|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Українські землі у складі ПольщіМасив українських земель міжвоєнної Польщі обіймав 130 тис. кв. км. (тодішня територія УРСР становила близько 450 тис. кв. км.). На цих землях проживало понад 10 млн людей, або майже 30 відсотків сукупного населення Польщі. У містах подеколи переважало польське та єврейське населення. Наприклад, у 200-тисячному Львові у 1918 р. налічувалося лише 27 тис. українців. За Ризьким мирним договором, підписаним 18 березня 1921 р., Радянська Росія і Радянська Україна відмовлялися від претензій на Східну Галичину, Західну Волинь, Західне Полісся, Холмщину, Надсяння, Підляшшя й Лемківщину У грудні 1919 р. Антанта визнала право Польщі на кордон по лінії Керзона. Він в основному обмежував територію відроджуваної Польщі польськими етнографічними землями. Щодо окупованої військами Ю. Пілсудського Східної Галичини, то Антанта схилялася до думки надати їй статус міжнародної території, майбутнє якої мала вирішити Ліга Націй. Тим часом Польща домоглася відмови УНР від Східної Галичини за Варшавським договором (квітень 1920 р.) і такої ж відмови УСРР і РСФРР за Ризьким договором (березень 1921 р.). 14 березня 1923 р. Рада послів Антанти в Парижі надала Польщі всі юридичні права на володіння Східною Галичиною. Для населення Східної Галичини рішення Ради послів стало трагедією. Прийнята у березні 1921 р. польським сеймом конституція обіцяла: «Окремі державні закони забезпечать меншинам у Польській державі цілковитий та вільний розвиток їх національних властивостей». Та замість цього польська адміністрація почала широкий наступ на права національних меншин. Національні відносини в Польщі найбільше загострювала колонізаційна політика, По аграрній реформі 1919 р. держава зобов'язувалася скуповувати поміщицькі землі, ділити їх на дрібні ділянки (парцели) й продавати через банк бажаючим, в основному полякам, які переїзділи в С.Галичину (осадники). За 1921-1922 рр. осадникам на Волині було виділено 112 тис. гектарів, на Поліссі -113 тис, у Східній Галичині - близько 200 тис. гектарів. Така політика уряду викликала колосальну соціальну й національну напруженість. Дискримінаційний характер аграрного законодавства призводив до того, що багато українських селян змушені були емігрувати за океан. Вони не могли прогодуватися з тих клаптиків землі, що їм належали. У Канаду та США виїхало близько 200 тис. осіб.
УНДО - центристська політична сила Українське національно-демократичне об'єднання (УНДО) утворено в 1925 р. головою УНДО став Д. Левицький. Від 1925 до 1939 р. УНДО запишалося провідною політичною силою серед українців у Польській державі. Воно ставило за мету утвердження державних прав українського народу, забезпечення його права жити власним життям, не підпорядковуючись наказам з Варшави або з Москви. Члени УНДО були депутатами сейму, а В.Мудрий був його віце-маршалком. Партія обрала парламентські методи боротьби та шлях реформ з меетою покращення життя українців.
КПЗУ - ліворадикальна опозиція Комуністична партія Західної України (КПЗУ). Незважаючи на скромну чисельність (близько 4 тис. членів у середині 30-х років), вона була політично активною. Щоб використовувати легальні форми боротьби, керівники КПЗУ утворили Українське селянсько-робітниче соціалістичне об'єднання (Сельроб). Влітку 1930 р. набули нових форм протести селян проти тяжкого податкового обкладання. У Львівському, Станіславівському, Тернопільському і Волинському воєводствах комуністи підняли їх на збройну боротьбу. Кульмінацією селянського руху стало ліське повстання у червні-липні 1932 р. У ньому брало участь близько 30 тис. селян. Поліція і армія жорстоко розправилися з повстанцями. Подібні розправи стали називати пацифікацією (умиротворенням). У другій половині 30-х років вплив КПЗУ зменшився. Польським властям, які у 1934 р. створили концтабір у Березі Картузькій, головним чином для комуністів, «допоміг» Комінтерн. Під час перебування в СРСР чимало західноукраїнських комуністів було заарештовано й загинуло у сталінських концтаборах. Націоналістичний рух Організаційне оформлення націоналістичної течії в українському визвольному русі започаткували січові стрільці у 1920 р. вони утворили Українську військову організацію (УВО). Завданням УВО було розгортання збройної боротьби проти польської окупації. Організацію очолив колишній командир січових стрільців Є. Коновалець. Організація українських націоналістів (ОУН) виникла в лютому 1929 р. у Відні на базі УВО.
Є. Коновалець та його однодумці вважали терор корисним для досягнення поставлених цілей. Найбільш відомою терористичною акцією ОУН стало вбивство у Варшаві в червні 1934 р. польського міністра внутрішніх справ генерала Б. Перацького. Як підкреслювалося у відозвах націоналістів, його було знищено у відплату за пацифікацію 1930 р. Безпосередньою реакцією властей було рішення про створення, всупереч чинному законодавству, концентраційного табору в Березі Картузькій. Упродовж 1935-1936 рр. у Варшаві і Львові відбулися гучні процеси над учасниками замаху на Б. Перацького На лаві підсудних країна побачила молодих революціонерів, С. Бандера і організатора замаху на М. Лебідя. У травні 1938 р. радянський агент убив Є. Коновальця. ОУН залишилася без керівництва напередодні вирішальних у історії Європи подій і незабаром розкололася.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.) |