|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
ТЕМА 3. ПРИНЦИПИ ТА ФУНКЦІЇ МЕНЕДЖМЕНТУЗнайомлячись з сутністю принципів, треба звернути увагу на те, що вони є непостійними і змінюються під впливом різноманітних факторів. Перш за все, треба з'ясувати еволюцію, природу та роль принципів в досягненні мети організації. Вивчаючи класифікацію принципів, слід особливо звернути увагу на їхні відмінності та особливості впливу на об'єкти управління. Після вивчення видів принципів необхідно виявити взаємозв'язки між ними та їхній зміст. Вивчення цієї теми необхідно починати із засвоєння поняття функції та функціональної системи менеджменту і її ролі в управлінні організацією. Потрібно звернуги особливу увагу на передумови виникнення функцій управління та необхідність їхнього визначення на кожному рівні управління. Враховуючи, що функції поділяють на загальні і часткові (спеціальні), необхідно чітко уявити відмінності та зв'язок між ними, а також визначити основні ознаки загальних і спеціальних функцій. Крім цього, вивчення теми вимагає також виявлення зв'язку між функціями і принципами менеджменту та його змісту. Функції менеджменту: 1. Планування. При здійсненні функції планування приймається рішення про те, які повинні бути цілі організації і що повинні робити її члени, щоб досягти цих цілей. Цілі організації спрямовані на здійснення місії організації. 2. Сутність «організації» як процесу. Організування — вид управлінської діяльності, спрямований на формування структури управління організацією, встановлення у ній системи зв'язків та відносин, що дає змогу ефективно працювати для досягнення поставлених цілей. 3. Мотивація. Мотивація – це процес спонукання себе та інших до діяльності для досягнення особистих цілей та цілей організації. 4. Контроль. Функція контролю здійснюється останньою. Контроль – це процес співвідношення фактично досягнутих результатів із запланованими.
Контрольні питання для самоперевірки: 1. У чому полягає сутність функції та функціональної системи? 2. Яку роль відіграють функції у досягненні мети організації? 3. Класифікація функцій. 4. Які існують передумови виникнення функцій? 5. У чому полягає суть спеціальних функцій? 6. Який існує зв'язок між функціями і принципами менеджменту, його зміст? 7. Через що реалізуються принципи і функції управління? 8. В чому сутність і взамозв’язок функцій управління? 9. Яка існує класифікація функцій управління? 10.В чому заключається необхідність розробки принципів менеджменту? 11.Назвіть принципи раціонального управління, розроблені школою наукового менеджменту і класичною школою. 12.Яка роль планування в управлінні? 13.Чому делегування має фундаментальне значення для управління? 14.Як ефективний двосторонній обмін інформацією зв'язаний з ефективним делегуванням? 15.Яку роль у мотивації грає винагорода? 16.Яка ступінь застосовності теорії чекання в практиці управління? 17. Порівняєте модель мотивації Маслоу з моделями Макклелланда і Герцберга. 18.Опишіть ситуацію, у якій сьогодні можна ефективно використовувати мотивацію типу батога і пряника. 19.Чим характеризується ефективний контроль? 20.Чим буде відрізнятися контроль у децентралізованій і сильно централізованій організаціях? Література: 1, 12, 26, 45, 60.
ТЕМА 4. ПЛАНУВАННЯ ТА ПРОГНОЗУВАННЯ ЯК ФУНКЦІЯ УПРАВЛІННЯ. Починаючи вивчення цієї теми, треба виходити з того, що за допомогою функції планування створюються орієнтири майбутньої ефективної діяльності організації. Необхідно також звернути увагу на те, що в менеджменті організації виділяють два види планування: стратегічне планування і планування реалізації стратегії. В свою чергу, стратегічне планування включає визначення місії та мети організації, аналіз середовища й стану організації, оцінку стратегічних альтернатив, вибір стратегії. Планування реалізації стратегії є логічним продовженням стратегічного планування і спрямоване на розробку способів реалізації та оцінки стратегії порівняно з місією організації. При здійсненні функції планування приймається рішення про те, які повинні бути цілі організації і що повинні робити її члени, щоб досягти цих цілей. Цілі організації спрямовані на здійснення місії організації. Вимоги до цілей організації: конкретні, соізмерні, сорієнтовані у часі, досягаємі, спрямовані на підвищення ефективності функціонування підприємства, взаємодоповнюючі. Етапи процесу планування здійснюються відповідно рівням організації. Так, стратегічне планування (вищий рівень) – це спроба подивитись в довгостроковій перспективі на основні складові організації. На середньому рівні управління займаються тактичним планування, тобто визначають проміжні цілі на шляху досягнення стратегічних цілей і задач. На нижчому рівні управління здійснюється оперативне планування, при якому стандарти діяльності, опис робіт та інше вписуються в таку систему, при якій кожен спрямовує свої зусилля на досягненні загальних і головних цілей організації. Планування допомагає менеджерам більш ефективніше реагувати на невизначеність зовнішнього середовища. Контрольні питання для самоперевірки: 1. У чому полягає сутність та роль функції планування? 2. Які існують види планування та їхній взаємозв'язок? 3. Що Ви розумієте під бізнес-плануванням? 4. Який порядок визначення місії та цілей організації? 5. Що вливає на вибір стратегії і тактики організації? 6. Які Ви знаєте особливості реалізації стратегій у відомих всьому світу фірмах СІПА та Японії?
Література: 1, 12, 45, 60, 73.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.006 сек.) |