АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Система співзалежних індексів, факторний аналіз

Читайте также:
  1. A) прогрессивная система налогообложения.
  2. C) Систематическими
  3. ERP и CRM система OpenERP
  4. I СИСТЕМА, ИСТОЧНИКИ, ИСТОРИЧЕСКАЯ ТРАДИЦИЯ РИМСКОГО ПРАВА
  5. I. Суспільство як соціальна система.
  6. I.2. Система римского права
  7. NDS і файлова система
  8. SCАDA-системы: основные блоки. Архивирование в SCADA-системах. Архитектура системы архивирования.
  9. WAIS – информационная система широкого пользования
  10. X. Налоги. Налоговая система
  11. А. Система потребностей
  12. Автоматизированная система обработки данных правовой статистики

Так як Ipq=Ip*Iq, то

Ipq= * (6)

(7)

 

 

Формула (6) являє собою систему співзалежних індексів, вираз (7) — побудований на ній індекс­ний факторний аналіз. Останній показує, що загальна абсолютна зміна товарообігу дорівнює його зміні за рахунок кількості реалізованих товарів плюс зміна товарообігу за рахунок зміни цін.

Число факторів може бути і більшим, система індексів будується аналогічно шляхом послідовної за­міни «О» на «1» в чисельнику і знаменнику. Наприк­лад індекс вартості матеріалу на виробництво різних виробів, кожний з яких виробляється з одного певного матеріалу, будується таким шляхом.

Позначимо: а — кількість виробів певного виду; b -витрата матеріалу на одиницю продукції; с — ціна за одиницю матеріалу.

Загальну вартість можна було б позначити як

R = аЬс.

Тоді умовно представимо

Iabc=Ia*Ib*Ic= (8)

Неважко побачили логіку\переходу від (6).до (8). Таке спрощене позначення величин через а, Ь, с при індексному факторному аналізі поширене в літературі. Весь комплекс факторів, які визначають результати роботи підприємства, можна розділити на економічні та соціальні. Звичайно провести аналіз впливу еко­номічних складових не викликає особливих труднощів. Основою побудови індексної моделі є ланцюгова схема зв'язку, в якій залежний фактор у є функція деякої множини факторів хij [9]:

y = (9)

Аналіз впливу окремих факторів на динаміку зміни прибутку виконується в рамках надійної системи. В основі побудови лежить послідовність включення фак­торів у систему та черговість їх вивчення. Встановлен­ня строго визначеної послідовності факторів - ос­новне завдання даного аналізу. Воно розв'язується послідовним розширенням вихідної моделі. Характер­ною рисою багатофакторної моделі є послідовний взаємозв'язок факторів, що входять до даної моделі, — чисельник розрахункової формули одного з них одно­часно є знаменником розрахункової формули іншого.

 

Таблиця 7.2
№ п/п Показники Розрахунки позначення
  Чистий прибуток   ЧП
  Собівартість реалізованої продукції   В
  Об'єм реалізації   QP
  Обсяг випуску  
  Середньорічна вартість ОФ   ОФ
6, Чисельність працівників   Т
  Рівень рентабельності Р
  Рентабельність реалізації Х1
  Коефіцієнт реалізації X2
  Фондовіддача X3
  Фондоозброєність Х4
  Трудомісткість X5
  Обсяг випуску на одини­цю витрат Х6

 

Схематично це можна подати таким чином:

Для зручності подальших розрахунків введемо по­значення у вигляді табл. 7.2

Загальну рентабельність можна подати таким чи­ном:

= * * * * * (10)

Тоді зміна рівня рентабельності (у) буде мати ви­гляд:

а) під впливом всіх факторів

Iy= (11)

б) під впливом зміни рентабельності реалізації

Ix1= (12)

в) під впливом зміни коефіцієнта реалізації

Ix2= (13)

 

г) під впливом зміни фондовіддачі

Ix3= (14)

д) за рахунок зміни фондоозброєності

Ix4= (15)

е) під впливом зміни трудомісткості або продуктив­ності (ґ = 1/w). Ці показники мають обернений зв'язок

Ix5= (16)

ж) при зміні рівня витрат

Ix6= (17)

На основі індексної моделі можна розкласти абсо­лютний приріст рентабельності за факторами:

Для цієї ж мети можна використовувати інший більш компактний метод розрахунку, в основі якого лежить базисний рівень рентабельності, відкорегова-ний на індекси включених у модель факторів, при послідовному множенні якого відповідно до ланцюго­вої схеми зв'язку базисного рівня рентабельності на індивідуальні індекси факторів отримують розрахун­кові значення, які прийняв би змодельований показ­ник під впливом і-го фактора та при незмінному рівні інших, включених у модель.

Позначивши базисне значення рентабельності че­рез y, розрахункове значення рентабельності для першого фактора через у1, для другого — у2, і т. д., то порядок визначення абсолютного впливу виглядає та­ким чином:

y1= Ix1*y0

y2= Ix2*y1

y3= Ix3*y2

………….

Y6= Ix6*y5

 

У загальному вигляді розрахунок має вигляд:

 

(18)

 

Застосовуючи такий метод, можна тим самим виміряти, в якій мірі вплинув кожний із факторів на загальні зміни рівня рентабельності, та, виходячи з цього, можна визначити міру цього впливу в процен­тах. Наявність знака «—» буде вказувати на обернений вплив.

dxi = (19)

Якщо виникає необхідність провести аналіз впливу факторів для декількох об'єктів одразу ж (наприклад, підприємств однієї галузі), то в чисельнику та знамен­нику відповідних формул (11—17) буде розраховувати- > ся сума добутків по декількох об'єктах та абсолютний приріст. За рахунок кожного фактора можна роз­рахувати різницю між чисельником та знаменником відповідного індекса.

 


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.01 сек.)