|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Первинні морфологічні елементи шкірного висипу(виникають на незміненій шкірі)
А. Безпорожнинні: 1.Пляма – обмежена ділянка шкіри з зміненим забарвленням, не виступає над шкірою, не пальпується. Поділяються на:
І. Запальні: виникають внаслідок короткочасного розширення кровоносних судин, якщо їх розмір до нігтьової пластинки то це розеоли (при сифілісі, черевному та висипному тифі),
більші – еритема (від ультрафіолетових променів, натиску, ніяковості),
при натискуванні (діаскопії) тимчасово зникають чи бліднуть.
ІІ. Незапальні: 1. Геморагічні: виникають внаслідок крововиливу, залежно від розміру поділяються на: а) петехії – точкові плями
б) пурпура – розміром до нігтя мізинця
в) вібіцес - лінійні або смуго подібні
г) екхімози – більші за нігтьову пластинку
д) сугіляції – великі безформні
е) гематоми – великі крововиливи
2. Пігментні: виникають внаслідок нерівномірного розподілу пігменту, поділяються на: а) вроджені (родимки)
і набуті (веснянки)
б) депігментовані (альбінізм),
гіпопігментовані (вітиліго),
гіперпігментовані (родимки, веснянки)
3. Внаслідок відкладання в шкірі барвних речовин: а) татуювання (туш, чорнило, фарба, камяне вугілля)
б) забарвлення шкіри робітників на підприємствах хімічної промисловості (ксантохромія)
4. Судинні: при стійкому розширенні кровоносних судин: а) природжені (судинний невус)
б) набуті (павучки або печінкові зірочки – телеангіектазії)
Плями, як правило зникають безслідно. Перетворюються на вторинні елементи: лусочка, вторинна пігментація. Залежно від виду плями знаходяться в епідермісі або сосочковому шарі дерми.
2.Папула або вузлик, утвір без порожнини, пальпується, виступає над поверхнею шкіри, розмірами до 0,5 см.
Розрізняють запальні і незапальні папули (бородавки, мозолі).
За формою: міліарні – гострокінцеві (короста, червоний плоский лишай),
лентикулярні (сочевицеподібні) – є плоскі (плоскі бородавки),
напівсферичні (псоріаз),
з пупковидним вдавленням в центрі (контагіозний молюск)
По відношенню до шкіри є епідермальні (бородавки), дермальні (псоріаз), змішані папули. Перетворюються папули на ерозію, лусочку, вторинну пігментацію, потім зникають безслідно. При злитті папул утворюється бляшка до 2 см і більше у діаметрі (псоріаз).
3.Горбик – утвір без порожнини, пальпується, виступає над рівнем шкіри, розміщується в сітчастому шарі дерми, розмірами до 1см в діаметрі, бувають запальні (сифіліс, лепра) і незапальні (доброякісна пухлина мязевої тканини). Після себе горбики завжди залишають рубець або атрофію.
4.Вузол – утвір без порожнини, виступає над рівнем шкіри, пальпується, розміром від кількох сантиметрів до курячого яйця і більше, знаходиться в епідермісі, дермі, підшкірно жировій клітковині, є запальні (гума при сифілісі, лепра) і незапальні (доброякісна пухлина жирової тканини). Зникають безслідно або розпадаються і утворюють виразку, що заживає рубцем.
ліпома шкіри гума язика при сифілісі Б. Порожнинні: 1.Піхурець або везикула – утвір з порожниною, виступає над шкірою, складається з дна, даху, всередині серозний або геморагічний вміст (кров, лімфа, міжклітинна рідина), розмір до 1 см в діаметрі (пухирчатка, герпес).
Пухирці бувають одно- і багатокамерні, характер вмісту залежить від глибини залягання в шкірі, при досягненні осочкового шару дерми вміст стає геморагічним. Зникає пухирець безслідно, перетворюється на ерозію, потім кірку, потім вторинну пігментацію.
2.Піхур або пузир (бульозний елемент) – відрізняється від везикули тільки розмірами, які можуть бути від кількох см до долоні (пухирчатка, епідермофітія).
3.Пустула або гнійничок – розміщується в епідермісі і дермі, містить гнійний ексудат, можуть бути не позв’язані з придатками шкіри: поверхневі (імпетиго, фліктена) і глибокі (ектима, рупія); пов’язані з придатками шкіри: з волосиною (поверхневі – остіофолікуліт, глибокі – фолікуліт), з сальною залозою: поверхневі і глибокі акне (вугрі), з потовою залозою: поверхневі (перипортит) і глибокі (гідраденіт). Всі поверхневі пустули зникають безслідно, перетворюючись на ерозію, кірку, вторинну пігментацію; глибокі пустули перетворюються на виразку, кірку, рубець і атрофію.
4. Пухир або волдир або уртика – це блідо-рожева папула, що існує декілька годин, виникає при короткочасному розширенні поверхневих кровоносних судин і при виході рідкої частини крові в навколишні тканини (кропивниця, укуси комах, опіки рослинами), зникає безслідно, дуже рідко може залишатися вторинна пігментація.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.013 сек.) |