|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Книгодрукування в Україні та його вплив на розвиток культуриВперше друкована книга в Україні з’явилася у другій половині XVI ст., а до цього книги були рукописні. У середині XV століття у Німеччині запровадили книгодрукування, яке швидко було запозичене Україною. Початок слов’янського друкування припадає на 1491 рік, коли відомий друкар Фіоль у Кракові надрукував дві книжки — „Часословець» і „Осмоглас-ник». Обидві книги набрані кирилівським шрифтом, який є основою сучасної української та російської азбуки.
Батьком українського друкарства вважають Івана Федорова. У 1574 році він друкує „Апостол», який вважається першою українською друкованою книгою в Україні. У Львівській друкарні Іван Федоров видає й „Азбуку» — перший слов’янський підручник, надрукований кирилівським шрифтом.
З 20-х років XVII ст. найбільшим центром книгодрукування в Україні стає Києво-Печерська лавра. Лаврська друкарня видавала переважно церковно-служебну, богословську літературу, навчальну, світсько-політичну літературу та віршовані твори („Служебник», „Псалтир», „Акафіст», „Триодь», „Євангеліє вчительне», „Часослов», „Лексікон словеноросский» та багато інших). Видання Києво-Печерської лаври відзначалися високою поліграфічною технікою.
У 1625 році у місті Малині (на Житомирщині) була заснована паперова фабрика, у цей же період було виготовлено новий друкарський шрифт, що підняло книгодрукування в Україні ще на вищий рівень. До 1648 року в Україні функціонувало 25 друкарень, існувати дуже зручні мандрівні друкарні.
У 1783 р. був виданий закон про відкриття «вольних типографій».
В першій половині XIX ст. в Росії був покладений початок заміні друкарських верстатів друкарськими машинами. В дореволюційній Росії й на Україні рівень друкарства був надзвичайно низький (переважала ручна праця, низька культура поліграфічного виконання, погані умови праці).
1863 р. – циркуляр Міністра внутрішніх справ Російської імперії П. Валуєва про заборону друкування книг українською мовою, за винятком літературних творів, та й то лише після ретельної перевірки їх російськими цензорами.
1876 р. – Емський указ царя Олександра ІІ про заборону ввезення з-за кордону та друкування в Російській імперії будь-яких книг і перекладів українською мовою.
1892 р. – російський уряд суворо наказує цензорам стежити за тим, щоб не допустити українських літературних перекладів із російської мови.
1894 р. -указ про заборону ввезення книг з-за кордону.
1894 р. – заборона друкувати українські книги для дітей. Осередком розвитку української науки та видавничої справи на початку ХХ ст. стала Академія наук України.
1914 р. – указ Миколи І про заборону української преси.
1946 р. – Рада міністрів УРСР затвердила новий (наближений до російського) правопис.
1969 р. – ЦК Компартії України прийняв постанову про посилення цензури. Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.) |