|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Написання прислівників
Разом пишуться: 1. Прислівники, утворені від іменника, прикметника, числівника, займенника, прислівника у поєднанні з прийменником: ввечері, востаннє, втроє, внічию. 2. Прислівники, утворені від кількох основ: мимоволі, насамперед. 3. Прислівники, утворені сполученням часток аби, ані, де, чи, що, як із будь-якою частиною мови: а ніскілечки, деколи, чимало.
Окремо пишуться: 1. Прислівники, утворені від іменника з прийменниками без, в, до, з, на, під, по: без упину, в нагороду, до вподоби. 2. Прислівники, у яких повторюються основи, розділені прийменниками: раз у раз, з року в рік. 3. Прислівники, утворенні поєднанням іменника в називному відмінку з іменником в орудному відмінку: кінець кінцем, одним одна. Через дефіс пишуться: 1. Прислівники, у яких повторюються основи (синонімічні та антонімічні прислівники): ледве-ледве, зроду-звіку. 2. Прислівники, у яких повторювані основи розділені прийменниками, що перейшли у префікси, та частками: всього-на-всього. 3. Прислівники, утворені від прикметників і займенників за допомогою префікса по- і суфіксів –и-, -ому-: по-нашому, по-київськи. 4. Прислівники, утворені з префікса по- і порядкового числівника на –е: по-перше. 5. Прислівники: по-латині, на-гора, десь-колись, десь-інколи, геть-чисто. Питання 2. Правопис відмінкових закінчень іменників ІІ відміни у родовому відмінку.
Іменники ІІ відміни, що у Р.в. мають закінчення - а(-я): 1. Назви істот, уособлених предметів, явищ: бухгалтера, лікаря, Мороза, лиса. 2. Назви міст, населених пунктів: Чернігова, Львова. 3. Географічні назви з наголошеним закінченням або з суфіксами –ов, -ев(-єв), -ин(-їн): Дніпра, Тетерева, Пирятина. 4. Назви мір, днів, місяців: сантиметра, вівторка, березня. 5. Назви чітко окреслених предметів, зокрема будівель та їх частин: олівця, мотора ( але: вокзалу, даху). 6. Українські за походженням суфіксальні слова-терміни: чисельника, відмінка. 7. Усі іменники середнього роду: знання, моря.
Іменники ІІ відміни, що у Р.в. мають закінчення -у(-ю): 1. Назви речовин, матеріалу: піску, ситцю. 2. Збірні поняття, назви установ, абстрактні поняття: колективу, коледжу, процесу. 3. Назви явищ природи: граду, грому, холоду. 4. Односкладові іменники: боргу, року. 5. Географічні назви, у яких наголос не падає на закінчення: Кавказу, Криму. 6. Більшість префіксальних іменників (крім назв істот): вибору, податку, доходу. 7. Назви почуттів, процесів, станів, властивостей, ознак, загальних і абстрактних понять: гніву, методу, процесу, сорту, кредиту. 8. Назви ігор і танців: б аскетболу, вальсу ( але: гопака, козака).
Примітка: Деякі іменники чоловічого роду в Р.в. однини можуть мати паралельні закінчення –а(-я), -у(-ю). Це залежить від значення слова і наголосу: папера (документа)– паперу (матеріалу). Питання 3. Правопис прізвищ, імен, по батокові в українській мові.
1. У документах вживається не розмовно-побутова форма імені, а тільки офіційна (не Тоня, а Антоніна). 2. У ділових паперах (листах, анкетах, автобіографіях, довідках) ім’я і по батькові ставиться після прізвища, а в особистих листах, виступах – перед прізвищем. 3. Чоловічі імена по батькові творяться додаванням до основ власних імен суфікса –ович (без будь-яких змін): Михайло - Михайлович, Юрій – Юрійович, Анатоль – Анатольович, Анатолій – Анатолійович. Кілька чоловічих імен по батькові творяться за допомогою суфікса –ич: Лука –Лукич (Лукович) Сава – Савич (Савович), Кузьма – Кузьмич (Кузьмович), Хома – Хомич (Хомович), Яків – Якович, Ілля – Ілліч. Як виняток, в імені Григорій при творенні імені по батькові відпадає ій - Григорович, а до основи імені Микола додається -ай- - Миколайович ( рідко Миколович). 4. Жіночі імена по батькові творяться додаванням до основ власних імен суфікса –івн(а): Михайло – Михайлівна, Юрій – Юріївна (Юрій + івна), Анатоль – Анатолівна, Анатолій – Анатоліївна. З відхиленням від цього правила творяться дише такі імена по батькові: Яків – Яківна (випадає одне ів), Григорій – Григорівна, Микола – Миколаївна ( і рідко Миколівна). 4. Чоловічі імена по батькові відмінюються як іменники ІІ відміни мішаної групи, жіночі імена по батькові відмінюються як іменники І відміни твердої групи.
5. У родовому відмінку жіночі імена по батькові мають закінчення –івн(и), -ївн(и), а в давальному –івн(і), -ївн(і): Петрівни – Петрівні. 6. Кінцеві приголосні г, к, х у іменах та прізвища х змінюються на з, ц, с: Ольга – Ользі, Одарка – Одарці, Муха –Мусі.: 7. Українські прізвища дуже різноманітні за джерелами виникнення і граматичною будовою. Прізвища належать до іменників, але за походженням їх ділять на дві групи: - Прізвища прикметникового типу: Луговий (Лугова), Явориницький (Яворницька), Молод, Бажан, Андрухів, Дячишин, Степанів, Волошин, Грузин. - Прізвища іменникового типу: Доля, Лисак, Безпалько, Рудь, Легкоступ, Добридень Масоха, Іванець, Гайдученя, Дериземля, Заволока. 8. Жіночі прізвища на прилолосний та на –о не відмінюються, а чоловічі відмінюються: Марії Голубенко – Олега Голубенка.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.005 сек.) |