|
||||||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Заява. Автобіографія
Анкета
? 1. У яких сферах вживається офіційно-діловий стиль мовлення? 2. Що таке документ? 3. Які ділові папери вам відомі?
277. Розгляньте таблицю і підготуйте зв’язну розповідь про офіційно - діловий стиль мовлення.
Пам’ятайте: Заява - документ, що містить пропозицію або прохання однієї чи кількох осіб до установи або керівної особи. Заяву пишуть від руки і в одному примірнику. Стандартом передбачені для заяви такі реквізити: 1) назва організації, установи чи посади особи, яким подається заява (пишеться праворуч, на останній третині рядка); 2) відомості про того, хто подає заяву (розміщується колонкою нижче першого реквізиту); 3) назва документа (пишеться посередині рядка, нижче верхніх реквізитів); 4) текст заяви (з абзацу з великої букви); 5) дата й підпис(розміщується під текстом, підпис ставиться праворуч, а дата - ліворуч). Таке розташування реквізитів зумовлене умовами зручності користування: на вільному місті верхнього поля ліворуч посадова особа записує рішення і скріплює власним підписом, наприклад: «Дозволити», «До наказу», «На розгляд атестаційної комісії». Бувають заяви прості (містять тільки прохання чи пропозицію) і складні (тут подається обґрунтовування, прохання чи пропозиції, може наводитися перелік документів, що додаються до заяви).
278. І. Прочитайте зразок заяви.
Декану факультету довузівської підготовки Дрогобицького педагогічного університету ім. І. Франка Кушлик О.П. Петрущенка Юрія Миколайовича, що проживає за адресою: Львівська область, м.Стрий, вул. Стрілецька, буд.4, кв.11 ЗАЯВА Прошу зарахувати мене на історичне відділення факультету довузівської підготовки. 12.09.2009 р. підпис До заяви додаю: 1) атестат про повну загальну середню освіту; 2) довідку про склад сім`ї (форма П-3).
ІІ. За поданим зразком складіть документ, у якому Ярчук Антоніна Петрівна просить зарахувати її на курси водіїв, до цього документа вона додає квитанцію про оплату за навчання, медичну довідку.
Пам`ятайте: Автобіографія - це документ, у якому особа, що складає його, подає опис свого життя і діяльності. В автобіографії необхідно зазначити: 1) дату і місце народження; 2) відомості про освіту (де і коли навчалися); 3) відомості про трудову діяльність (коротко, дотримуючись хронологічної послідовності, вказуючи місце роботи й посаду); 4) короткі відомості про найближчих родичів (батька, матері, чоловіка або дружини, дітей) Кожне повідомлення в автобіографії повинне починатися з абзацу. Дата написання вміщується ліворуч під текстом, а праворуч ставиться підпис автора.
279. І. Прочитайте зразок автобіографії. АВТОБІОГРАФІЯ Я, Гончарук Андрій Миколайович, народився 17 січня 1989 року в м. Бровари Київської області. 1944 року вступив до першого класу середньої школи № 3,базову середню освіту здобув зі свідоцтво з відзнакою. 2003 року розпочав навчання в Деснянському технікумі Муніципальної академії управління персоналом (м. Київ) Під час навчання в технікумі перевагу надав дисциплінам суспільно-гуманітарного циклу. 2007 року, закінчивши навчання в Муніципальної академії управління персоналом, розпочав трудову діяльність на посаді помічника юриста Київської нотаріальною контора № 1. 2008 року втупив на юридичний факультет Київського національного університету імені Т.Шевченка (дистанційна форма навчання) Мій батько, Гончарук Микола Федорович, викладач філософії Київського національного університету імені В.Гетьмана. Моя мати, Гончарук Ірина Василівна, працює бухгалтером Броварського районного управління здоров’я. 01.04.2009р. підпис ІІ. За поданим зразком складіть автобіографію.
280. І. Прочитайте уривок із твору Остапа Вишні «Моя біографія». У мене нема жодного сумніву в тому, що я народився, хоч і під час мого появлення на світ білий, і потім – років, мабуть, із десять підряд мати казали, що мене витягли з колодязя, коли напували корову Оришку. Трапилася ця подія 1 листопада 1989 року в містечку Груні Зінківського повіту Полтавщини. Батьки мої були як узагалі батьки. Батьків батько був у Лебедині шевцем. Материн батько був у Груні хліборобом. Взагалі батьки були нічого собі люди. Підходящі. За двадцять чотири роки спільного їхнього життя, як тоді казали послав їм Господь усього сімнадцятеро дітей, бо вміли вони молитися милосердному. Оддали мене в школу. Вчив мене хороший учитель, Іван Максимович, доброї душі дідуган, білий-білий, як білі бувають у нас перед зеленими святами хати. Учив він сумлінно, бо сам він був ходяча людська совість… Оддали мене в школу рано. Не було, мабуть, мені й шести літ. Скінчив школу. прийшов додому й батько каже: – Мало ти вчився. Треба ще кудись оддавати. Повезу ще в Зіньків, повчися ще там. Побачимо, що з тебе вийде. Зінківську школу закінчив я року 1903-го з свідоцтвом, що маю право бути поштово-телеграфічним чиновником якогось високого (чотирнадцятого, чи що) розряду. Та куди ж мені в ті чиновники, коли «мені тринадцятий минало» (За Остапом Вишнею).
ІІ. Дайте відповіді на запитання. 1. До якого стилю мовлення належить текст? 2. Чим відрізняється службова автобіографія від автобіографії, написаної в художньому стилі? 3. Слово автобіографія складається з трьох грецьких коренів: avtos – сам, bios – життя, grapho – пишу; українською мовою в дослідному перекладі – саможиттєпис. Словосполучення моя біографія – тавтологія. З якою метою використовує цю тавтологію Остап вишне у назві твору?
Пам’ятайте: Анкета – бланк встановленої форми для запису в ньому певних біографічних та інших властивостей. Анкети бувають вільні і стандартизовані. У вільних анкетах необхідно позначити один із зазначених варіантів. Стандартизовані анкети обробляють за допомогою спеціальних комп’ютерних програм, тому позначки в них необхідно робити чітко, зрозуміло, за вказаним зразком.
МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ §25. ІМЕННИК. ПРИКМЕТНИК. ЧИСЛІВНИК. ЗАЙМЕННИК ?1. Яка частина мови називається іменником? 2. Які граматичні ознаки має іменник? 3. Розкажіть про поділ іменників на відміни і групи. 4.Сформулюйте орфограму «Букви о, е в закінченнях орудного відмінка іменників першої і другої відміни». 5. Коли в родовому відмінку однини іменників другої відміни вживається закінчення –а (-я), а коли - -у (-ю)? 6.Сформулюйте орфограму «Подовження м’яких і пом’якшених приголосних в орудному відмінку однини». 281. Запишіть іменники в чотири стовпчики за відмінами. Облога, яблуко, радість, працьовитість, ім’я, перемога, багаття, усмішка, огірок, подорож, пісня, каченя, каченятко, узгодженість, зустріч, ідея, плем’я, емаль, коліща, суміш, листоноша, сторож, повідомлення. Ключ. Якщо ви правильно виконали завдання, з других букв записаних слів складеться прислів’я.
282. Поставте подані іменники в орудному відмінку однини й запишіть у два стовпчики: а) з буквою о в закінченні, б) з буквою е в закінченні. Знахідка, бар’єр, вдача, футляр, пожежа, окріп, зброяр, груша, майстер, вітраж, пілот, стовп, оповідач, площа, професор, хутір, одуд, кориця, однокласниця, суниця. Ключ. Якщо ви правильно виконали завдання, з других букв записаних іменників складається початок прислів’я: «…дають».
283. Прочитайте і відгадайте загадки. Спишіть, ставлячи іменники, що в дужках, у родовому відмінку однини. 1. Розісланий килим, розкиданий горох – не можна ні (килим) підняти, ні (горох) зібрати. 2. Летіло без крил, упало без ніг, варив кухар без (вогонь), їла пані без (рот). 3. Що біжить без (відпочинок), не стає ні на хвилинку, не старіє, не вмирає, а все нищить, забирає? 4. Через воду всіх проводить, а сам з (берег) не сходить. 5. Іде з села до села, а з місця й (крок) не сходить. 6. Поверх (ліс) вогонь горить (Нар. творчість). Відгадки: дорога; небо і зорі; міст; сніг, сонце, земля; сонце; час.
284. Перекладіть текст українською мовою і запишіть. Прокоментуйте особливості правопису іменників третьої відміни в орудному відмінку однини. Прошло много времен, и я с уверенностью могу сказать: с каждой вещью, предметом и даже растением, связанным с детством, в глубинах памяти живут воспоминания. С радостью вспоминаю нам небольшой дом на окраине города. На клумбе перед нашими окнами ранней весной появились цветы, посаженные матерью. Они были согреты ее любовью и теплом. Самовлюбленные нарциссы, простоватые тюльпаны дышали весенней свежестью. В конце мая клумба наполнялась бурным паводком белых, светло-розовых, багряных пионов. В сентябре тут вспахивали астры, наполняя вокруг осенью, ее чудесными красками (З журналу). Словничок уве́ренность – впе́вненість пио́н – піво́нія па́водок – по́вінь вспы́хивать – спала́хувати ?1.Яка частина мови називається прикметником? 2. Розкажіть про особливості творення форм вищого і найвищого ступенів порівняння прикметників. 3. Коли складні прикметники пишуться разом, а коли – через дефіс? 4. Яка частина мови називається числівником? 5. Розкажіть про особливості відмінювання числівників – назв десятків? 6. Яка особливість відмінювання числівників – назв сотень? 7. Яка частина мови називається займенником? Назвіть розряди займенників за значенням. 8. Сформулюйте орфограму «Правопис неозначених і заперечних займенників».
285. Відредагуйте речення і запишіть. 1. Ця розповідь здалася мені найбільш цікавішою. 2. Олег – мій кращий друг. 3. У концерті приймали участь самі відомі артисти. 4. Гепард швидший пантери. 5. Внаслідок природного добору організми ставали більш пристосованішими до навколишніх умов. 6. З такою приправою борщ стане ще борщішим.
286. Поставте словосполучення в орудному відмінку однини і запишіть. Усно поясніть правопис відмінкових закінчень. Гаряча каша, домашня вправа, вужча площа, синя огорожа, порожня куля, підготовча група, довгошия жирафа, лисяча нора, найстрімкіша круча, рання весна, білолиця красуня, старша сестра, ширша межа, свіже рілля, старша сестра, коротший день, найвірніший товариш.
287. Запишіть подані складні прикметники у два стовпчики: а) ті, що пишуться через дефіс; б) ті, що пишуться разом Північно/східний, річково/озерний, темно/лиций, ожиново/полуничний, зло/ворожий, жовто/гарячий, золотисто/жовтий, глухо/німий, шістнадцяти/річний, сливово/яблучний, південно/західний, зовнішньо/торговий, світло/коричневий, дво/річний, алюмінієво/місткий, лікувально/профілактичний, природничо/математичний, біло/сніжний, всюди/хідний, тьмяно/коричневий, добро/душний, глибоко/думний, презирливо/зневажливий, хитро/мудрий, синьо/жовтий, кленово/акацієвий, єдино/кровний. Ключ. Якщо ви правильно виконали завдання, з третіх букв записаних прикметників складеться вислів М. Вінграновського.
288. Поставте подані словосполучення в родовому, давальному і місцевому відмінках, записуючи цифри словами. 145 учнів, 658 комплектів, 976 відвідувачів, 2012 рік, 2/5 частини.
289. Спишіть речення, ставлячи розділові знаки. Підкресліть займенники і надпишіть, до якого розряду вони належать. 1. Як надійшла і засіяла та дружба, що живе в літах моя душа над снігом стала неначе яблуня в плодах. 2. Ще не скінчилося празникування в гостинах юності а сивина бринить сама від себе як струна. 3. Мені війнула в очі сивина та я нічого не несу додому лиш згорточок старого полотна і вишите моє життя на ньому. 4. Мій добрий друже що з тобою? 5. Комусь можливо важко зрозуміти всю силу незрадливих слів (З тв. Д. Павличка).
290. Запишіть подані сполучення слів у три стовпчики: а) із займенниками, що пишуться разом; б) із займенниками, що пишуться через дефіс; в) із займенниками, що пишуться окремо. (Аби)що купив, (хтозна)які іскри, бозна(про)які квіти, (бозна)що перевіряв, ні(про)що не подумав, (будь)яка праця, кому(сь) повідомив, казна(в)чому звинувачував, (казна)які оцінки, будь(у)кого очікував, (ні)чого не згадав, хтозна(з)якими речами, яка(небудь) передача, (де)кому повідомив.
Ключ. Якщо ви правильно виконали завдання, з других букв записаних останніх слів словосполучень складеться початок прислів’я: «…, той їсть, кого захоче».
291. І. Перекладіть текст українською мовою і запишіть. Зробіть морфологічній розбір виділених слів. Музыка – искусство необыкновенное, для неё не существует языковых барьеров, ей не нужны переводчики. Музыка сложна для восприятия. И объяснить, определить, о чем она рассказывает, нелегко. Надо начать слушать музыку, слушать ее внимательно. Вспомните, каким невероятно сложным было для нас чтение, когда первый раз взяли в руки букварь. Потом мы все постигли эту премудрость и не думаем, что читать сложно. Точно так же и с музыкой. Только слушанье музыки может научить понимать ее. С каждым следующим разом прекрасный и возвышенный мир музыки откроется для каждого из вас, вы обретете большую радость и огромные духовные богатства (В.Литвинов). Словничок перево́дчик – переклада́ч определи́ть - тут: з’ясува́ти восприя́тие – сприйняття́ невероя́тно - тут: незвича́йно пости́гнуть – тут: опанува́ти сле́дующий – тут: насту́пний возвы́шенный – тут: підне́сений обрести́ – отри́мати ІІ. Складіть невелику усну розповідь «Музика, близька моєму серцю».
ПЛЕКАЙМО СЛОВО Як правильно перекласти українською мовою слово следующий? Хтось, не задумуючись, відповість: «Звичайно ж, наступний». І це так. «Ми вийдемо на наступній зупинці», - чуємо розмову друзів у транспорті. В офіційно-діловому стилі вживається слово такий: «Необхідно подати такі документи: заяву, автобіографію, довідку з місця навчання». Дієприкметниковий зворот у реченні «Троллейбус, следующий в депо, не делал остановок» українською мовою перекладається як підрядне означальне речення: «Тролейбус, що прямував у депо, не робив зупинок». Ми діти твої, Україно! 292. І. Прослухайте уважно текст у виконанні однокласника. ПЕРШОВІДКРИВАЧ МІСЯЧНОЇ ТРАСИ У справжньому житті цієї легендарної особистості багато що й досі лишається таємним. Та й сама ця людина, щоб вижити й заплутати сліди, створила чимало таємниць. Усе це нагадує детективну історію… Ім’я цієї людини написане золотом у залі слави Космічного музею НАСА в Аламагордо (США). Ним названо у світовій науці трасу, по якій перша людина висадилася на Місяці, кратер на зворотному його боці - Юрій Кондратюк. Проте справжнє ім’я було інше. Коли американський астронавт Ніл Армстронг ступив на поверхню Місяця, в Москві зчинився переполох. Один з авторів проекту польоту до Місяця признався, що політ було здійснено по трасі, запозиченій із книжечки механіка елеватора Юрія Кондратюка. Почався скандал, оскільки в Радянському Союзі у глибокій таємниці готували свій проект. КДБ розпочав розслідування: хто допоміг Америці випередити СРСР? Сліди привели в Україну, в Полтаву, до старого гімназійного вчителя В.Оголівця. Коли йому пред’явили фото Ю.Кондратюка, він без вагань заявив: «Це ж наш гімназист - Сашко Шаргей!». Так і дізналися, що на фото одного механіка елеватора претендують два імені, дві біографії, дві людські долі. Справжній Юрій Кондратюк до космічних теорій ніякого відношення не мав, але, сам того не знаючи, віддав своє їм’я. Все, що повідано науці під іменем Ю.Кондратюка, насправді належало полтавському гімназисту Олександрові Шаргею. Схему відокремлення від Землі, відвідин Місяця і стикування посадочно-злітногомодуля з кораблем Сашко вигадав сімнадцятирічним, у 1914 році. Із Полтави до Політехнічного інституту імператора Петра Великого, в Петербург, він вирушає зі срібною медаллю за гімназичні успіхи та заповітним «космічним» зошитом, у яком таємно записує основи того, що пізніше стане проривом у космонавтиці. У Пітері він поглиблює їх: біля космічного апарата розвертаються дзеркала з приймачами концентрованого сонячного тепла, вони розжарюються, й вода розкладається на кисень і водень - от вам і паливо. Заглиблений в інші світи, Олександр не звертав уваги на злидні, не зламали його роки Першої світової, мобілізація, революція, громадянська війна… Ховаючись у льоху від нової влади, для якої він був класовим ворогом, бо служив у царській армії, потім - у генерала Корнілова, далі був насильно мобілізований до Денікіна, Олександр Шаргей на основі зошитів робить рукопис, конкретизує свої ідеї. Мріючи про продовження освіти, шлях до якої за більшовиків для нього був закритий, Олександр вирішує перетнути нелегально кордон. Щоб продовжити освіту в Німеччині. Безпаспортного бурлаку затримують і доправляють до Києва, а звідти через хворобу відпускають… Мачуха, щоб захистити пасинка від терору нової влади, передає Олександрові метрику на ім’я якогось Георгія (Юрія) Васильовича Кондратюка, народженого в Луцьку 8 вересня 1900 року. Вона вмовила Шаргея змінити ім’я і прізвище, немов надягти на себе життя іншої людини. Справжній Кондратюк помер у березні 1921 року. У жовтні цього ж року Олександр Шаргей зникає з цього світу. Тепер треба сховатися подалі від тих місць, де знають його справжнє ім’я. Псевдо-Кондратюк працює у Західному Сибіру механіком елеватора. Проектує і будує без цвяхів найбільший у світі дерев’яний елеватор на 10 тисяч тонн зерна. Чекає вістей про надісланий до Москви космічний рукопис. Новаторство в елеваторній справі обернеться двома томами кримінальної справи і звинуваченням у шкідництві. Обіцяні три роки таборів замінять роботою у закритому проектному бюро. А після блискуче виконаних проектів з вітроенергетики Кондратюка викликають до Москви, пропонують роботу в групі вивчення ракетного руху. Але він, побачивши графи анкети, яку треба було заповнити, відмовляється. Відкриття Кондратюка стосовно альтернативного джерла енергії мали світове значення. Потужність у 12000 кіловат - такого не вміли ні Німеччина, ні Америка. Подібної вітростанції у світі немає й тепер. Будівництво електростанції почалося. Але після смерті наркома Орджонікідзе, який був зацікавлений у цьому проекті, Кондратюка звинуватили у гігантоманії й авантюризмі і доручили проектувати… вітродвигуни для колгоспних ферм. У червні 1941 року Юрій Кондратюк добровольцем іде на фронт. Працював телефоністом, пішов у заметіль шукати місце обриву зв’язку і пропав безвісти. КДБ перевіряв усі версії. Роками. Тим часом творчу спадщину генія було сховано від його народу, а цензура закреслювала згадку про його ім’я. І все-таки колись лиди ступлять на курну поверхню вічного супутника Землі. А полтавський гімназист так мріяв, що серед них буде він… (За І.Малишевським). ІІ. Дайте письмові відповіді на питання. Ви-після прослуховування тексту, а ваш товариш - після прочитання вголос. Написані відповіді порівняйте, звіртеся із текстом. 1. Яке справжнє ім’я Юрія Кондратюка? 2. Які події змусили проводити розслідування, в ході якого з’ясувалося, що за одним фото криються дві долі? 3. Де навчався майбутній відкривач місячної траси? 4. Які обставини змусили чоловіка жити під чужим іменем? 5. Чим займався Юрій Кондратюк у Західному Сибіру? 6. За що заарештували і в чому звинувачували Юрія Кондратюка? 7. Чому Юрій Кондратюк відмовився працювати у групі вчених, що вивчали рух ракет? 8. У чому унікальність елеватора і вітроелектростанції, спроектованих Кондратюком? 9. Що відомо про Юрія Кондратюка після червня 1841 року? 10. Яким ви уявляєте (яким могло бути) життя Юрія Кондратюка після зникнення безвісти?
§26. ДІЄСЛОВО, ЙОГО ФОРМИ. ПРИСЛІВНИК ? 1. Яка частина мови називається дієсловом? 2. Які дієслівні форми вам відомі? Наведіть приклади. 3. Назвіть способи дієслова. У якому способі дієслова змінюються за часами? 4. Наведіть приклади дієслів недоконаного і доконаного видів. 5. Сформулюйте орфограму «Букви е(є), и(ї) в закінченнях дієслів». 6. Яка частина мови називається прислівником? 7. Назвіть розряди прислівників за значенням. 8. Сформулюйте орфограму «Написання прислівників разом і через дефіс». 9. Коли прислівники пишуться через дефіс?
293. Спишіть прислів’я, вставляючи пропущені букви. Підкресліть дієслівні форми як члени речення. 1. Місце дерево і вм_рає стоячи. 2. Змащ_не колесо не скр_пить. 3. Хоч і сказано на глум, а ти б_ри на ум. 4. П_рлина в землі не л_жатиме, а робота на ч_катиме. 5. Якби знав, де впаду, то соломки б підст_лив. 6. Краще справу не розпоч_нати, ніж, розпочавши, не закінчити (Нар.творчість).
294. Прочитайте текст, доберіть до нього заголовок. Спишіть, ставлячи розділові знаки. Визначте способи дієслів, а в дійсному способі - час. Природа це гармонія рівновага. Ми люди звикли думати що все у природі відбувається само по собі під дією отієї непереможної потреби жити рухатися цвісти співати. Більшості з нас не треба нагадувати про те що без усього цього ми не могли б жити. Ми добре розуміємо що всі блага цивілізації не заступлять того що ми називаємо одним словом природа. Ми глибоко вдячні їй за щедроти. Хай замислиться кожен із нас над тим, що і вона природа незалежна торжествуюча і всемогутня також потребує нашої доброти. Зрозуміймо що ми люди беручи мусимо віддавати коли не хочемо жити в убогому світі позбавленому звуків і барв (З журналу).
295. Запишіть подані дієслова у два стовпчики: а) зі вставленими буквами и,ї; б) зі вставленими буквами е,є. Плат_ш, встига_мо, спійма_ш, люб_ш, підтрима_те, удосконал_те, зляка_ш, склика_те, ускладн_ш, тьмяніт_ме, дума_мо, скривд_те, святку_те, повідом_те, зго_те, нагада_ш, зна_мо, погод_мо, зневажа_ш, в’яж_мо. Ключ. Якщо ви правильно виконали завдання, з других букв записаних дієслів складеться закінчення вислову Антуана де Сент-Екзюпері: «Найбільша розкіш на світі – це…».
296. Спишіть текст, замінюючи виділені способові форми дієслова дієприкметниками або дієприслівниками. Назвіть граматичні ознаки особливих форм дієслова. Сиджу в затишку на осонні й спостерігаю за пташками. Грак, який вмостився на осиці, пробує співати. Зацвірінчали горобці, яких розбудила гракова пісня. У небі тріпочуть крильцями й невтомно дзвенять жайворонки. З лісу раз у раз долинають рипливі голоси чапель, які зайнялися лагодженням гнізд. Сховались у вже високих хлібах і тріщать деркачі. Довкола, немов маленькі сонечка, світяться горицвіти, що їх напоїв вологою теплий дощ (За Ю. Збанацьким).
297. Відредагуйте речення і запишіть. 1. Небо чисте, ніжно-блакитне, таке лагідне-лагідне, що, дивлячись на нього, хочеться всміхнутися. 2. Мати сиділа за столом, мовчки розглядаючи пожовтівші від часу фотографії. 3. Бовваніючі вдалині гори здавались чимось несправжнім. 4. Під`їжджаючи до міста, порив вітру несподівано зірвав з мене капелюх. 5. По застиглих від нічної прохолоди пагорбах переливались білим морем гірські тумани. 6. Прочитавши в журналі статтю про сміливий вчинок юнака, у мене виникло бажання розповісти про це товаришам (З учнівських творів).
298. Запишіть подані словосполучення в три стовпчики: а)з прислівниками, що пишуться разом; б) із прислівниками, що пишуться через дефіс; в) із прислівниками, що пишуться окремо. (Ані) трохи не привіз, (все) одно не відповіла, рано (пораненьку) знайшов слід, врешті(решт) перевір, переходили в(брід), (з)(дня)(на)день прийдуть із сіл, зробив (по) своєму, (на) двоє ворожено, (в) цілому схвалили, кінець (кінцем) притих, як (небудь) не ріж, продавали (в) роздріб, зробив (на) перекір, з усіх (усюд) приходили, вешталися туди (сюди), (геть) чисто розкис, запам`ятай (на) завжди, тим (часом) засох, (по) дружньому ставитись, (де) коли й розповім. Ключ. Якщо ви правильно виконали завдання, з останніх букв останніх у записаних словосполученнях слів складається початок прислів`я: «…стережись».
299. Спишіть сполучення слів, розкриваючи дужки. З двома парами сполучень слів складіть і запишіть речення. (На) зустріч з однокласниками, прямували (на) зустріч; (в)останнє вікно, запитав (в) останнє, подарувати (на) пам`ять, не покладаюсь (на)пам`ять, (по)батьківському подвір`ю, (по) казахському говорити, пролітають (у)горі, тунель (у)горі.
300. Спишіть текст, розкриваючи дужки. Всю весну і початок літа лили дощі. Весною - суспіль, а в червні-липні (наче хто розпланував те на небі) (в) ранці розгодинювалося, (о) полудні ж із заходу наповзали важкі, кучеряві, схожі на вивернуті кожухи, хмари, які бурхливо скидали свій водяний вантаж і величаво пливли далі. (Вряди) годи дощі йшли з громовицею. Земля обпилася води і була як губка. (Що) правда, дощі, які вбивали в землю городину і не давали заполовіти житам, в (одно) раз рятували яремівчан: село з (усе) біч огорнене сосновими борами, які переходили в мішані ліси, і там зарясніли гриби. Білі, красноголовці, а маслюків, синюків – сила (силенна), хоч коси косою (Ю. Мушкетик).
301. Перекладіть текст українською мовою і запишіть. Зробіть морфологічний розбір виділених слів. Синие глухие тучи, проступающие за оконцем, вовсе не тучи, а Карпатские горы… Страна эта прекрасна! Она закутана в светлый туман. Кажется, что туман возникает над ее мягкими холмами от дыхания первых трав, цветов и листьев. Маленькие радуги дрожат над шумящими мельничными колесами, брызжут водой на черные прибрежные вербы. Холмы, сменяя друг друга, бегут от горизонта до горизонта. Они похожи на огромные волны из зелени и света. Чистое небо невольно хочется назвать старинным словом «небосвод». Солнце отливает желтизной. И с каждым вздохом втягиваешь целебный настой из сосновой коры и снега, еще не растаявшего на вершинах гор (За К. Паустовським).
Словничок возника́ть – з’явля́тися ме́льничный – млино́вий холм – па́горб бры́згать - бри́зкати ра́дуга – весе́лка нево́льно - мимохі́ть шумя́щий – тут: шумли́вий небосво́д – тут: склепі́ння целе́бный - цілю́щий
§ 27. БУКВИ Н І НН У ЧАСТИНАХ МОВИ
302. Прочитайте уривок із поезії Валерія Гужви. Випишіть виділені слова і зробіть їх розбір за будовою.
В розпо́вні місяць. Серпня дні останні. Докопано в городах картоплі. Срібляста ніч на вибалки туманні Тонкий поклала росяний поплін.
Туман возліг на безшелеснім ставі, Закутав ліс аж по вершечки крон. Царює місяць у нічній державі, Себе воздвигши на небесний трон. (В. Гужва)
Буквосполучення нн вживається: 1) внаслідок збігу приголосних різних частин слова: інновація, денний, юннат; 2) у прикметникових збільшувально-підсилювальних суфіксах -енн-, -анн-, -янн-, якщо на них падає наголос: височе́нний, несказа́нний; 3) у прикметниках старослов’янського походження на -енн(ий): благословенний, огненний. Але в іменниках священик, дзвіниця пишеться одна буква н. Одна буква н пишеться 1) у прикметникових суфіксах -ан-,-ян-, -ен-, -ин-, -їн-: крижаний, картопляний, буквений, качиний, солов’їний; 2) у суфіксах дієприкметників та похідних від них слів: впевнений, впевненість, нежданий, неждано. Орфограма. Букви н і нн у частинах мови.
303. Прочитайте речення, прокоментуйте орфограму «Букви н і нн у частинах мови». 1. Довга-довга і страшенна, мов гадюка здоровенна, голова десь за горами, ноги вперлись між лісами - то всесвітняя дорога, і далека, і розлога (Л. Глібов). 2. З нами серце навіки веде свою довгу розмову, все почате кінчає, незбагненне знов починає, бо воно - наче куля земна, що спочинку не має (А. Малишко). 3. Тоді лиш пізнається цінність часу, коли він втрачений (Г. Сковорода). 4. Монотонно сосни дзвонять, роси ронять на долоні травам сонним (Г. Коваль). 5. Ліси мої, гаї мої священні, пробудьте нам вовіки незнищенні! (Л. Костенко). 6. Неждано ватра освітила тих, що надовкруг були. І я застиг! (Д. Павличко).
304. Запишіть поданні словосполучення у два стовпчики а) із вставленою буквою н; б) без вставленої букви н. Буден_і турботи, шален_ої вдачі, зацікавлен_й роботою, невикористан_а спроба, багатоден_і очікування, безперестан_і чвари, буквен_і орфограми, незліче́н_і народи, непідрахован_а частина, страшен_а гроза, нерозга́дан_і сцени, кам’ян_і підвалини, камін_ий пам’ятник, здорове_а яхта, почищен_ий одяг, священ_икова паства, священ_а згода, глибин_і думки, удаван_ий хворий, ран_і яблука, незбагне́н_і ви́тівки, вогнян_і знаки, огнен_і хмари, качин_е пір’я, благословен_а мова, притишен_е ойкання. Ключ. Якщо ви правильно виконали завдання, з других букв записаних іменників складеться початок вислову В. Самійленка: «… хист».
305. Спишіть речення, вставляючи, де треба, пропущенні букви. 1. А там, де піт росив священ_ий народу-велетня чоло, де мислі пагілля зелене вітрам наперекір цвіло, - там зводився язик вогнен_ий, там пісні полум`я цвіло (М.Рильський). 2. Пісен_ий скарб нашого народу майже незліче́н_ий: повністю його важко зібрати навіть у найбільшому і найповнішому виданні! (Т. Масенко). 3. Мокрий асфальт тьмян_о виблискує крізь туман_ий степ (О. Гончар). 4. Огні незліче́н_і, мов стрічки огнен_і, до моря спускаються з міста. 5. Ми тихо стояли, дивились, як ясно на темному морі незлі́чен_і світла сіяли (З творів Лесі Українки). 6. Біля лісу, на горі, дрімав із зачинен_ими вікон_ицями дерев`ян_ий будинок (П.Куліш). 7. Студен_ий вітер б`є в холодні вікна, і олов`ян_ий важко дише став (М. Рильський).
Подовжується м`який н, якщо він стоїть між вдома голосними: 1) в іменниках середнього роду: знання, відлуння; але в назвах малих істот подовження немає: каченя, щеня; 2) в орудному відмінку однини іменників третьої відміни: тінь-тінню, осінь-осінню; 3) у прислівниках спросоння, зрання, навмання, попідтинню, попідвіконню.
306. Спишіть речення, вставляючи, де треба, пропущені букви. 1. Зведись, чоловіче, під небо світан_я, на повний свій зріст, на велике зростан_я (М. Бажан). 2. Спросон_я птах крилами затріпоче, по щось у сні зашепчеться трава (В. Сосюра). 3. Весіль і побратан_ь посол єдиний, із давнини він зветься «хліб і сіль» (Т. Коломієць). 4. Тече ріка поміж камін_ям, Россю прозивають (П. Куліш). 5. Як хлюпочуть неспокійні ріки, голубою повін_ю налиті (Д.Луценко). 6. І голубін_ю легко над снігами, немов димок, повзе хвиляста тінь (М. Стельмах). 7. Лелечен_я в гнізді чекає маму (Г. Губач).
307. Спишіть текст, вставляючи, де треба, пропущені букви. Зелені стебла жита тягнуться так, наче прагнуть напитися не тільки сонячн_ого проміння, а й закропитися живлющими пташин_ими піснями. Влітку жито виросте, доспіє, нал_ється колосом, і в тугому зерні житиме пам’ять про весну, а в ясному повітрі бринітимуть разки намиста, порозвішуван_і непримітн_ими пташками. І тоді, коли їстиму житній хліб, чи згадаю я це пісен_е диво? Зелене безгомін_я в полі, на обрії завмерла в чекан_і не хмара, а кінь із вершниками, що тримає перед собою голубого списа. Пам`ять наша – бездон_ий чарівний колодязь, у якому затонуло синє небо. У часи осін_ього смутку в моєму серці житиме спогад в моєму серці житиме спогад про веснян_у велич природи (За Є. Гуцалом).
308. Перекладіть текст українською мовою і запишіть. Мы вступаем в век, в котором образование, знания, профессиональные навыки будут играть определяющую роль в судьбе человека. Без знаний, кстати сказать, всё усложняющихся, просто нельзя будет работать, приносить пользу. Физический труд возьмут на себя машины. Даже вычисления будут делаться компьютерами, так же как чертежи, расчеты, отчеты, планирования. Человек будет вносить новые идеи, думать над тем, над чем не сможет думать машина. А для этого всё больше нужна будет общая интеллигентность человека, его способность создавать новое и, конечно, нравственная ответственность, которую никак не сможет нести машина (За Д. Лихачовим). Словничок образова́ние – осві́та рассче́т – розраху́нок определя́ющий - визнача́льний отче́т – звіт вычисле́ние – обчи́слення спосо́бность – зда́тність черте́ж – кре́слення нра́вственный – моральний
§ 28. НЕ З РІЗНИМИ ЧАСТИНАМИ МОВИ
Правила написання не з різними частинами можна поділити на три групи: 1) з іменниками, прикметниками, прислівниками; 2) з дієсловам і дієприслівниками; 3) з дієприкметниками. Не з іменниками, прикметниками, прислівниками пишеться разом: 1) якщо слово не вживається без не, наприклад: 1. Ледар і нероба – одна хвороба. 2. У нездарного кухаря всі страви на один смак. 3. Невтомно працюватимеш – щастя-долю матимеш (Народна творчість); 2) якщо іменник, прикметник, прислівник з не можна замінити синонімом, наприклад: 1. І золота клітка для солов’я неволя (полон). 2. Вмить нічого не буває, все нелегкої (важкої) праці чекає. 3. Солома біля вогню лежатиме недовго (мало )(Народна творчість). Не з іменниками, прикметниками, прислівниками пишеться окремо: 1) якщо є протиставлення сполучниками а, але: 1. Не голка шиє, а руки. 2. Живи не минулим, а прийдешнім. 3. Комар пищить не голосно, а тихо, а все ж спати не дає (Нар. творчість); 2) якщо іменник, прикметник, прислівник виступає присудком: 1. Кінь свині не товариш. 2. Після обіду ложка не потрібна. 3. Козакові в бою не страшно. (Народна творчість). Орфограма. Не з іменниками, прикметниками, прислівниками.
309. Прочитайте речення. Прокоментуйте орфограму «Не з іменниками, прикметниками, прислівниками». 1. Не сокира теше, а чоловік. 2. Охайний нечупарі не до пари. 3. Із невеличкої іскри немалий вогонь буває. 4. Від любові до ненависті - один крок. 5. Не силою роби, а розумом, не серцем, а звичаєм. 6. Господарський хліб не білий, а ситний. 7. Піший кінному не попутник. 8. Хто невчасно сіно косить, той у стріхи їсти просить (Нар. творчість).
310. Розв’яжіть мовну задачу. Чому в першому реченні виділене слово пишеться окремо, а в другому разом. 1. Не розумний тим Денис, що великий в нього ніс. 2. Нерозумний язик думку випереджає (Нар. творчість).
311. Спишіть речення, розкриваючи дужки, ставлячи розділові знаки. 1. Батько рідко співав, говорив (не)багато спочивав од роботи хіба що на свято (Д. Луценко). 2. Так (не)ждано затужилось мені небом застогнало висотою над крилом (Б. Олійник). 3. (Не)срібло (не)злото тут я збираю а щирі сердечні слова (М.Тарнавський). 4. Я (не)схожий на суху пустелю але ти із квіткою рідня (А.Малишко). 5. Вуж (не)отруйний (не)страшний корисний навіть (М.Рильський). 6. У дружній сім’ї (не)порозуміння тривають (не)довго (О.Копиленко). 7. Рушієм і мірою життя є добро а (не)зло дружба а (не)зненависть (О. Довженко).
Не з дієсловами і дієприслівниками зазвичай пишеться окремо, наприклад: 1. Не попередить четвер середу. 2. Не знаючи броду, не лізь у воду (Нар. творчість). Не з дієсловами і дієприслівниками пишеться разом: 1) якщо слово не вживається без не, наприклад: Нехтуючи здоров’ям, нехтуєш життям (Нар. творчість). 2) якщо слово має префікс недо- і виражає неповноту дії, наприклад: Як кажи: «Дай!», то недочуває (погано чує), а як кажи: «На!» - гарно чує. Але: Хто занадто в дрібниці вдається, головного може не добачити (не побачити зовсім) (Нар. творчість). З чотирма дієсловами не може писатися разом або окремо, залежно від їхнього значення: непокоїтися (хвилюватися) – не покоїтися (не спочивати); нездужати (хворіти) – не здужати (не змогти); нестямитися (втратити самовладання) – не стямитися (не прийти до тями); неславити (ганьбити) – не славити (не прославляти). Орфограма. Не з дієсловами та дієприкметниками.
312. Прочитайте прислів’я і приказки. Поясніть правопис не з дієсловами. 1. Не подумавши, і кілочка не затешеш. 2. Не дослухавши до кінця, не квапся відповідати. 3. Не здужає третього хліба з’їсти. 4. Їв би кіт рибу, та в воду не хоче. 5. Той, хто нездужає, все про здоров’я говорить. 6. Не замочивши ноги, рибки не зловиш. 7. Мати завжди про дитя непокоїться. 8. Працьовитий не покоїться на перині, а в роботі усі днини. 9. Як не дочує, то вигадає. 10. Ледар своїх недоробок ніколи недобачає (Нар. творчість).
313. Запишіть подані дієслова у два стовпчики: а) ті, що пишуться з не окремо; б) ті, що пишуться з не разом. (не) навидить, (не) досягнувши, (не) рушити, (не) хтують, (не) рвувати, (не) удосконалити, (не) глянув, (не) ображають, (не) зчувшись, (не) минувши, (не) інформуєш, (не) дооцінювати, (не) вгавати, (не) остерігаючись, (не) рубати, (не) організували, (не) гукаючи, (не) обговорять, (не) містить. Ключ. Якщо ви правильно виконали завдання, з перших букв дієслів, записаних у першому стовпчику, складуться пропущені слова у вислові В. Симоненка: «Я хочу правді бути вірним … одвічним злу».
314. Спишіть речення, розкриваючи дужки. 1. Птахи сильніше (не) покоїлися, тривожно перегукувалися й знімалися на крила (М. Коцюбинський). 2. Весна прийшла (не) сподівано. (Не) зчулися, як промайнув і березень (Яків Баш). 3. Коли ти маєш вчинити щось погане, сім раз подумай і (не) вчини, а добро роби (не) думаючи (М. Рильський). 4. Купець той багато (не)правди робив: мірявши - (не) домірював, важивши - (не) доважував; дурив людей (Г. Григоренко). 5. От вона поневіряється зі своїм старим в убогій хатині, (не) доїдає і (не) досипає (І. Нечуй-Левицький). 6.Я (не) люблю, коли кричать, (не) навиджу, коли лякають, соромлюся, коли звикають, принижень несучи печать (В.Коротич).
Пам’ятайте: Дієслово не має, що пишеться окремо, слід відрізняти від заперечного слова немає, що пишеться разом. Заперечне слово немає можна замінити словом нема, наприклад: 1. Немає (нема) диму без вогню. 2. Хто розуму не має, тому його і коваль не скує (Нар. творчість).
315. Спишіть і відгадайте загадки, розкриваючи дужки. 1. Що літає: крил (не) має, але крила підіймає. 2. У нього ніг (не) має, але воно сідає і встає. 3. Є крила – (не) літаю, ніг (не) має, а гуляю, по землі (не) ходжу, на небо (не) дивлюся, зірок (не) лічу, весь час мовчу. 4. Сама розуму (не) має, а всіх розуму навчає (Нар. творчість). Відгадки: книжка, вітер, сонце, риба.
Не з дієприкметниками пишеться разом, якщо дієприкметник не має при собі залежних слів і виступає в реченні означенням, наприклад: Неполиті квіти надвечір прив’яли. Не з дієприкметниками пишеться окремо в таких випадках: 1. Дієприкметник має при собі залежні слова, наприклад: Не политі зранку квіти надвечір прив’яли. 2. Дієприкметник виступає присудком, наприклад: Квітине политі. 3. Є протиставлення: Не политі, а напоєні дощовою вологою квіти ожили. Орфограма. Не з дієприкметниками.
316. Прочитайте прислів’я і приказки, поясніть написання не з дієприкметниками. 1. Ліпше свій хліб недопечений, ніж чужий перепечений. 2. Чого Івась не навчений, того Іван не знатиме. 3. Вовк і лічених корів, і нелічених овець бере. 4. У ледаря ліжко до спини не прив’язане, а приклеєне.5. З гаразд не обдуманих слів і кури сміються (Нар. творчість).
317. Спишіть речення, розкриваючи дужки. 1. В моєму серці стільки ще пісень, ще стільки слів (не) сказаних у серці (В.Сосюра). 2. Ми ніколи (не) скаржилися, доля наша завжди була (не) легка, але наша, наша, ні в кого (не) позичена, (не) дарована ніким, ні в кого (не) просили, самі виривали власними руками, (не) хочемо іншої, (не) зміняємо на іншу (П.Загребельний). 3. Обабіч пропливали (не) виразні сіро-жовті поля, ззаду (не) вибіленим полотном розгорталася дорога (В. Кава). 4. І не всі теореми доведені, (не) дочитані всі казки (Б. Олійник). 5. Світ здається чарівною казкою; (не) розгаданим плетивом мрій (В. Симоненко). 6. Як я малим збирався навесні піти у світ (не) знаними шляхами, сорочку мати вишила мені червоними і чорними нитками (Д.Павличко).
318. Запишіть подані сполучення слів у два стовпчики; а) з не, що пишеться окремо; б) з не, що пишеться разом. (Не) зрозумівши думки; (не) зрозумілі знаки; третій день (не) здужає; (не) втамована спрага; докази (не) знайдені; (не) покоїтись про друзів; (не) здужав підняти; (не) доброзичливий, а в’їдливий сміх; (не) далека подорож.; (не) правда спопеляє; (не) дочитана мною книга; (не) пролазні хащі; таємниця (не) відгадана; (не) впевнено ідеш; (не) стривожена шумом ящірка; (не) допитий холодний чай; (не) друг, а ворог. Ключ. Якщо ви правильно виконали завдання, з других букв останніх у записаних словосполученнях слів складається закінчення вислову В. Сосюри: «Труд оживляє гори й води, …».
319. Перекладіть текст українською мовою і запишіть. Ночью неожиданно началась буря. К утру она закончилась. Волны выкинули на берег немало цветных камушков. Сейчас море тихое. У берега, среди небольших камней, обросших водорослями, играла кефаль. Подальше, метрах в ста от берега, плавали дельфины, не замеченные мной раньше. Очевидно, они и загнали сюда кефаль. Улов камушков, вопреки ожиданиям, был небогатый. Я выкупался в море, поел хлеба, запил его негорячим кофе из термоса. Не хотелось уходить с морского берега, но жара усиливалась, и нужно было найти тень(За В. Івановим). Словничок камушек - камінчик вопреки - всупереч
§29. СЛУЖБОВІ ЧАСТИНИ МОВИ ТА ВИГУК 1. Чим службові частини мови відрізняються від самостійних? 2. Яку роль виконують прийменники в мові? 3. Сформулюйте орфограму «Правопис прийменників разом, через дефіс і окремо». 4. Яка частина мови називається сполучником? 5. На які групи за значенням поділяються сполучники? 6. Яка частина мови називаються часткою? 7. Сформулюйте орфограму «Написання часток разом, через дефіс і окремо». 8. Чому вигук не належить ні до самостійних, ні до службових частин мови?
320. Прочитайте прислів’я і приказки. Випишіть словосполучення з прийменникам. Визначте, які відношення виражають прийменники, з якими відмінками вживаються. Зразок. Росте на горі - місця, з М. в. 1. Добре ледачого по смерть посилати. 2. У лінивого на полі кропива росте. 3. Зробив дірку до бублика. 4. Без діла жити - тільки небо коптити. 5. Як на вечорниці іде, то під ним земля гуде; а до роботи в нього нема охоти. 6. Шилом моря не нагрієш, від тяжкої роботи не розбагатієш (Нар. творчість).
321. Подані словосполучення із прийменниками запишіть у три стовпчики: а) ті, що пишуться разом; б) ті, що пишуться через дефіс; в) ті, що пишуться окремо. Зупинився (по)біля яблуні, (із)за крутих схилів, (на)відміну (від)прямокутника, (з)посеред вагомих слів, зробив (за)ради рідних, зупинився (по)серед класу, згідно (з)розпорядженням видніється (з)над гір, (за)допомогою усмішки, відповідно (до)статуту, (з)поміж багатьох обов’язків, (за)для дитячої витівки, знайшов (по)між айстр, незважаючи (на)негоду. Ключ. Якщо ви правильно виконали завдання, з других букв останніх у словосполученнях слів складеться продовження прислів’я: «На чорній землі …».
322. Спишіть речення, ставлячи пропущені розділові знаки. Визначте групи сурядних сполучників за значенням. 1. Людина родиться для щастя й для радості і бореться вона і діє во ім’я щастя. Розцвітає людина в щасті а не в журбі в світлі а не в темряві й ненависті в сім’ї а не в розлуці і ніколи не в неволі (О. Довженко). 2. Чи то у спеку чи в мороз у хугу чи у зливу у даль ми йдем, де б не прийшлось, спішим у путь, щоб ним добуть зорю свою щасливу (М. Терещенко).
323. Прочитайте речення. Визначте групи підрядних сполучників за значенням. Накресліть схеми складнопідрядних речень. 1. Гори востаннє засвітилися легким ажурним золотом, немов були зіткані з багрянистих суцвіть (О. Гончар). 2. Чим вище дерево, тим корінь глибше, щоб буря не зламала (Нар. творчість). 3. Якби я турбувався лиш про себе, вже б онімів давно від самоти (Д. Павличко). 4. Розквітло нове життя, так що старому нема вороття (Нар. творчість). 5. Ви чуєте, як дзвонить колос у вікна повечірніх зір? (М. Сингаївський). 6. Хоч зима за вікном, а серце сповнене весною (К.Тищенко). 7. Ні! Світлу відчиняймо брами до наших молодих садів, бо правда – в нас, бо правда – з нами, бо з нами сонце всіх віків! (М. Рильський). 324. Спишіть речення, розкриваючи дужки. 1. Як(би) мені дістати струн живих, як(би) той хист мені, що(б) грать на них, потужну(б) пісню я на струнах грала. 2. Як(би) я тепер хотіла в золоте човенце сісти і далеко на схід сонця золотим шляхом поплисти (З тв. Лесі Українки). 3. Ліс стоїть мовчки, про(те) смереки шепчуть щось (О. Кобилянська). 4. Співай(же) зі мною про(те), як весною усе відживається знов. 5. Ніч мине, як вже не раз минала, - то(ж) недарма темрява тремтить. 6. То(ж) сіль землі, то(ж) сила молода ішла на смерть, на згубу неминучу (З тв. Лесі Українки). Частки можуть писатися окремо, разом і через дефіс. 1.Частки би(б), же(ж), то, ось, он зазвичай пишуться окремо від інших слів: сказав би, зроби ж, ось як. Разом ці частки пишуться у складі сполучників та інших часток: таж, мовби, немовбито. 2. Разом пишуться частки де-, аби-, чи-, як-, що-, -сь: деякий, абияк, чимшвидше, чимало, якнайкраще, десь. 3. Через дефіс пишуться частки казна-, хтозна-, будь-, -небудь, -бо, -но, -от, -таки: казна-як, хтозна-де, бозна-що, як-небудь, скажи-бо, допомогти-но, як-от, подумай-таки. 4. Окремо пишуться частки, якщо між ними й словами, яких вони стосуються, стоїть інше слово: аби до чого, де з ким, хтозна й що. Орфограма. Написання часток окремо, разом і через дефіс.
325. Запишіть подані словосполучення з частками в три стовпчики: а) ті, що пишуться разом; б) ті, що пишуться через дефіс; в) ті, що пишуться окремо. (Як)раз отримав, домопожи(но) зараз, хтозна (про)який слід, (казна)звідки прийшла, немов(би) зайшов у ліс, (де)коли сумую, де(про)що задали(б), (хтозна)чого наговорив, (чим)швидше приготуй обід, ні(про)який витвір, вирушив(таки) у подорож, (будь)який дослід, не злякався (ні)трохи, помилився(ж)таки не вперше, (що)найкращі відповіді, розкажи(бо) про сади. Ключ. Якщо ви правильно виконали завдання, з останніх букв останніх слів складеться продовження вислову Г. Сковороди: «Мудрій людині…».
326. Пригадайте орфограму «Написання вигуків через дефіс». Спишіть речення, розкриваючи дужки. 1. Кує зозуля. Б’є молоточком у кришталевий великий дзвін – «ку(ку)! Ку(ку)!» - і сіє тишу по травах (М. Коцюбинський). 2. Ніжно так, ласкаво, немов вибачаючись, полощуться об гальку дрібні хвилі – немає їх, немає, а потім так несміливо – хлюп(хлюп)хлюп… (Ю. Збанацький). 3. Скажи, (будь)ласка, хоч словечко, озвись до мене, ненько (Нар. творчість). 4. (На)добраніч, кохана діброва! (До)побачення, сонечко ясне (В. Самійленко). 5. А ну(те), хлоп’ята, на байдаки! Море грає – ходім погуляти (Т. Шевченко). 6. «О(о)о! – виривається те саме «о», але в мене то радіє, то журиться, то не йме віри, то віднікується, то дивується (М. Стельмах).
327. Перекладіть текст українською мовою і запишіть. Зробіть морфологічний розбір виділених слів. Стол, за которым ты сидишь, и парта, и окно в классе, крыша над головой, твоя одежда и обувь, книга, захватывающая твою душу, и ежедневная пища - все на свете построено и добыто человеческими руками. Они управляются с пером и молотом, держат штурвалы кораблей и рули автомашин, лопаты и микроскопы. Они способны бережно положить кусочек сахара в твою чашку чая и увесистый кирпич в фундамент твоего дома, извлечь жемчужину из морских глубин и занозу из твоего пальца. Руки человека подчинились его разуму и воле, и дикие земли превратились в богатые поля, а яблоня-дикарка стала приносить сладкие плоды. Все могут, со всем справятся, все умеют человеческие руки! (За Л.Кассилем). Словничок руль-кермо увесистый-важкий подчинить-підпорядкувати заноза-скабка
Ми діти твої, Україно! 328. І. Прочитайте текст мовчки, зазначивши витрачений на це час (він не повинен перебільшувати трьох з половиною хвилин). ВІДКРИВАЧ ДОРОГИ ДО ЗІРОК Сергій Корольов пішов навчатися до Київського політехнічного інституту, зацікавившись передусім його професорсько-викладацьким складом і тим, що в його стінах навчався Ігор Сікорський. Крім того, при інституті був планерний гурток, а факультет повинен був готувати авіаційних інженерів. Юнак мріяв стати авіаконструктором. Для тих, хто не довів свого пролетарського походження, навчання було платним. Майже всі студенти працювали. Добре, що лекції розпочиналися о 16 годині. Студент Корольов писав матері: «Прокидаюся рано, годині о п’ятій. Біжу до редакції, забираю газети, а потім - на Солом’янку, розношу. Так і заробляю вісім карбованців». Спроби керівництва інституту відкрити при механічному факультеті авіаційне відділення отримали поразку, тому С.Корольов продовжив навчання за спеціальністю «літакобудування» на аеромеханічному факультеті Вищого технічного училища у Москві. Навчання він поєднував із роботою на заводах авіаційної промисловості. У цей же час Корольов закінчує школу пілотів-планеристів і Московську школу льотчиків. Розвиток авіації проходив через планеризм - конструктори намагалися будувати літальні апарати, основані на принципах польоту птаха. Згодом від планера до літака, від літака до космічного корабля відбувався розвиток авіації й космонавтики. Сергій Павлович Корольов, очоливши групу вчених з вивчення ракетного руху, виявляє неабиякі організаторські здібності, отримує фінансування досліджень і розробок, що проводяться вченими. Через деякий час було створено і запущено ракети на гібридному й рідкому паливі. Проте не обминула Корольова доля багатьох інших вчених і культурних діячів - у 1838 році він був заарештований і відправлений у табори на Колиму терміном на 10 років. У зверненні до Сталіна Сергій Павлович писав: «Метою і мрією мого життя було створення вперше в СРСР такої потужної зброї, як реактивні літаки. Я можу довести мою безвинність і хочу продовжити свою роботу над ракетними літаками для оборони СРСР». Влада вирішила спочатку змінити міру покарання на… 8 років виправно-трудових таборів, а потім - на відбування покарання в закритому конструкторському бюро, яким керував А.Туполєв. В’язні Корольов і Туполєв працюють у Москві над створенням літака «Ту-2», а після переведення Сергія Павловича до Казані він працює над реактивним двигуном для пікіруючого бомбардувальника Петлякова «Пе-2». Від серпня 1956 року Сергій Корольв - керівник і головний конструктор найбільшого в державі ракетного центру. Наукові здобутки вченого, втілені в металі, спочатку вражали, а потім захоплювали планету: запуск наддалекої міжконтинентальної багатоступінчастої балістичної ракети, виведення першого в історії штучного супутника Землі. Апогей роботи вченого - 12 квітня 1961 року, перший космічний політ на кораблі «Восток» Юрія Гагаріна. Це були події, за якими стежив увесь світ. До останніх днів життя працював Корольов, продовжуючи розробляти нові конструкції космічних кораблів. Міст із Землі до Космосу було перекинуто, дорога до зірок відкрита завдяки невтомній праці Сергія Павловича Корольова, що починав трудову діяльність з рознесення газет, а закінчив її творцем космічних кораблів, засновником практичної космонавтики (За Л.Семакою). ІІ. Підготуйте усний переказ тексту. Складіть невелике письмове продовження тексту з власних міркувань про значення досліджень Космосу для людства.
СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ §30. СЛОВОСПОЛУЧЕНЯЯ І РЕЧЕННЯ. РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ В ПРОСТОМУ РЕЧЕННІ ? 1. Яка синтаксична одиниця називається словосполученням? 2. Розкажіть про способи зв’язку слів у словосполученні. 3. Чим речення відрізняється від слова і словосполучення? 4.Які члени речення становлять його граматичну основу? 5. Сформулюйте пунктограму «Тире між підметом і присудком». 6. Назвіть види односкладних речень із головним членом присудком. Які є односкладні речення з головним членом підметом? 7. Чим неповні речення відрізняються від односкладних? 8. Сформулюйте пунктограму «Тире в неповному реченні».
329. Запишіть подані словосполучення в три стовпчики: а) із узгодженням; б) із керуванням; в) із приляганням. Злагоджені дії, усміхнений нам, оцінюють завжди, лежачи читав, стримувати опір, погоджений із усіма, людські стосунки, порадив почекати, одеські пляжі, ясний погляд, усміхнувся мені, збирав мовчки, думати про майбутнє, зник у пітьмі, тьмяний колір, скільки учнів, сказав слово, рішуче відповів, знайшов учора, вигадав таке, відомий поет. Ключ. Якщо ви правильно виконали завдання, з других букв перших слів складається початок вислову І. Томана: «…цінностями».
330. Перекладіть українською мовою і запишіть. Визначте вид підрядного зв’язку. Внимательно слушал, слушая музыку, отношения к работе, переведенный текст, решительный ответ, обратите внимание, помогите найти, верный ответ, несложный вопрос, на порядок дня, лесопарковое хозяйство, поворот влево, случайная встреча, сделать вывод, ценные бумаги, по собственному желанию, живописные места, составить график, заимствованные слова, следует в депо, сразу согласился.
331. Спишіть речення, ставлячи розділові знаки. Підкресліть граматичні основи речень. 1.Життя наше це подорож а дружня бесіда – це візок що полегшує мандрівникові дорогу (Г. Сковорода). 2. Добре міркувати про чесноти ще не означає бути доброчесним (К.Ушинський). 3. Слова полова але огонь в одежі слова безсмертна чудотворна фея правдива іскра Прометея (І. Франко). 4. Всі дороги в світі це лише орбіти: якою б не ішов, все одно повернешся туди, звідки вийшов (М.Куліш). 5. Є сотня мов а правда лиш одна (М. Рильський). 6. Щастя це трикутник а в ньому при боки віра надія любов (Б.-І. Антонич). 8. Найогидніші очі порожні найгрізніше мовчить гроза найнікчемніші дурні вельможні найпідліша брехлива сльоза (В.Симоненко).
332. Спишіть речення, вставляючи пропущені букви. Підкресліть граматичні основи, визначте види односкладних речень. 1. Не визнаєм сліпої долі, самі буду_мо життя (В. Сосюра). 2. Треба бути щедрим і вимогл_вим до себе (О. Довженко). 3. І сонце, й день, і вишня в цвіті, і творчості кр_лата мить (П. Тичина). 4. Прислухаєшся до невгамовного співу жайворонка і відчува_ш гомін степу, його нескінченну пісню (О. Гончар). 5. Вчителя й дерево пізнають з плодів (Нар. творчість). 6. Гарно як у полі! Так би йти завжди! Вітер і тополі сонце і сади (В. Сосюра).
333. Спишіть речення, опускаючи слова, що повторюються. Поставте, де треба, тире. 1. Не вчи орла літати, а солов’я не вчи співати. 2. Чужу біду на воді розведу, а своїй біді й кінця не знайду. 3. Ранні пташки росу п’ють а пізні пташки слізки ллють. 4. Вовка ноги годують, а мисливця ноги рятують. 5. Стріла ранить тіло, а слово ранить душу. 6. Не давай цапові стерегти капусту, а лисиці не давай стерегти курей. 7. Повний колос до землі гнеться, а порожній колос догори пнеться. 8. Повна бочка мовчить, а порожня бочка гучить (Нар. творчість).
? 1. Які члени речення називаються однорідними? 2. Сформулюйте пунктограму «Кома між однорідними членами речення». 3. За яких умов означення будуть однорідними? 4. Що таке звертання? Які звертання називаються непоширеними, а які – поширеними? 5. Які слова називаються вставними? Назвіть групи вставних слів за значенням. 6. Які розділові знаки вживаються при вставних словах (словосполученнях, реченнях)?
334. Спишіть речення, ставлячи розділові знаки. Підкресліть однорідні члени речення. 1. Нива то стрепене дужими м’якими крилами і до самого обрію летить то враз відкинеться назад стихне як пісня (М. Стельмах). 2. Працею людина і сильна і красива (О. Гончар). 3. Завод і лан село і місто злились в єдину пісню чисту (М.Рильський). 4. Батьківщина! Це слово охоплювало все посріблену сивиною батькову голову усмішку матері неозорість рідних ланів радість світанків над рідною землею і чарівність її вечорів (М. Стельмах). 5. У проліски й травка й зелена муравка і кульбаба рясна і фіалка ясна всі квіти весняні веселі кохані з-під листя виходять голівки підводять од сну зимового до сонця ясного (Олена Пчілка). 6. Все це воду очерет жарке блакитне небо й розпечене сонце над ним ніби вперше побачив Михайлик (І. Сенченко).
335. Запишіть подані словосполучення, ставлячи, де треба, коми, у два стовпчики: а) з однорідними означеннями; б) із неоднорідних означеннями. Олов’яні мідні деталі, здобута нами перша перемога, холодні осінні дощі, людяне доброзичливе ставлення, одноманітні голосні звуки, їдкий задушливий дим, сині червоні зелені кульки, полагоджений батьком старий паркан, зніяковілий сповнений образи погляд, смушева дідова шапка, гарячий щойно заварений чай, худорлявий високий юнак. Ключ. Якщо ви правильно виконали завдання, з других букв перших слів у записаних словосполученнях складається закінчення прислів’я: «Пташка завжди повертається до гнізда, а…». ІІ. З трьома із поданих словосполучень складіть і запишіть речення.
336. І.Спишіть речення, ставлячи розділові знаки. 1. О мій врожаю світла моя доле Люблю твій шум і шепіт серед поля! (А.Малишко). 2. Світи нам день безсмертними огнями шуміть сади роди зерно земля (В. Сосюра). 3. Гей юнаки гей молодість світу доля планети у ваших руках (І. Нехода). 4. Тихе блідо-блакитне море здається спить (М. Коцюбинський). 5. Можливо вдома дощик не вщухає можливо й там вирує водограй (Д. Луценко). 6. Чужа душа то кажуть темний ліс (Л.Костенко). 7. Здається цілий світ тобою марить країно сонячна моя (В.Раєвський). ІІ. Поставте подані словосполучення у формі звертання й запишіть. З трьома словосполученнями запишіть речення. Петро Миколайович, Антоніна Максимівна, лейтенант Іваненко, добродій Степан, друг Микола, пан прокурор, колега Пшенична.
? 1. Які члени речення називаються відокремленими? 2. Розкажіть про умови відокремлення означень і прикладок. 3. Коли відокремлюються обставини? 4. За допомогою яких прийменників відокремлюються додатки? 5. Розкажіть про відокремлені уточнюючі члени речення.
337. І. Прочитайте текст. Знайдіть відокремлені члени речення, поясніть правила вживання розділових знаків. Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.105 сек.) |