|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ (10 хв)
Привітання. Повідомлення мети уроку. T: Today we are going to continue our talking about technological progress and find out more information about great inventions. We Are also revising words, phrases, expressions and Grammar: Questions for more information.
Перевірка домашнього завдання. Учні зачитують діалоги, написані вдома. (Your Helping Hand. WI p. 49(d)).
Уведення в іншомовну атмосферу. 1) Формування фонетичної компетенції. Rhyme and Reason. SB p. 101, CD 1, track 28. T: Listen to and read "The 218t Century Rap" and beat the rhythm. Practise the sounds /і/ and /і:/. ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ (30 хв) Тренування навичок читання. 1) Активізація лексичного матеріалу. Words. Phrases. Expressions. CD 1, track 27, SB p. 100 Учні прослуховують слова, записані на диску, а потім читають один за одним по слову.
2) Формування крос-культурної компетенції. Across Cultures SB p.106 Учні мовчки читають про реалії США.
MIND! SB p.106 Учитель пояснює учням різницю між словами, а потім вони виконують вправу. Choose the right word from the box above to complete these sentences.
1) bear; 2) bear; 3) bare; 4) bare; 5) bare; 6) bear.
3) Етап читання. Your Language Portfolio: Reading. SB p. 105 Read the information from the time capsule and say what role following great inventions play in your life. Telephone, digital camera, iPod, penicillin. Penicillin — to be treated with antibiotics; iPod — to get entertained with music; digital camera — to take pictures; telephone — to stay connected; plane — to travel.
Your Language Portfolio: Reading. SB p. 108 (d) Act as an inventor and say how you made your invention.
Your Language Portfolio: Reading. SB p.108 (e). In pairs discuss the roles of some great inventions in your lives. Follow the pattern below.
Тренування навичок письма. 1) Формування граматичної та комунікативної компетенції. Your Language Portfolio: Reading. WB p.51 (a). Ask for more information, using these sentence parts from the text (p. 105 of your Student’s book). Give your personal answers to these questions of your choice.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ (5 хв) Домашнє завдання. 1) Повторити граматичний матеріал про Indirect Questions and Special Questions. 2) Your Language Portfolio: Reading. Listen to the text "Time Capsule". 3) Your Language Portfolio: Reading. WB p. 51 (b) In the text find the English equivalents to the following words and word-combinations and make up sentences with them. невід'ємна частина твого життя — part and parcel of your life; речі першої необхідності — bare necessities; маленькі технічні засоби — small gadgets; сильне бажання подорожувати — a travel bug; на згадку — to remember sth by; завдяки їм — thanks to them; випадково — by accident; речі, без яких не можна жити — things you can't live without.
2. Підведення підсумків уроку. Діалог вчителя з учнями. What did we speak about? What can you say about things you can’t live without? What of them is part and parcel of your life?
Урок № Дата Клас 9 Тема: Нові здобутки ХХІ століття Мета: Повторити й активізувати навчальний матеріал. Ознайомити учнів з новою лексикою. Формувати комунікативну компетенцію. Практикувати навички письма. Розвивати фонетичну компетенцію. Удосконалювати аудіативну компетенцію. Виховувати відчуття міри у споживанні інформації з мас-медіа. Обладнання: Підручник, зошит, CD-диск. Хід уроку Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.) |