Методика вимірювань компенсаційним методом така:
Рис. 5. Загальний вигляд верхньої панелі приладу для вимірювання опору розчинів електролітів |
1. Підготувати міст до роботи. Для цього відкрити кришку і під'єднати прилад до мережі змінного струму. При цьому необхідно бути уважним: цифра "220" на штирі шнура повинна відповідати знаку () біля гнізда "мережа" приладу (рис. 5). Трипозиційний тумблер 2 переключити в положення "~" (якщо використовується постійний струм від акумулятора чи випрямляча, який підключений до клем 3, то тумблер 2 необхідно виставити в положення "-"). Настроювання гальванометра відбувається поворотом перемикача 4 в положення "установка нуля", тумблера 5 - у положення "точно" і поворотом коректора 6 таким чином, щоб стрілка гальванометра 7 знаходилась на позначці "0" шкали. Після цього повернути тумблер 5 у вертикальне положення, а перемикач 4 реохорда встановити в положення "x 1". Пристрій готовий до вимірювань.
2. Наповнити посудину Арреніуса стандартним розчином С(KCl) = 0,02 моль/л (електроди повинні бути повністю занурені в розчин) і підключити його до клем "Rx" (8) моста.
3. Установити тумблер 5 у положення "грубо", а ручку 9 - у крайнє ліве положення. Якщо при цьому стрілка гальванометра 7 сильно відхилиться вправо, то поворотом перемикача 4 в положення "x 10", "x 100" і далі необхідно домогтися відхилення стрілки вліво. Після цього, плавно обертаючи ручку 9 магазину опорів (R3) вправо, установити стрілку гальванометра на нуль.
4. Переключити тумблер 5 в положення "точно" і плавним регулюванням ручки 9 магазину опорів знову вивести стрілку на нуль.
5. Відключити гальванометр (тумблер 5 необхідно поставити у вертикальне положення) і записати показання шкали 10 (не забудьте при цьому помножити його на відповідний множник). Одержане значення R3 буде відповідати опору стандартного розчину (RKCl).
6. Промити посудину Арреніуса дистильованою водою і повторити операції 3-5. Експериментальні дані записати в таблицю.
7.Залежність електропровідності електролітів від їх концентрації використовують для розв’язання ряду прикладних задач, наприклад визначення концентрації каламутних та кольорових розчинів електролітів, константи дисоціації слабкого електроліту та ін.
Поиск по сайту:
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.002 сек.) |