|
|||||||||||||||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Визначення осідання грунту основи масивних ГТС
Осідання S грунту основи масивної гідротехнічної споруди складається з осідання r розущільненого грунту в котловані і осідання S` грунту основи, який відповідає щільності у природному стані (рис. 6.3). Рис. 6.3 У випадку, коли середній тиск під підошвою споруди Р, менший або рівний розрахунковому опору R, кінцеве осідання споруди S можна розрахувати згідно п.7.7 СНиП 2.02.02.-85 за методом елементарного підсумовування осідання окремих розрахункових шарів в межах стисненої товщі грунту за формулою: , (6.13)
Розрахункова глибина стисливої товщі Нс визначається згідно з п.7.9 СНиП 2.02.02-85 таким чином: при ширині підошви споруди b £20.0м, виходячи з умови szp = 0.2szg (де szp - додаткові вертикальні напруження на глибині z = Hc; szg - вертикальні напруження від власної ваги грунту на тій же глибині). У випадку, коли ширина підошви споруди b >20.0м Нс визначається з умови szp = 0.5szg. Якщо визначена за вищевказаною умовою нижня межа стисливої товщі знаходиться у шарі грунту з модулем деформації E<5МПа (50КГс/см2), або такий шар залягає безпосередньо нижче глибини z=Hc, нижня межа стисливої товщі визначається виходячі із умови szp = 0.1szg.
Порядок виконання імовірного осідання основи споруди. 1. Визначаємо середній тиск під підошвою споруди за формулою: , (6.14)
де - розрахункове значення навантажень для розрахунків за деформаціями (ІІ група граничних станів), кН; Ag - площа підошви споруди (одної секції), м2; 2. За формулою (7) СНиП 2.02.01-83 визначаємо розрахунковий опір грунту основи R: , (6.15) де , - коефіцієнт умов роботи, приймаються за табл.3 СНиП 2.02.01-83; K - коефіцієнт, який приймається рівним 1, коли міцнісні характери-стики грунту (j, с) визначені безпосередньо випробуванням, і К=1.1 якщо j і с прийняті з табл.1-3 додатку СНиП 2.02.01-83; Мg, Мg, Мc - коефіцієнти, які приймаються за табл.4 СНиП 2.02.01-83; Kz - коефіцієнт, який приймається рівним; при b <10м К z =1.0 при b ³10- Kz = z0/b +0.2 (де z0 =8м); b - ширина підошви споруди, м; d1 - глибина закладання фундаменту; - питома вага грунту основи, кН/м3; - питома вага грунту основи вище підошви споруди, кН/м3; СII - розрахункове значення питомого зчеплення грунту основи, який залагає безпосередньо під підошвою споруди, кПа; 3. Перевіряємо виконання умови P£R Якщо умова не виконується, осідання споруди слід визначати такими методами, які враховують пружнопластичний характер деформування грунтів. Якщо умова виконується - переходять до п.4. 4. У масштабі на інженерно-геологічному розрізі наносимо позначки природного рельєфу (відповідає позначці поверхні засипки) і позначку підошви споруди (рис. 6.4). Верстви грунту, які залагають нижче підошви споруди ділимо на розрахункові шари zi, виходячи з формули коефіцієнта відносної глибини . При цьому кожен розрахунковий шар не повинен знаходитись у двох різних інженерно-геологічних елементах. Рис. 6.4 5. Визначаємо напруження від природного тиску грунту, починаючи від поверхні грунту: , (6.16)
де - питома вага і-го шару грунту (нижче рівня води приймається з урахуванням зважуючого стану, кН/м3; hi - товщина розглядаючого шару грунту, м. 6. Визначаємо додаткові напруження від вертикального навантаження за формулою: , (6.17)
де - коефіцієнт, який враховує зміну за глибиною додаткового тиску в грунті і приймається з таблиці додатку ІІ (СНиП 2.02.02-85, стор. 39) у залежності від відносної глибини і відношення сторін споруди L/b, де L - загальна довжина споруди; b - ширина фундаментної плити; zi - товщина розрахункового шару (див. п.4); P - середній тиск під підошвою споруди:
. (6.18)
7. Визначаємо тиск, який еквівалентний вазі вийнятого з котловану грунту: , (6.19)
де - питома вага грунту, розміщеного вище підошви фундаменту, кН/м3; h - відстань від природного рельєфу до підошви фундаментної плити споруди, м. 8. Визначаємо напруження від тиску q за формулою: , (6.20) де - коефіцієнт, який враховує зміну за глибиною додаткового тиску в грунті і приймається з таблиці (СНиП 2.02.02-85, стор.39) в залежності від відносної глибини і відношення сторін котлована lk/bk, де lk - розмір сторони прямокутного в плані котлована, lk=L+8 м, bk - ширина котлована, bk=b+8 м (де b - ширина підошви фундаментної плити). Примітка: Значення zi можна прийняти з п.4. 9. У середині кожного розрахункового шару визначаються напруження i : , . (6.21)
За одержаними значеннями s1i і s2i з первинної вітки компресійної кривої (рис. 6.5) визначаємо відповідні коефіцієнти пористості e1i і e2i. Рис. 6.5 10. Визначаємо модуль деформації Epі за формулою:
, (6.22)
де - модуль деформації грунту, який визначається з первинної вітки компресійної кривої за виразом:
; (6.23)
b 0 - коефіцієнт який враховує відсутність поперечної деформації грунту в компресійному приладі; визначаємо за формулою: , (6.24) де v - коефіцієнт поперечної деформації, приймаємо з таблиці 2 СНиП 2.02.02-85. Значення коефіцієнта m0=mcmpc, де mc - коефіцієнт, який враховує розміри фундаменту і приймається рівним 1 для споруд шириною менше 20м або площею менше 500м2; mpc - коефіцієнт, який для глинистих грунтів пластичної консистенції та піщаних грунтів дорівнює одиниці. Для інших грунтів визначається згідно додатку 3 СНиП 2.02.02-85. 11. Визначаємо напруження s`1i і s`2i в середині кожного розрахункового шару: s`1i=s1i= S gII,ihi s`2i=s1i-szg`i . (6.25) 12. Визначаємо модуль деформації Esi за формулою:
, (6.26) де - модуль деформації грунту, який визначається з вторинної вітки компресійної кривої за виразом:
. (6.27)
Коефіцієнти пористості e` 1 i і e` 2 i визначаємо в залежності від s` 1 i і s` 2 i із графіка компресійних випробувань з вторинної вітки (рис. 6.5). b 0, m 0 - коефіцієнти, значення яких приймаємо, що і при визначенні Epi. 13. Визначаємо осідання кожного розрахункового шару грунту за формулою: , (6.27) де - додаткове вертикальне напруження в середині і-го розрахункового шару; кПа; - вертикальні напруження в середині і-го розрахункового шару від тиску, який еквівалентний вазі вийнятого грунту із котловану, кПа; hi - товщина і-го розрахункового шару, м. 14. Загальне осідання буде складатися із суми осідань кожного шару: . (6.28) Питання для самоконтролю: 1. Які є види деформацій основ ГТС? 2. Як визначається осідання шару грунту від рівномірно-розподіленого навантаження? 3. Як розраховується осідання грунту за методом пошарового підсумовування? 4. Які особливості розрахунку осідання грунту основи масивних ГТС?
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.009 сек.) |