АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Джерела інформації. 1. Алексеев Б.В. Вся Азия: Географический справочник / Б.В

Читайте также:
  1. Актуальність проблеми надійності діючих систем криптографічного захисту інформації.
  2. Архаїчні джерела української культури
  3. АУДИТ ІСТОРИЧНОЇ ФІНАНСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ
  4. Аудит та огляд фінансової звітності та іншої історичної фінансової інформації.
  5. Баланс підприємства як найважливіша форма звітності, його структура та джерела даних для складання.
  6. Балансовий метод відображення і узагальнення інформації
  7. Блок 8-3. КАРТИ — ДЖЕРЕЛА ГЕОГРАФІЧНИХ ЗНАНЬ.
  8. Бюджетний дефіцит та джерела його фінансування.
  9. Бюджетний дефіцит, його причини, види та джерела покриття.
  10. Вибір необхідних технічних засобів (ІМ і РО) для отримання інформації про змінних технологічного процесу
  11. Вибір способів формування ООД у тих, кого навчають з теми «Класифікація способів захисту інформації», та способи реалізації
  12. Види майна суб'єктів господарювання та джерела його формування

1. Алексеев Б.В. Вся Азия: Географический справочник / Б.В. Алексеев. – М.: АСТ, 2003. – 311 с.

2. Воскресенский В.Ю. Международный туризм /В.Ю. Воскресенский. – 2-е изд., перераб. и доп. – М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2008. – 463 с.

3. Ігнатьєв П.М. Країнознавство. Країни Азії: Навчальний посібник для вузів /П.М. Ігнатьєв. – 2-ге вид. – Чернівці: Книги-ХХІ, 2006. – 423 с.

4. Масляк П.О. Країнознавство: підручник / П.О. Масляк. – К.: Знання, 2007. – 292 с.

5. Романов А.А. Зарубежное туристское краеведение / А.А. Романов. – М.: Советский спорт, 2001. – 287 с.

Туристичні країни Близького Сходу

Єгипет

Загальні відомості про країну. Офіційна назва країни Арабська республіка Єгипет. Площа країни - понад 1 млн. км2; населення – 70 млн. чол. Форма державного правління – президентська республіка; устрій – унітарна держава. Територія країни поділена на 26 губернаторств, столиця – місто Каїр. Валюта – єгипетський фунт.

Географічне положення. Країна розташована переважно в Північній Африці та займає Синайський півострів, що належить Азії, тому її відносять до Близького Сходу.Більшу частину території країни займають пустелі, і лише 10 % території – це освоєні території вздовж долини Нілу та Суецького каналу Найближчими сусідами країни є Лівія – на заході, Судан – на півдні, Ізраїль і частково Йорданія – на північному сході. На півночі територія Єгипту омивається Середземним морем, а на сході – Червоним.

Історія формування і розвитку країни. Єгипет – колиска однієї з перших в історії людства цивілізацій: саме в долині Нілу в період з 3100 по 1085 рр. до н.е. існувала велика давньогрецька цивілізація. У 638 р. н.е. з арабською навалою розпочалася ісламізація Єгипту. Араби володіли цією територією багато віків, пізніше її захопили мамлюки (колишні раби арабів. В 1805 р. під час побудови Суецького каналу певний вплив на розвиток Єгипту здійснювала Великобританія, яка з 1822 р. стала володіти нею як колонія. Незалежність Єгипет набув через 100 років у 1922 р. На початку 50-х років була проголошена республіка. Тоді президентом країни був Насер Абель Алі. Важкими в політичному відношенні для країни були п’ятдесяті роки, коли відбувалася її англо-франко-ізраїльська агресія. В 1977 р. при президенті Саддамі Хусейні розпочалися мирні переговори з Ізраїлем, які закінчилися остаточним врегулюванням конфлікту.

Цікаві факти. Єгипетську цивілізацію світові та самим єгиптянам відкрив француз на ім`я Жан Франсуа Шампольон, який під час експедиції до Єгипту в 1828-1830 рр. розшифрував єгипетські письмена, зробив інші відкриття історичних пам`яток. Тож невипадково французького вченого називають засновником єгиптології (й до нині він є одним з найбільш почесних іноземців цієї країни).

Народонаселення і культура. Національний склад населення різноманітний, хоча переважають араби-єгіптяни (понад 94 %). Інші національності представлені берберами, нубійцями, вірменами, греками та інші. Віросповідання – мусульманство (понад 50 %); є християни. Офіційна мова – арабська, дозволені – французька та англійська.

Єгипетське суспільство - це суспільство чоловіків. Це не тільки кількісні переваги, а й якісні, що відбиваються на умовах життя жінок. Відносини з жінками жорстко регламентуються звичаями і шаріатом.

Родина в Єгипті – священна. Вище багатьох інших благ ставлять єгиптяни міцний сімейний союз. Навіть служителі культу вважають, що відсутність браку, неморально і є злочином перед релігією і суспільством.

Країна є центром стародавніх світових цивілізацій, перехрестям шляхів, що з’єднують три континенти. Земля Єгипту є свідком декількох тисячоліть історії людства. Тут й донині збереглися унікальні пам'ятки, більшість з яких складають культурну спадщину людства. Серед них: Піраміди Хеопсу, які складаються з кам'яних блоків масою від 2,5 т до 30 т кожний, а висотою 146,6 м, довжина квадрату основи - 233 м, Хефрена, Мікерина, Абусіре, Саккара, Майдум. Цікавими об'єктами є сфінкси, зокрема, Великий сфінкс в Гізі, а також долина фараонів із саркофагами, мечеті.

Поряд з фараонсько-туристським Єгиптом тисячоліттями живе й працює інший Єгипет – перш за все країна фелахів. Значна частка населення має малі доходи, живе бідно.

Природні умови і ресурси. Єгипет – це єдина держава на Землі, де усі люди у всі віки жили на берегу однієї річки – Нілу та його каналів. Ландшафти країни одноманітні - вдалині – безжиттєві гори, поряд річка, фінікові гаї, оброблені поля. Одноманітним є й клімат Єгипту: посушливий пустельний. Майже триста днів на рік тут дмуть північні сухі вітри. Виключення становлять північні райони країни з середземноморським кліматом.

Серед природних ресурсів країни, особливе місце посідають корисні копалини, які найбільш активно розробляються в останні десятиліття. Це - нафта, газ, фосфати, уран, залізна руда, марганець, золото, вугілля

Економіка країни. Єгипет є однією з найбільш індустріально розвинених країн Африки. Цьому сприяє наявність ресурсної бази та промислово-економічна політика, що проводилася президентом Мубараком в 90-і роки, яка ґрунтувалася на національній програмі відродження економіки за допомогою іноземних інвестицій (МВФ). Підписавши кілька угод з МВФ, зокрема, про скасування значного зовнішнього боргу, Єгипет подолав економічну кризу і покращив свої макроекономічні показники. Була стримана інфляція, зменшився бюджетний дефіцит, збільшилися валютні фонди, розпочалася приватизація, хоча її темпи залишалися не високими, підтримувалася стабільність єгипетського фунту.

На початку ХХІ ст. економіка країни знову похитнулася, що було спричинено жорстким контролем з боку керівництва країни за експортом та імпортом. В результаті знижується вартість фунту, акцій та цін на нерухомість, збільшуються банківські борги тощо (відбувається так звана “втеча капіталу”). Уповільнюється зростання ВНП з 6 % до 4 % зростає безробіття (нині воно становить близько 20 %).

Провідними галузями промисловості є нафтова, металургійна, хімічна, цементна, легка (текстильна).

Особливістю сільськогосподарського виробництва є дефіцит земельних ресурсів. Нині обробляється 4 % земельних угідь, переважає зрошувальне землеробство (популярним в країні є вислів «багато народу – мало землі”). На цих землях вирощують пшеницю, бавовник, рис, кукурудзу. Є маслинові гаї. Окремі ділянки зайняті під цукрову тростину, овочі та фрукти (фініки, цитрусові, баштанні та ін.). Єгипет посідає перше місце в світі за збиранням довговолокнистого бавовнику, який не має собі рівних за якістю в усьому світі та сьоме за загальним обсягом збору бавовнику. Незважаючи на розвиток землеробства, продовольством Єгипет забезпечений на 40 % своїх потреб, при цьому пшеницею лише на 20 %. Решту продукції країна імпортує.

Прибутковою галуззю є туризм, але її розквіт, що спостерігався наприкінці 90-х р. ХХ ст. дещо загальмувався. Рекордний прибуток від туризм спостерігався у 2001 р. і становив понад 4 млрд. дол.

Туризм. Єгипет – одна з не багатьох мусульманських країн, що відкрита для масового туризму. Розвиток цієї галузі сфери обслуговування – основне джерело надходження іноземної валюти до країни. У 2012 р. Єгипет відвідало понад 11 млн. подорожуючих, що майже на 2 млн. більше, ніж у кризовому 2011 р. Доходи від туризму становили майже 10 млрд. дол. Нині можна спостерігати певні позитивні зрушення у туристичній сфері, що тривали упродовж кількох років після внутрішнього конфлікту в країні.

Туризм, як одна з найважливіших статей доходу держави, активно підтримується урядом. У цьому секторі економіки зайнято понад 12 % робочої сили країни, пересічно щорічно доход від туризму становить близько 2 млрд. дол.

Управлінням туристичною сферою займається галузеве Міністерство туризму, яке контролює діяльність усіх підприємств галузі, здійснює значні інвестиції, зокрема у рекламну й маркетингову діяльність, туристичну інфраструктуру здебільшого навколо прибуткових туристичних та історичних територій. В країні вже функціонує 9 сучасних аеропортів, величезна кількість готелів, сучасні автомагістралі, комфортабельні та швидкі поїзди.

Туристичними ресурсами країни є унікальні пам’ятники історії та архітектури. 6 культурно-історичних об’єктів занесені до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, серед яких давня столиця Мемфіс та його некрополі з пірамідами, стародавні Фіви та їхні некрополі, пам’ятки Абу-Симбела, ісламський Каїр і Абу-Мена, монастир Святої Катерини з оточенням.

До природних туристичних ресурсів відносять Синайські гори, кліматичні ресурси прибережні смуги Середземного та Червоного морів. Розташування в тропічних широтах дозволяє відпочивати упродовж будь-якого сезону, тому часто говорять, що Єгипет – це країна вічного літа, що особливо важливо для європейців, які є основним сегментом туристичного ринку країни. Важливою водною артерією і туристичним ресурсом є найдовша річка світу – Ніл зі своєрідними оазисами посеред найбільшої пустелі.

Є в Єгипті й природоохоронні території. Найвідомішиі національні парки знаходяться на Синайському півострові. Це – Рас-Мухаммед, Набк, Абу-Галум та ін. Парки цікаві насамперед природою: кам’яною пустелею Синая, багатим підводним світом, а також флорою, представленою в основному чагарниками мангрів. Проблемою більшості заповідних територій країни є те, що вони, за рідким виключенням, важкодоступні. У більшості парків встановлено однакові правила відвідування: перебувати на їхній території можна лише вдень – з 8 ранку до 15.30 взимку і до 16.30 влітку. Найбільш доступним, а відтак і найбільш відвідуваним є кораловий заповідник Махмея.

Серед туристичних ресурсів Єгипту виділяються й подієві, які знайомлять туристів з етнічним особливостям й традиціями тнаселення країни. Зокрема Єгипет славиться фестивалями і релігійними карнавалами. Найбільш багатолюдним є свято Рамадан, яке відзначається усім людом і притягує до Єгипти тисячі туристів. Відзначається воно з розмахом – веселощами, різноманітними стравами, запаленими повсюдно ліхтарями. Не менш цікавим є фестиваль весни – Шам ель Нессім, що відзначається єгиптянами вже тисячі років у період святкування стародавнього єгипетського нового року (між квітнем і травнем, після Великодньої неділі). Пишно святкують єгиптяни й інші, більш громадські, ане релігійні свята, серед яких Розлив Нілу, День матері, День Перемоги (взяття єгипетською арімією Порт-Саїду у 1956 р.) та багато ін.

Виділення туристичних районів Єгипту зумовлено наявністю насамперед туристичних ресурсів, які й визначають спеціалізацію району. Один з районів співпадає з Каїрською провінцією Єгипту і найбільшими містами країни – Каїром та Александрією. Особливим туристичним районом країни є провінція Червоного моря, де туризм задля відпочинку і розваг набув масовості. Цікавим для туристів є й район Синайської провінції, в якій представлений такий різновид туризму як релігійний, а також Суецька провінція та район Наама-Бей. Особливою популярністю користується долина Нілу з круїзним туризмом.

Пізнавальний туризм у Єгипті – це відвідування найбільших міст країни, зокрема, Каїру, Луксору, Александрії. Каїр – є культурним і комерційним центром арабського світу, заснований арабськими поселеннями у УІ ст. н.е., нині в ньому добре поєднується сучасність і історія. Найбільш цінними суспільно-історичними ресурсами міста є: Єгипетський національний музей, в якому зібрано 155 тис. експонатів стародавнього Єгипту часів фараонів та греко-римського періоду, серед яких і всесвітньо відомі скарбниці могили Тутанхамона. Іншими туристичними об’єктами міста є старе місто на східному березі Нілу, стародавня Цитадель ХІІ ст., Алебастрова Мечеть, своєрідний символ Каїру. Унікальним є й Інститут папірусів, в якому зібрана колекція картин з епізодами життя Стародавнього Єгипту. Візитною карткою Каїру і всього Єгипту є піраміди Гізи, які були споруджені у 2690 р. до н.е., збереглися до наших днів як одне з семи чудес світу. Вони займають площу понад 5 га, нараховується близько ста пірамід. Найбільша – це піраміда Хеопса (150 м), середня – Хефрена, і найменша – Микерена. Тут же розташований Сфінкс з головою фараону і тілом лева, що викарбуваний з великої глиби. Туристичними об’єктами є стародавні міста Мемфіс і Саккара, розташовані південніше Каїру. Але Каїр – це не тільки унікальні пам’ятки давнини, а й сучасні розваги: нічні клуби, казино, бари, ресторани, магазини, які також привертають увагу туристів.

Луксор – це найбільший в світі музей під відкритим небом, де всюди відчувається стародавність єгипетської землі. В долині царів, основному туристичному об’єкті Луксору, знаходиться 42 гробниці царів, що вирубані в скелях.

Найпівденніше туристичне місто Єгипту –Асуан, з цікавою і тривалою історією, економічне значення якого було особливо важливе під час царювання фараонів. Нині місто відоме як першокласний зимовий курорт. Відпочинок в Асуні дуже популярний, бо він здійснюється на плавучих готелях-суднах. Між ними пришвартовані фелуги – традиційні єгипетські човни, за допомогою яких можна дістатися до багатьох памяток міста. Під час екскурсії можна побувати на о. Елефантін, де колись велась торгівля слоновою кісткою, у мавзолеї знаменитого Ага-Хана, біля розвалин стародавнього коптського монастиря Святого сімейна, заснованого у VІ ст., а також храм богині Ісіди.

Місто Асуан привертає увагу туристів також некрополем Сієни, що знаходиться на лівому березі Нілу. Він налічує понад 40 гробниць третього тисячоліття. Могили розміщенні одна над іншою, створюючи враження печерного міста. Є в Асуані цікавий Нубійський музей, що разом зі статуєю єгипетського фараона Рамсеса ІІІ налічує 1200 експонатів різних етапів нубійської історії.

Провінція Червоного моря з туристичною метою почала освоюватися у 80-ті роки ХХ ст. Нині вона добре відома тисячам туристів з усього світу. Основним туристичним центром регіону є м. Хургада, в якому зведено понад 200 сучасних готельних комплексів, серед яких найвідоміші у всьому світі Hilton, Marriott, Sheraton, Intercontinental та ін. хур гада має протяжні піщані пляжі і дуже популярна серед любителів дайвінгу через коралові острови і різноманітну підводну фауну. Кліматичні умови дозволяють відпочивати тут у будь-яку пору року. Крім комфортного відпочинку, у Хургаді багато розваг і можливостей для культурно-пізнавального туризму. Іншими центрами туризму в провінції Червоного моря є Ель Гуна, СафагаМакаді Бей.

Престижним курортом Єгипту є Шарм-ель-Шейх, який часто називають Ріміні Синаю. Дійсно це найбільший туристичний центр Синайської провінції. Курорт розташований на південній окраїні Синайського півострова. Як й на інших курортах Єгипту, у Шарм-ель-Шейху створені всі умови для комфортного відпочинку, тому недаремно він має репутацію найпрестижнішого з морських курортів країни. Поряд з так званим тихим відпочинком на облаштованих пляжах, у Шарм-ель-Шейху чимало різних розваг: підводні плавання, якими опікуються понад 20 дайвінг-центрів, віндсерфінг, водні мотоцикли, парашути, тренажерні зали, тенісні корти, міні-гольф та ін. Серед молоді дуже популярним є сафарі на джипах по пустелі. Нічне життя курорту відоме дискотеками, видовищними шоу, казино.

Цікавим явищем Синаю є гарячі джерела. Вони розташовані уздовж його західного узбережжя, неподалік від шосе, що веде до Шарм-ель-Шейху. Найвідоміші з них – «Джерела Мойсея». У 130 км на південь розташовані «Фараонові купальні», а ще південніше «Мойсеєві ванни». Ці джерела використовуються з рекреаційною метою для лікування суглобів та опорно-рухового апарату.

Культурно-пізнавальний туризм для туристів Синайської провінції пов'язаний з екскурсіями на гору Мойсея, де за існуючими твердженнями Бог розмовляв з Мойсеєм.

Цікаві факти. об’єктом релігійного туризму є Гора Мойсея, священний пік, розташована на висоті 2285 м. За приданням, саме на вершині цієї гори Хариву Мойсей отримав скрижалі Закону з десятьма заповідями. На вершину гори ведуть два шляхи: один Шлях Покаяння з 3570 східців, що зроблені в скалі; другий шлях більш довгий, але легкий - Верблюжа тропа, частину шляху якої можна під’їхати на верблюді, а частину у 750 східців пройти пішки.

Неподалік від гори Мойсея на висоті 1570 розташований монастир Святої Катерини, який був побудований у VІ ст. під час правління візантійського імператора Юстиніана, зберігся завдяки заступництву монастиря багатьма арабськими халіфами, турецькими султанами, самого Наполеона. В колекції монастиря понад 2000 ікон. Славиться монастир своєю бібліотекою, яка вважається другою за своєю колекцією після бібліотеки Ватикану.

Іншими курортами провінції Синай є Дахад, Таба, Нувейба. Бухта Наама-Бей - район нового туристичного освоєння. Він надзвичайно перспективний не тільки для відпочинково-розважального туризму, а й для розвитку екологічних подорожей до унікальних національних парків Єгипту.

Туристичні формальності. Усі іноземні громадяни можуть отримати в’їздну візу по прибуттю у Єгипет або в єгипетському посольстві у своїй країні. Разова віза дійсна протягом 30 днів. Візи на більш тривалий строк оформлюється в посольствах Єгипту в кожній з країн, де воно діє. Згідно з єгипетським законодавством особи, які перебувають на території Єгипту понад 30 днів, не мають права вилітати на чартерних рейсах з аеропортів Хургади чи Шарм-ель-Шейха. Ті туристи, які прострочили єгипетську візу, можуть вилетіти тільки з Каїра регулярним рейсом, попередньо сплативши штраф у 17 дол.

До Єгипту можна ввозити один літр спиртних напоїв, 250 г тютюнових виробів без митного контролю. Заборонене ввезення відеозаписів, кінофільмів, друкованих видань, які суперечать нормам ісламу, моралі, а також можуть зашкодити безпеці країни і громадському порядку. Заборонене вивезення предметів старини, художніх цінностей, виробів з золота і срібла, коралів, тварин.

ПІДСУМКИ:

Ø Єгипет дещо сповільнив темпи розвитку туризму в останні роки.

Ø Конкурентними перевагами розвитку туризму країни є особливості географічного положення, насиченість культурно-історичними ресурсами, кліматичні умови, потужний розвиток туристичної інфраструктури.

Ø В Єгипті переважає культурно-пізнавальний та рекреаційний туризму.

Ø Основним туристичними районами країни є провінції Каїр, Синайська та провінція Червоного моря.

 

Запитання і завдання для самоконтролю:

1. Схарактеризуйте туристичний потенціал Єгипту.

2. Які види туризму розвиваються в країні завдяки різноманітним туристичним ресурсам?

3. Як історичний розвиток країни вплинув на розвиток туризму?

4. Позначте на контурній карті основні туристичні райони та центри Єгипту.

5. Розробіть туристичний маршрут до країни для групи туристів із Західної Європи. Обґрунтуйте свій вибір.

Дискусійні питання:

v Єгипет – це ключовий туристичний напрямок Близькосхідного регіону?

v Конкурентні переваги та недоліки у розвитку туризму Єгипту.

Підготуйте есе, обравши одну із запропонованих тем:

ü Стародавні пам’ятки Єгипту.

ü Національна кухня та інші традиції єгиптян.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.007 сек.)