|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Виробничі запаси будівельної організації
Запаси матеріально-технічних ресурсів - це матеріально-технічні ресурси, які зберігаються на складах для наступного використання у виробництві. Наявність запасів - це обов'язкова умова нормального функціонування будівельної організації. Виробничі запаси з погляду акумуляції засобів будівельної організації - це одна з основних складових оборотних фондів будівельної організації. В будівельних організаціях вони можуть складатися із запасів сировини, матеріалів, конструкцій, виробів. У будівельних організаціях основні витрати формування запасів пов'язані з придбанням сировини, матеріалів, конструкцій і виробів. Для більшості будівельних організацій витрати на основні будівельні матеріали складають найважливішу статтю витрат, як правило, вони залежать від об'ємів будівельного виробництва і реалізації будівельної продукції і відносяться до чистих змінних (пропорційних) витрат. В той же час вищі ціни на великі партії матеріалів можуть привести до того, що витрати будуть зростати швидше, ніж об'єми виробництва. У будівельній організації ведеться робота по плануванню щодо забезпечення виробництва всіма видами матеріально-технічних ресурсів з метою скорочення простоїв будівельних машин і механізмів, а також робочої сили, підвищення рівномірності робіт і скорочення непродуктивних витрат, підвищення продуктивності праці, зниження загальних витрат виробництва і підвищення ефективності функціонування будівельної організації. Планування матеріально-технічних ресурсів будівельної організації здійснюється на: - виробничій програмі, яка повинна тісно з'єднуватися з прогнозованими об'ємами будівельно-монтажних робіт (БМР); - нормах і нормативах витрат сировини і матеріалів, пального, виробів, напівфабрикатів, інструментів; - заходах щодо підвищення ефективності виробництва з метою економії матеріальних ресурсів; - моніторингу цін на всі споживані види матеріальних ресурсів. Потреба будівельної організації в матеріальних ресурсах визначається в натуральному і грошовому виразах і допускає: - визначення загальної потреби в матеріалах на виробництво БМР; - визначення об'ємів постачань матеріальних ресурсів і суми витрат на їх придбання, зокрема визначення оптимальних об'ємів постачань ресурсів в будівельній організації; - установка термінів і джерел покриття потреби в матеріальних ресурсах; - створення необхідних умов для збереження і постачання матеріальних ресурсів. Формування запасів матеріальних ресурсів в будівельній організації здійснюється на основі їх річної потреби і погоджується з фінансовим планом, тому що приріст або зменшення оборотних коштів залежить від зміни запасів матеріалів і впливає на фінансовий стан будівельної організації. Розрахунок річної потреби в матеріальних ресурсах (Пм) кожного виду проводиться, виходячи з норм витрат даного виду ресурсу і об'ємів робіт в натуральних показниках, наприклад, м3, м2, т, км. і т.п. за формулою:
( 5.1) (8.1)
де - планований об'єм робіт; - норма витрат матеріалу.
У вартісних показниках:
. (8.2)
де - ринкова ціна матеріалу.
Потреба будівельної організації в запасах матеріальних ресурсів є складовою частиною річної потреби. Залежно від призначення виробничі запаси можна розділити на поточні і страхові (гарантійні) запаси. Поточні запаси призначені для безперебійного забезпечення виробництва в період між двома черговими постачаннями. Розмір поточного запасу можна визначити по формулі:
(8.3)
де - виробничі запаси; - підготовчі запаси Виробничі запаси - це запаси, необхідні для нормального здійснення виробничого процесу. Підготовчі запаси - це час, необхідний для підготовки матеріалів, конструкцій і деталей до виробничого використання (ухвалення, розвантаження, сортування, комплектація, складування, сушка деревини, гасіння вапна, розкрою металу, скла, лінолеуму), що поступають в будівельну організацію. Страхові запаси створюються для запобігання наслідкам можливих перебоїв в постачанні, роботі транспорту в період бездоріжжя і порушення термінів постачань матеріалів. Страхові запаси () розраховуються по формулі:
(8.4)
де - середньодобова потреба в матеріалах; - середня кількість днів відхилень від планового постачання.
В цілому об'єм виробничих запасів залежить від норми запасів, обумовленої як середнє значення для планового періоду. З метою планування і управління виробничими запасами виділяють максимальний () і середній () запас:
(8.5) (8.6)
Об'єм середнього запасу матеріальних ресурсів використовується для визначення нормативів оборотних коштів будівельної організації. Приклад. Необхідно розрахувати потребу в обігових коштах ремонтно-будівельної організації для створення запасу красної цегли, виходячи з таких даних: річна витрата складає – 100 тис.шт., ціна – 1 тис.шт. – 900 тис.грн. Норма запасу – 15 днів. Розв’язання: 1. Сума річної витрати складатиме: (100 тис.шт. * 900 тис.грн.) / 1 тис.шт. = 90000 тис.грн. 2. Тоді денна витрата цегли дорівнює: 90000 тис.грн. / 360 днів = 250 тис.грн. 3. Потреба в обігових коштах складе: 250 тис.грн. * 15 днів = 3750 тис.грн. Висновок. Потреба підприємства в обігових коштах складає 3750 тис.грн.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.005 сек.) |