АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция
|
ІМЕННИК
§106. Загальнезначенняіменника ійогограматичніознаки
Іменник — це частина мови, що об’єднує слова з предметним значенням, вираженим у граматичних катего- ріях відмінка і числа та у формах певного граматичного роду.
В іменнику об’єднуються спільним значенням предмет- ності семантично різні слова: назви конкретних предметів {човен, ліс, золото), істот {дівчина, ведмідь, синиця), явищ природи {блискавка, дощ), узагальнених властивостей і ознак {доброта, сміливість, блакить), станів {відпочинок, дрімота) і т. д. На відміну від прикметників, прислівників, дієслів іменники називають ознаки і дії або стани само- стійно, незалежно від тих предметів і явищ, яким ці ознаки або процеси властиві, хто є носіями їх.
Загальнокатегоріальне значення предметності в іменни- ку дістає вияв у граматичних категоріях і в словотворчих засобах. Основні граматичні ознаки іменника — це наявність категорій роду, відмінка і числа. Кожний іменник належить до одного з трьох граматичних родів — чоловічого, жіночо- го або середнього. Не мають граматичного роду лише імен- ники множинної форми {ворота, висівки, дріжджі та ін.).
Іменники змінюються за відмінками (крім деяких слів іншомовного походження, деяких абревіатур і прізвищ — див. § 120) і характеризуються граматичним значенням числа (одні мають співвідносні форми числа, інші виступають лише в однині або у множині).
Категорії роду, числа і відмінка іменників відрізняються від прикметникових, займенникових і частково числівнико- вих: в іменнику вони є визначальними, класифікуючими, а в інших іменних частинах мови повторюють граматичні зна- чення пояснюваного іменника, отже, є синтаксично зумовле- ними значеннями, наприклад: солона вода, солоної води, солоній воді, солоною водою; мій друг, мого друга, моєму другові, моїм другом.
В іменнику значення числа досить часто виражається до- поміжним засобом (наголосом), а значення роду сприймається в процесі зіставлення флексій усього парадигматичного ряду (порівняйте: ткач і піч, день і сіль) та врахування семан- тичної віднесеності до статі в назвах істот (порівняйте: батько і яблуко, Микола і Марина) і ще ряду ознак.
У прикметниках, в частині займенників і числівників усі три граматичні значення (роду, числа і відмінка) виража- ються флексією.
Іменник як назва предмета виступає в типовій для нього синтаксичній функції підмета (в початковій формі — на- зивного відмінка) або додатка (в непрямих відмінках). На- приклад: Небо сьогодні синіло по - весняному (Гонч.); Шип - шина важко віддає плоди. Вона людей хапає за рукав (Кост.).
Іменник може також виконувати вторинні функції: озна- чення (узгодженого — прикладки, неузгодженого), обстави- ни, іменної частини складеного присудка, наприклад: Синок Омелько — невеличке хлоп’я — стояв біля матері й ди - вився, що вона робила (О. Пч.); Пружний вітерець дихав йому назустріч прісною свіжістю великих вод, тонким прянистим духом далеких степів (Гонч.); У чужому краю не шукайте, не питайте того, що немає і на небі, а не тільки на чужому полі (Т. Ш.); Поезія — це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі (Кост.).
§ 107. Семантико - граматичні категорії іменника
Значення предметності в іменнику є його всеохоплюю- чою ознакою, загальнокатегорійною. У межах класу всіх імен- ників виділяються менші категорії, що характеризуються за ознакою індивідуальне/загальне. Відповідно до цього імен- ники поділяються на власні і загальні назви. До власних назв належать усі індивідуальні найменування предметів (прізвища, імена по батькові, прізвиська, псевдоніми, географічні назви, назви планет, сузір’їв, клички тварин і т. ін.). До за- гальних назв належать усі слова, що є найменуваннями однорідних предметів (наприклад: клас, студент, море, зоря, хлопець).
Межі між цими категоріями слів не стійкі. Загальні наз- ви можуть ставати власними (наприклад, назви видавництв, спортивних організацій тощо: «Наукова думка», «Вища шко-
ла», «Шахтар» і т. ін.), а власні назви переходити в загальні (наприклад: галіфе, бостон, панама, ват).
Розрізнення власних і загальних назв у граматичному плані виражається в тому, що власні назви не мають форм множини, а деякі з них, навпаки, виступають лише у формі множини.
За характером позначуваного (конкретне/абстрактне) іменники поділяються на конкретні й абстрактні назви.
Іменники з конкретним значенням виражають поняття, в яких передається все те, що людина пізнає органами чуття. Це назви предметів {будинок, грудка, вишня), явищ {ту - ман, заметіль), людей {Гнат, Надія, дитина), одиниць виміру {метр, літр, тиждень, рік, кілограм) і т. ін.
До іменників з абстрактним значенням належать назви узагальнених понять — якостей, властивостей, дій, процесів, наприклад: дбайливість, приязнь, синява, навчання, при - скорення, вимір, переліт.
Категорія конкретності/абстрактності знаходить грама- тичне вираження. Більшість абстрактних іменників має гра- матичну форму числа однини і множини не утворює, деякі абстрактні іменники мають множинну форму і не утворю- ють однини {кошти, заручини, вибори).
Абстрактні іменники — це переважно мотивовані вто- ринні слова. Твірними в них виступають прикметникові і дієслівні основи. Словотвірне значення в цих іменни- ках виражається спеціальними суфіксами: - ість -, - от (а), - анн (я), - енн (я) та ін. (див. § 86).
Чіткого розмежування всіх іменників за ознакою кон- кретне/абстрактне не може бути, оскільки слова в непря- мому значенні легко набувають або, навпаки, втрачають цю ознаку (порівняйте: полум’я в печі і полум’я серця, рап - товий вихор і вихор думок).
Серед іменників загальних назв з конкретним значен- ням виділяється група збірних назв (щодо них вона є видо- вою категорією).
§108. Категоріязбірностійодиничності
Збірні іменники виражають сукупність однакових або подібних предметів, що сприймаються як одне ціле, напри- клад: колосся, гілля, комашня.
Категорія збірності виражається граматично: збірні імен- ники становлять сукупність як неподільну єдність, а тому вживаються лише у формі однини. Семантичний відтінок
множинності нейтралізується граматично (порівняйте: учи - тельство, селянство, листя, збіжжя, гарбузиння і т. ін.). Збірні іменники не можуть, за незначними винятками, озна- чатися кількісними числівниками.
Не можна, наприклад, сказати два збіжжя чи мільйон листя, а лише багато збіжжя, чимало листя.
Словотвірне значення в збірних іменниках виражається відповідними суфіксами: - ств (о), - инн (я), - н (я) та ін.
На основі словотвірного (семантичного) значення збірності виникло лексико-граматичне значення сукупної множинності, і деякі іменники мають співвідносні форми граматичного числа однини і множини та форми сукупної множинності (збірності), наприклад: миша — миші — мишва, жінка — жінки — жіноцтво (і жінота), парубок — парубки — парубоцтво (і парубота), птах — птахи — птаство, про - фесор — професори — професура. Але: городина, голо - та, морквиння або молодь, юнь та інші збірні іменники, в яких словотвірне значення виражається суфіксом (в останніх двох словах — нульовим). Ці іменники не мають співвіднос- них форм граматичного числа.
За семантико-граматичними ознаками із збірними назва- ми зближуються речовинні іменники, наприклад: гречка, го - рох, картопля, тютюн, ожина, молоко, сіль, вода і т. ін. Ці слова виділяються з-поміж конкретних назв вказівкою на однорідність складу речовинності, маси, що не піддається лічбі, а лише підлягає вимірові. Категорія речовинності та- кож знаходить вияв у своєрідному оформленні слова за гра- матичним значенням числа: речовинні іменники вживають- ся переважно в однині, деякі з них мають форму лише мно- жини (ласощі, вершки, помиї і т. ін.).
Речовинні іменники однинної форми виступають у мно- жині у випадку семантичної видозміни, наприклад: колосять - ся жита, пшениці (тобто лани пшениці, жита).
Речовинні іменники мають ще один граматичний вияв: у родовому відмінку однини в іменниках чоловічого роду II відміни, що позначають масу, речовинність, матеріал, з двох можливих флексій надається перевага флексії - у (цукру, воску, пороху).
Об’ємний, а не кількісний вимір маси, речовинності сприй- мається як охоплення не цілої сукупності, а частини її. Мо- тивація семантична реалізується через граматичний вияв категорії речовинності у формі родового об’єкта. Відхилен- ня у виборі флексії незначні, вони в основному пояснюють- ся змінами семантичних відтінків слова.
Виділення одного предмета із загальної маси, сукупності зна- ходить свій вияв у одиничних (сингулятивних) іменниках.
Одиничні назви протиставляються своїм значенням збірним та речовинним іменникам, наприклад: пташина — птаство, селянин — селянство, бадилина — бадилля, зернина — зерно, пшеничина — пшениця, волосина — волосся.
Граматичне протиставлення кількісного вияву в одинич- них іменниках виражається у формах числа: квасолина — квасолини, намистина — намистини, перлина — перли - ни, стеблина —- стеблини та ін.
Одиничні іменники можуть означатися числівниками: три горошини, одна намистинка, чотири насінини, кілька краплин, сто перчинок.
Отже, семантико-граматичні категорії збірності, речовин- ності, одиничності відчленовуються від більш загальної кате- горії конкретності виявлення предметів не лише за своїми семантичними відтінками, а дістають своєрідне граматичне і словотворче вираження. Семантичні відтінки кількісної ха- рактеристики предмета є одними з найвиразніших ознак семантико-граматичного групування іменників. Ці ж ознаки виявляються на вищому ступені абстракції — в граматичній категорії числа.
§ 109. Категорія істот і неістот
У системі семантико-граматичних категорій іменника ви- діляється також категорія істот і неістот.
Групування іменників відбувається за семантичними озна- ками: до категорії істот належать назви людей і тварин (син, робітник, ворона, джміль, рак), а також демонічні і міфо- логічні назви (мавка, лісовик, демон, Юпітер, Діана); усі інші назви — явищ, предметів, абстрактних понять — вхо- дять у категорію неістот.
Категорія істот і неістот має граматичний вияв через відмінкові форми іменника. Так, іменники чоловічого ро- ду, що позначають істот, у знахідному відмінку однини і мно- жини мають форму, спільну з родовим, а назви неістот — форму, спільну з називним відмінком: запросив гостя (гостей); слухав жайворонка (жайворонків); поклав зо - шит (зошити); беру цвях (цвяхи). Іменники жіночого та середнього роду розрізняються як назви істот чи неістот лише у формах множини: покликали сестер, розстелили хустки.
Назви групувань людей і тварин граматично категорії істот не виражають (порівняйте: скликали народ, повідомили полк, зібрали гурт).
Деякі іменники можуть вживатися в обох формах (на- приклад: пасти гусей і пасти гуси; у назвах неістот: по - класти ножа і ніж, зробити стіл і стола). Значно часті- ше це спостерігається в діалектах української мови.
Граматичне розрізнення назв істот і неістот виявляється частково і в інших відмінках — у давальному й місцевому, ще меншою мірою в родовому відмінку. Так, у давальному й місцевому відмінках однини іменників II відміни чоловічого роду перевага надається флексії - ові (- еві, - єві), якщо це назви істот, наприклад: Петр - ові, батьк - ові, ковал - еві, Сергі - єві. У назвах предметів переважає флексія - у (- ю): клен - у, Дніпр - у, піджак - у.
Назви істот формально відмежовуються певною мірою і в родовому відмінку: іменники чоловічого роду II відміни, що позначають істот, мають лише флексію - а (-я), напри- клад: агітатора, учня, Івана; у назвах неістот флексія залежить і від інших групувань цих іменників (порівняйте: відмінк - а, молотк - а, але поверх - у, спирт - у).
Отже, розрізнення за граматичними ознаками в іменниках чоловічого роду далеко чіткіше, ніж у інших слів. Це не ви- падково, бо в основі своїй воно спирається на давнє об’єк- тивне протиставлення осіб чоловічої статі усім іншим істо- там і предметам (значення персональності/імперсональності).
Граматичні категорії іменника § 110. Категорія роду
Граматична категорія роду є однією з визначальних, кла- сифікаційних характеристик іменника як частини мови.
Усі іменники, за незначними винятками, поділяються за граматичним родом на три групи: чоловічого, жіночого і середнього роду.
Значення роду в іменниках виражається переважно мор- фологічно — характером основ і системою флексій.,
Синтаксично рід іменників визначається формою узгод- жуваних з ними слів — прикметників, займенників, поряд- кових числівників: круглий сирота, моє дитя, третій маестро, овочеве рагу.
У назвах істот, особливо людей, значення роду виражаєть- ся ще за допомогою словотворчих суфіксів: українець — українка, шахіст — шахістка.
У поодиноких випадках віднесеність слова до певного роду ґрунтується лише на семантичній мотивації, а граматичні засо- би не є визначальними. Так, наприклад, іменники суддя, ста - роста, воєвода належать до чоловічого роду, хоч їхні морфо- логічні ознаки спільні з іменниками жіночого роду. Це пов’я- зано з семантичною мотивацією слів: посади судді, старости, воєводи в минулому займали тільки особи чоловічої статі.
Іменник чоловічого роду батько має флексію, спільну з іменниками середнього роду. Рід цього іменника визначається за семантичною віднесеністю особи до чоловічої статі.
Більшість іменників розподіляється за родами залежно від характеру основи і системи флексій.
До чоловічого роду належать:
а) більшість іменників з кінцевим приголосним основи {віл, степ, гай, вуз, ступінь, гараж), за винятком деяких жіночого роду;
б) частина іменників на - а (-я), що семантично вказують на віднесеність осіб до чоловічої статі {староста, Микола, Ілля);
в) деякі іменники на - о {батько, Павло, Дніпро). До жіночого роду належать:
а) більшість іменників на - а (-я) {сестра, Софія, тка - ля), крім деяких чоловічого роду з семантичною мотива- цією та середнього роду;
б) частина іменників на приголосний {ніч, радість, міль, тінь) та іменник мати.
До середнього роду належать:
а) майже всі іменники на - о, - є {срібло, марево, море, поле);
б) частина іменників на - а (-я) {насіння, життя, до - зрівання, теля, ягня, курча і т. ін.).
Спеціальної флексії для вираження родової віднесеності, як видно на прикладах, немає. Вона (родова віднесеність) виявляється у системі всіх відмінкових закінчень. Так, імен- ники з нульовою флексією розрізняються в інших відмінках: ткач, ткач - а, ткач - еві { - у), ткач - ем; ніч, ноч - і, нічч - ю.
Проте система флексій — не завжди достатній критерій для розрізнення роду іменників. Так, наприклад, іменники чоловічого і середнього роду об’єднуються в одному типі від- мінювання (II відміна), а іменники жіночого роду на - а (-я) разом з іменниками чоловічого роду з цією ж флексією ста- новлять І відміну. Частина іменників на - а (-я) може мати значення двох родів — жіночого і чоловічого, наприклад: нероба, плакса, сирота, причепа, Валя, Шура.
Іменники спільного роду не виражають якогось особливо- го граматичного значення роду. Позначаючи людей залеж- но від їхньої статі, вони поєднуються з означуваними слова- ми у формах чоловічого або жіночого роду (круглий сиро - та, кругла сирота; такий причепа, така причепа; дру - гий плакса, друга плакса; прийшов Саша, прийшла Саша).
У назвах істот граматичне значення роду певною мірою обґрунтовується семантично, але не збігається з розподілом істот за статтю. Наприклад, іменники з нульовою флексією (інженер, шофер, директор, геній, педагог, пілот, вожак, міністр і т. ін.) належать до чоловічого роду. Щоправда, семантична мотивація може виявлятися в синтаксичній вказівці і на жіночу стать особи: лікар Валентина поради - ла; педагог Іванова розповіла; цей пілот; дівчина - пілот.
У назвах тваринного світу спостерігається ще менша се- мантична вмотивованість розподілу іменників за родами. Більшість назв позначають істот без вказівки на стать, на- приклад: крокодил, барс, сом, кит, шпак, метелик (імен- ники чоловічого роду), куниця, сорока, гусінь, білуга (імен- ники жіночого роду).
Словотворчо співвідносні назви самця і самки фіксуються переважно в називанні свійських тварин (наприклад: ба - ран — вівця, кріль — кролиця, гусак — гуска) та деяких диких (наприклад: слон — слониха, заєць — зайчиха, вовк — вовчиця, ведмідь — ведмедиця).
Тварини, що мають важливе народногосподарське значен- ня (як корисні, так і хижаки), позначаються через іменникові назви, семантично або словотворчо співвідносні для істот обох статей і малят: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | Поиск по сайту:
|