АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Душ, його медична характеристика та класифікація

Читайте также:
  1. I Тип Простейшие. Характеристика. Классификация.
  2. III. Социолингвистическая характеристика
  3. Алгоритм 1.11. Пошук невідкладних дій (перша медична допомога) симптоматичної допомоги при гострих струєннях.
  4. Алгоритм 1.4. Діагностичний і лікувальний (перша медична допомога) пошук при гіпертонічній кризі
  5. Биологическая изменчивость людей и биогеографическая характеристика среды. Экологическая дифференцировка человечества. Понятие экологических типах людей и их формирования.
  6. Бронзовий вік: загальна характеристика
  7. Валы и оси. Общие сведения. Характеристика, классификации, материалы, термообработка.
  8. Види економічної діагностики, їх характеристика
  9. Види цінних паперів, їх характеристика.
  10. Виды и общая характеристика соединений
  11. Виды прибыли п/п и их характеристика
  12. Виды промышленного транспорта и их характеристика

Душі широко використовуються при водолікуванні, при цьому на тіло людини діє температура і механічні подразни­ки. Душі бувають загальні, місцеві. Струмінь води, який по­дається на тіло людини, може мати різну форму і направлен­ня (бокові, кругові, внизсходячі, вверхсходячі). За ступенями тиску розрізняють душі низького до 1 атм, середнього — від 1,5-2 атм. і високого — від 2,5 до 4 атм. тиску. За ступенями механічного тиску на шкіру людини душі можливо розрізня­ти в наступному порядку.

Пиловий душ. Вода подається під тиском до 1 атм. в спеціальний розпилювач з дуже маленькими отворами, ви­никає водяний пил. Механічний подразник в такому душі дуже маленький. Подразнення шкіри водою відбувається за рахунок температурного фактора. При цьому в душі утво­рюється багато аероіонів, які дуже корисні при захворюван­нях верхніх дихальних шляхів і десенсибілізують організм.

Дощовий душ. Вода проходить через спеціальну сітку під невеликим тиском і розбивається на окремі струмочки і падає на шкіру хворого у вигляді дощу. Механічний подразник при цьому душі більш інтенсивний, ніж при пиловому

Голковий душ. Вода пропускається через металеві тру­бочки довжиною 20-30мм і діаметром 0,5-1мм. Механічне подразнення при цьому душі більш інтенсивне, ніж при по­передніх.

Круговий душ. Складається із системи тонких верти­кальних трубок, з'єднується зверху і знизу двома трубками, які мають форму неповних кілець. На внутрішній поверхні трубок є велика кількість тонких отворів, через які витікає вода перпендикулярно до шкіри людини. При цьому стру­мочки води діють на периферичні рецептори, викликають почуття поколювання. Додатково зверху встановлюють до­щовий душ. Механічне подразнення при цьому душі більш інтенсивне, ніж при попередніх.

Всі перераховані душі проводять при різній температурі води (теплій, індиферентній, прохолодній і холодній), яка подається під тиском 1-1,5атм. Тривалість душу 1-3 хвилини. Процедури проводиться щоденно. Курс лікування 15-20 про­цедур.

Лазерний душ. Вода проходить під невеликим тиском через спеціальну сітку, в центрі якої знаходиться джерело ла­зерного випромінювання. При цьому вода розбивається на окремі струмочки, які освітлюються червоним лазерними промінням і падають на шкіру хворого. Механічний та хімічний подразник рецепторів шкіри при цьому душі більш інтенсивний, чим при попередніх.

Розрізняють три стадії дії лазерного душу. Перша стадія триває 1-3 хвилини. В цій фазі виявляється тонізуюча і збуд­жуюча дія на нервову систему. Друга стадія виникає через 3-10) хвилин від початку процедури. Шкіра одночасно нагрівається, підтримується постійний температурний гомеостаз. В цій фазі лазерного душу спостерігається заспокійлива дія, яка сприяє відпочинку центральної нервової системи і відновленої працездатності хворого. Третя стадія виникає через 10-хвилин від початку процедури. Температура шкіри досягає температури внутрішніх органів — 37,10-37,40С. В цій фазі теплоутворення і тепловіддача знаходяться в рівновазі. Може виникнути ефект теплозбагачення і як наслідок, вини­кає капіляроспазм та підвищення чутливості периферичних рецепторів.

Тривалість процедури залежить від мети, яку поставили при проведенні лазерного душу: для збудження і жарознижу­вальної дії — 1-3 хвилини; заспокоєння — 3-10 хвилин; підви­щення чутливості периферичних рецепторів та виникнення капіляроспазму — 10-15 хвилин і більше. Після нетривалого лазерного душу можна залишати хворого відпочивати, а якщо був викликаний капіляроспазм і підвищена чутливість пери­феричних рецепторів, то рекомендують знаходитись в кімнаті з комфортною температурою 220С і вологістю 70% протя­гом 10-15 хвилин. Процедури проводять щоденно. Курс ліку­вання 10-15 процедур.

Струменеві душі (душ Шарко). Проводять за допо­могою короткого гумового шлангу з металевим наконечни­ком, через який направляється компактний струмінь води на хворого, який знаходиться на відстані 3-3,5м від пульту і під тиском від 2,5 до 3,5 атм. та температурі від 33 до 200С. При проведенні процедури захищають найбільш чутливі ділянки тіла - лице, шию, статеві органи, молочні залози. Механічний удар компактного струменя води направляють на тіло з вели­ким м’язовим шаром або кістковою основою (верхні та нижні кінцівки, спина, бокова поверхня грудної клітини). Тривалість струменевого душу від 1 до 5 хвилин. Процедура проводить­ся щоденно, курс лікування 15-20 процедур.

Шотландський душ (душ перемінної температу­ри). Два гумових шланга з металевими наконечниками, че­рез які направляється компактний струмінь теплої або холод­ної води на хворого, який знаходиться на відстані 3-3,5м від пульту і під тиском від 2,5 до 3,5 атм. Процедуру почина­ють обов'язково з обливання водою при температурі 380-420С на протязі 30-45хв, після чого з іншого шлангу направляють на хворого струмінь прохолодної води з температурою 200С. Таким чином, за допомогою шотландського душу мож­на провести контрастне термічне і механічне подразнення ре­цепторів шкіри. Хороший загартовуючий та загальнозміцнючий ефект виникає при різниці температури між теплою та холодною водою від 170 до 220С. Температуру води поступо­во знижують до кінця курсу водолікування. Цей душ може бути місцевим та загальним. Тривалість процедури складає від 2 до 4 хвилин і проводиться щоденно або через день. Курс лікування 15-20 загальних і до 25-30 місцевих процедур. Три­валість місцевих душів складає 8-12 хвилин.

Вверхсходящий душ. Різновидність дощового душу, струмінь води якого направлений вверх. При проведенні про­цедури струмені води направлені на проміжність хворого, який сидить на спеціальному дерев'яному стільці з опущени­ми ногами в таз з теплою водою. Тиск води при цьому душі не перевищує 1,5 атм. В залежності від хвороби можна на­значати душі з теплою, холодною та індиферентною водою. Тривалість процедури від 3 до 5 хвилин. Теплий душ викори­стовують при запальних процесах в малому тазі. При енурезі можна використовувати душ з індиферентною водою, а хо­лодною — при геморої. Курс лікування 15-20 процедур.

Підводний душ-масаж. Підводний душ-масаж є своє­рідною водолікувальною процедурою, яка поєднує дію на організм загальної водяної ванни і механічного, масажного впливу компактного водяного струменя, направленого під водою на тіло хворого. Для проведення підводного душа-масажу використовуються апарати, які виготовлені в Німеч­чині. Апарат забезпечує подачу води в ванну під тиском до 6 атм. через гумовий шланг, на кінці якого є змінні насадки. Важливе значення має температура води в ванні і струменя душу. Перебування хворого у ванні з теплою водою веде до ослаблення м'язів і зниження больової чутливості, яка виникає при тому чи іншому захворюванні. Це дає можливість проводити масаж глибоко розташованих органів і тканин. При використанні мінеральної води різного складу до вищез­гаданих факторів приєднується хімічний.

Підводний душ-масаж широко використовується для ліку­вання наслідків пошкодження або захворювань опорно-ру­хового апарату. Зменшення болів і розслаблення периартикулярних м'язів під впливом теплої води дає можливість вик­ликати сильну місцеву судинну реакцію у вигляді активної артеріальної гіпертермії. Покращення місцевого кровообігу сприяє покращенню трофіки, викликає протизапальну дію та розсмоктування інфільтратів. Висока ефективність методу спостерігається у хворих при атрофії м'язів, при цьому покра­щується кровообіг, збільшується об'єм рухів. Для підвищення терапевтичного ефекту у хворих з атрофією м'язів підводний душ-масаж проводиться за методом рефлекторно-сегментар­ного виливу на відповідні сегменти паравертебральної зони з поєднанням гідромасажу здорових кінцівок або симетрич­них ділянок тіла.

При наявності спонділоартроза, остеохондроза хребта підводний душ-масаж підвищує його рухомість на 5-10; змен­шуються вапнякові утворення на рентгенограмах. Ефективно також використовують підводний душ-масаж при спортив­них травмах, після оперативних втручань, а також для зняття болю, контрактури і напруження в м'язах, які виникають в результаті спортивних навантажень. Після фізичних трену­вань у спортсменів підводний душ-масаж викликає віднов­лення нервово-м'язового апарату.

Призначають підводний душ-масаж при радикулітах і невритах, після травматичних ушкоджень периферичних нервів, особливо при симптомах випадіння рухомих функцій з наявністю м'язової атрофії. Використовують також підвод­ний душ-масаж після перенесеного поліомієліту, різних міопатій, при дитячих спастичних і в'ялих паралічах. При вказа­них захворюваннях особливо корисна комбінація лікування підводного душа з призначенням лікувальної гімнастики в воді. Рух в воді відбувається легше, ніж у повітряному середовищі, з більшим об'ємом.

Підводний душ-масаж при різних методиках його використання викликає з боку центральної нервової системи поси­лення коркових процесів, хворі відмічають покращення самопочуття, виникає легкість, бадьорість, свіжість, підвищується працездатність, нормалізується сон і ліпідний обмін.

Поряд з покращенням кровообігу у хворих серцево-су­динною патологією після підводного душу-масажу відмічається зменшення ударного і хвилинного об'єму кровообігу з при­скоренням періоду вигнання. Тривалість діастоли і частота серцевих скорочень істотно не змінюються. Покращення си­стемної і регіональної гемодинаміки роблять перспективним використання підводного душу-масажу при деяких серцево-судинних захворюваннях.

Для проведення процедур загального і місцевого підвод­ного душу-масажу використовують ванни ємністю 500- 1000л або спеціальні мікробасейни з теплою водою 35°-38"С. Підвод­ний душ-масаж проводять з теплою водою 350-380С і зберіга­ють загальні правила класичного загального масажу через 5 хвилин після занурення в ванну, коли організм адаптувався і м'язи розслабилися. Сила тиску водяного струму складає від 1 до 4 атм. Відстань між наконечником і тілом хворого скла­дає 10-15 см, під кутом 900Тривалість кожної процедури складає 10-20 хвилин. Курс лікування 10-15 процедур, що­денно або через день.

Приклади призначення і показання

1. Циркулярний душ. Температура води 340-36°С з по­ступовим зниженням її до 280-260С, тиск води 1,5-2 атм. Три­валість процедури 3-4 хвилини. Щоденно. Курс лікування 10-15 процедур. Показання: дискінезія жовчних шляхів, функці­ональні розлади шлунку, НЦД, не­врастенія, гіпертонічна хвороба І—11 стадії, ДЦП, синдром перевтоми, безсоння.

2. Струменевий душ (Шарко). Температура води 360-340С з поступовим зниженням її до 270-250 і нижче, тиск води 1,5-3 атм. Тривалість процедури 4-5 хвилини. Щоденно Курс лікування 15-20 процедур. Показання: дискінезія жовчних шляхів, функціональні розлади шлунку, НЦД, неврастенія, гіпертонічна хвороба І-ІІ стадії, ожиріння, синдром перевтоми, безсоння, загартову­вання.

3. Вверхсходячий душ (перінеальний). Температура води 320-340С з поступовим її зниженням до 250С і нижче, тиск води 1 атм. Тривалість процедури 3-5 хвилини. Щоденно. Курс лікування 10-15 процедур. Показання: геморой, тріщина пря­мої кишки, імпотенція, випадіння піхви, зниження тонусу м'язів промежини.

4. Підводний душ-масаж. Температура води в ванні 360-370С. Тиск водяного струменя 1,5-3 атм. Тривалість процеду­ри 10-15 хвилини. Щоденно. Курс лікування 10-15 проце­дур. Показання: після травми суглобів, неврит нерва, остео­хондроз хребта, дискінезія жовчних шляхів, функціональні розлади шлунку, НЦД, неврасте­нія, гіпертонічна хвороба І-ІІ стадії, ожиріння, синдром пе­ревтоми, безсоння.

 


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.)