|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Регулювання конкуренції і монополіїПоведінка монополістів на ринку різко відрізняється від поведінки фірм в умовах досконалої конкуренції. Монополісти захоплюють ринок і за допомогою високих цін отримують завищені доходи. Монополія часто зловживає своїм становищем і використовує такі методи, що дискримінують споживачів і конкурентів: ü встановлення надмірних цін на продукцію; ü створення штучного дефіциту через затримання товару на складах, а потім його виведення на ринок за підвищеною ціною; ü встановлення занижених цін для знищення конкурентів; ü купівля підприємств конкурента; ü купівля патентів на винаходи і їх недопущення у виробництво доти, доки загострена конкуренція не змусить їх це зробити; ü злиття з фірмою-конкурентом; ü змови з іншими компаніями; ü промислове шпигунство; ü вплив на політичні рішення через просування вигідних монополії законів; ü переманювання працівників з фірм-конкурентів. Щоб обмежити свавілля монополістів, використовується антимонопольне законодавство. Воно найбільш розвинене у США і здійснюється за чотирма напрямами: 1) обмеження монополії (якщо частка фірми на ринку перевищує 12% загального продажу, то вона визнається монополією); 2) заборона злиття компаній-конкурентів; 3) заборона встановлення монопольно високих цін і цінових змов; 4) підтримка конкуренції як двигуна суспільного прогресу. В Україні з 1992 р. діє Закон "Про обмеження монополії і недопущення недобросовісної конкуренції у підприємницькій діяльності", а з 1993 р. створено Антимонопольний комітет України. Згідно з законодавством, компанія є монополістом, якщо її частка на ринку перевищує 35%. Ця цифра у деяких галузях або фірм може бути знижена Антимонопольним комітетом. Закон також передбачає три форми порушень монополістів: 1) зловживання монополістичним становищем; 2) неправомірні угоди, спрямовані на монополізацію та обмеження конкуренції; 3) дискримінація підприємств органами влади й управління. За порушення антимонопольного законодавства передбачено відповідальність: ü майнову — у вигляді штрафу, розмір якого залежить від ступеня порушення, а також у вигляді відрахувань з незаконно отриманого прибутку та відшкодування збитків, завданих зловживанням монопольним становищем; ü оперативно-господарські санкції — примусовий поділ фірми, позбавлення ліцензії, заборона виходу на зовнішній ринок та ін.
Розділ № 2. Мікроекономіка Тема №7. Ціновий механізм ринку досконалої конкуренції. План 7.1. Закон попиту. Зміни у попиті. Попит — кількість товару, яку споживачі хочуть і готові придбати впродовж певного проміжку часу за певними цінами. Попит — це платоспроможна потреба, яка передбачає не лише бажання, а й можливість придбати товар. Величина попиту на товар залежить від його ціни і виражається функцією Qd= f(Р), це Qd— кількість товару, Р — ціна, D — попит.
Існує кілька пояснень закону попиту:
2) Ефект доходу — зниження ціни товару начебто збільшує реальний дохід споживача, і на одну й ту саму суму грошей він зможе придбати більшу кількість товару. Наприклад, маючи дохід 300 грн, споживач може купити 150 кг картоплі за ціною 2 грн, а якщо ціна картоплі впаде до 1 грн, то можна буде придбати вже 300 кг. 3) Ефект заміщення — зі зростанням ціни товару споживач схильний до заміни цього товару схожим, але більш дешевим, тому попит на цей товар знижується. Прикладом можуть слугувати апельсини та мандарини. Економісти розрізняють попит і величину (обсяг) попиту. Величина (обсяг) попиту — це конкретна кількість товару, яку покупець придбає за цією ціною, тобто це окремо взята точка на кривій D (рис.7.2). Обсяг попиту змінюється лише під впливом ціни (на графіку зображено відрізками від А до В). Попит виражає загальну залежність купівель від різних рівнів цін, тобто на графіку це криваD. Попит змінюється під впливом нецінових факторів, тобто факторів, не пов'язаних з ціною цього товару (на графіку зміщення кривої D), при цьому ціна товару залишається незмінною (Р). Іншими словами, за однієї і тієї самої ціни попит може бути різним (рис.7.3). До нецінових факторів належать: 1) Доходи споживачів — що вищі доходи, то вищий попит. Проте це твердження справедливе лише для так званих товарів вищої категорії (побутова техніка, 2) Ціни на інші товари: ü якщо це взаємозамінні товари, то зростання ціни на один з них може призвести до підвищення попиту на інший; ü якщо це взаємодоповнювальні товари, то зростання ціни на один товар може спричинити зниження попиту на інший. 3) Смаки та переваги споживачів — якщо з'являється мода на певний товар, то попит на нього зростає. 4) Чисельність споживачів — більша кількість покупців сприяє підвищенню попиту. 5) Очікування інфляції— якщо люди прогнозують підвищення цін, вони збільшують поточний попит і утворюють запаси товарів. 6) Клімат і погодні умови — потепління призводить до підвищення попиту на морозиво, легкий одяг і взуття. Необхідно відзначити, що із закону попиту існує виняток, відомий як парадокс Гіфе-на: зростання цін на товари нижчої категорії, якщо вони становлять значну частку доходу, спричинює не зниження попиту на них, а його зростання. Люди відмовляються від інших купівель, прагнучи забезпечити себе найнеобхіднішим.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.) |