емісія 100 акцій, номінальною вартістю 250 грн. кожна.

2. Випуск та погашення через 10 днів простого векселя, номінального вартістю 120 тис. грн. за продані готові товари.

3. Отримання відсоткових платежів за 100 корпоративних облігацій, номінальною вартістю 50 грн. кожна, 10% від номіналу.

Додаткові:

Розрахувати податкові зобов’язання за такі операції:

4. Перепродаж 100 акцій, які були куплені за 20 грн. кожна та продані через 10 днів за 25 грн.

5. Перепродаж 100 облігацій, які були куплені за 10 грн. кожна та продані через 10 днів за 8,5 грн.

6. Виплата дивідендів ТОВ «М.» за акціями у розмірі 150 тис. грн.

7. Виплата дивідендів фізичній особі К. за акції у розмірі 36 тис. грн.

ДЖЕРЕЛА ДО РОЗДІЛУ 6

1) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 – 212-20) від 7.12.1984 № 80731-10; поточна редакцiя вiд 17.11.2010 на пiдставi 2608-17 // Офіційний портал Верховної Ради України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zakon1.rada.gov.ua.

2) Кримінальний кодекс України від 05.04.2001 № 2341-IІІ; редакція від 20.08.2010 на пiдставi 2258-17 // Офіційний портал Верховної Ради України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zakon1.rada.gov.ua.

3) Податковий кодекс України від 2.12.2010 № 2755-VI // Офіційний портал Верховної Ради України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zakon1.rada.gov.ua.

4) Цивільний кодекс України від 16.01.2003 № 435-IV; редакція від 20.08.2010 на пiдставi 2258-17 // Офіційний портал Верховної Ради України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zakon1.rada.gov.ua.

5) Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV; редакція від 01.01.2007 на підставі 3422-15 // Офіційний портал Верховної Ради України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zakon1.rada.gov.ua.

6) Закон України «Про інформаційні агентства» від 28.02.1995 № 74/95-ВР // Офіційний портал Верховної Ради України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zakon1.rada.gov.ua.

7) Закон України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» від 10.12.1997 № 710/97-ВР; редакція від 27.07.2010 // Офіційний портал Верховної Ради України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zakon1.rada.gov.ua.

8) Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 № 3480-ІV; редакція від 27.07.2010 на пiдставi 2393-17, 2388-17 // Офіційний портал Верховної Ради України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zakon1.rada.gov.ua.

9) Декрет Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 № 7-93 // Офіційний портал Верховної Ради України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zakon1.rada.gov.ua.

10) Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Національної рейтингової шкали» від 26.04.2007 № 665 // Офіційний портал Верховної Ради України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zakon1.rada.gov.ua.

11) Наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 12 «Фінансові інвестиції»» від 26.04.2000 № 91; редакція від 09.06.2003 на пiдставi z0462-03 // Офіційний портал Верховної Ради України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zakon1.rada.gov.ua.

12) Наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 19 «Об’єднання підприємств»» від 07.07.1999 № 163; редакція від 01.11.2009 на підставі z0970-09 // Офіційний портал Верховної Ради України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zakon1.rada.gov.ua.

13) Наказ Міністерства фінансів України «Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій» від 30.11.1999 № 291; редакція від 01.11.2009 // Офіційний портал Верховної Ради України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zakon1.rada.gov.ua.

14) Наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 24 «Прибуток на акцію»» від 16.07.2001 № 344; редакція від 01.11.2009 на підставі z0970-09 // Офіційний портал Верховної Ради України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zakon1.rada.gov.ua.

15) Наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 31 «Фінансові витрати»» від 28.04.2006 № 415 // Офіційний портал Верховної Ради України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zakon1.rada.gov.ua.

16) Наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 13 «Фінансові інструменти»» від 30.11.2001 № 559; редакція від 09.06.2003 на пiдставi z0462-03 // Офіційний портал Верховної Ради України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zakon1.rada.gov.ua.

17) Наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 34 «Платіж на основі акцій»» від 30.12.2008 № 1577 // Офіційний портал Верховної Ради України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zakon1.rada.gov.ua.

18) Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Про затвердження Норм та правил обліку цінних паперів у Національній депозитарній системі» від 13.04.2000 № 40 // Офіційний портал Верховної Ради України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zakon1.rada.gov.ua.

19) Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Про затвердження Положення про депозитарну діяльність» від 17.10.2006 № 999 // Офіційний портал Верховної Ради України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zakon1.rada.gov.ua.

20) Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Про затвердження Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів» від 17.10.2006 № 1000 // Офіційний портал Верховної Ради України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zakon1.rada.gov.ua.

21) Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Про затвердження Порядку ведення Державного реєстру уповноважених рейтингових агентств та видачі Свідоцтв про включення до Державного реєстру уповноважених рейтингових агентств» від 23.06.2006 № 444 // Офіційний портал Верховної Ради України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zakon1.rada.gov.ua.

22) Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Про затвердження Положення про функціонування фондових бірж» від 19.12.2006 № 1524 // Офіційний портал Верховної Ради України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zakon1.rada.gov.ua.

23) Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Щодо встановлення відповідності рівнів рейтингових оцінок за шкалою міжнародного рейтингового агентства Fitch Ratings рівням за Національною рейтинговою шкалою» від 27.12.2007 № 2312 // Офіційний портал Верховної Ради України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zakon1.rada.gov.ua.

24) Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Щодо встановлення відповідності рівнів рейтингових оцінок за шкалою міжнародного рейтингового агентства Moody’s Investors Service рівням за Національною рейтинговою шкалою» від 27.12.2007 № 2313 // Офіційний портал Верховної Ради України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zakon1.rada.gov.ua.

25) Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Щодо встановлення відповідності рівнів рейтингових оцінок за шкалою міжнародного рейтингового агентства Standard and Poor’s рівням за Національною рейтинговою шкалою» від 27.12.2007 № 2314 // Офіційний портал Верховної Ради України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zakon1.rada.gov.ua.

26) Рішення Правління Національного депозитарію України «Про затвердження Стандарту депозитарного обліку № 1 «Загальні засади здійснення депозитарного обліку. Балансові рахунки депозитарного обліку»» від 25.10.2000 № 25/1 // Офіційний портал Верховної Ради України [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.zakon1.rada.gov.ua.

27) Торгівля цінними паперами в Україні: навчальний посібник // Бовкун К. К., Бутенко Д. С., Григор’єв П. Ф. та інші / Передмова Іванова Є. Р. – К., АДС УМКЦентр, 2008. – 308 с.


РОЗДІЛ 7

ФІНАНСОВІ ОБЧИСЛЕННЯ ТА ОЦІНКА ВАРТОСТІ ЦІННИХ ПАПЕРІВ

Ø Функціональна залежність між вартістю, часом та ризиком

Ø Процеси нарощування та дисконтування вартості

Ø Апарат фінансових обчислень

Ø Оцінювання вартості цінних паперів

У результаті вивчення розділу «Фінансові обчислення та оцінка вартості цінних паперів» студенти отримують такі ЗНАННЯ:

ü залежність між строком обігу та ризиком, який пов’язаний з володінням цінним папером;

ü сутність нарощування вартості;

ü специфіка дисконтування вартості;

ü методи оцінки інвестиційного проекту;

ü сутність справедливої вартості цінного паперу;

ü особливості оцінки вартості цінних паперів;

а також УМІННЯ:

ü визначати рівень ризику та відповідну винагороду за цінний папір;

ü формувати інвестиційний портфель на основі двох підходів;

ü визначати теперішню та майбутню вартість грошових потоків;

ü обчислювати чисту приведену вартість інвестиційного проекту;

ü обирати оптимальний варіант депозитного вкладів на основі простих і складних відсотків;

ü оцінювати справедливу вартість цінних паперів;

ü приймати правильні рішення щодо купівлі-продажу цінних паперів на основі порівняння їхньої внутрішньої та ринкової вартості.

Ризик. Ризикові активи. Безризикові активи. Стратегії вибору інвестиційного рішення. Аналіз ризику. Кількісний аналіз. Якісний аналіз. Фінансовий ризик. Систематичний (недиверсифікований) ризик. Несистематичний (диверсифікований) ризик. Формула (ефект) Фішера. Премія за ризик невиконання зобов’язань. Премія за ліквідність. Премія за ринковість. Премія за строковість. Модель арбітражного ціноутворення.

Простий процент. Теперішня вартість. Капіталізація відсотків. Майбутня вартість. Ставка дисконтування (дисконту). Ставка нарощення (відсотку). Процентний фактор майбутньої вартості. Коефіцієнт майбутньої вартості. Множник нарощення. Коефіцієнт капіталізації. Дисконтування. Коефіцієнт дійсної вартості. Процентний фактор дійсної вартості. Дисконтна ставка. Необхідна ставка доходу. Експертний метод визначення дисконтної ставки. Компонування. Процентна ставка доходу. Ставка розміщення.

Грошовий потік. Методи розрахунків для визначення доцільності інвестицій. Чиста дійсна вартість майбутніх грошових потоків. Наведена вартість майбутніх грошових потоків. Внутрішня норма дохідності інвестиційного проекту


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.114 сек.)