АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция
|
СПОЛУЧНИК
§160. Загальнепоняттяпросполучник
Сполучники — це службові слова, які служать для зв’яз- ку однорідних членів речення та частин складного речення, наприклад: Міські проспекти і майдани багатолюдні і шумні (Уп.); Ні риби то були, ні раки (Котл.). Сполучники і, ні - ні поєднують однорідні члени речення. Біля вогню було тепло, і ми навіть могли по черзі спати, згорнувшись бубликом на постелі (36.); Змолоду треба набратися знань, щоб не пуста була твоя власна криниця (Цюпа). Сполучник і поєднує частини складносурядного речення, а щоб — частини складнопідрядного речення.
1. Навколотихо бринів зо - лотий півсон передосіннього степу (Ст.).
2. Жоден ворог не проник в окресленеколо (Соб.).
3. Верба товста, тавсере - диніпуста (Нар. тв.)
| 1. Навколозалишених танків запанувала тиша (Панч.).
2. КолоГущі скупчилась молодь (Коц.).
3.... Усі процеси (на за - воді) були схованівсере - диніприладів (Шовк.)
| §161. Сполучникисурядностііпідрядності
Сполучники виражають семантико-синтаксичні відношення між граматично рівноправними одиницями (однорідними членами, частинами складносурядних речень чи супідрядни- ми однорідними в багатокомпонентному складнопідрядно- му реченні) та між нерівноправними, одна з яких підпорядко- вана іншій (у складнопідрядному реченні).
За участю у вираженні семантико-синтаксичних відно- шень між поєднуваними одиницями таких синтаксичних конструкцій сполучники поділяються на сурядні і підрядні (або сурядності і підрядності).
Сурядні сполучники поєднують однорідні члени ре- чення і частини складносурядного речення як рівноправні, граматично незалежні одне від одного. За характером відно- шень між членами речень і частинами складного речення вони поділяються на єднальні, зіставно-протиставні, розділові, градаційні і приєднувальні.
1. Єднальні: і (ă), та (в значенні і), ні... ні, ані... ані, а. Наприклад: Бліді на небі гасли зорі, І вітер плутав - ся в мережах верховіть, І не гойдалися берези білокорі (Рил.); Ні птиці в повітрі, ні коника в траві; Яке було добро, продали, а гроші розкотились... (М. В.).
2. Зіставно-протиставні: а, але, та (в зна- ченні але), автім, зате, проте, однак та ін. Наприклад: Прийде друга весна і гостю божу Зустріне знову гімн дзвінкий; вестиме ж соловейко пісню гожу, Та воює гіє ти, — другий!.. (О. Пч.); Федько вчився непогано, зате Дмитрикові доводилося допомагати (О. Д.).
3. Розділові: то (то..., то...), не то... не то..., чи (чи..., чи...), або (або..., або...), хоч..., хоч.... На- приклад: То шумів зелений лист, то в вінку мінився зло - том ряст зелений, то золотим дощем лились пісні (Л. У.); Хлопці рвали кедрові горішки або, виїхавши на тундрове плато, збирали червоні брусниці (Багм.).
4. Градаційні: нетільки... ай, нетільки... але й, нелише... ай (алей), нестільки... скільки, нете що (щоб)... але, нетак... як. Наприклад: Поруч з обра - зами Шевченка й Лесі Українки образ Франка символі - зує перед світом нетільки індивідуальні риси й можли - вості велетня культури, але й нетлінне єство, красу... й життєздатність українського народу (Павл.); Не те що такий лиман... а, здається, море перемайнула б вона (Гонч.).
5. Приєднувальні: ай, тай, щей, ащей, та щей, інавіть, такожі. Наприклад: А пані не дає нічого та ще й гнівається (М. В.); Плакали від радості і звору - шення бувалі воїни..., тай Дмитро якось незручно рубом великої долоні провів по очах (Ст.); Обморозитися було дуже просто, особливо обличчя, тай руки (В. Биков).
Примітка. Між супідрядними однорідними реченнями (компо- нентами складнопідрядного) переважно використовуються єднальні спо- лучники і рідше зіставно-протиставні та розділові. Наприклад: Вночі Андрій довго не міг заснути, бо в хаті було видно од великих зірок на небі і густо пахло холодною м’ятою (Тют.); Таки пам’ятав, як стру - мували майже під ногами хвилі веселі, чисті, а він дивився на них (Н. Бічуя); Чомусь пригадалось, як батько веде мене до школи або мати зустрічає біля воріт.
Підрядні сполучники поєднують частини складно- підрядних речень. Вони виражають з’ясувальні, обставинні та інші відношення залежності підрядного речення від го- ловного чи від іншого підрядного при послідовному підпо- рядкуванні предикативних частин:
1. З’ясувальні: що, як, ніби та ін. Наприклад: Мені здається, ніби вдалині Сивіють не тумани придо - линні, А тіні тих, що впали на війні І вже навік нале - жать Україні (Луц.).
2. Обставинні:
часу: щойно, ледве, тільки, як, яктільки, після тогояк, відтодіяк та ін. Наприклад: Його не бачили лежачим ниць, хіба тоді, як пив з потоку воду (Павл.);
мети: щоб, для того щоб, аби. Наприклад: Щодалі доводилося все частіше звертати з колії, щоб дати до - рогу автомашинам (Панч);
умови: якби, колиб, аби, якщо, як, яктільки. Наприк- лад: Яка б з мене була діячка, колиб я не вчилася в Лесі (Сміл.). Якщо моє не в лад, то я з своїм назад (Нар. тв.);
допустовості: хоч, дармащо, незважаючинате, що, хоч..., але.... Наприклад: Хоч життя і найдорожче для людини, Та все'дно людина в битві і в труді Віддає його за долю Батьківщини... (Заб.);
способу дії: як. Наприклад: Як працюєш, так і маєш (Нар. тв.);
порівняння: як, мов, немов, наче, неначе, ніби, ні - бито, начебто та ін. Наприклад: Громада зібралась у волость і загула, як бджоли у вулику (Н.-Лев.); Тем - нота вужчала, ніби самі гори змикалися над головою (Гонч.);
причини: бо, томущо, черезтещо, завдякитому що, затимщо, оскільки. Наприклад: Виходь у світи, бо дорога відкрита (Шп.);
міри, ступеня: аж, що аж, що й. Наприклад: Закипіло, заревло навкруги, аж річка охнула й нестямно на всі боки захиталася (П. М.);
наслідку: такщо. Наприклад: / слово в Білоуса знахо - диться разюче, дошкульне, пекуче, такщо об’єктам поетової уваги не можна сказати, щоб було спокійно та байдуже (О. В.).
У ролі сполучників можуть виступати самостійні сло- ва — відносні займенники та прислівники займенникового походження.
Відносні займенники хто, що, який, чий, котрий, скільки можуть стояти в називному відмінку і виконува- ти роль підмета в підрядному реченні, водночас приєдну- ючи підрядне речення до головного: Ніколи не здобуде перемоги той, хто передчасно вважає себе перемож - цем (Дм.).
У непрямих відмінках відносні займенники, що приєдну- ють підрядне речення до головного, виконують роль додатка: Живе поезія у мові, Якої мати вчила нас... (Рил.).
Сполучними словами здатні виступати прислівники, похідні від займенників: де, куди, звідки, коли, відколи, доки, як, чому. У підрядному реченні вони виконують роль обставини: Коли дзвонять черешні В медовому цвіту, Узори нетутешні Із цвіту я плету (Рил.). Де тонко, там і рветься (Нар. тв.).
§162. Морфологічнийскладсполучників
За морфологічним складом сполучники в українській мові поділяються на прості, складні і складені.
Прості сполучники морфологічно не членуються на окремі частини, їх в українській мові небагато: і (й), а, ні, та, то, чи, бо, що.
Ці сполучники давно втратили семантичні зв’язки з сло- вами, від яких вони утворилися, а тому їх ще називають не- похідними.
Складні сполучники морфологічно поділяються на дві і більше частин: але, зате, проте, ніж, або, якщо, якби, щоб, ніби, нібито, неначебто та ін.
Складені сполучники є сполученням двох і більше слів, що виконують службову функцію зв’язку членів ре-
чення та частин складного речення. Найчастіше складені сполучники в першій частині містять форми непрямих відмінків вказівного займенника той з прийменником або іншого повнозначного слова, а в другій — сполучники що, щоб чи прислівник як: черезтещо, длятогощоб, зтимщоб, незважаючинатещо, подібнодотого як, вмірутогояк, передтимяк, дармащо, як..., так, такщо, нетільки..., ай, нетільки..., алеă.
Складні і складені сполучники називають похідними, тому що вони мотивуються тими простими сполучниками і повно- значними словами (займенниками, прислівниками), від яких утворилися.
За способом уживання сполучники поділяються на оди- ничні, повторювані і парні.
Одиничний сполучник виступає в реченні як за- сіб вираження замкненості однорідного ряду або складної структури, наприклад: Ціле літо дід Данило живе на пасі - ці в лісах, а увесь рік пахне вощиною, медом і трава - ми (Ст.).
Повторювані сполучники вживаються при кожно- му однорідному члені речення або перед кожною частиною складного речення з паралельною підрядністю, наприклад: Де ж Катрусю [ ніч ] пригорнула: Чи в лісі, чи в хаті? (Т. Ш.). Повторюваними є розділові сполучники.
Парні сполучники складаються з двох частин, кожна з яких розподіляється між членами речення чи його частинами, ви- ражаючи парний взаємозв’язок. До них належать: не тільки ..., ай, нетільки..., алей, як..., так, хоч..., але, якщо..., то, чим..., тим. Наприклад: Чим далі за - глиблювалися вони в гори, тим тихішим ставав відгомін бою (Соб.).
ЧАСТКА
§163. Загальнепоняття прочастки
Частка — це службова частина мови, яка надає слову чи реченню додаткового відтінку або служить засобом тво- рення форм слів та похідних слів.
За роллю у слові і реченні частки поділяються на: 1) формотворчі, 2) словотворчі і 3) фразові (заперечні та модальні).
§ 164. Формотворчі і словотворчі частки
Формотворчі частки використовуються для творення форм деєслова: би (б) — умовного способу; хай, нехай — нака- зового способу: жити — жив би, жила б, жило б, жили б (у цих краях); хай {нехай) живе, хай {нехай) живуть (у цих краях). Наприклад: Тим часом дідова каша википі - ла, присмалилась і, мабуть, зовсім згоріла б, коли б не каменоломи... (Баш); Хай моя й хай твоя пісенька зіллються, хай лунають у гаях, до світанку в’ються (Л. У.).
Частка б може стояти після дієслова, перед ним або відділя- тися від дієслова кількома словами, може об’єднуватися з деякими сполучниками підрядності {аби, щоб, якби, ніби, мовбито). Наприклад: Чи ще Марко не приїхав? Ох, якби я знала, Що діждуся, що побачу... (Т. III.).
Словотворчі частки служать для творення слів, а тому з часом перетворюються на суфікси або префікси. Так, за- перечна частка ні служить для творення заперечних за- йменників {ніхто, ніщо, ніякий, нічий, нікотрий, ніскільки) і прислівників, похідних від займенників {ніде, ніколи, ніяк, нізвідки, нітрохи); частка не функціонує як префікс, за допомогою якого творяться прикметники і похідні від них прислівники {високий — невисокий — не - високо, давній — недавній — недавно); частка ся пере- творилася на дієслівний словотворчий суфікс {лити — ли - тися, вітати — вітатися); так само частки аби, де, чи, що, як, будь, небудь, казна, хтозна та деякі інші, що служать для творення займенників і прислівників, збли- жуються з суфіксами та префіксами {абихто, абиколи, деякий, деінде, чимало, щодня, якнайскоріше, будь - що, будь - коли, скільки - небудь, як - небудь, казна - що, хто - зна - де).
§ 165. Модальні (фразові) частки
Модальні частки надають окремому слову в реченні або цілому реченню додаткових відтінків: ствердження, питання, спонукання, сумніву тощо.
Групи модальних часток:
1. Стверджувальні: так, авжеж, аякже, еге ж. Наприклад: Авжеж, такий у нас ведеться звичай (Л. У.).
2. Питальні: чи, хіба, невже. Наприклад: Невже це ранок? — Прислухається Юрій до шелесту пташи - них крил і недовірливо поглядає на небо (Ст.).
3. Вказівні: це, оце, ось, ото. Наприклад: Ось і Настя, й Докійна втирають сльози (Цюпа).
4. О к л и ч н і: щоза, як. Наприклад: Ой, гарно як! — щипаю кілька промерзлих кетягів калини (Ст.).
5. Обмежувально-видільні: тільки, лише, лиш, саме, хочби, якраз, навіть. Наприклад: Хоч би маленькую хатину він мріяв мати над Дніпром, щоб у вечірнюю годину животворить своїм пером (Рил.).
6. Власне модальні: мов, ледвечи, мовби, ніби, нібито, наврядчи та ін. Наприклад: Воронцов ніби становив найголовнішу, невід’ємну частину складного організму полку (Гонч.); — Оце ж я нібито маю в Іта - лію їхать (Л. У.).
7. Заперечні: не, ні. Наприклад: Не знаючи бро - ду, не лізь у воду (Нар. тв.).
Модальні частки служать засобом творення різних типів речення: стверджувальних, заперечних, питальних, спонукаль- них, окличних або виражають невпевненість, можливість, сумнів, недостовірність. Окремі частки служать для підси- лення ознак і дій. Це так звані підсилювальні частки: а, аж, адже, же (ж), - таки, - бо, - но, - то. Наприклад: Ніч була темна, аж чорна (Коц.); — Скажи - бо, Степа - не! Може, справді нездужаєш? (Т. Ш.).
Виділяються також кількісні частки: майже, трохине, ледвене та інші, що вказують на часткову невідповідність чо- мусь, приблизну кількість: Гнуться малоне до землі стрункі білі берези (Фр.); Злива тривала майже годину (Тр.).
Частки слід відрізняти від однозвучних з ними інших служ- бових і самостійних слів. Порівняйте:
Частка Омонімічне з часткою
слово
Як тебе на голос не впізнати? Як парость виноград -
Серце, і життя моє, і кров, ної лози, плекайте мову
найсвятіше слово наше — мати, (Рил.) — сполучник як рідна земле, правда і любов! (Мал.) — оклична частка як
Чи совам зборкати орла? І тоді ми обоє помічає -
Чи правду кривді подолати? мо, що надворі вечір чи
(Рил.) — питальна частка чи ніч (Ян.) — сполучник чи
Чого це хмурнішає літо, Відступати звідси не -
в гаю замовка соловей, можливо. Це було б ціл -
Частка
Як тебе на голос не впізнати? Серце, і життя моє, і кров, найсвятіше слово наше — мати, рідна земле, правда і любов!(Мал.) — оклична частка як Чи совам зборкати орла? Чи правду кривді подолати?(Рил.) — питальна частка чи Чого це хмурнішає літо, в гаю замовка соловей,
| Омонімічне з часткою слово
Як парость виноград - ної лози, плекайте мову (Рил.) — сполучник як
І тоді ми обоє помічає - мо, що надворі вечірчи ніч (Ян.) — сполучник чи Відступати звідси не - можливо. Це було б ціл -
| / капають сльози на квіти ковитою загибеллю для
з повитих журбою очей?.. всіх нас (Гонч.) — вка-
(Сос.) — підсилювальна частка це зівний займенник це
Заперечні частки не і ні
Заперечні частки не і ні служать для вираження запере- чення. За допомогою їх творяться заперечні речення. На- приклад: Соломія не обривала очей од берега (Коц.). Замість частки не може стояти частка ні, яка заступає і присудок: Співатиме півень чи ні, а день буде (Нар. тв.). Якщо част- ка ні вжита в заперечному реченні (з наявною в ньому часткою не), то виражає посилення заперечення: Ні, сили на землі нема, і сили на землі не буде, Щоб потягти нас до ярма, Щоб потоптати наші груди (Тич.).
Частка ні може також виражати заперечення самостійно, заступаючи речення в діалозі: — Чи всі вже тут? — Ні. Може також вживатися в односкладному реченні без при- судка: Тиша нічна. Ні звуку.
Частка не виражає неповне заперечення, якщо стоїть не перед присудком, а перед іншим членом речення: Гори мої високії, Не так і високі, Як хороші, хорошії (Т. Ш.).
У риторично-питальних реченнях виражається стверджен- ня, а не заперечення: Як же тебе не проклинать, Лукавая доле? (Т. Ш.).
§166. Правописчасток
Словотворчі частки аби -, де -, - ся, - сь, як -, що - пи- шуться з іншими словами разом: абищо, абиде, абихто; дехто, дещо, деколи, декуди; хвилююся, боюся; хтось, щось, якийсь, чийсь; якнайкраще, щонайшвидше.
Частки будь -, небудь, казна -, хтозна - пишуться через дефіс: будь - чий, коли - небудь, казна - куди, хтозна - де.
Через дефіс пишуться з іншими словами і частки - бо, - но, - то, - от, - таки: сидіть - бо, іди - но, десь - то, так - от, все - таки (але: все ж таки, вона ж таки).
Формотворчі частки би (б) та підсильні же (ж) пишуть- ся окремо від інших слів, наприклад: зробив би, зробила б, приніс же, запиши ж, коли ж.
Словотворчі частки би (б), же {ж), що входять у складні частки, сполучники, пишуться з ними разом, наприклад: якби, мовби, немовби, начеб, ніби, щоб; адже, отже, також, теж, ніж, аніж.
Разом пишуться частки атож, авжеж (але: адже ж, отже ж).
/ капають сльозина квіти з повитих журбою очей?..(Coc.) — підсилювальна частка це
| ковитою загибеллюдля всіх нас (Гонч.) — вка- зівний займенник це
| ВИГУК §167. Загальнепоняттяпровигук
Вигук — частина мови, яка служить для безпосеред- нього вираження емоцій, почуттів і волі людини.
Вигуки посідають проміжне місце між самостійними і служ- бовими словами. Це незмінювані слова, які не виступають членами речення. Але на місці самостійного слова вигук набуває конкретного значення і виконує синтаксичну роль того слова, яке замінює. Наприклад: Протягли своє «ку - ку - рі - ку» горлаті півні (П. М.) — в ролі додатка; А кач - ка ках - ках — у ролі присудка. Вигуки можуть заступати ціле речення: [Наташа:] — Ох!.. Ох!.. Боже мій! (К.-Кар.).
§168. Групивигуківзазначенням
Розрізняють три групи вигуків:
1. Вигуки, що виражають емоції: страх, невдоволення, іронію, подив і т. д.: о, оŭ, ох, аŭ, ex, тьху, овва та ін. Наприклад: Ох, і щука ж була! Ex, і щука... (Ст.); Ух ти! Як зуби вишкірив (Ст.); Ой, рятуйте, задавить супоня (К.-Кар.); Русалка: Овва! А батько мій їх всіх потопить (Л. У.).
2. Вигуки, що виражають волевиявлення, спонукання до дії: агей, гей, гов, агов, на, нате, стоп, марш, тпру, цабе. Наприклад: Та цитьте, чортові сороки! — Юпітер грізно закричав (Котл.); Агов! Чи чуєш? Щось тріщить у лісі! (Фр.);
— Марш мені зараз малину рвати! (Коц.). — Ану, стоп! Віталій нахилився до водія, торкнув його за плече (Гонч.).
3. Вигуки, що виражають етикет — вітання, подяку, поба- жання, вибачення тощо: добрийдень{добридень), доб - рогоранку, надобраніч, прощайте, дайбоже, боже поможи, наздоров’я, спасибі, хаййомугрець. На- приклад: Добрийвечір, люди добрі (Коц.); [Старши- на] — А нехайїйбіс, тій Парасці (К.-Кар.).
4. Звуконаслідувальні слова: гав - гав, кахи - кахи, ку - ку - рі - ку, тьох - тьох, кап - кап. Наприклад: — Кахи! Ко - жум’яка жахнувся, а дванадцять кож тільки трісь, трісь! (Нар. тв J; Що рибка смик — то серце тьохĭ Сер - денько щось Рибалочці віщує (Г.-Арт.); А з степу, з дали - ни, як відгук: — Му - у! (Гол.).
У реченні після вигуків першої групи ставиться кома, а при підвищеній інтонації — знак оклику; всередині речення такий вигук виділяється комами з обох боків: Ту смертну дорогу багрову йому не забути, о, ні! (Coc).
Вигукового значення можуть набувати самостійні слова:
— Ойлихо! Пожежа!; — Здоров, друже! 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | Поиск по сайту:
|