АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Класифікація ризиків в логістичних ланцюгах

Читайте также:
  1. Cтрахування в логістичних системах
  2. II. Класифікація основних засобів
  3. Аналіз факторів, що впливають на рівень фінансово-економічних ризиків
  4. Банківські рахунки та їх класифікація.
  5. БИЛЕТ 5-6Поняття про організаційні форми навчання. Класифікація форм навчання природознавству.Класифік норм навч.природозн.
  6. Біржі як елемент інфраструктури ринку. Класифікація бірж.
  7. Біржова торгівля як основа біржової діяльності. Історія еволюції біржової торгівлі. Поняття організованого ринку. Риси та класифікація організованих ринків.
  8. Біржова угода: ознаки, сутність, зміст, класифікація
  9. Бюджетна класифікація: будова, роль і призначення видатків
  10. Бюджетна класифікація: будова, роль і призначення видатків
  11. Бюджетна система України та бюджетна класифікація
  12. Вади серця: класифікація, характеристика порушень гемодинаміки.

Перш ніж перейти до поняття “ризики в логістичному ланцюзі” необхідно дати визначення поняттям “ логістичний ланцюг” та “ланцюг постачання”.

Логістичний ланцюг – це сукупність логістичних ланок через які проходить рух матеріального потоку з виділенням таких головних ланок: закупівля і постачання сировини, матеріалів і напівфабрикатів; зберігання продукції і сировини; виробництво товарів; розподіл, включаючи відправку товарів зі складів готової продукції аж до місця їх споживання. Названі ланки формуються на основі лінійно впорядкованої сукупності фізичних і юридичних осіб (постачальників, виробників, дистрибюторів, транспортно-експедиційних організацій, складів загального користування, тощо), які здійснюють логістичні операції, щоб довести матеріальний потік від однієї логістичної системи до іншої чи до кінцевого споживача.

Часто логістичний ланцюг позначають іншим терміном: ланцюг постачання. По своїй суті, ланцюг постачання – це послідовність постачальників і споживачів, оскільки кожен в подальшому стає постачальником для наступних видів діяльності (в більш нижчій ланці) або функцій, і так продовжується до тих пір, поки готовий продукт не поступить до кінцевого споживача. Тому можна говорити про своєрідну “мережеву структуру ланцюгів поставок”, в якій кожне підприємство (організація або окремий структурний підрозділ) постачають один одному матеріально-товарну продукцію або послуги, додаючи певну вартість до товару.

Поняття “ланцюг постачання” в певній мірі умовне, так як будь-яке підприємство промисловості, торгівлі чи сфери послуг для забезпечення своєї діяльності утворює складну мережеву структуру, включаючи крім постачальників і споживачів різного рівня ще й значну кількість партнерів і контрагентів-посередників, яких можна розділити на логістичних, інституціональних і інших.

До логістичних посередників відносяться підприємства, що надають логістичні послуги на принципах аутсорсингу для центрального підприємства ланцюга постачання, зокрема експедитори, перевізники, склади, термінали, митні брокери, страхові компанії, агенти і т.п.

Інституціональні партнери – це митні органи, органи контролю, нагляду і ліцензування (санітарна і хлібна інспекція, ветеринарна і карантинна служби, транспортна інспекція і т.д.). Інші посередники – це банки, компанії інформаційного сервісу, рекламні компанії і т.п.

Ланки в мережевій структурі ланцюга постачання – це такі форми діяльності, де до товару, що переміщується по ланцюгу постачання, додається вартість, а зв’язками між ланками є транспортні шляхи матеріалів, напівфабрикатів, готової продукції, інформаційні комунікації по різних трансакціях, шляхи просування послуг.

Під ризиком в логістичному ланцюзі розуміють небезпеку виникнення затримки в роботі ланцюга постачання, зрив постачання або порушення в роботі однієї або декількох ланок ланцюга.

Таким чином, можна сказати, що до найбільш розповсюджених відносять логістичні ризики, пов’язані із виконанням відповідних логістичних функцій при виробництві, зберіганні, маркуванні і упакуванні, консолідації і подрібненні, транспортуванні різними видами транспорту, документуванні, розрахунках, розподіленні і т.д.

В логістиці на даний час діяльність по виявленню, ідентифікації і оцінці ризиків не отримала достатнього розвитку оцінки. Рішення про конкретні дії для захисту і зменшення ризику можуть бути деталізовані тільки при глибокому вивченні і аналізі ситуацій ризику, які матимуть місце в тій чи іншій ланці ланцюга.

З цією метою доцільно ідентифікувати і прокласифікувати всі ризики, які можуть виникнути в логістичному ланцюгу.

Під класифікацією ризиків в логістичному ланцюзі необхідно розуміти їх розподіл на окремі класи за певними ознаками класифікації. Науково обгрунтована класифікація ризиків дозволяє визначити місце кожного ризику в загальній системі і створити можливість для ефективного застосування відповідних методів і засобів управління ризиками, оскільки кожному виду ризику відповідає свій спосіб управління.

Існуюча методологія передбачає застосування трьох ознак для класифікації логістичних ризиків:

· зовнішні і внутрішні ризики;

· ризики основних елементів ланок постачання;

· ризики управління логістикою.

Зовнішні ризики – це ризики, що не залежать від організації ланцюга постачання і від самого підприємства. До зовнішніх ризиків можна віднести:

· стихійні лиха;

· військові дії;

· терористичні атаки;

· кримінальні ризики;

· політичні зміни;

· зміни економічної ситуації.

Традиційно зовнішні ризики ототожнюють з форс-мажорними обставинами, однак в управлінні логістичними ризиками, такі обставини можуть і повинні бути прогнозованими і керованими. Наприклад, рішення логістичної задачі по організації постачання будівельних матеріалів у воюючому Іраку повинні враховувати військові дії і управляти відповідними ризиками.

Внутрішні ризики – це ризики безпосередньо пов’язані з управлінням ланками постачання і можуть бути прогнозовані безпосередньо самим підприємством.

Ризики основних елементів ланок постачання включають ризики:

· логістичного забезпечення закупівель;

· логістичного забезпечення виробництва;

· логістичного забезпечення збуту;

· управління зворотами.

Ризики логістичного забезпечення закупівель виникають через не ритмічну роботу постачальників або через нездатність підприємства ефективно планувати замовлення сировини, матеріалів тощо. Причинами таких ризиків можуть бути:

· залежність підприємства від маленької кількості постачальників з обмеженими можливостями;

· неможливість виконання умов договору постачання (якість продукції, термін постачання, обсяги постачання і інше);

· фінансові проблеми постачання;

· порушення умов перевезення і зберігання третіми сторонами, залученими в процес виконання договору постачання.

Ризики логістичного забезпечення виробництва безпосередньо пов’язані із змінами в оперативній роботі підприємства і можуть виникнути з таких причин:

· зміни вимог до якості і відповідності продукції;

· порушення технології виробництва;

· збої у виробничих процесах.

Логістичні ризики забезпечення збуту пов’язані з порушенням попиту на продукцію і послуги, інформацією між центральним підприємством і ринком, а також якістю виконання вимог клієнтів, тобто швидкістю виконання замовлення, наявністю необхідного запасу продукції для виконання заявки клієнта, своєчасність доставки і інше. Причинами виникнення цього ризику можуть послужити:

· зміна фінансової спроможності замовника;

· зміна напрямків моди;

· зміна асортименту продукції;

· зміна сезону;

· зміна економічної ситуації в державі;

· неправильне прогнозування попиту на продукцію самим підприємством.

Ризики управління зворотами виникають як у випадках необхідності забезпечити зворот отриманої партії постачальнику (виробнику), так і при отримані зворотів від клієнтів (покупців).

Фінансові збитки і втрати товарного вигляду при зворотах складають суттєву небезпеку для багатьох підприємств, які забезпечують поставки у роздрібну мережу.

Ризики управління логістикою пов’язані з рівнем управління ланцюгами поставок на підприємстві, здатністю підприємства модифікувати свій виробничий план у відповідності із запитами клієнтів і ефективно працювати із постачальниками сировини. В дану групу ризиків включають:

· структурні ризики;

· фінансові ризики;

· ІТ ризики;

· операційні ризики.

Структурні ризики пов’язані з кадровою політикою підприємства і позиціонуванням логістики і управління ланцюгами постачання в структурі управління підприємством.

Фінансові ризики в управлінні логістикою пов’язані з управлінням операційним бюджетом: прямими логістичними затратами і скритими логістичними витратами, а також з управлінням оборотним капіталом, “замороженим” в сировині та товарі і ефективним використанням основних засобів логістичного призначення (складами, транспортом і т.д.).

ІТ ризики в управлінні ланцюгами постачання пов’язані з повнотою логістичних параметрів і даних, а також їх синхронізації з усіма релевантними системами підприємства.

Операційні ризики пов’язані з виконанням операційних процедур, які в свою чергу можуть бути розділені на:

· транспортні ризики;

· митні ризики;

· складські ризики.

Рішення про конкретні дії для захисту і зменшення (збільшення) ризику повинні бути деталізовані при глибокому вивченні і аналізі ситуації ризику, які можливі в майбутньому і в теперішньому часі.

Аналіз ризикової ситуації, або ситуації ризику, визначає три взаємопов’язаних умови: наявність невизначеності, аналіз можливих альтернатив розвитку і вибір оптимальної можливості оцінити ймовірність здійснення вибраних варіантів. Визначення видів і величини ризику має характер випадкових процесів, а кількісні оцінки можуть бути отримані при використанні апарату теорії ймовірності. Слід зазначити, що в ситуації ризику, крім ідентифікації причин його виникнення і розрахунку абсолютних величин втрат або прибутку, необхідно ще врахувати ймовірність успіху (втрат), ймовірність відхилення від вибраної мети, можливість позитивних чи негативних наслідків від заходів, що приймаються.

 

Питання для самоперевірки та контролю за засвоєнням знань до розділу 1

1. Розкрийте сутність понять “невизначеність”, “випадковість”, “протидія” і ризик. Наведіть приклади.

2. Охарактеризуйте фактори ризику в економіці. Наведіть приклади факторів ризику кожного з видів господарської діяльності.

3. Наведіть приклади ризикових ситуацій як в побуті, так і у виробничій сфері.

4. Чому необхідно аналізувати ризики господарської діяльності?

5. Висвітліть функції, які виконують ризики.

6. Сформулюйте основні причини підприємницьких ризиків.

7. Назвіть відомі вам класифікації ризиків. Що лежить в основі кожного виду ризиків?

8. Висвітліть основні ризики підприємства і причини, що їх викликають?

9. У чому полягає різниця між чистими і спекулятивними ризиками?

10. Розкрийте сутність ризику в логістичному ланцюзі.

11. Як здійснюється класифікація логістичних ризиків?

12. Назвіть ризики, які виникають в управлінні логістикою і причини, що їх викликають.

13. Охарактеризуйте ризики основних елементів ланок постачання.

14. Що означають поняття “внутрішні ризики” і “зовнішні ризики” в логістичному ланцюзі.

15. Які особливості притаманні ризикам, зумовленим сучасним станом розвитку вітчизняних підприємств?

 


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.008 сек.)