|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Ситуація згоди, дозволу, відмови, заборониФормули мовленнєвого етикету і ситуації діалогічного спілкування: прохання про дозвіл щось зробити: можна мені...?; я можу...?; чи можна мені...?; чи не можу я...?; дозвольте, я; дозвіл: будь ласка; прошу; добре; згода; зараз; почекайте, будь ласка; хвилинку; почекайте хвилинку; так; так, будь ласка; так звичайно; можна; звичайно; обов'язково; не сумнівайтеся; не хвилюйтеся; що за запитання?; можете на мене розраховувати; можете бути спокійні; відмова: (я) не можу; ніяк не можу; ні, не можу; з задоволенням би..., але...; дуже шкода, але...; мені шкода, але не можу; заборона: не можна; ні; ні, не можна; ні в якому разі; ні за що; ні за яких обставин; про це не може бути і мови; ні, ні і ще раз ні; я не дозволяю; я забороняю; я не можу дозволити; на жаль, не можна; на жаль, не можу дозволити; я б дозволив (ла), але...; звичайно, не можна; безумовно, не можна.
Ситуація поздоровлення, побажання, вручення подарунків Формули мовленнєвого етикету і ситуації діалогічного спілкування: (я) бажаю (вам, тобі); (я) бажаю (вам, тобі), зичу; бажаю (вам, тобі) усього найкращого (всього доброго, щастя, успіхів, удачі; прийміть (мої) найкращі (найтепліші, найсердечніше, гарячі) побажання; бажаю тобі (вам) добре відпочити (швидше одужати, не хворіти,, скласти іспит, не застудитись); успішної (тобі) поїздки; хорошої погоди; ні пуху, ні пера (відповідь: до біса); довгих років життя; не хворій (видужуй); не сумуй; будь (-те) щасливий (-а, -і); будь (-те) здоровий (-а, -і); будь розумницею; я хочу (хотів, -ла би) побажати вам (тобі) щастя (здоров'я,...); мені хочеться побажати вам (тобі); реакції-відповіді: дякую; дякую за побажання; спасибі за добрі побажання; і вам (тобі) бажаю щастя (успіхів, здоров'я); і вам (тобі) також; і вам того самого; сподіваюсь на це; сподіваюсь, що буде так; добре, якби це було так; поздоровляю (вітаю) тебе (вас) з...; вітаю вас від усієї душі; поздоровляє вас від щирого серця; сердечно вітаю вас (тебе); гаряче поздоровляю вас; я хочу поздоровити вас (тебе); прийміть мої поздоровлення з...; прийміть мої щирі (сердечні, теплі) поздоровлення; дякую за поздоровлена; і вас вітаю; вас також вітаю (від усього серця); і вас також; дарую вам (тобі) квіти (альбом, книгу) з нагоди дня народження (8 березня...); я хочу подарувати вам (тобі)...; прийміть мій (наш) подарунок; ось тобі (мій, наш) подарунок; (а) це тобі (вам); це тобі (вам) від мене (нас); це тобі (вам) від мене (нас) на згадку. Вихователь уводить формули мовленнєвого етикету в словник дитини залежно від мовленнєвих ситуацій. Наприклад:
Знайомство Давайте пограємо у знайомство. До нас на гостини прийшов незнайомий гість. Нехай ним буде Максиме. Ми всі повинні познайомитись один з одним. Заходь, Максиме. Як ти нам відрекомендуєшся? Тепер ми йому відрекомендуємося. Хто буде починати? Звичайно, дорослі. (Діти зображають увічливих і не увічливих господарів). Варіанти ігрових ситуацій: дівчинка приходить у гості до подруги; хлопчик знайомить батьків зі своїм другом; сестра знайомить брата з подругою, брат знайомить сестру зі своїм другом.
Театр Діти поділяться на дві групи: одні - актори, другі - глядачі, касир, який продає білети і контролер. Актори зіграють
спектакль, покажуть концерт або розіграють циркову програму. Глядачі повинні правильно себе поводити. Можна сміятись, але не дуже голосно. І обов'язково потрібно аплодувати. Перукарня Борис, Юра, Микола - майстри. Вони працюють у чоловічому залі. До них приходять клієнти - Андрій, Тарас, Іван. А це жіночий зал. Тут працюють жіночі майстри - Юля, Олена і Галя. їхні клієнти: Віра, Ганна, Люба. Пам'ятайте, що ножиці справжні. Будьте обережні і, звичайно, ввічливі.
У транспорті 1.) Уявімо собі, що всі ми їдемо у трамваї. Всі сидять на місцях. Оленка у нас буде кондуктором. Поговоріть з нею, придбайте квиток. А тепер у трамвай входить Таня - "бабуся". Які твої дії? Хто повинен встати першим? (Той хто сидить найближче до бабусі). Що він при цьому скаже? Що відповість бабуся? А на наступній зупинці зайде Віра з дитиною (лялька) на руках. Що буде далі? 2) Ми в метро. Наша група їде на екскурсію в парк. Потрібно проїхати одну зупинку. Катя - "вихователь". Вона повинна підійти до каси і купити жетони. Вихователь роздає жетони. Діти опускають їх у щілину, як тільки загориться вогник, можна проходити, але якщо ви помилилися, потрапите в капкан, тож будьте уважними! Вихователь перевіряє, чи всі на місці. Всі входять в електропоїзд, але ніхто не підходить близько до дверей. Юра - машиніст. Він пояснює: "Обережно, двері зачиняються, наступна зупинка (назва)". Розіграйте сценку "В електричці". Пасажири повинні зрозуміти, що поруч з ними виховані діти.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.) |