|
|||||||||||||||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Стрілочки указують вхідні і вихідні сигнали. Короткі діагональні лінії вказують на наявність декількох висновківЦоколівка – значення сигналів на різних виводах. Виводи керування шиною у своїй більшості - це виходи з центрального процесора в шину (і отже, входи в мікросхеми пам'яті і мікросхеми пристроїв вводу-виводу). Вони повідомляють, що процесор хоче зчитати інформацію з пам'яті, або записати інформацію в пам'ять, або зробити що-небудь ще. Виводи переривання – це входи з пристроїв вводу-виводу в процесор. У більшості систем процесор може дати сигнал пристрою вводу-виводу почати операцію, а потім приступити до якої-небудь іншої дії, поки пристрій вводу-виводу виконує свою роботу. Коли пристрій вводу-виводу закінчує свою роботу, контролер вводу-виводу посилає сигнал на один з виводів переривання, щоб перервати роботу процесора і змусити його обслуговувати пристрій вводу-виводу (наприклад, перевіряти помилки вводу-виводу). Деякі процесори містять вихідний вивід, щоб підтверджувати одержання сигналу переривання. Виводи дозволу конфліктів у шині потрібні для того, щоб регулювати потік інформації в шині, тобто не допускати таких ситуацій, коли два пристрої намагаються скористатися шиною одночасно. З метою дозволу конфліктів центральний процесор вважається пристроєм. Деякі центральні процесори можуть працювати з різними співпроцесорами (наприклад, із графічними процесорами, процесорами з плаваючою комою і т.ін.). Щоб забезпечити обмін інформації між процесором і співпроцесором, потрібні спеціальні виводи для передачі сигналів. Крім цих виводів у деяких процесорах є різні додаткові виводи. Одні з них видають або приймають інформацію про стан, інші потрібні для перезавантаження комп'ютера, а треті – для забезпечення сумісності зі старими мікросхемами пристроїв вводу-виводу.
Питання до лекції
Синхронні SR-защіпки Схема синхронної SR-защіпки Синхронні D-защіпки 5. Схема синхронної D-защіпки
Організація пам'яті Мікросхеми пам'яті
Мікросхеми процесорів
Шини
Шина - це група провідників, що сполучають різні пристрої, Шини можна розділити на групи відповідно до виконуваних функцій. Вони можуть бути внутрішніми по відношенню до процесора і служити для передачі даних в АЛУ і з АЛУ, а можуть бути зовнішніми по відношенню до процесора і пов'язувати процесор з пам'яттю або пристроями вводу-виводу. Кожен тип шини володіє певними властивостями, і до кожного з них пред'являються певні вимоги. У цьому і наступних розділах ми зосередимося на шинах, які пов'язують центральний процесор з пам'яттю і пристроями вводу-виводу. У наступному розділі ми детально розглянемо внутрішні шини процесора.
Мікросхема процесора Рис. 6.1 – Комп'ютерна система з декількома шинами
Перші персональні комп'ютери мали одну зовнішню шину, яка називалася системною шиною. Вона складалася з декількох мідних дротів (від 50 до 100), які вбудовувалися в материнську плату. На материнській платі знаходилися роз'єми на однакових відстанях один від одного для мікросхем пам'яті і пристроїв вводу-виводу, Сучасні персональні комп'ютери звичайно містять спеціальну шину між центральним процесором і пам'яттю і принаймні ще одну шину для пристроїв вводу-виводу. На рис. 6.1 зображена система з однією шиною пам'яті і однією шиною вводу-виводу. У літературі шини звичайно зображаються у вигляді жирних стрілок, як показано на цьому малюнку. Різниця між жирною і нежирною стрілкою невелика, Коли всі біти одного типа, наприклад адресні або інформаційні, малюється звичайна стрілка. Коли включаються адресні лінії, лінії даних і управління, використовується жирна стрілка Хоча розробники процесорів можуть використовувати будь-який тип шини для мікросхеми, повинні бути введені чіткі правила про те, як працює шина, і пристрої, пов'язані з шиною, повинен підкорятися тим правилам, щоб плати до системної шини. Ці правила називаються протоколом шини. Крім того, повинні існувати певні технічні вимоги, щоб плати від третіх виробників підходили до каркаса плати і мали роз'єми, відповідні материнській платі механічно і з погляду потужностей, синхронізації і т.д. Існує ряд широко використовуваних в комп'ютерному світі шин. Приведемо декілька прикладів: Omnibus (PDP-8), Unibus (PDP-11), IBM PC (PC/XT), ISA (PC/AT), EISA (80386), MicroChannel (PC/2), PCI, SCSI (різні персональні комп'ютери і робочі станції), Nubus (Macintosh), Universal Serial Bus (сучасні персональні комп'ютери), FireWire (побутова техніка), VME (устаткування в кабінетах фізики) і Сатас (фізика високих енергій). Можливо, все стало б набагато простіше, якщо б всі шини, окрім однієї, зникли з поверхні Землі (або окрім двох). На жаль, стандартизація в цій області здається маловірогідною, і вже вкладено дуже багато засобів у всі ці несумісні системи. Давайте почнемо з того, як працюють шини. Деякі пристрої, зв’язані з шиною, є активними і можуть ініціювати передачу інформації по шині, тоді як інші є пасивними і чекають запитів. Активний пристрій називається задаючим пристроєм, пасивне — підчиненим пристроєм. Коли центральний процесор вимагає від контроллера диска зчитати або записати блок інформації, центральний процесор діє як задаючий пристрій, а контроллер диска — як підлеглий пристрій. Контроллер диска може діяти як задаючий пристрій, коли він наказує пам'яті прийняти слова, які зчиталися з диска. Декілька типових комбінацій задаючого і підлеглого пристроїв указані в табл. 6.1. Пам'ять ні за яких обставин не може бути задаючим пристроєм.
Таблиця 6.1 – Приклади задаючих і підлеглих пристроїв
Двійкові сигнали, які видають пристрої комп'ютера, часто недостатньо інтенсивні, щоб активізувати шину, особливо якщо вона достатньо довга і якщо до неї приєднано багато пристроїв. З цієї причини більшість задаючих пристроїв шини звичайно пов'язана з нею через мікросхему, яка називається драйвером шини, що по суті є двійковим підсилювачем. Схожим чином більшість підлеглих пристроїв пов'язана з шиною приймачем шини. Для пристроїв, які можуть бути і задаючим, і підлеглим пристроєм, використовується приймач-передавач шини. Ці мікросхеми взаємодії з шиною часто є пристроями з трьома станами, що дає їм можливість від'єднуватися, коли вони не потрібні. Іноді вони підключаються через відкритий колектор, що дає схожий ефект. Коли одне або декілька пристроїв на відкритому колекторі вимагають доступу до шини в один і той же час, результатом є булева операція АБО над всіма цими сигналами. Така угода називається монтажним АБО. У більшості шин одні лінії є пристроями з трьома станами, а інші, яким потрібна властивість монтажного АБО, — відкритим колектором. Як і процесор, шина має адресні лінії, інформаційні лінії і лінії управління. Проте між виведеннями процесора і сигналами шини може і немає взаємно однозначної відповідності. Наприклад, деякі процесори містять три висновки, які видають сигнал читання з пам'яті або запису в пам'ять, або читання пристрою вводу-виводу, або запису на пристрій вводу-виводу, або який-небудь іншої операції. Звичайна шина може містити одну лінію для читання з пам'яті, другу лінію для запису в пам'ять, третю - для читання пристрою вводу-виводу, четвертую - для запису на пристрій вводу-виводу і т.д. Мікросхема-декодер повинна тоді пов'язувати даний процесор з такою шиною, щоб перетворювати 3-бітовий кодований сигнал в окремі сигнали, які можуть управляти лініями шини. Розробка шин і принципи дії шин — це достатньо складні питання, і із цього приводу написаний ряд книг [128,135,136]. Принциповими питаннями в розробці є ширина шини, синхронізація шини, арбітраж шини і функціонування шини. Всі ці параметри істотно впливають на швидкість і пропускну спроможність шини. У наступних чотирьох розділах ми розглянемо кожний з них.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.) |