|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Способи взаємозв’язку частин промовиЗаслуговує на увагу думка про спосіб інтеграції всіх згаданих вище моментів промови: їх виділяють три: когезія, ретроспекція, проспекція. Когезія — один із способів інтеграції тексту, коли всі його частини постійно взаємодіють завдяки тому, що оратор чи то повертається до вже сказаного, чи то натякає на те, що буде сказано. Забезпечують такий зв'язок зазвичай певні мовні формули: таким чином, отже, по-перше, по-друге, наступне питання, подивимося далі, очевидно, перейдемо до наступного, беручи до уваги, незважаючи на, з одного боку, з другого боку, як з'ясувалося в подальшому тощо. Ретроспекція — це відсилання слухачів до попередньої Інформації. Тут оратор може посилатися не тільки на власні попередні виступи, але й на чужі праці та думки або загальновідому інформацію. Ретроспекція може виражатися наступними словами чи словосполученнями: як ми знаємо, як ми розуміємо, як було сказано раніше, ми вже говорили про це, згадаймо, ви чули, ви бачили, відомо, минулого разу я вже говорив і т.д. Проспекція — це натяк на те, про що буде говоритися в наступних частинах виступу (майбутніх виступах). Проспекція може виражатися такимиформулами: наступного разу ми поговоримо, далі переконаємося, в подальшому розвитку, ми побачимо, далі стане зрозуміло, темою нашої майбутньої розмови буде і т.п.
Питання для контролю знань: 1. Які три структурні моменти будь-якого літературного твору виділяють з античних часів? 2. Якими способами оратор досягає зацікавлення аудиторії на початку промови? 3. У чому полягає різниця між описом та оповіддю? 4. Що таке міркування (хрія)? 5. Чи можна доповнювати міркування художніми картинами? Якщо так, то які це відкриває можливості для компонування фрагментів промови? 6. Що таке інтеграція різноманітних моментів промови? Які три типи інтеграції визначають дослідники? Охарактеризуйте кожен з них.
КОМПОЗИЦІЙНА ПОБУДОВА ПРОМОВИ
Тема: МЕТОДИКА ТА ЕТАПИ ПІДГОТОВКИ ВИСТУПУ План: 1. Промова як дослідження. 2. Вибір теми. 3. Визначення цільового призначення виступу. 4. Складання плану. 5. Збирання матеріалу. Конспект. 6. Допоміжний матеріал. 7. Запис і розмітка тексту. 8. Логічні та емоційні засади промови.
Література: 1. Абрамович С.Д., Чікарькова М.Ю. Риторика. – Львів, 2001. 2. Мацько Л.І., Мацько О.М. Риторика. – К., 2003. 3. Сагач Г.М. Риторика. – К., 2000. 4. Сопер П. Основы искусства речи. – М., 1992.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.006 сек.) |