|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Нові закономірності культурного розвиткуСкорочення асигнувань на культуру призвело до звуження мережі установ освіти, науки і культури, відпливу кваліфікованих кадрів. Відсутність традицій меценатства поставила на межу загибелі ряд уславлених творчих колективів. Податкове законодавство не заохочувало спонсорської діяльності. Водночас виникло багато фондів, асоціацій, товариств, які прагнули відродити національні культурні традиції. Зокрема велику роботу проводив очолюваний упродовж багатьох років Б. Олійником Фонд культури. Масштабну діяльність розгорнув українсько-американський фонд «Відродження», головним співзасновником якого є відомий бізнесмен Дж. Сорос. Вагомий внесок у культурне відродження робить західна українська діаспора. Створювані десятиліттями в країнах Заходу українські освітні, наукові й культурні заклади поступово, в міру можливості та доцільності, переносилися на Батьківщину. Активну діяльність в Україні розгорнули такі меценати, як Є. Гуцуляк, Ю. Ємець, А. Яцик з Канади, В. Баранецький, О. Воскобійник, А. Лисий з США, М. Гоян з Австралії та ін. Парламент досі не прийняв закон про меценатство, який може істотно поліпшити становище у сфері культури.
Мовна політика Важливим аспектом культурної політики є її мовна складова. Закон «Про мови в УРСР» було прийнято 24 жовтня 1989 року. Конституція України (стаття 10) визнає одну державну мову – українську. У 2012 році ВР прийняла Закон України "Про засади державної мовної політики", 23 лютого 2014 року нова ВРвідмінила його. Освіта Успадкований від радянської доби освітній потенціал залишається високим: 93 відсотки зайнятого населення має середню або вищу освіту. За освітнім рівнем жінки не поступаються чоловікам. Високий освітній рівень забезпечений добре підготовленим викладацьким корпусом. Майже 85 відсотків педагогічних працівників загальноосвітніх закладів має вищу або незакінчену вищу освіту. Близько 60 відсотків викладачів вищих навчальних закладів мають науковий ступінь. Важливою віхою на шляху реформування освіти став Закон України «Про загальну середню освіту», прийнятий Верховною Радою 13 травня 1999 р. Згідно з законом в Україні здійснювався поступовий перехід до 12-річного навчання в загальноосвітніх навчальних закладах. Зараз від 12-річної освіти відмовились.
Мережа вищих навчальних закладів останнім часом швидко розширюється, хоча далеко не завжди розширення є обґрунтованим під кутом зору якісних показників. Великою подією культурного життя стало відкриття в 1992 р. Національного університету «Києво-Могилянська академія» (НаУКМА). Від травня 2005 р. Україна є учасником Болонського процесу. Болонський процес заснований на двоступеневій моделі вищої освіти (бакалаври і магістри).
Наукові дослідження
Економічна криза істотно вплинула на сферу науки й наукового обслуговування. Кількість зайнятого в ній персоналу скоротилася удвічі. На роботу за кордон виїхали тисячі учених - найбільш талановитих, молодих за віком генетиків, фізиків, фізіологів, біохіміків. Однак мережа наукових закладів майже не скоротилася, за винятком сфери прикладної науки. У радянські часи істотна частка наукових досліджень здійснювалася в інтересах військово-промислового комплексу і відповідно фінансувалася з джерел, призначених на розвиток ВПК. Тому скорочення бюджетних асигнувань особливо позначилося на загальному стані науки. В Україні ці асигнування впали з 3,1 відсотка ВВП у 1990 р. до 0,3 відсотка у 2000 р., тобто вдесятеро. Досягнення української науки пов'язані передусім із результатами діяльності Академії наук, яка в 1994 р. одержала статус національної. Розгорнуто цікаві й перспективні роботи в галузі енергетики, екології, геології, клітинної біології, генної інженерії, в широкому спектрі фізико-хімічних проблем, дослідження, пов'язані з освоєнням космічного простору. Відбулися великі зрушення в гуманітарних науках. Вчені-гуманітарії зробили вагомий внесок у державотворчий процес. Створено понад чотири десятки нових напрямів гуманітарних досліджень.
Література і мистецтво Найбільш популярним жанром письменництва стала художня публіцистика. Багато письменників взагалі перетворилося на політиків і майже відійшло від творчої роботи. Деякі з них успішно поєднували творчість із громадською й державною діяльністю: І. Дзюба, І. Драч, Р. Іваничук, Д. Павличко, Ю. Щербак, В. Яворівський та ін. До нас повернулися твори В. Винниченка, М. Зерова, М. Куліша, Є. Маланюка, О. Олеся, Є. Плужника, В. Стуса. Українські читачі вперше дістали можливість ознайомитися з творчістю літераторів української діаспори - І. Багряного, В. Барки, О. Ольжича, У. Самчука, О. Теліги та ін. Збільшується кількість театрів, переважно за рахунок появи нових театрів-студій. Розвиток театрального мистецтва пов'язаний з новаторською діяльністю таких режисерів, як Р. Віктюк (тепер працює в Москві), А. Жолдак, М. Резнікович та ін. Розвивається українське образотворче мистецтво. Твори художників популяризуються на виставках, кількість яких неухильно зростає. Виставочні зали тепер стали доступні усім, хто хоче показати свої художні здобутки. Музичне мистецтво істотно підупало. Криза особливо позначається на колективах, у яких через специфіку жанру налічуються десятки митців - оперних трупах, оркестрах, хорових капелах. На Заході такі колективи теж не можуть вижити без постійної й великої підтримки з боку держави.
Релігійне життя Релігійне життя в Україні характеризувалося надзвичайною інтенсивністю і водночас конфліктністю. Головною його рисою було стрімке зростання різноманітних конфесій, течій і релігійних напрямків. Ті, хто регулярно відправляє релігійні обряди, становлять близько третини населення України. Половина віруючих належить до православних церков. В Українській православній церкві Московського патріархату - 9,5 тис. громад. Українська православна церква Київського патріархату налічує понад 3 тис. громад. В Українській автокефальній православній церкві - понад 1 тис. парафій. Протягом усього останнього десятиліття між православними конфесіями точиться боротьба за лідерство, сфери впливу, церковне майно. Українська греко-католицька церква за 90-ті роки повністю відновила довоєнну чисельність парафій - понад 3,3 тис. Активно діє в Україні римо-католицька церква (РКЦ), підпорядкована Польській католицькій церкві. У її складі - близько 800 парафій, переважно в західних областях.
Боротьба між конфесіями всередині православ'я і між православними та католиками не додає авторитету ієрархам. Внаслідок цього стихійний потяг мас до релігії реалізується в основному поза рамками традиційного для українського народу православ'я. У 90-х роках найбільше зростали протестантські конфесії.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.) |