|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Основні інструментиОсновними інструментами ринків, що розглядаються, є:
Казначейські векселі - це короткотермінові державні цінні папери, що використовуються для покриття тимчасових косових розривів, що виникають у процесі виконання державного бюджету. Ринок казначейських векселів у країнах із розвинутою економікою є дуже активним і займає значну вагу у загальному обсязі операцій з державними цінними паперами. Казначейські векселі розглядаються інвесторами як без ризикові фінансові інструменти. Вони є ліквідними завдяки короткому терміну та високій активності вторинного ринку. Наприклад, у США, термін 90 днів, 3 місяці, 6місяців, 1 рік. Аукціони по продажу казначейських векселів в США проводяться щотижнево (за винятком тих, що мають термін 1 рік - по них -щомісяця). Казначейські векселі відносять до так званих. "дисконтних" інструментів: вони розміщуються серед інвесторів по ціні, що нижче за номінальну вартість, а погашення здійснюється по номіналу. Ставка дисконту (номінальна доходність) розраховується за формулою: ((Н - Ц розм.)/ Н)*360/п, де Н - номінальна вартість п - термін (днів), на який випущено вексель.
Доходність інвесторів визначається: - якщо інвестор придбав на первинному ринку і володів до терміну погашення: ((Н - Ц розм.)/ Ц розм.)*360/п - якщо вексель був придбаний на первинному ринку та був проданий до терміну погашення на вторинному ринку: ((Ц прод. - Ц розм.)/ Ц розм.)*360/п, де Ц прод. - ціна продажу векселю на вторинному ринку п - кількість днів, на протязі яких інвестор володів векселем.
Використання казначейських векселів в Україні - історична довідка: див. Постанову КМ України від 06.03.99 № 321 "Про порядок викупу кредиторської і погашення дебіторської заборгованості держави з використанням казначейських векселів". Бюджетним кодексом України не передбачено використання казначейських векселів. Вексель розглядається у Законі "Про цінні папери та фондову біржу" як цінний папір, який засвідчує безумовне грошове зобов'язання векселедавця сплатити після настання строку визначену суму грошей власнику векселя (векселедержателю). В Україні можуть використовуватися такі види векселів: простий та переказний. Зазначимо, що обіг векселів в Україні регламентується також Законом "Про обіг векселів в Україні" (2001 р.). Депозитні (ощадні) сертифікати - короткотермінові цінні папери, емітентами яких є банки. Банки використовують депозитні (ощадні) сертифікати для залучення ресурсів. Ринок депозитних (ощадних) сертифікатів у країнах з розвинутою економікою є дуже активним та високоліквідним. Доходність інвесторів визначається за тими ж формулами, що й за казначейськими векселями. В Україні - характеристика - див. Закон "Про цінні папери та фондову біржу", Положення про депозитний сертифікат Національного банку України (постанова Правління НБУ від 7 березня 2000 року № 91). Ощадні сертифікати є письмовим свідоцтвом банку про депонування грошових коштів, яке засвідчує право вкладника на одержання після закінчення встановленого строку депозиту і процентів по ньому. Ощадні сертифікати можуть бути:
Відповідно Закону, іменні сертифікати обігу не піддягають, а їх продаж (відчуження) іншим особам є недійсним. Комерційні папери - короткотермінові цінні папери, емітентами яких є добре відомі та великі компанії. Випуск комерційних паперів є альтернативою залучення ресурсів на короткі терміни у банків за допомогою використання кредитного договору. Риси:
Термін погашення - залежить від особливостей країни - у США, наприклад, від 2 до 270 днів, у Великобританії - до 1 року. Доходність інвесторів визначається за тими ж формулами, що й за казначейськими векселями. Банківські акцепти - це векселі, що акцептовані банками. Банківські акцепти широко використовуються у міжнародній торгівлі. Експортер вимагає у імпортера гарантії сплати по векселю. Акцептуючи векселі, банки сприяють розвитку міжнародної торгівлі. Імпортер сплачує банку додаткові комісійні. Можливі ситуації:
РЕПО - угода про продаж фінансових інструментів або фінансових ресурсів з обов'язковим зворотнім викупом. В світовій практиці діяльності центральних банків механізм РЕПО-операцій є одним з ринково орієнтованих інструментів монетарної політики. Дозволяє управляти ліквідністю банківської системи та процентними ставками грошового ринку. Особливі переваги центральним банкам операції РЕПО забезпечують в умовах високо розвиненого ринку цінних паперів: якщо ЦБ вирішив збільшити (зменшити) пропозицію грошей та їх розмір в обігу, він дає розпорядження дилерам купити (продати) цінні папери на відповідну суму. Найбільшим у Західній Європі є ринок РЕПО у Франції. Розвиток РЕПО починався з державних цінних паперів, поступово перелік цінних паперів розширювався. Основні функції, що виконують операції РЕПО для різних учасників фінансового ринку:
Традиційно РЕП О - це фінансова операція, що складається з двох частин - прямої та зворотної угод. Пряма угода, що укладається в день Н, складається з домовленості сторін про купівлю-продаж пакета цінних паперів і такої самої домовленості про укладання в день Н +К зворотної угоди - договору купівлі цього пакета на визначених умовах. У зворотній угоді, що укладається в день Н +К, відбувається купівля - продаж пакета цінних паперів у зворотному напрямі. Тривалість періоду К становить від 0 до 99 днів. У більшості випадків операції РЕПО короткострокові угоди на термін від одного тижня до одного місяця. За своєю природою РЕПО є механізмом кредитування під забезпечення цінними паперами. Особливості технології реалізації РЕПО дозволяють виділити в них чотири типи операцій:
Ставка доходності від угоди визначається, виходячи з різниці між ціною, по якій був здійснений продаж та ціною придбання з врахуванням кількості днів між продажем та придбанням.
Приклад. Цінні папери за угодою були придбані інвестором по ціні 9 852 217 дол., з обов'язковим продажем за ціною 10 000 000 дол. через 60 днів. Ставка доходності =((10 000 000 - 9 852 217) / 9 852 217)* 360 / 60 = 9 % Щоб зменшити ризик, що виникає при передачі цінних паперів, учасники можуть укладати угоди за такими схемами:
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.) |