|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Координати вектора. Визначення вектора за його координатами. Лінійні операції над векторами у координатній формі
Нехай у просторі є система координат і довільний вектор . Через позначимо кути, що утворює вектор з координатними осями:
Введемо до розгляду проекції вектора на координатні вісі: , , Впорядковану трійку чисел , які є проекціями вектора на відповідні координатні вісі, називають координатами вектора у прямокутній системі координат . Те, що вектор має координати , будемо записувати так:
Згідно визначення проекції та знаходимо:
Таким чином, якщо відомі довжина та напрямок вектора, то його координати однозначно визначаються формулами. Доведемо, що за координатами вектора можна знайти його довжину і напрямок. Нехай відомі координати вектора . Побудуємо на цьому векторі як на діагоналі (Рис. 13.1) прямокутний паралелепіпед. Тоді знаходимо:
Аналогічно
Для діагоналі прямокутного паралелепіпеду має місце формула
.
Звідси випливає
Отже, якщо є координати вектора, то його довжина визначається формулою. Напрямок вектора визначається кутами, які він утворює з координатними осями. Якщо , то з знаходимо:
Ці формули дозволяють однозначно визначити кути між вектором і координатними осями, при умові Косинуси кутів, що утворює вектор з осями координат, називаються його напрямними косинусами. Згідно з маємо:
Таким чином,
Отже кути, що утворює вектор з осями координат, не можуть бути довільними. Вони мають бути такими, щоб виконувалась рівність. Нехай є два вектори, які задані своїми координатами: і . Очевидно, оскільки рівні вектори мають рівні проекції, то, якщо , то і . З формул, випливає, що при рівних координатах вектори та мають однакові довжину і напрямок, тобто є рівними. Таким чином, будь-який вектор однозначно визначається своїми координатами. Розглянемо, що відбувається з координатами векторів при здійсненні лінійних операцій. Нехай - довільне число, тоді згідно
Це означає, що
.
Таким чином, при множенні вектора на число на це число множиться кожна його координата. Для суми за формулою знаходимо
,
а це означає, що
.
Отже, додаванню векторів відповідає додавання їх відносних координат. Формули, узагальнюються на випадок лінійної комбінації довільної системи векторів :
Формули - встановлюють правила дій над векторами у координатній формі.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.006 сек.) |