АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Купання в бані. Сауна, її вплив на організм, правила прийому сауни, протипоказання

Читайте также:
  1. IV. Перші кроки римської поезії під впливом грецької
  2. Атестація вчителів, її вплив на підвищення майстерності педагогів.
  3. АУДИТОРІЯ ЯК ОБ’ЄКТ ВПЛИВУ ЗМІ
  4. Беседа «Что такое улица и по каким правилам она живет?»
  5. Бюджетне обмеження споживача та чинники, що на нього впливають.
  6. Важные правила по уходу и содержанию чайного гриба.
  7. Визначте фактори середовища, які впливають на розвиток таланту і обдарованості.
  8. Вібрація, її види та вплив на працівників
  9. Відомо, що час секреції слини, швидкість кровотоку у слинних залоз збільшується у 5 разів. Вплив якої біологічно активної речовини сприяє цьому?
  10. Вкажiть механiзм впливу норадреналiну на секрецiю слини.
  11. Война по правилам
  12. Вплив боротьби двох світових систем і класової боротьби пролетаріату буржуазних країн на величину прибутку

Сухоповітряна баня — сауна — представляє собою по­єднану процедуру, яка включає в себе циклічний вилив на організм сухого повітря високої температури і наступне охо­лодження в воді або в повітряному середовищі.

Користування банями є найдавнішою і популярною тра­дицією людства. За останні роки велику популярність серед населення всього світу набули фінські бані-сауни. При зна­ходженні в сауні на людину діє сухе нагріте повітря з темпе­ратурою від 600С до 100°С при відносній вологості 10-15%. В зв'язку з цим сауна широко використовується не тільки з гігієнічною метою, але і в якості лікувально-профілактичних процедур. Таким чином, сауну можна відвідувати не тільки здоровим людям, але і хворим за рекомендацією лікаря під спостереженням медперсоналу.

Під час перебування в термокамері спостерігається сильне нагрівання шкіри людини, при цьому оболонка нагрівається до температури 40-460С, а глибокі тканини — ядро до 38-400С. Під впливом гарячого повітря розширюються судини шкіри, підвищується приток крові до кінцівок, значно змен­шується опір судин і відповідно знижується діастолічний тиск. Частота серцевих скорочень збільшується до 100-160 ударів за хвилину. У здорових людей зміни серцево-судинної систе­ми відбуваються на рівні фізіологічною навантаження. У людей з серцево-судинними захворюваннями (ішемічна хвороба серця, гіпертонічна хвороба) сауна при тривалому наванта­женні може викликати порушення коронарного кровообігу, появи екстрасистолічних аритмій, підвищення артеріального тиску. Разом з тим, деякі спеціалісти вважають, що сауну можна використовувати через 6 місяців після перенесеного інфаркту міокарда.

При вдиханні гарячого повітря сауни покращується кро­вообіг і метаболічні процеси в легенях. Тепло сприяє розс­лабленню дихальних м'язів та гладеньких м'язів бронхів, по­кращується рухомість реберних суглобів. Виникає вираже­ний бронхолітичний ефект, покращуються показники венти­ляції легенів, збільшується засвоєння кисню. Застосування сау­ни значно зменшує частоту виникнення грипу і інших рес­піраторних інфекцій.

Сауна стимулює діяльність ендокринних залоз (щито­видної, наднирників, підшлункової), позитивно впливає на стан центральної нервової системи, діє заспокійливо, викли­кає оптимальний психоемоційний стан. Із організму виво­диться від 200 до 2100 мл води та іони N+, СІ, К+, Мg2+, а також сечовина, молочна, ванілінмигдальна і інші амінокис­лоти. Тому під час прийому сауни рекомендують вільне прий­мання рідини.

Сауна також широко використовується при запальних та дегенеративно-дистрофічних захворюваннях суглобів. Вона підвищує імунологічну реактивність, корегує метеопатологічні реакції, нормалізує стан периартикулярних м'язів.

Хворим з ревматизмом потрібно приділяти особливу увагу при охолодженні, так як вони дуже чутливі до холоду і у них знижені адаптивні можливості. При сильному охолодженні найбільш виражені зрушення відбуваються у хворих з стено­кардією і гіпертонічною хворобою. Тому у них душ повинен бути індиферентний або використовувати м'які охолоджуючі властивості повітря.

Сауна викликає тренування важливих регулюючих сис­тем організму людини, раціонально перебудовує адаптивні реакції, сприяє підтриманню основних фізіологічних функцій на оптимальному рівні. Під час прийому сауни в організмі людини відбувається три основних періоди:

— адаптація.

— інтенсивне і глибоке прогрівання;

— вихід із гіпертермії.

В першому періоді нагріваються поверхневі тканини організму, через 3-7 хвилин починається потовиділення. В другому періоді накопичення тепла в організмі продовжуєть­ся і виникає нагрівання "ядра". Потовиділення стає інтен­сивним, з великою напругою працює кардіореспіраторна сис­тема та механізми фізичної терморегуляції. При неправиль­ному дозуванні теплового навантаження в цьому періоді може виникнути тепловий удар. В третьому періоді охолоджуючі фактори виводять організм із стану гіпертермії. В цьому пері­оді важливе значення має вибір оптимальних умов охолод­ження, які б виключили можливість застуди та напругу фізіологічних функцій (таблиця 3).

Будь-яка сауна повинна мати 2 приміщення — термаль­ну камеру і приміщення для охолодження тіла. В громадсь­ких саунах додатково обладнано ще декілька приміщень. В термальних камерах повинно бути не менш 2 м2 на людину.

Таблиця 3.

Схема проведення сауни при слабкому тепловому на­вантаженні (За В.Я.Крамським, 1985)

Періоди приймання спеко-повітряної процедури і Елементи його виконання Місце виконання елементів процедури Температура середовища °С Тривалість процедури хвилини  
1. Період адаптації      
Теплий гігієнічний душ. Душова 37-38 2-3  
Висушування, 1-е зважування. Кімната для відпочинку 22-25 2-3  
2 захід з інтервалом 10-15 хвилин в термокамеру. 1 полиця 50-60 5-6  
Відпочинок і охолодження на повітрі. Кімната для від­починку, веранда 22-25 15-20  
2. Період основного прогрівання      
1 -й захід в термокамеру. 1 полиця 50-60 7-10  
Відпочинок і охолодження на повітрі. Кімната для від­починку, веранда 22-23 15-20  
2-й захід в термокамеру. 1 полиця 50-60 5-7  
Відпочинок і охолодження на повітрі. Кімната для від­починку, веранда 22-23 15-20  
3-й захід в термокамеру. 2 полиця не більше 60-80 5-7  
Відпочинок і охолодження за допомогою води, потім на повітрі. басейн 28-32 2-3  
4-й захід в термокамеру 1 полиця 50-60 3-5  
3. Період пропотівання і закінчення охолодження    
Охолодження в басейні або під душем   28-32 2-3  
Охолодження і пропоті­вання на повітрі, прийняття рідини (150-200 мл) 2-е зважування. Кімната для відпочинку 22-23 15-20  
               

Стіни та стеля термальної камери покривають адсорбуючим деревом (вільха, осика, сосна, тополя). Дерево не мож­на покривати лаком. Двері відкриваються назовні, висота термальної камери 220-260 см. В ній розташовані 2 або З дерев'яні полиці висотою 40-50 см. Джерелом тепла в термокамері є піч, яка обкладена камінням і температура в якій коливається від 600С до 1000С при відносній вологості 5-15%. Для дотримання мікрокліматичних умов і аерохімічного складу повітря в термокамері в воду, якою поливають ка­міння добавляють спочатку нашатирний спирт, котрий вби­ває всі запахи, а потім настій м'яти, евкаліпту, ромашки, листя берези і чорної смородини, липовий цвіт. В підготов­леній сауні виникає хороший потогінний ефект і легко ди­хається тому, що повітря насичене від'ємними іонами, які дарують бадьорість, хороше самопочуття. Для підтримання концентрації кисню (21-26%) і вуглекислого газу (0,03%), потрібної вологості (5-15%) видалення випарувань необхід­на хороша вентиляція.

Поряд з термокамерою повинні бути додаткові приміщення: роздягальня, кімната для відпочинку, душова, басейн, ту­алет. Відвідувачі сауни повинні уникати переїдання перед про­цедурою, обов'язково прийняти теплий душ, в термокамері одягнути фетровою капелюха, якщо користуються березо­вим віником — рукавички. Віник повинен бути вологим, спо­чатку не доторкатись ним до шкіри, а потім опускати його на м'язи, суглоби та віддалені ділянки шкіри. При цьому ви­никає легке почуття поколювання і ні в якому випадку — опіку. Якщо у відвідувача сауни спирає дихання, виникло сер­цебиття, паморочиться голова, нудить, виникли маленькі "муш­ки" перед очима, звинить в вухах, то потрібно швиденько вийти в прохолодне приміщення. Голосно розмовляти в сауні не бажано. Всі емоції, весь настрій сконцентруйте на при­ємних відчуттях. Дихайте! Розслабтеся! Нічим себе не відво­лікайте. В сауні потрібно намагатись досягти хорошого пото­гінного ефекту та тренування терморегуляційних механізмів, суворо дозувати навантаження теплом та холодом.

Сауна належить до сильнодіючих процедур, тому умови її використання повинні бути індивідуальними залежно від віку, стану здоров'я, наявності того чи іншого захворювання, загартування. Теплові навантаження можуть скорочуватися або збільшуватися, а охолодження, відповідно, може бути, швидке або поступове. Для укріплення здоров'я та загартування сауну приймають 1 раз на тиждень протягом 3-5, місяців. Сауна є гіпертермальною процедурою, адекватність, навантаження якої складає 100 Вт. Тому сауна може поєдну­ватися тільки з ручним масажем, гідромасажем, лікувальною гімнастикою та мануальною терапією.

Показання: захворювання бронхолегеневої системи (бронхіти, синусіти, ларингіти, стан після перенесеної пнев­монії, бронхіальна астма); захворювання серцево-судинної системи (вегето-судинна дистонія, гіпертонічна хвороба І-ІІ стадій, ревматизм серця в неактивній стадії, помірно вира­жені порушення периферичного кровообігу); захворювання і пошкодження опорно-рухового апарату (наслідки травм, деформуючий остеоартроз, хронічні запалення і дегенератив­но-дистрофічні захворювання суглобів); остеохондроз хребта з корінцевим синдромом; захворювання нирок і сечовиділь­них шляхів (хронічний неспецифічний цистит, простатит, хро­нічний гломерулонефріт); хронічний холецистит, ожиріння.

Протипоказання: загальні протипоказання для фізіо­терапії, в тому числі злоякісні пухлини, інфаркт міокарду до 6-12 місяців, захворювання крові, загальний атеросклероз, епілепсія, постромбофлебічний синдром тривалістю менше З місяців, хвороба Паркінсона, виражені нервово-вегетативні зрушення, вік 65-70 років, порушення ритму та провідності (часта екстрасистолія, миготлива аритмія, атріовентрикулярна блокада), бронхоектатична хвороба.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.)