|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ (15 хв)
Привітання. Повідомлення мети уроку. Today we will read and discuss the text about the lesson which one day took place in Canadian school.
Перевірка домашнього завдання. Уведення в іншомовну атмосферу. а) Активізація лексичного матеріалу. BRAINSTORMING Вчитель на дошці пише слово TEENAGERS, а учні вголос пригадують слова й словосполучення, пов'язані з цим поняттям.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ (25 хв) Тренування навичок читання. a) Активізація комунікативної компетенції. At home you have read the text which is called "At the Lessons". Who are the main characters of the story? Were there any new words? Were this text difficult to understand? b) Етап читання. A Cross-cultural Reading. SB p. 232 (a) Read the story and say: • what the two lessons have in common; • what problems the pupils of different grades discussed in the class; • what atmosphere the children had in the class. c) Перевірка розуміння тексту. A Cross-cultural Reading. SB p. 234 (b) Look at three pictures and relate the events of the story. A Cross-cultural Reading. SB p. 234 (c) Discuss the following questions. • Once Oscar Wilde famously said, "If you want the children to be good, make them happy". Do you agree with the quotation? Why? / Why not? • The children learn well when they can display their creativity. Think and decide what can motivate children for enlarging their knowledge and what can discourage them? Copy the table in your workbook. Fill in the chart. A Cross-cultural Reading. SB p. 234 (d) Compare the way the children behave and learn in Canadian and I Ukrainian schools. Is there anything you would like to borrow from Canadians?
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ (5 хв)
Домашнє завдання. Підготуватися до контрольної роботи. Повторити лексико-граматичний матеріал усієї теми. Підведення підсумків уроку. Діалог вчителя з учнями. What story were we discussing today? What moment in the story did you like the most?
Урок № Дата Клас 9 Тема: Глобальні проблеми довкілля Мета: Повторити й активізувати навчальний матеріал. Формувати аудіативну компетенцію. Продовжувати формувати граматичну компетенцію. Практикувати навички письма. Розвивати крос-культурну компетенцію. Удосконалювати комунікативну компетенцію. Виховувати розуміння необхідності збереження навколишнього середовища незабрудненим. Обладнання: Підручник, зошит, картки з україномовними еквівалентами лексики, що вивчалася.
ХІД УРОКУ І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ (10 хв) Привітання. Повідомлення мети уроку. T: Today we are going to continue our talking about global problems and pollution of environment. We will listen to a very interesting text and try to write an introduction to e-mail.
3. Перевірка домашнього завдання.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.005 сек.) |