|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Спостереження та метеоінформація
10.2.1. У період роботи аеродрому повинні проводитися такі спостереження: а) регулярні метеорологічні спостереження з наступним складанням метеорологічних зведень погоди: · через 30 хвилин у період польотів; · через 1 годину за відсутності польотів; б) спеціальні спостереження з наступним складанням спеціальних зведень погоди при погіршеннях або поліпшеннях умов погоди на аеродромі згідно з установленими критеріями; в) метеорологічні спостереження на запит органів ОПР.
10.2.2. На аеродромі повинні проводитися спостереження та визначатися такі метеорологічні параметри: · швидкість та напрямок приземного вітру; · видимість; · дальність видимості на ЗПС; · явища погоди; · кількість та відповідна форма хмарності; · висота нижньої межі хмар (вертикальна видимість) не менше 60 м на ЗПС, обладнаних для точного заходження на посадку категорії I; менше 60м, але не менше 30м на ЗПС, обладнаних для точного заходження на посадку категорії II; менше 30м на ЗПС, обладнаних для точного заходження на посадку категорії IIIА, менше 15м на ЗПС, обладнаних для точного заходження на посадку категорії IIIВ, без обмежень по висоті – для ЗПС, обладнаних для точного заходження на посадку категорії IIIС; · температура і вологість повітря (температура точки роси); · атмосферний тиск.
10.2.3. При забезпеченні посадки на ЗПС, обладнаних для точного заходження на посадку категорії II, IIIА повинні встановлюватися комплексні автоматизовані метеорологічні вимірювальні системи / автоматизовані аеродромні метеорологічні станції, призначені для автоматичного отримання, обробки, розповсюдження та відображення в реальному часі метеорологічних параметрів, що впливають на посадку та зліт ПС, а також для реєстрації (архівації) виміряних метеорологічних величин та переданої метеоінформації.
Примітка. При забезпеченні посадки ПС на ЗПС, обладнаних для точного заходження на посадку категорії I можуть встановлюватись комплексні автоматизовані метеорологічні вимірювальні системи / автоматизовані аеродромні метеорологічні станції або використовуватись автономні дистанційні вимірювачі метеорологічних величин.
При забезпечення посадки ПС на ЗПС, обладнаних для неточного заходження на посадку, спостереження та визначення метеорологічних параметрів повинні проводитися інструментальними засобами з використанням автономних дистанційних вимірювачів метеорологічних величин.
При забезпеченні посадки ПС на необладнані ЗПС, що виконують візуальний захід на посадку, спостереження та визначення метеорологічних параметрів повинні проводитися інструментальними засобами з використанням автономних дистанційних вимірювачів метеорологічних величин та/або візуально.
10.2.4. На аеродромах, обладнаних метеорологічними радіолокаторами (МРЛ), повинні проводитися спостереження за просторовим розподілом хмарних утворень, зон опадів, їх переміщенням і еволюцією. Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.005 сек.) |