|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Ірву, ірву, горішечки
Мета: збагатити словник дітей українською лексикою, пестливими словами: жупан, сарафан, ні трішечки, ірву. Матеріал: картина, на якій зображений жупан (або справжній жупан). Хід заняття: - Діти, як ви гадаєте, вовк страшний звір чи ні? Треба його боятися? Чому? (Діти висловлюють свої версії, інтерпретують їх). А зараз я розповім, як діти - пастухи, їх ще називають вівчарями, - грають на полонинах, коли пасуть вівці. Вони не бояться вовка, тісно гуртують отару овець, а самі грають у таку гру (Вихователь промовляє зміст і хід гри). Вовк десь ховається, а діти, рвучи траву, промовляють: - Ірву, ірву, горішечки, Не боюсь вовка ні трішечки, Вовк за горою. А я за другою. Вовк у жупані. А я в сарафані. Усі розбігаються, а "вовк" доганяє дітей і забирає шапку (хустку). Коли всіх переловить, кожен виконує (пісню, танець, вірш), отримуючи фант (свою річ)). - Діти, що означає слово "ні трішечки"?, так це означає "зовсім", тобто вовка не бояться зовсім, загалом. Ще й прозиваються вовкові, що він у жупані, тому, що шерсть у нього темна, наче жупан (Показує жупан). Подивіться, у мене в руках - жупан. Це верхній одяг, шитий з цупкої, шерстяної тканини, без коміра, з круглим вирізом. Нижче талії жупан зібраний, виглядає пишно і святково, їх носили як чоловіки, так і жінки. Відрізнялися вони між собою кроєм. Жупан був козацьким одягом (Діти розглядають жупан, вихователь пропонує описати його). А що це за одяг (показує картинку з сарафаном)? Сарафан - це сукня, довга, зібрана на грудях, із високою талією, його носили переважно в Росії. Плаття це без рукавів із широкими бретельками на плечах. Я принесла також ляльковий сарафан, розгляньте його. Послухайте, я ще раз прочитаю слова гри, а ви намагайтеся запам'ятати (Читає 2-й раз). - Віталику, допоможи мені лічилкою обрати вовка. Скористаємося новою лічилкою: У зеленому садку сидить котик у холодку, лапкою чеше вус, язичком лиже пуз. - Віталик (лічилкою лічить дітей): Вовком буде Івасик. Вихователь: Оксанко, а що повинен робити вовк? Оксана: Вовк ховається, а всі діти рвуть траву. Вихователь: Давайте всі разом будемо промовляти слова гри. Кого вовк зловить, той віддає якусь річ, і після закінчення гри розігруються фанти. Лис Мета: ознайомити дітей зі способом життя хижих звірів. Спонукати дітей до нових розповідей. Розвивати зв'язне мовлення, фонетичний слух. Словник: капкан, злодій, страшна злість. Матеріал: лис - іграшка, картинка, на якій намальована пастка. Хід заняття. (Метушня за дверима). - Хто це заглядає до нас? Ой, - це маленький лис. Його загнали сюди з лісу мисливці, які з собаками вчинили полювання. Бідненький, - він хоче сховатися. Давайте сховаємо його тут, мисливці в нас його шукати не будуть. Подивіться діти, який він красивий, яка в нього руда шерсть, довга мордочка, маленькі чорні оченята. Маринко, ану ти розглянь лиса, може я щось пропустила і розкажи про нього (Розповідь дитини). Молодець, Маринко, Лис уже заспокоївся, зрозумів, що тут його не знайдуть. - Діти, лис - це хижий звір. Люди влаштовують на нього пастку, щоб зловити. Проте він дуже хитрий і часто не потрапляє в неї. Живе в лісі, в норі, та так маскує своє житло, що і знайти його важко. Ось такий наш зайда - лис. Народ склав цікаву гру про лиса. Називається вона "Лис", послухайте. Ми будемо розучувати, а лис нехай послухає, як про нього народ говорить (Вихователь читає віршований текст). - Діти, а ви знаєте, що таке капкан, це - пастка, ми вже згадували про неї. Люди розставляють її для того, щоб туди попався злодій, той, хто краде кури, качки, голуб'ята (розглядають картинку). То що це є, діти? - Він хитрий і підступний, і тому люди радіють, коли впіймають такого злодія. Тішся - це означає радій, весели ся, так кажуть в Україні. Діти, а як ви думаєте, що означає "страшна злість" - правильно, це означає дуже-дуже злий лис, адже він попавсь і тепер уже не буде красти нікого. Вихователь ще раз повторює слова гри, щоб діти краще запам'ятали. Пропонує кільком дітям повторити слова. - Ставаймо в коло і пограймо в гру "Лис". Лиса діти обирають лічилкою:
Їхала карета, Дзвоном дзвонить. Вийшла пані Лічить коні. Раз, два, три Вийди ти.
Хід гри. Побравшись за руки, всі встають у коло, а один з учасників гри, за вибором, стає за лиса і йде в середину. Коло рухається то вправо, то вліво з піснею:
Ха-ха, Ха-ха, гі-гі! Лис зловивсь у капкані. Качки, кури, голуб'ята. Тіштесь, смійтесь, гі-гі-гі, Злодій лис у капкані. Ой-ой! Вирвавсь - утікайте, Тепер в нього страшна злість, Кого зловить, того з'їсть.
Коли проспівають усю пісню, то швидше розбігаються на всі боки, а лис ловить. Кого піймає, той стане лисом. Гру починають спочатку. У вовка Мета: Збагачувати словник дітей словами: коцюба, щітка, гребінка, трійця. Матеріал: іграшка-вовк, картинка, де зображені вівці на полонині, коцюба, щітка, гребінка. Хід заняття. - Діти. Хто це стукає до нас? На гостини завітав дідусь, вітається. А чому ж він такий зажурений, давайте запитаємо його? Виявляється, що дідусь - вівчар, тобто пастух, який пасе овець. І внадився до нього вовк. А овечки такі гарні, кучеряві, погляньте, яка в них довга, закручена шерсть (розглядають картинки). А вовк кожної ночі пробирається в отару і може знищити не одну, а декілька овець. Ось чому дідусь так засмутився. Нічого, нехай дідусь не сумує, ми його розвеселимо. Навчимо його однієї гри, в якій люди кепкували з вовка та його жінки, називали її щіткою, гребінкою. Люди промовляли такі слова: (Вихователь промовляє слова гри). Пояснює слова "трійця" - це релігійне свято, яке святкують влітку. У народі кажуть ще "Зелені свята". Оселю та подвір'я прикрашають зеленими гілками. Пастухи говорили: "А я вовка не боюся - коцюбою обернуся". Подивіться, на картинці в мене зображена коцюба. Коцюба - це залізний прут, зігнутий на кінці, використовувався для перемішування вугілля у печі, вигрібання жару. Обернувся пастух коцюбою і ніхто йому не страшний, ще й глузує з вовкової жінки (щітка, гребінка). - Діти, а як ви думаєте, чому вовчицю порівнювали із щіткою і гребінкою? (Бо шерсть догори, наче зубці у гребінці). Розглянемо уважно гребінку і подивимось, яка між ними різниця. Гребінка дерев'яна, а зубчики залізні, переважно це були цвяшки, які забивали в дерев'яну основу. Вона нагадує однорідний гребінь, нею розчісували повисло, коли пряли нитки. Оксанко, розкажи, що ти знаєш про гребінку? - А щітку, діти, ви всі знаєте, і розкаже нам про неї Петрусь. Вихователь показує предмети, діти розповідають. Послухайте ще раз вірш до гри (Вихователь читає, пропонує дітям повторити). - Давайте запросимо дідуся - вівчаря з нами пограти в гру, нехай йому буде веселіше. Вихователь пояснює зміст та правила гри. Хід гри. Діти стають у коло. Обирають лічилкою "вівцю" і "вовка". "Вовк" стає за колом, а "вівця" у колі. Діти співають:
Пасу, пасу, вівці, До самої трійці, Вовк за горою, а я за другою, А я вовка не боюся, Коцюбою обернуся, Щітка, гребінка, Волкова жінка.
У цей час вовк намагається прорватися в коло, а діти його не пускають. Лише після закінчення пісні вовк може потрапити в коло. Діти "вівцю" пропускають, а "вовка" не завжди. Якщо "вовк" піймає "вівцю", то вони міняються місцями, або вибирають нових "вовка" і "вівцю".
"Шевчик" Мета: збагачувати словник дітей словами: шевчик, гвіздки. Матеріал: миска з водою, шматок шкіри, цвяхи, молоток, колодка, копито, пара черевиків. По можливості, напередодні, повести дітей у взуттєву майстерню чи фабрику, запросити майстра з фабрики або майстерні. Хід заняття. - Сьогодні, діти, у нас цікава зустріч. Ми з вами поговоримо про те, звідки беруться ось такі гарненькі черевички. Чи ви знаєте звідки? (З крамниці). А ще до крамниці, звідки? Розкаже нам про це наш гість, швець, який знає і вміє шити: взуття. Уявіть собі, як би не було взуття, що б ми робили? На вулицю грати б не вийшли, бо холодно і ніженьки змерзнуть, та й пошкодити їх без взуття можна. Тому ця професія дуже важлива. Михайло Іванович працює на взуттєвій фабриці і знає все-все про взуття. (Михайло Іванович розповідає дітям, як шкіру вимочують, фарбують, які є цехи, і як шиють). Розповідь; Шкіру вимочують довгий час у воді. Ось так (показує), до води додають різні речовини, щоб шкіра була цупкою, міцною і легко витягувалася. Потім шкіру розтягують на такій рамці, щоб вона вирівнялась і була такою, як тканина (прикріпляє шкіру на рамки). Коли шкіра висохла, вона вже готова, щоб шити з неї взуття. Швець прикладає викройку до шкіри, вирізає, потім шиє черевички або чобітки. Натягує на колодку (показує) і знизу колодки густо прибиває цвяшками, потім б'є молоточком по колодці і формує опуклі форми на п'ятці. Сама ж колодка, - подивіться, - це така дерев'яна форма ноги (показує). Коли прибивають підошву, то шкіру натягають на копито (показує). - Діти, підійдіть до столу і розкажіть про те, що ви почули від Михайла Івановича (Діти розказують про рамки, колодку, копито). Тепер я і Михайло Іванович перевіримо, як ви засвоїли шевську справу. Дамо вам завдання пограти в гру "Шевчик". Я вам розповім правила та слова гри, а ви уважно послухайте і запам'ятайте (читає 2 рази). Миколко, ти уважно слухав? Спробуй сам розповісти дітям, як потрібно грати в цю гру. Пропонує обрати шевчика, який все, про що говориться у грі, буде виконувати. Лічилка:
Ходила квочка Коло кілочка, там водила діточок, діточок-курочок. Оце вам дітки, По дві квітки, А мені одна, Та й та золота. Шевчиком обрали Дмитрика. Він виходить на середину кола, а ми будемо промовляти слова. Хід гри. Діти стають у коло і співають. Посередині "шевчик" імітує слова пісні: А чи бачив ти, як шевчик у воді шкіру моче? Ой так, так, братику, шкіру моче. А чи бачив ти, як шевчик шкіру потягає? Ой так, так, братику, так шкіру потягає. А чи бачив ти, як шевчик черевички шиє? Ой так, так, братику, так черевички шиє. А чи бачив ти, як шевчик гвіздки забиває? Ой так, братику, так гвіздки забиває. Чи бачив ти, як шевчик у свято танцює? Ой так, так у свято танцює. Шевчик імітує рухи, про які співається у пісні. Потім діти обирають нового "Шевчика".
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.009 сек.) |