|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Індустріалізація західних областейПолітику радянізації здійснювали руками тих, хто добровільно або під тиском їхав на постійну роботу в західні області. Масштаби таких переселень були істотними. Зі східних областей України, а також з інших республік у край прибували десятки тисяч апаратних працівників, спеціалістів народного господарства, працівників медичних і культурно-освітних установ. Заходи по радянізації здійснювалися під контролем спеціально створених компартійно-радянських органів - Комітету допомоги при уряді УРСР і відділу ЦК КП(б)У у західних, Закарпатській та Ізмаїльській областях. У прийнятому в березні 1946 р. законі про п'ятирічний план окремим пунктом формулювалося завдання перетворити Львів на великий промисловий центр. Поставлені завдання виконувалися іноді шляхом переведення підприємств разом із кадрами спеціалістів і кваліфікованих робітників з Центральної Росії. Наприклад, завод телефонної і телеграфної апаратури було перебазовано з Калуги. Понад 730 робітників та інженерно-технічних працівників з Ленінграда були переведені на електроламповий завод. Замість автоскладального було побудовано великий завод автонавантажувачів. Розгорнулося будівництво автобусного заводу. У 1946-1947 рр. в Дрогобицькій області (в 1959 р. об'єднана із Львівською) було відкрито газові родовища, а в 1949 р. - побудовано найбільший тоді в СРСР і Європі магістральний газопровід Дашава-Київ. У північній частині Львівської і на півдні Волинської областей було знайдено промислові запаси вугілля. З 1949 р. у Львівсько-Волинському вугільному басейні почалося шахтне будівництво. У 1950 р. було відкрите найбільше в СРСР Роздольське родовище сірки. Незабаром тут почалося будівництво великого гірничо-хімічного комбінату. Були реконструйовані хімічні комбінати у Калуші і Стебнику, Солотвинський соляний рудник у Закарпатті. Став до ладу потужний цементний завод у Миколаєві Дрогобицької області.
Колективізація села У західних областях налічувалося десятки тисяч хуторів і тисячі дрібних сіл. У травні 1945 р. з ініціативи Хрущова з'явилася компартійно-радянська постанова про утворення земельних общин, які мали регулювати користування угіддями, утворювати супряги, щоб допомагати господарствам у обробці землі. За 1945 р. було організовано близько 240 тис. супряг. Влаштовувалися екскурсії в колгоспи східних областей, щоб селяни переконалися у перевагах колективного господарювання і розповіли про це односельцям. На заможних селян держава скеровувала вістря податкового тиску. З початком колективізації поширилося пряме розкуркулення заможних господарств. Була створено мережа МТС. Сюди направили тисячі трактористів і комбайнерів зі східної україни. Суцільна колективізація стала здійснюватися тільки з 1948 р. Вона відбулася у стислі строки. До середини 1950 р. в 7190 колгоспах було об'єднано 98 відсотків селянських господарств.
Збройний опір осередків ОУН і УПА У серпні 1943 р. бандерівська ОУН внесла принципові поправки в свої програмні документи. Бандерівці проголошували рівність у правах усіх громадян майбутньої Української держави незалежно від їхньої національності, підтверджували право національних меншин вільно розвивати свою культуру. У прийнятих програмних документах висувалася пропозиція про утворення спільного фронту поневолених народів проти імперіалізму. Радянське військове командування розпочало широкі акції, спрямовані на винищення українських націоналістів, тільки після травня 1945 р. У цих акціях використовувалися переважно війська НКВС. У відкритих боях, зважаючи на явну перевагу противника в чисельності та озброєнні, бійці УПА, як правило, зазнавали поразок. Тому закордонний провід ОУН на чолі з С. Бандерою прийняв рішення про виведення великих підрозділів УПА з України через Словаччину в Західну Німеччину і Австрію. Такі рейди було здійснено восени 1945 р. і навесні 1946 р., а потім у 1947 р. і 1948 р. Загалом Україну покинули близько 50 тис. повстанців. Підрозділи, які виявили бажання залишитися, подрібнювалися на невеликі, глибоко законспіровані групи, здатні діяти автономно. Вони складалися переважно з місцевих жителів, які користувалися підтримкою населення. Повстанці відстоювали із зброєю в руках приватну власність і свою релігію, право жити так, як завжди, а не працювати на державу в ненависних колгоспах. У 1947 році поляки, по узгодженню з СРСР, провели операцію «Вісла».В результаті оперції всіх українців з прикордонних районів виселили вглиб Польщі і розселили некомпактно. УПА лишилася підтримки населення в цих районах. Рух опору пішов на спад тільки після 5 березня 1950 р., коли НКВС за допомогою агентури натрапив на схрон, де переховувався Р. Шухевич. Командарм загинув у нерівному бою. Щоб позбавити бандерівців підтримки населення, загони НКВС спалювали села, виселяли людей з місцевості, де знаходилися бази УПА, ув'язнювали «бандпосібників» або депортували їх у Сибір цілими сім'ями. Всього було вивезено 65 906 сімей, в яких налічувалося 203 662 чоловіків, жінок і дітей.
Культурне життя Важливим здобутком післявоєнної п'ятирічки в культурному житті було запровадження обов'язкового семирічного навчання і створення 1300 шкіл на 400 тис. учнівських місць. Відкрилися нові вищі навчальні заклади. Найбільшими серед них були Ужгородський державний університет і Чернівецький медичний інститут. У трьох відділах Академії наук УРСР почали свою діяльність 44 інститути, у тому числі 20 нових. У 1946 р. було здійснено пуск першого в УРСР атомного реактора, а в 1948-1951 рр. розроблено першу в СРСР електронно-обчислювальну машину. Металеві конструкції всіх відбудовуваних об'єктів зварювалися за технологією, відпрацьованою спеціалістами Інституту електрозварювання АН УРСР. У літературу прийшли молоді письменники, збагачені життєвим досвідом недав- ньої війни. Великого громадського звучання набули книги Олеся Гончара (особливо роман «Прапороносці»), Віктора Некрасова (роман «В окопах Сталінграда»), твори Максима Рильського, Юрія Яновського. Продовжували свою творчість художники М. Глущенко, М. Дерегус, О. Шовкуненко, композитори К. Данькевич і Д. Хлебанов, актори А. Бучма, Н. Ужвій, Г. Юра, Ю. Шумський та ін. На трьох кіностудіях у Києві, Одесі і Ялті випускалися фільми, які йшли в загальносоюзний прокат. Весь арсенал культури був підпорядкований агітаційно-пропагандистським завданням державної партії. Але майстри культури були пов'язані з народом міцними зв'язками, а теми, які використовувалися в їх творчості, сприймалися людьми з інтересом та розумінням.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.) |