АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

ПОЛІТИЧНІ ЕЛІТИ І ПОЛІТИЧНЕ ЛІДЕРСТВО

Читайте также:
  1. Воєнно-політичні події в літку 1919 в березні 1920
  2. Глава 5 ДЕРЖАВА У ПОЛІТИЧНІЙ СИСТЕМІ СУСПІЛЬСТВА
  3. Громадські рухи й організації. Політичні партії і влада
  4. ГРОМАДСЬКО-ПОЛІТИЧНІ ОРГАНІЗАЦІЇ В ТОТАЛІТАРНІЙ СИСТЕМІ 20-30-Х PP.
  5. Зовнішньополітичні відносини
  6. Інші політичні партії.
  7. Керівництво та лідерство
  8. Місце та роль держави в політичній системі суспільства
  9. Поведінкові теорії лідерство
  10. ПОЛІТИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ І ПОЛІТИЧНІ ВІДНОСИНИ. КОНФЛІКТИИ ТА КРИЗИ У СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНОМУ ЖИТТІ
  11. ПОЛІТИЧНА ІДЕОЛОГІЯ. ОСНОВНІ ІДЕЙНО-ПОЛІТИЧНІ ТЕЧІЇ СУЧАСНОСТІ.
  12. Політичне життя в Україні доби відновленої незалежності 1991-2008

 

1. Теоретичне обгрунтування елітаризму.

2. Сучасні концепції політичних еліт.

3. Сутність політичного лідерства.

4. Типи політичного лідерства.

5. Політична еліта і лідерство в Україні.

 

Утворення і функціонування держав, їх сила і тривалість, політичний режим і суспільно-економічний устрій великою мірою залежить від сили і типу еліт: національних і політичних. Еліти є групами, що займають найвищі позиції у суспільстві або у його окремих сферах, становлячи їх “верхівку”. Терміном еліта (фр. “кращі”, “вибрані”) позначають провідні верстви в суспільстві, які здійснюють керівництво у певних галузях суспільного життя.

Еліта – це соціальна верства, меншість, представники якої мають такі соціальні та/або інтелектуальні якості, які дають їм можливість відігравати провідні ролі в усьому суспільстві або в межах його окремих сфер.

Елітою називаються люди:

- що одержали найвищий індекс в галузі їхньої діяльності (В.Парето);

- найбільш активні в політичному відношенні, орієнтовані на владу (Г.Моска);

- які користуються у суспільстві найбільшим престижем, статусом, багатством (Г.Лассуел);

- які володіють інтелектуальною чи моральною перевагою над масою, незалежно від свого статусу (Ж.Боден), найвищим почуттям відповідальності (Х.Ортега-і-Гассет).

 

Національна еліта – це еліта духовно-інтелектуальна, господарська, політична. За своєю структурою, джерелами формування національна еліта неоднорідна, але за ціллю своєї діяльності вона є однорідною, бо свідомо, чи навіть неусвідомлено працює на утвердження і розвиток національної держави, формування політичної нації як спільноти усіх громадян, що проживають у даній державі.

Політична еліта – це організована група, яка здійснює владу в суспільстві (правляча еліта) або перебуває в опозиції до правлячої верхівки (контреліта). Політична еліта бере участь безпосередньо або опосередковано у прийнятті й організації виконання політичних рішень.

Політична еліта – суспільна верства, що здійснює владу, забезпечує збереження та відтворення політичних цінностей і політичної системи загалом, діє з метою задоволення потреб та інтересів окремих соціальних груп або всього народу, користується певними перевагами свого суспільного становища. Політична еліта – це відносно замкнута спільнота з доволі постійним і чисельно обмеженим складом, яка має вирішальний вплив на обґрунтування загальнонаціональних (суспільних) цілей та на розроблення, прийняття і впровадження політичних рішень. Вона об’єднана міцними внутрішніми зв’язками та певними, більш або менш вираженими груповими інтересами.

Квазіеліта (псевдоеліта) – група людей, яка займає провідні позиції в політичній системі, але не відповідає сучасній моделі елітарних рис, не здатна виконувати належним чином свої функції. Такі еліти компенсують свою професійну неспроможність, інтелектуальну вбогість активною демагогічною діяльністю, вміло використовуючи інстинкти і стереотипи натовпу у своїх користолюбних цілях.

Опозиція – це будь-яка політично організована група, що критикує уряд і прагне здобути владу. Контреліта – це та політично активна верства суспільства, з якої в майбутньому може бути сформований новий тип еліти, що прийде на зміну існуючій.

 

Структура політичної еліти

 
 


Політична еліта

           
     
 

 

 


Контреліта Контреліта

           
   
   
 

 


Опозиційна еліта Правляча еліта Опозиційна еліта

 
 

 

 


Еліта впливу Еліта впливу

 

           
   
 
   

 

 


Еліта влади

 

 
 

 


Законодавці Виконавча влада Судова влада

 

           
     

 

 


Професійний Вище офіцерство Керівництво

Апарат правоохоронних

(бюрократія) органів і СБ

 
 

 


Господарська еліта: Духовно-інтелектуальна еліта:

промисловці, фінансисти, творча інтелігенція, церковна

аграрна еліта, ієрархія, впливові працівники

профспілкові лідери засобів масової ін формації

 

       
   

 

 


До еліти впливу належать такі суспільні групи і окремі діячі, що мають змогу істотно впливати на політичний процес:

- покровителі бізнесових кіл;

- фінансові фонди і кампанії;

- “інтелектуальний трест” експертів всередині організованої влади;

- економісти і політологи, спеціалісти в галузі внутрішньої і зовнішньої політики;

- дослідники (“інженери”) громадської думки;

- впливові редактори і оглядачі засобів масової інформації;

- прихильники і популяризатори політичного курсу даної правлячої або опозиційної еліти з середовища творчої інтелігенції (письменники, кіномитці).

 

Історичні типи еліт:

ü У Стародавньому Сході, а також у часи Середньовіччя належність до еліти зумовлювалася соціальним становищем: сам факт народження людини в знатній сім’ї надавав їй привілеї. Така еліта була замкнутою групою і не піддавалася зовнішнім впливам.

ü У буржуазному суспільстві, в якому були скасовані феодальні привілеї, замість родових еліт з’являлися фінансово-промислові олігархії, які володіли багатством і грошима;

ü У сучасному суспільстві до еліти входять люди, які володіють не тільки грошима, а й високим інтелектом. Правила жорсткої конкуренції передбачають вступ або вихід з еліти залежно від успіху або поразки кожного і незалежно від його соціального походження і багатства. В конкуренції зростає попит на людей, які мають перевагу над іншими у професіоналізмі, інтелекті, моральних чеснотах, соціальній активності. Соціальне походження в сучасних умовах відіграє важливу роль у процесі формування еліти, оскільки забезпечує сприятливі стартові умови для набуття елітарних рис, необхідних для здобуття успіху в конкурентній боротьбі.

 

У контексті конкретно-історичного суспільства і політичного режиму еліти поділяють на такі типи:

- спосіб формування:

Ø Відкриті (еліти, що мають високу горизонтальну і вертикальну мобільність, тобто здатність поповнюватися за рахунок вихідців як із різних елітних груп, так і з соціальних низів. Основними критеріями добору для відкритої еліти є особисті досягнення в бізнесі, політиці й адміністративній діяльності. Поступ на вищий щабель елітної ієрархії тут забезпечується високими професійними і моральними якостями. Для еліт цього типу притаманні такі риси, як відкритість, тактовність, критичність і раціоналізм.

Ø Закриті (поповнення рядів відбувається повільно, доступ до них заформалізований і ускладнений. У таких елітах при доборі кадрів акцент зміщується не стільки на професійні якості претендента, скільки на його відданість вождю чи системі. Місце в елітарній ієрархії забезпечується тут здебільшого завдяки прихильності вищого керівництва, а не на підставі особистих якостей. Закриті еліти відзначаються догматизмом, магізмом, нездатністю йти на компроміси;

Ø Легітимні (еліти, що отримали владу при добровільній підтримці мас);

Ø Нелегітимні (еліти, що панують над більшістю з допомогою примусу, насильства й ідеології);

- роль у інтеграції суспільства:

Ø Фрагментовані (еліти, володіючи низьким рівнем структурної інтеграції, невеликою здатністю до консенсусу з приводу вибору та збереження основних суспільних цінностей і норм, не забезпечують стабільності суспільства);

Ø Нормативно інтегровані еліти відзначаються високим рівнем консенсусу в основних правилах політичної і суспільної діяльності. Боротьба забезпечує високий рівень стабільності суспільства;

Ø Ідеологічно інтегровані еліти також забезпечують стабільність суспільства, але завдяки нав’язаному більшості консенсусу щодо системних вартостей, а також жорсткому партійному і поліційному контролю за їх дотриманням.

За видами політичної діяльності:

1) Державна (адміністративна, депутатська);

2) Муніципальна;

3) Партійна;

4) Громадських організацій (груп тиску).

 

За місцем у елітарній ієрархії:

- вища (особи, які займають найвищі посади в уряді, парламенті, основних партіях, впливових групах тиску і приймають стратегічні рішення).

- Середня (депутати, вищі адміністративні посадові особи регіональних і муніципальних органів, бізнесмени, діячі культури, які впливають на процес прийняття політичних рішень).

- Нижча (адміністративний апарат державних органів, керівники регіональних відділень основних партій, а також керівники невпливових партій).

 

Владні центри – це безпосереднє оточення державних лідерів – президента, спікера парламенту, керівника уряду, основних лідерів опозиції, які представлені в органах законодавчої і виконавчої влади.

Владні структури об’єднують кілька владних центрів і забезпечують ширшу підтримку політичних лідерів.

Владні групи – фракції чи коаліції, котрі з кон’юнктурних або інших міркувань надають підтримку владним структурам.

Політичні угрупування – об’єднання політичних лідерів з метою підготовки і забезпечення прийняття тих чи інших рішень.

Політична еліта постійно поповнюється за рахунок “субеліти”, тобто верстви, яка є проміжною між більшістю суспільства, не елітою і політичною елітою як вершиною суспільної піраміди. Вона різними методами підтримує політичну еліту, поповнює її новими членами, а також приймає тих, хто відходить з політичної еліти.

 


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.01 сек.)