|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Фея Мовознайка розчакловує перші цеглинкиМета: закріпити розуміння дітьми дієслів руху з префіксом ПО- і ПРИ-, учити моделювати дієслова руху з префіксами ПО- і ПРИ-. Матеріал: макет королівства, герої Пояснюля, Доведунчик, фея Мовознайка, пані Граматика, моделі. Хід заняття. Вихователь пропонує дітям сюжет лінгвістичної казки "Фея Мовознайка розчакловує перші цеглинки". - "Рано-вранці, коли перші промінці сонечка торкнулися палацу Мови, Пояснюля й Доведунчик сиділи біля цеглинок у будиночку, де жили слова, що означають дії руху. Пояснюля взяла в руку велику цеглинку, поставила перед собою і мовила: "Це слово - їхати, а це (показує на нову велику цеглинку) - ходити". Доведунчику сподобалася ця гра. Він теж почав добирати великі цеглинки й називати: "Стрибати, плавати, літати". Та скоро їм ця гра набридла, і Пояснюля запропонувала нову гру, яка називається "Пояс-нюльки". Доведунчик спочатку не хотів грати, а потім погодивсь і сказав, що називати слова, які означають дії руху, буде він, а пояснювати - Пояснюля. - Їхати, - сказав Доведунчик. - Рухатися на транспорті, - відповіла Пояснюля. - Літати. - Рухатися в повітрі. Вони так захопилися грою, що не помітили, як увійшли до будиночка пані Граматика та фея Мовознайка. - Так, так. Великі цеглинки в цій кімнаті ми розчаклували, а малі - ні, - зауважила пані Граматика. - Згадайте, які імена молодшого сина ви знаєте? - запитала фея Мовознайка. - ПО, - сказала Пояснюля. - ПРИ, - голосно відповів Доведунчик. - А що означають ці імена, - запитала пані Граматика, не забули? - Ні, ні! - хором відповіли Пояснюля й Доведунчик. -ПО - означає початок руху, а ПРИ - його кінець. І в цей час фея Мовознайка змахнула своєю чарівною паличкою над маленькими цеглинками, і на одній із них з'явився дивний знак. Ось такий: «--[__]. Що це за знак? Що він означає? Усі зачаровано дивилися на нього, а Пояснюля терла свого лобика, і її літера П замигтіла, як лампочка. Вона уважно розглядала знак і розмірковувала: "Переривчаста стрілочка починає відходити від цеглинки. Так робив молодший син, коли мав ім'я ПО. Так, так - це ПО!" - Молодець! - похвалила фея Мовознайка Пояснюлю і змахнула чарівною паличкою ще раз. На другій цеглинці з'явився новий знак. Ось такий: --»[__]. - А це що за знак? Що він означає? Враз у Доведунчика засвітилася літера Д, і він почав розмірковувати: "Якщо стрічка, що починає відходити від цеглинки - початок руху, то тут стрілочка вперлася своїм носиком у цеглинку й зупинилася - кінець руху, а це ім'я молодшого сина ПРИ. Так, я впевнений це - ПРИ", - дійшов висновку Доведунчик. - Хвала! Хвала вам! Ви справжні принц і принцеса королеви Думки. Я пишаюся вами, - вихваляла дітей фея Мовознайка. - Ось ми й розчаклували перші маленькі цеглинки, а їх ой як багато! - зауважила пані Граматика. - То ж давайте ще розчакловувати! - окрилені успіхом, закричали Пояснюля й Доведунчик. - Ні, ні! Треба запам'ятати ці знаки й навчитися їх об'єднувати в слово: маленького синочка ставити перед та-том-господарем слова. Це ось як треба робити. Спочатку - ставимо маленьку розчакловану цеглинку, а потім велику цеглинку і дивимось, який знак на маленькій цеглинці, згадуємо ім'я, що означає цей знак, і вимовляємо все слово. Подивіться, я поставила цеглинку". «--[_] [__]. Це позначає, що треба спочатку вимовити ім'я молодшого сина ПО і слово, що означає рух: ПО - бігати, побігати. - Це цікаво, будувати з цеглинок слова, - сказав Доведунчик. - Давай запросимо й дітей будувати з цеглинок слова. Чим більше дітей умітимуть це робити, тим вірогідніше, що зла чаклунка не повернеться до палацу Мови, - звернулася Пояснюля до Доведунчика. - Так, так! Запрошуємо! - мовив Доведунчик і передав дітям купу цеглинок. Ось такі пригоди були в Пояснюлі та Доведунчика.
Покажи знак Мета: учити дітей розуміти дієслова руху з префіксами ПО- і ГІРИ-, співвідносити слово з його уявною схематичною моделлю. Матеріал: сигнальні картки із зображенням моделей слів. Словник: полізти, поїхати, порізати, посміятися, приїхати, прийти, поповзти, поплакати, прихворіти, прилетіти, покотитися, поламати, приповзти, піти, приклеїти, полетіти, помчати, приплентатися, посунути, поїсти. Хід гри. Вихователь пропонує розглянути сигнальні картки:
(--» [_] [__]) («-- [_] [__])
Звертає увагу на те, що на картках зображені дві цеглинки: велика й маленька. Пропонує декілька запитань: Що означає маленька цеглинка? Велика цеглинка? Які знаки відбиті на цеглинках? Що означає кожен знак? Потім повідомляє правила гри: дорослий називає слова, а діти уважно слухають і показують ту сигнальну картку, яка позначала назване слово. Якщо слово не позначало дію руху, то сигнал подавати не треба. Дорослий називає слова в помірному темпі, чітко вимовляючи префікси. Виклади слово Мета: учити дітей розуміти дієслова із префіксом ПО-і ПРИ-, викладати модель дієслова відповідно до його семантичного значення. Словник: поїхати, приповзти, приїхати, побігти, попливти, прилетіти, прийти, полетіти, припливти, помчати, присунути, почовгати, примчати, причовгати, прилізти, полізти. Хід гри. Педагог пропонує уважно слухати слова і з окремих маленьких і великих цеглинок викласти модель слова.
Закінчи речення Мета: учити пояснювати значення дієслів руху з префіксами ПО- (ПІ-) і ПРИ-, активізувати в мовленні дієслова руху з префіксами. Матеріал: лист від Пояснюлі. Хід гри. Вихователь читає і показує лист від Пояснюлі, в якому вона пропонує виконати нове завдання, що називається "Хто розуміє, той сказати вміє". Дорослий називає початок речення, а діти - закінчення. Потім просить дитину пояснити вибірково значення слова, уточнює, як здогадалася. Пропоновані речення: Маринка на автобусі до бабусі... (поїхала, приїхала). Ведмідь через хащі поліз і до вулика... (приліз). Колобок доріжкою... (покотився). Дерев'янко до школи пішов, а до театру... (прийшов). Журавлі вже у вирій... (полетіли). Козаки вранці поскакали, а вже надвечір і до Січі... (прискакали). Бджілки за медом... (прилетіли). Качка з каченятами до берега... (припливла).
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.) |