|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Другому часі активного стану
Відмінювання здійснюється шляхом приєднання до основи перфекта Fu - відповідних особових закінчень. Зразок відмінювання:
Дієприкметник (PARTICIPIUM) £ Дієприкметник теперішнього часу активного стану (Participium praesentis activi)
Утворюється шляхом приєднання до основи інфекта (див. Lectio VI) суфікса - ns- для дієслів 1,2 дієвідмін і суфікса -ens- для дієслів 3,4 дієвідмін. Подібно до прикметників 3 відміни з одним закінченням, він має спільну форму для всіх родів і відмінюється за голосною групою третьої відміни іменників (див. Lect. III, IV). Практична основа, проявляється, починаючи з Gen. Sing., і завжди закінчується на -nt: Nom. - accusans " звинувачуючий, той, хто звинувачує ", Gen. "- accusantis, Dat. - accusa-nti і т.д. Інші два дієприкметники утворюються від основи супіна, яку отримаємо, якщо від супіна – тобто 3 основної форми дієслова (див. Lectio VI)відкинемо закінчення -urn: accusat-um. doct-um, absolut-um, punit-um.
£ Дієприкметник минулого часу пасивного стану (Participum perfecti passivi)
Утворюється шляхом приєднання до основи супіна родових закінчень –us, -a, -um: accusatus, a, um "звинувачений, а, е"; doctus, a, um "навчений, а, е"; absolutus, a, um "виправданий, а, е"; punitus, a, um "покараний, а, е".
£ Дієприкметник майбутнього часу активного стану (Participium futuri activi) Уворюється шляхом приєднання до основи супіна суфікса -ur- і родових закінчень -us, -a, -um: accusaturus. a, um "той, що має намір звинувачувати " і т.д.Воно, отже, означає намір і вживається майже виключно з дієсловом esse в описовій дієвідміні активного стану (див. ). Дієприкметники минулого часу пасивного стану і майбутнього часу активного стану відмінюються як прикметики 1-2 відміни (див. Lectio II).
Пасивна форма часів перфекта
Утворюється аналітичним способом: за допомогою дієприкметника минулого часупасивного стану і форм дієслова esse у відповідному часі. £ Perfectum indicativi passivi утворюється за допомогою participium perfectipassivi і дієслова esse в praesens: accusatus sum "я був звинувачений", accusatus es "ти був звинувачений" тощо. £ Plusquamperfectum indicativi passivi утворюється за допомогою participiumperfectipassivi і дієслова esse в imperfectum: accusatus eram "я був звинувачений (раніше)"; accusatus eras "ти був звинувачений" і т.д. £ Futurum II indicativi passivi утворюється за допомогою participiumperfectipassivi і дієслова esse у futurum I: accusatus еro "я буду звинувачений (раніше)"; accusatus eris "ти будеш звинувачений (раніше)"
Описова дієвідміна активного стану Дієприкметник майбутнього часу акті вживається, як правило, в поєднанні з дієсловом esse в ролі іменної частини складеного присудка. Така конструкція називається описовою дієвідміною активного стану і передає задум,намір чи бажання діючої особи (тобто підмета) виконати певну дію: index culpampuniturus est "суддя має намір покарати провину", indices culpam punituri sunt "судді мають намір покарати провину" - в усіх часах, особах, числах та способах (їх ми визначимо за формами дієслова esse). Поряд з описовою дієвідміною активного стану існує і описова дієвідміна пасивного стану, яка утворюється за допомогою герундива (див. Lectio X). ТЕКСТ Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.) |