|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
МЕТОДИКА ВИКОНАННЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИВ ході практичного заняття студенти оволодівають методикою оцінки радіаційної небезпеки, розраховують параметри захисту від зовнішнього опромінення на прикладі ситуаційних задач. Розрахункові методи оцінки радіаційної небезпеки дозволяють обчислити основні параметри протирадіаційного захисту, і передусім оцінити ефективність захисту кількістю, відстанню, часом та екрануванням, обґрунтувати найбезпечніші режими праці персоналу радіаційно-небезпечних об’єктів. Зокрема, для визначення умов безпеки в ході роботи з радіоактивними речовинами при відсутності екрану слід використовувати універсальні формули (1) та (2):
(за 1 робочий день); (1)
(за робочий тиждень); (2)
де: А – g-активність джерела випромінювання, міліграм–еквівалент радію; t – час опромінення; r – відстань від джерела випромінювання до об’єкта, м; 8 (48) – постійний коефіцієнт для проведення розрахунків за 1 робочий день (за робочий тиждень). Ураховуючи той факт, що ця формула відображує співвідношення між активністю джерела, відстанню та часом опромінення в умовах застосування джерел іонізуючого випромінювання, її можна використовувати для розрахунку основних параметрів захисту. Для розрахунку допустимої активності джерела випромінювання формули в результаті перетворень набувають вигляду (3):
або ; (3) Приклад: оператор впродовж робочого тижня, що складає 36 годину, працює з джерелом g–випромінювання, яке розташоване на відстані 150 см від його робочого місця. Укажіть, з якою допустимою активністю джерела випромінювання він може працювати без захисного екрану.
мг-екв. радію
Для розрахунку допустимого часу роботи із джерелом іонізуючого випромінювання формули набувають наступного вигляду (4):
або ; (4)
Приклад: В лабораторії радіоізотопної діагностики технологічний процес передбачає використання джерела g–випромінювання, що має активність 4 мг–екв радію та розташоване на відстані 0,5 м від оператора. Розрахуйте допустимий час роботи з радіоактивним ізотопом за робочий день.
години за 1 робочий день
Для розрахунку допустимої відстані від об’єкта до джерела випромінювання формули набувають такого вигляду (5):
або ; (5)
Приклад: Медична сестра радіологічного відділення протягом 36 годин на тиждень працює з джерелом g–випромінювання, активність якого складає 6 мг-екв радію. Визначить допустиму безпечну відстань, на якій може знаходитися сестра впродовж часу, що вказаний.
м
Захист за допомогою екранування заснований на здатності деяких матеріалів поглинати радіоактивне випромінювання. В умовах зовнішнього опромінення a-частинками в екрануванні немає ніякої потреби, тому що a-частинки мають невелику довжину пробігу в повітрі та добре затримуються будь–якими матеріалами, наприклад, листком паперу. Для захисту від b-випромінювання слід, передусім, застосовувати легкі матеріали, наприклад: алюміній, скло, пластмаси тощо. Зокрема, шар алюмінію товщиною 0,5 см повністю затримує b-частинки. Інтенсивність поглинання g-випромінювання прямо пропорційно питомій вазі матеріалів та їх товщині і обернено пропорційно енергії випромінювання. Для захисту від g-випромінювання слід застосовувати екрани з важких металів: свинцю, чавуну, заліза, бетону тощо. Крім того, можливим є використання грунту або води. Товщину захисного екрану, що зменшує потужність g-випромінювання до гранично-допустимих рівнів, можна розрахувати двома способами: 1) за таблицями (з урахуванням енергії та необхідної кратності послаблення дози випромінювання); 2) за числом шарів половинного послаблення (без урахування енергії випромінювання). Розрахунок товщини захисного екрану за таблицями Визначення товщини захисного екрана за кратністю послаблення дози випромінювання передбачає розрахунок кратності послаблення в результаті зіставлення фактичної потужності джерела випромінювання із максимально допустимою та знаходження товщини екрана за допомогою спеціальних таблиць, в яких шукана величина розташована на перехресті значень енергії випромінювання та кратності послаблення (додатки 1,2,3). У разі незбігання даних кратності послаблення та енергії випромінювання з указаними в таблиці результатами, товщину екрану знаходять засобом інтерполяції або використовують свідомо більш значні числа, забезпечуючи тим самим більш надійний захист. Величина коефіцієнта послаблення (кратність послаблення) визначається за формулою (6): ; (6)
де: К – кратність послаблення; Р – одержана доза; Ро – гранично-допустима доза.
З метою створення безпечних умов при постійній роботі використовують ліміти гранично-допустимих доз опромінення, які розраховані на підставі гранично-допустимих річних доз та умов роботи що передбачається (додаток 4,5). Приклад: лаборант, який проводить фасування радіоактивного золота Au118, енергія випромінювання якого становить 0,5 МеВ, без захисту за 1 годину опромінення одержить дозу опромінення 5 мБер. Укажіть, якої товщини повинен бути екран зі свинцю, що передбачається застосувати для створення безпечних умов праці лаборанта? У нашому випадку:
разів В додатку 1 на перетині ліній, що відповідають кратності послаблення 5 та енергії випромінювання 0,5 МеВ знаходимо, що необхідна товщина свинцевого екрану повинна бути 11 мм. Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.) |