|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Теорія організаційної культуриЦя теорія виникла на початку 90-х років XX ст. Вона набула розвитку в СІЛА та Японії. Прихильники цієїтеоріїВ. Сате, Е. Шайну, Т. Парсонс, Р. Квін, Дж. Рорбах та ін. вважають, що організація — складний організм, основою життєвого потенціалу якого є організаційна культура: те, заради чого люди стали членами організації; те, як вибудовуються стосунки між ними, які усталені норми, принципи життя і діяльності організації вони поділяють, що, на їх думку, добре і що погано. Головна ідея теорії полягає в тому, що культура людей, які працюють в організації, використовується як потужний інструмент управління, як інтегруючий фактор, що концентрує всі особливості фірми — системні, організаційні, соціокультурні та інші. Усім цим не тільки відрізняється одна організація від іншої, а й суттєво забезпечується успіх її функціонування і виживання. Тому менеджмент не лише відповідає організаційній культурі, а й значною мірою залежить від неї, а також впливає на її формування й розвиток. Для вирішення складних культурних проблем в організації, У. Бредіка, необхідно: а)мати лідера, здатного передбачати майбутнє компанії; б)розповсюджувати це уявлення про майбутнє компанії за допомогою різних способів інформування з тим, щоб закріпити його у свідомості членів організації; в)встановлювати високі стандарти та забезпечувати їх вико- нання; г)оприлюднювати позитивні результати, досягнуті фірмою, підрозділом, окремим працівником, що підтримує впевненість у досягненні мети; ґ) винагороджувати тих, хто робить значні успіхи в досягненні прогнозованого майбутнього, і карати тих, хто цього не намагається робити1.
Аналіз основних наявних у світі концепцій менеджменту дає змогу зазначити, що: —розвиток теорії управління обумовлювався змінами у суспільних відносинах, появою нової управлінської практики, нових організаційних завдань; —значне розмаїття управлінських теорій обумовлене наявністю різних поглядів на співвідношення в управлінні ролі мети, людини та управлінської діяльності; —розвиток теорії управління відбувався від акцентування на окремих складових організації (зміст та способи діяльності працівника — "школа наукового управління", взаємини працівників у процесі виробництва — "школа людських стосунків") до створення системно-синтетичних концепцій, які більш цілісно охоплювали всі головні складові організації ("теорія стратегічного управління", "концепція 7 С" тощо); —накопичений за роки існування менеджменту теоретичний арсенал може бути використаний для розробки сучасної теорії управління навчальними закладами, але не може її замінити; —в наш час потрібні нові концепції управління освітніми установами, які б враховували надбання теорії менеджменту, сучасний стан суспільства та освіти, існуючі традиції та управлінську практику.
Контрольні запитання, завдання, управлінські ситуації 1.Скільки тисяч років налічує історія менеджменту? 2.Які принципи управління обґрунтовані Ф. Тейлором, а які А. Файолем? 3.Які стратегії використовують в управлінні? 4.Представники яких наукових шкіл вважали центральною проблемою управління проблему людини? 5.Як розуміли сутність управління представники різних концепцій менеджменту? 6.У чому полягає сутність концепції ситуативного управління? 7.Яка з концепцій управління, на вашу думку, є більш ефективною? Відповідь обґрунтуйте. 8.Управлінська ситуація: керівництвом педагогічного коледжу прийнято рішення для підвищення ефективності управління використати ідеї ситуаційного підходу. Які зміни в зв'язку з цим треба внести в управління навчальним закладом? 9.Установіть відповідність наведених нижче положень теорії соціальних систем, теорії "2" або теорії "індивідуальність проти організації":
1. Основні причини того, що відбувається всередині організації, слід шукати головним чином за її межами. Така система не може сама себе забезпечувати. Вона залежить від енергії, інформації, матеріалів, які надходять ззовні, і має властивість адаптуватись до змін у навколишньому світі. 2. Коли працівник стикається з потребами організації, він може використовувати такі захисні механізми: — залишити організацію; — просуватися по службових щабелях з метою отримання більшої незалежності; — стати агресивним, використовувати регресивні форми захисту; — втратити інтерес, стати байдужим; — створити неформальні групи, які б протидіяли апатії, агресії тощо. 3. Концепцію характеризують такі положення: — наймання працівників на тривалий термін; — групове прийняття рішень; — індивідуальна відповідальність; — неквапливість оцінювання та поступовість у просуванні по службі працівників; — неформальний контроль за допомогою чітких і водночас ненормативних методів; — неспеціалізована кар'єра; — всебічне піклування про працівників. Варіанти відповідей а) теорії соціальних систем; б) теорії "2"; в) теорії "індивідуальність проти організації". 10.У чому полягає сутність концепції ситуативного управління? 11.Яка з концепцій управління, на вашу думку, є більш ефективною? Відповідь обґрунтуйте. 12.Управлінська ситуація: керівництвом педагогічного коледжу прийнято рішення для підвищення ефективності управління використати ідеї ситуаційного підходу. Які зміни в зв'язку з цим треба внести в управління навчальним закладом? 13.Установіть відповідність наведених нижче положень теорії соціальних систем, теорії "2" або теорії "індивідуальність проти організації": 3. Основні причини того, що відбувається всередині організації, слід шукати головним чином за її межами. Така система не може сама себе забезпечувати. Вона залежить від енергії, інформації, матеріалів, які надходять ззовні, і має властивість адаптуватись до змін у навколишньому світі. 4. Коли працівник стикається з потребами організації, він може використовувати такі захисні механізми: — залишити організацію; — просуватися по службових щабелях з метою отримання більшої незалежності; — стати агресивним, використовувати регресивні форми захисту; — втратити інтерес, стати байдужим; — створити неформальні групи, які б протидіяли апатії, агресії тощо. 3. Концепцію характеризують такі положення: — наймання працівників на тривалий термін; — групове прийняття рішень; — індивідуальна відповідальність; — неквапливість оцінювання та поступовість у просуванні по службі працівників; — неформальний контроль за допомогою чітких і водночас ненормативних методів; — неспеціалізована кар'єра; — всебічне піклування про працівників. Варіанти відповідей а) теорії соціальних систем; б) теорії "2"; в) теорії "індивідуальність проти організації" Теми рефератів 1.Виникнення та розвиток школи наукового управління, 2.Адміністративна школа менеджменту. 3.Виникнення та розвиток школи людських стосунків. 4.Менеджмент на зламі XX—XXI ст.
Література 1. ВиханскийО.С.,НаумовА.И. Менеджмент. — М.: Гардари-ки, 2000. — 528 с. 2. Друкер Питер.Ф. Практика менеджмента. — М.: Вільямс, 2001. — 398 с. 3. Конаржевский ЮЛ. Менеджмент и внутришкольное управ-ление. — М.: Центр "Пед. поиск", 2000. — 224 с. 4. КредисовАМ. История учений менеджмента. — К.: ВИРА-Р, 2000.— 336 с. 5. Попов А.В. Теория и организация американского менеджмента. — М.: Изд-во МГУ, 1991. — 152 с. 6. Туленков Н.В. Введение в теорию и практику менеджмента. — К.: МАУП, 1998. — 136 с.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.005 сек.) |