|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Вітаміни аліфатичного ряду
До похідних поліокси- γ-лактонів ненасичених карбонових кислот належить аскорбінова кислота. До вітамінів аліфатичного ряду, похідних ефірів глюконової кислоти, належить кислота пангамова (вітамін В15). У медицині використовують її кальцієву сіль. Кислота пангамова входить до складу рисових висівок, дріжжів, крові, печінки. За хімічною структурою це ефір D-глюконової і диметиламінооцтової кислоти. До похідних β-амінокислот належить пантотенова кислота. Нею багаті дріжжі, ікра, печінка та яєчний жовток. У медичній практиці застосовується кальцієва сіль кислоти пантотенової.
Аскорбінова кислота широко розповсюджена у природі. Особливо багатий на неї рослинний світ: салати, капуста, фрукти, глиця та ін. Хімічна структура аскорбінової кислоти вперше встановлена в 1933 році і в цьому ж році вперше здійснено її синтез. Тоді ж було виявлено, що аскорбінова кислота має сильні відновлюючі властивості. Зараз у промисловості аскорбінову кислоту синтезують з D-глюкози. Властивості: кристалічний білий порошок, що може змінювати колір під впливом повітря та вологи. Легко розчинний у воді, розчинний у 96% спирті, практично нерозчинний у ефірі. Плавиться при 190ºС із розкладанням. За рахунок ендіольного угрупування проявляє одночасно відновні і кислотні властивості. Кислотний характер обумовлений рухомістю водню гідроксильної групи у положенні 3; при титруванні лугом аскорбінова кислота поводиться як одноосновна кислота. Окиснюється у дві стадії: 1. оборотний процес окиснення до дегідроаскорбінової кислоти (кетонна група); 2. необоротний процес окиснення, який призводить до утворення фурфуролу:
Ідентифікація:
1. За фізико-хімічними константами: УФ- та ІЧ-спектроскопія, рН та питоме оптичне обертання. 2. До розчину кислоти аскорбінової додають кислоту азотну розведену та розчин срібла нітрату – випадає сірий осад металічного срібла: 3. При додаванні по краплях розчину 2,6-дихлорфеноліндофенолу його синє забарвлення зникає: 4. З сульфатом заліза в присутності натрію гідрокарбонату утворює аскорбінат заліза, забарвлений у фіолетовий колір:
5. З фериціанідом калію в присутності з розведеною хлористоводневою кислотою та з послідуючим додаванням розчину хлориду заліза утворюється берлінська лазурь синього кольору. 6. З реактивом Фелінга мідь відновлюється до закису міді червоного кольору. Кількісне визначення: 1. Йодометрія в присутності кислоти сірчаної розведеної, пряме титрування, індикатор крахмаль, s = 1. 2. Йодатометрія, пряме титрування в кислому середовищі в присутності калію йодиду, індикатор крохмаль, s = 3. У точці еквівілентності надлишок розчину калію йодату викликає синє забарвлення розчину:
4. Для визначення вмісту аскорбінової кислоти в рослинній сировині проводять титрування розчином натрію 2,6-дихлорфеноліндофеноляту, s = 1. 5. Інші окисно-відновні методи (йодхлорметрія, цериметрія). Зберігання: у добре укупореній тарі темного скла. Застосування: Перекисне окислення ліпідів (ПОЛ) є однією з форм тканинного дихання. Цей процес властивий нормальним тканинам і відбувається, як правило, при побудові ліпідних мембранних структур, їх оновленні, у ході біосинтезу ряду гормонів. Проте вільнорадикальне окислення може активізуватися в несприятливій екологічній ситуації, під дією алкоголю, тютюнового диму, а також при багатьох захворюваннях внутрішніх органів. Надмірна активація процесів ПОЛ веде до порушення структури мембран, ліпідного обміну, здійснює токсичний вплив на тканини, сприяє посиленню лізису, окисленню сульфгідрильних груп білків і призводить до розвитку структурних змін при захворюваннях серцево-судинної системи, легень, шлунково-кишкового тракту [6, 9]. Регуляція стаціонарної концентрації перекисей ліпідів в біологічних мембранах здійснюється внаслідок збалансованої взаємодії реакцій утворення цих продуктів — реакцій оксидації, а також механізмів контролю, які ведуть до пригнічення їх утворення, — реакцій антиоксидації. Оксиданти та антиоксиданти мають велике значення для життєдіяльності організму в підтриманні певного балансу між процесами утворення та розпаду перекисних сполук. У профілактичних та лікувальних цілях при скорбуті, кровотечах, інфекційних захворюваннях, інтоксикаціях, захворюваннях печінки та нирок застосовують препарати аскорбінової кислоти.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.) |