АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Тема 7. Патентування господарської (підприємницької) діяльності

Читайте также:
  1. VI. Характер діяльності учнів.
  2. VII. Характер діяльності учнів.
  3. X. Проблеми юридичної відповідальності за правопорушення у сфері підприємницької діяльності
  4. Адміністративний захист прав суб’єктів підприємницької діяльності.
  5. Аксіома про потенційну небезпеку діяльності людини
  6. Алгоритм здійснення аналітичній діяльності класного керівника
  7. Аналіз витрат підприємства за видами діяльності (структурно-динамічний та факторний аналіз витрат)
  8. Аналіз доходів підприємства за видами діяльності (структурно-динамічний аналіз доходів, факторний аналіз доходів)
  9. Аналіз організації виробництва і ефективної діяльності на підприємстві .
  10. Аналіз основних техніко-економічних показників діяльності підприємства
  11. Аналіз туристичної діяльності в Херсонській області
  12. Аудит доходів та витрат іншої діяльності

Необхідною умовою для заняття деякими видами господарської (підприємницької) діяльності, чинне законодавство передбачає отримання торгового патенту. Патентування запроваджене в цілях реального залучення до оподаткування доходів від таких видів діяльності, де є значні труднощі у визначенні достовірності суми доходів, а також для універсалізації попереднього оподаткування через сплату фіксованих сум податків шляхом придбання патенту.

Торговий патент, як і всякий подібний документ, має важливе правове значення і свідчить про виконання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених чинним законодавством вимог для заняття вибраним видом діяльності. Як носій відповідної інформації, торговий патент, виходячи з його реквізитів, свідчить про самого власника і торгове місце, або засіб, за допомогою якого така підприємницька діяльність здійснюється (гральне місце), про легальність заняття діяльністю. Враховуючи специфіку діяльності, наявність готівки, досить великий об'єм товару, а відповідно і можливість порушень прав споживачів, в патенті вказується орієнтир для скарг і звертань споживачів про допущені порушення їх прав. Таким чином, торговий патент є свідоцтвом легальності бізнесу.

У загальному випадку під патентом розуміється документ, який надає право займатися торговою або іншою діяльністю, на яку відповідно до законодавства встановлена необхідність патентування, а під патентуванням – процедура отримання патенту.

В більш широкому значенні під патентуванням необхідно розуміти практичну діяльність суб'єктів підприємницької діяльності по отриманню спеціальних дозволів (патентів) на здійснення встановлених законом видів діяльності і видачу спеціальними державними органами – податковими інспекціями – торгових патентів на заняття такою діяльністю.

Торговий патент містить наступні реквізити: номер торгового патенту; найменування власника патенту; вид торгівельної підприємницької діяльності, на який належить придбати патент; найменування виду побутових послуг або послуг у сфері грального бізнесу; місце реєстрації громадянина як суб'єкта підприємницької діяльності – юридичної особи (місцезнаходження структурного (відособленого) підрозділу цього суб'єкта); для транспортних засобів – вказівка «виїзна торгівля»; термін дії торгового патенту; місцезнаходження державного податкового органу, що видав торговий патент; відмітку державного податкового органу про надходження платні за виданий їм торговий патент. Форма торгового патенту і порядок його заповнення встановлюються центральним податковим органом України).

Правові підстави патентування певних видів господарської діяльності, відповідно до ч. 2 ст. 14 ГК України, визначаються, виходячи з конституційного права кожного на здійснення підприємницької діяльності, не забороненої законом, а також принципів господарювання, встановлених в ст. 6 цього Кодексу. Спеціальним нормативним актом, що регулює відносини у сфері патентування деяких видів підприємницької діяльності є зараз Податковий кодекс України від 02.12.2010 р., згідно якого торговий патент також має назву збір на провадження деяких видів підприємницької діяльності (ст. 267 ПКУ).

Відповідно до п. 267.1.1 ПКУ – платниками збору є суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), їх відокремлені підрозділи, які отримують в установленому цією статтею порядку торгові патенти та провадять такі види підприємницької діяльності: а) торговельна діяльність у пунктах продажу товарів; б) діяльність з надання платних побутових послуг за переліком, визначеним Кабінетом Міністрів України; в) торгівля валютними цінностями у пунктах обміну іноземної валюти; г) діяльність у сфері розваг (крім проведення державних грошових лотерей).

Відповідно до п. 267.3.1 ПКУ – ставка збору за провадження торговельної діяльності та діяльності з надання платних послуг встановлюється сільськими, селищними та міськими радами (далі у цьому пункті - органами місцевого самоврядування) з розрахунку на календарний місяць у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня календарного року(далі - мінімальна заробітна плата), визначеному цим пунктом, з урахуванням місцезнаходження пункту продажу товарів та асортименту товарів, пункту з надання платних послуг та виду платних послуг.

При вивченні даної теми слід звернути увагу на наступне:

1. Які види підприємницької діяльності здійснюються тільки при наявності торгового патенту, який характер та зміст цих видів діяльності, на яку діяльність не розповсюджується дія законодавства про патентування.

2. Поняття торгового патенту, відомості які містить в торговий патент, зміст заявки на його отримання, а також перелік документів що додаються до цієї заявки.

3. Порядок отримання торгового патенту на здійснення операцій з роздрібної торгівлі (поняття роздрібної торгівлі, пункту роздрібної торгівлі та особливості плати за патенти, види діяльності, які дають право на отримання торгівельного патенту безкоштовно і т. і.) та порядок отримання патенту на надання побутових послуг (визначити перелік побутових послуг, що підлягають патентуванню).

4. Порядок набуття торгового патенту на здійснення операцій з торгівлі готівковими валютними цінностями (поняття операцій по торгівлі готівковими валютними цінностями, поняття пункту обміну іноземною валютою і т. і.)

5. Порядок придбання торгового патенту з надання послуг в сфері грального бізнесу (визначення поняття грального бізнесу та видів гральних місць).

6. Вияснити характер співвідношення кількості патентів та видів діяльності, які здійснює один підприємець.

 

Основні питання:

 

1. Правові підстави здійснення патентування підприємницької діяльності.

2. Поняття патенту та види діяльності, що підлягають патентуванню.

3. Порядок придбання торгового патенту.

4. Види патентів на право здійснення підприємницької діяльності.

5. Вартість та строки дії патентів на право здійснення підприємницької діяльності.

6. Умови правомірного використання торгових патентів.

 

Питання для самоконтролю:

 

1. Поняття і значення патентування підприємницької діяльності.

2. Зміст норм Податкового кодексу України щодо патентування підприємницької діяльності.

3. Принципи, на основі яких здійснюється патентування.

4. Поняття та реквізити торгового патенту.

5. Види підприємницької діяльності, що підлягають патентуванню.

6. Види підприємницької діяльності, які не підлягають патентуванню.

7. Суб'єкти патентування підприємницької діяльності.

8. Документи, необхідні для отримання патенту і вимоги до них.

9. Порядок використовування торгового патенту.

10. Терміни дії патентів.

11. Відповідальність за порушення законодавства про патентування підприємницької діяльності.

 

Завдання:

1) Зробити макет заявки на придбання торгового патенту на право здійснення діяльності СПД в сфері роздрібної торгівлі (рекомендується додати ксерокопію).

2) Відповідно до ділової гри вкажіть види патентів які Вам необхідно отримати під свою діяльність.

 

Вид патенту   Орган, який видає патент     Місце розташування торгової точки   Вартість патенту
Торговий патент на на роздрібну торгівлю Податкова інспекція я Київського р-ну м. Харкова павільйон № 5 на ринку Барабашова 320 грн.
       
       

 

3) Рішенням збору учасників ТОВ «Галс», яке здійснює в магазині у м. Харків роздрібну торгівлю продуктами питання на підставі придбаного торгового патенту, було вирішено відкрити два додаткових пункти продажу товару. Перший магазин ТОВ “Галс” був відкритий у м. Полтава та для нього був придбаний додатковий торговий патент на здійснення торгівельної діяльності. Інший пункт продажу у вигляді кіоску було відкрито у м. Харків у тому ж районі де був розташований головний продуктовий магазин і тому, оскільки вони обидва знаходились на території однієї і той же податкової інспекції, для кіоску – торговий патент придбано не було. Після позапланової податкової перевірки цього кіоску – торговельна діяльність в ньому була призупинена.

Дайте правову оцінку діяльності податкових органів у даної ситуації. Чи існує необхідність у придбанні додаткового торгового патенту, якщо в одному пункті продажу здійснюється два або більше видів підприємницької діяльності (наприклад, роздрібна та оптова торгівля)?

 

4) Обладнавши приміщення під казино, приватний підприємець Павлов установив один стіл з кільцем рулетки, три більярдних стола, п'ять автоматів з грошовим виграшем у встановленому порядку отримав ліцензію на здійснення ігорного бізнесу. Маючи ліцензію на здійснення такого виду діяльності, чи потрібне одержувати патент, і скільки у такому випадку повинно бути патентів? (Яка вартість річних патентів на такого виду діяльність?)

 

5) Приватний підприємець Кузнєцов здійснював торгівлю молочними продуктами на ярмарке на протязі чотирьох днів. Для цього ним було придбано короткостроковий торговий патент. Оскільки ярмарка продовжувалась ще три дня, Кузнєцов завіз на місце торгівлі ще партію молочної продукції, але ж у зв’язку з обміллю часу здійснював торгівлю ще два дня не придбавши патенту. Після перевірки наявності документів, що підтверджують право на торгівельну діяльність, податкові органи призупинили діяльність Кузнєцова. Останній просив не призупиняти свою діяльність ще один день до закінчення ярмарки після чого, він обіцяв сплатити і плату за патент і відповідний штраф за його відсутність. У якості завдатку він пропонував тимчасово вилучити в нього причеп з його автотранспорту.

Чи має право Кузнєцов у даному випадку продовжувати свою діяльність якщо він сплатить вищезазначені кошти після закінчення ярмарки? Скільки він повинен заплатити за торгівлю без патенту, враховуючи штраф?

 

6) Яку обов’язкову передоплату повинен сплатити суб’єкт підприємницької діяльності у разі, якщо він бажає придбати торговий патент на надання побутових послуг та на надання послуг в сфері грального бізнесу?

 

Теми рефератів:

1. Порядок виготовлення, зберігання та реалізації торгових патентів.

2. Види патентів та їх юридичне значення.

3. Порядок отримання патенту на право здійснення діяльності з надання послуг в сфері грального бізнесу.

 

Рекомендовані нормативні акти:

1, 2, 5

Рекомендована література:

38, 39, 52, 54, 66, 83, 97, 100, 11

 

 


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.007 сек.)