|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Основи саморозвитку перехідної економіки нового типуІнтегративна модель передбачає опору на джерела і основи саморозвитку перехідної економіки нового типу, які представлено переважно її внутрішніми класичними (двосторонніми) і некласичними (багатосторонніми) суперечностями технологічних, соціальних та соціально-економічних укладів.
Технологічний уклад – цілісне, стале утворення, в межах якого здійснюється замкнений виробничий цикл, що включає видобування і отримання первинних ресурсів, всі стадії їх переробки і випуск кінцевої продукції, відповідної типу суспільного споживання, що склався. Розвиток будь-якого технологічного укладу починається з виробничого впровадження базисної інновації, яка згодом супроводжується доповнюючими інноваціями. Автори концепції технологічних укладів — російські економісти Львов Д.С. і Глазьєв С. Ю. Вони вважають, що історія міжнародної економіки останніх трьох століть демонструє становлення та заміщення п'яти технологічних укладів і 1 гіпотетичний, який має змінити існуючий з розвитком науки і техніки (рис. 15.3). Соціальний уклад представлений історично визначеною системою відтворення людини як особистості. Ця система включає дві головні складові: а) активну – професійно-кваліфікаційний та інтелектуально-освітній потенціал суспільства (ПКІОПС); б) інерційну – сукупність національних, культурних та інших традицій, норм і принципів, що утворюють домінуючий менталітет суспільства. Соціально-економічний (економічний) уклад характеризується історично визначеною формою привласнення процесу, умов і результатів виробництва продукту і людини.
Рис. 15.3. Характеристика технологічних укладів
Притаманна йому система протиріч включає протиріччя між різними соціально-економічними укладами (наприклад, між приватнопідприємницьким і державним); між процесами привласнення та відчуження в межах кожного укладу. Враховуючи технологічну, соціальну та соціально-економічну багатоукладність перехідної економіки нового типу, що взаємо відповідні одна одній, стає зрозумілою складність системи її протиріч. Це певною мірою необхідно враховувати при формуванні організаційно-економічного механізму, який являє собою суперечливу єдність трьох рівноцінних та самоцінних сторін – ринкового саморегулювання, державного та громадянського економічного регулювання. З технологічної точки зору ядром саморозвитку перехідної економіки є група машинобудівних і будівельних галузей; із соціальної – таким ядром можна визнати ту складову ПКІОПС, що само відтворюється, нарешті, із соціально-економічної – характер привласнення. Інтеграційний підхід до проблеми передбачає визначення в якості ядра саморозвитку інтеграційно-інноваційного сплаву найактивніших складових всіх трьох типів укладів одного історичного рівня з чітко визначеною постіндустріальною спрямованістю. Ця проблема стоїть на порядку денному і держави, і бізнесу, і громадянського суспільства.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.) |