|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Приклади алгоритмівПриклад 1. Побудувати за допомогою циркуля і лінійки бісектрису кута. Алгоритм побудови має вигляд: 1.Встановити ніжку циркуля у вершину кута А. 2.Провести коло довільного радіуса. 3.Позначити точки перетину В і С із сторонами кута. 4.Провести коло з точки В тим самим радіусом. 5.Провести коло з точки С тим самим радіусом. 6.Позначити точку D їх перетину (що не збігається з вершиною кута). 7.Провести пряму AD. Бісектрису кута побудовано.
Приклад 2. Розв’язати лінійне рівняння ax+b=0. Пригадаємо, як ми розв’язували такі рівняння. Якщо , то маємо єдиний розв’язок якщо , то будь-які значення х є розв’язком даного рівняння; якщо тоді таке рівняння не має розв’язку. Запишемо алгоритм у вигляді команд: 1.Перевірити, чи a дорівнює нулю. Якщо так перейти до пункту 5, якщо ні – продовжити обчислення. 2.Розділити b на а. 3.Видати результат: «х=». 4.Закінчити роботу. 5.Перевірити, чи дорівнює b нулю. Якщо так, перейти до пункту 8, якщо ні – продовжити обчислення. 6.Видати результат: «х – будь-яке число». 7.Закінчити роботу. 8.Видати результат: «Рівняння не має розв’язку». 9.Закінчити роботу. Залежно від значень а і b в алгоритмі будуть виконуватися або команди 1, 2, 3, 4 (якщо ), або 1, 5, 6, 7 (якщо ), або 1, 5, 8, 9 (якщо ). У наведеному прикладі в алгоритмі передбачено випадок, коли а=0. Якщо не досліджувати чи а і b дорівнюють нулю, то алгоритм буде значно коротшим: 1.Розділити b на a. 2.Видати результат: «х=». 3.Закінчити роботу. Але в тому випадку, коли виявиться, що а=0, виконавець перерве роботу, тому що виконувати ділення на нуль неможливе, і не буде відомо, який з двох випадків мав місце: «рівняння не має розв’язку», або «має нескінченну множину розв’язків». У всіх випадках, коли, дотримуючись алгоритму, виконавець не може виконати певні дії (поділити на нуль, обчислити корінь з від’ємного числа, обчислити логарифм від’ємного числа тощо), робота припиняється. Такі ситуації, як правило, є наслідком помилки в алгоритмі, яку слід знайти і виправити. У цьому випадку алгоритм не має властивості масовості, тоді як у першому випадку ця властивість виконується. Отже, під час складання алгоритмів необхідно пам’ятати про властивості алгоритмів.
Приклад 3. Виконати операцію ділення двох натуральних чисел (а:b) шляхом віднімання. Результат ділення подати у вигляді цілої частини і залишку. Запишемо алгоритм обчислення у вигляді команд: 1.Комірку для зберігання цілої частини частки «обнулити» (k:=0). 2.Порівняти числа а і b (a=b) і якщо умова істинна, то перейти до пункту 3, інакше перейти до пункту 6. 3.Лічильник цілої частини збільшити на одиницю (k:=k+1). 4.Від а відняти b і результат помістити в комірку а (a:=a – b). 5.Перейти до пункту 2. 6.Видати результат: «у комірці k значення цілої частини числа, а в комірці а – залишок від ділення».
Отже, ми розглянули приклади лінійного, розгалуженого та циклічного алгоритмів. Обмежимося цими прикладами, а ви спробуйте самі згадати відомі вам алгоритми.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.) |