АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

Розділ 8. Організаційно-правові форми соціального забезпечення в Україні. про добровільну участь. Страхові внески нараховуються в ме­жах максимальної величини, що встановлюється законом про розмір страхових внесків

Читайте также:
  1. C. Забезпечення прохідності дихальних шляхів при підозрі на травну голови і хребта
  2. I ступень – объектив- центрическая система из 4-10 линз для непосредственного рассмотрения объекта и формирования промежуточного изображения, расположенного перед окуляром.
  3. II. Достижения и успехи, учитываемые в формировании информационной базы «Золотой фонд студентов»
  4. II. РОЛЬ РЕЛИГИИ В ФОРМИРОВАНИИ НАЦИОНАЛЬНОГО СОЗНАНИЯ
  5. II. Світовий освітній простір і система освіти в Україні.
  6. III. Компетенции обучающегося, формируемые в результате освоения дисциплины
  7. III. Компетенции обучающегося, формируемые в результате освоения дисциплины
  8. III. Порядок формирования информационной базы «Золотой фонд студентов».
  9. III. Формирование тоталитарного режима
  10. IV Розділ. Тести на Нью-Йоркську Конвенцію про визнання та виконання іноземних арбітражних рішень
  11. IV. Оформлення матеріалів про правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху
  12. VIII. Аналіз внутрішніх функціональних підрозділів

про добровільну участь. Страхові внески нараховуються в ме­жах максимальної величини, що встановлюється законом про розмір страхових внесків, яка визначається щороку на рівні величини семи середніх заробітних плат, що склалися в попередньому календарному році.

На перехідний період, до запровадження обов'язкової на­копичувальної системи пенсійного страхування розмір внесків визначається Законом України «Про збір на обов'яз­кове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 р.1 Порядок обчислення і сплати страхових внесків урегульова­ний інструкцією Пенсійного фонду України2.

Відповідно до вказаного Закону визначено такі розміри внесків на обов'язкове пенсійне страхування:

— для роботодавців (юридичних та фізичних осіб), які ви­користовують найману працю на умовах трудового договору або за договорами цивільно-правового характеру, військових частин та органів, які сплачують заробітну плату, грошове забезпечення чи допомогу — 32,3 % суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників;

— для роботодавців, які використовують працю з числа осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польо­тах, — 42 % суми фактичних витрат на оплату праці (грошо­вого забезпечення) працівників;

— для фізичних осіб — суб'єктів підприємницької діяль­ності, крім тих, які обрали особливий спосіб оподаткування, а також осіб, які забезпечують себе роботою самостійно (ад­вокати, нотаріуси, творчі та інші працівники), — 32 % від суми доходу (прибутку), отриманого від відповідної діяль­ності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фі­зичних осіб.

1Офіційний вісник України. — 1997. — Хе ЗО. — Ст. 8.

2 Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застра­хованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. № 21-1 // Офіційний вісник України. — 2004. — № 3. — Ст. 148.


8,2.1. Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування

Внески на пенсійне страхування сплачуюють також і заст­раховані особи. Зокрема, ті, які працюють на умовах трудо­вого договору або цивільно-правового договору у робото­давців — юридичних та фізичних осіб; члени колективних та орендних підприємств; особи, обрані на виборні посади до ор­ганів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій і отримують за­робітну плату за роботу на виборній посаді; особи, які прохо­дять альтернативну службу; особи, які проходять професій­ну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації з відривом від виробництва, а також особи, які отримують до­помогу у зв'язку з тимчасовою працездатністю, сплачують страхові внески у розмірі 1 % з доходу до 150 грн і 2 %, як­що дохід перевищує вказану суму.

Особи, які мають статус державного службовця або пра­цюють на посадах, де робота зараховується до трудового ста­жу, що дає право на одержання спеціальної пенсії, сплачу­ють страхові внески від 1 % до 5 % суми отриманого доходу. Для застрахованих осіб, які беруть добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування, роз­мір внесків визначається договором.

Крім солідарної пенсійної системи, загальнообов'язкове пенсійне страхування застосовується і накопичувальною системою. Вона передбачає накопичення пенсійних коштів на персональних рахунках застрахованих осіб, і здійснення пенсійних виплат за рахунок цих коштів.

Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що накопичувальна система в Україні буде запроваджена за умови економічного зростання нашої держави, якщо протягом двох років вало­вий внутрішній продукт зростатиме не менше ніж на 2 % по­рівняно з попереднім періодом.

Перерахування страхових внесків до Накопичувального фонду має відбуватися після підвищення заробітної плати застрахованих осіб та за умови забезпечення виплати пенсій у солідарній системі у розмірі не нижче прожиткового рівня


 




Розділ 8. Організаційно-правові форми соціального забезпечення в Україні

та збалансованості бюджету Пенсійного фонду відповідно до міжнародних стандартів бухгалтерського обліку.

Крім того, передбачається, що запровадження накопичу­вальної системи пенсійного страхування можливе у разі:

а) повного впровадження системи персоніфікованого облі­
ку та створення системи автоматизованого звітування щодо
стану накопичувальних пенсійних рахунків застрахованих
осіб з урахуванням стану пенсійних активів;

б) створення програмно-технічного комплексу для систе­
ми збирання страхових внесків до Накопичувального фонду,
сумісного з системою електронних переказів банків;

в) прийняття законодавчих актів, необхідних для функціо­
нування накопичувальної системи пенсійного страхування;

г) призначення всіх членів Ради Накопичувального фонду;

ґ) проведення тендерів та укладання договорів з ком­паніями управління активами, зберігачем та аудитором На­копичувального фонду;

д) набуття досвіду роботи системи недержавного пенсійно­
го забезпечення;

є) забезпечення фінансування з державного бюджету втра­ченої частини страхових коштів у солідарній системі у зв'яз­ку з перерахуванням частини страхових внесків до Накопи­чувального фонду.

Отже, про обов'язкову накопичувальну систему можна го­ворити лише як про перспективу.

Основними суб'єктами системи обов'язкового накопичу­вального пенсійного страхування є застраховані особи, стра­хувальники1, страховик (Накопичувальний фонд), а також юридичні особи, які здійснюють адміністративне управління Накопичувальним фондом та управління його пенсійними активами, зберігач і страхові організації.

Про застрахованих осіб і страхувальників у системі пенсійного страхування мова йшла вище.


8.2.1. Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування

За деякими винятками, застрахованими особами в обов'язковій накопичувальній системі є ті самі особи, які ви­значені такими у солідарній системі страхування.

Страхувальниками виступають самі застраховані, оскіль­ки вони безпосередньо сплачують внески на цей вид страху­вання.

Накопичувальний пенсійний фонд (далі — НПФ) — са­мостійний суб'єкт пенсійного страхування, що у накопичу­вальній системі виконує роль страховика. Це цільовий поза­бюджетний фонд, який здійснює акумулювання страхових внесків застрахованих осіб, що обліковуються на накопичу­вальних пенсійних рахунках та інвестуються з метою отри­мання інвестиційного доходу на користь застрахованих осіб. Пенсійні активи цього Фонду використовуються для оплати договорів страхування довічних пенсій або одноразових ви­плат застрахованим особам, а у випадках, передбачених за­коном, — членам їхніх сімей чи спадкоємцям та на інші цілі. НПФ створюється Пенсійним фондом як цільовий позабю­джетний фонд. Адміністративне управління Накопичуваль­ним фондом здійснює виконавча дирекція Пенсійного фонду. Вона відкриває спеціальні рахунки НПФ у банківській уста­нові, яка відповідно набуває статусу зберігача коштів.

Банк, який зберігає та обслуговує кошти Накопичуваль­ного фонду, визначається на підставі тендера. Пенсійний фонд укладає з ним договір на обслуговування активів Нако­пичувального фонду.

Важливу роль у накопичувальній системі пенсійного стра­хування відіграють страхові організації. Це — відповідні юридичні особи, виключним видом діяльності яких є страху­вання життя. Вони здійснюють страхування і виплату довічних пенсій.

У структурі НПФ створюється Рада Накопичувального фонду у складі 14 осіб, які на пропорційній основі признача­ються Президентом України та Верховною Радою України.

Указом Президента України призначається сім членів Ра­ди НПФ. Це представники від центральних органів виконав-


 




Розділ 8. Організаційно-правові форми соціального забезпечення в Україні

чої влади у сфері праці та соціальної політики, фінансів, еко­номіки і з питань європейської інтеграції, Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, Держав­ної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Ради на­ціональної безпеки і оборони України та Пенсійного фонду.

Верховна Рада України шляхом прийняття відповідної постанови призначає іншу половину членів Ради НПФ, у то­му числі по одному представнику від застрахованих осіб, ро­ботодавців та Національного банку України.

Кошти Накопичувального фонду формуються за рахунок страхових внесків, інвестиційних доходів, що утворюються внаслідок розміщення та інвестування коштів НПФ, а також з надходжень сум від фінансових санкцій, застосованих до юридичних і фізичних осіб за порушення встановленого за­конодавством порядку нарахування, обчислення і сплати страхових внесків, що спрямовуються до НПФ, та сум адмі­ністративних стягнень, накладених відповідно до закону на посадових осіб та громадян за ці порушення.

Розмір страхових внесків до Накопичувального фонду ви­значається Верховною Радою України як величина у відсот­ках від розміру внеску на пенсійне страхування. Максималь­ний їх розмір не може перевищувати 7 % від суми оподатко­вуваного доходу. Особи, які беруть добровільну участь у обов'язковій накопичувальній системі, сплачують страхові внески у розмірі, визначеному договором.

Інвестиційний дохід, що обліковується на накопичуваль­них пенсійних рахунках застрахованих осіб, визначається як різниця між сумою сукупного інвестиційного доходу, одержаного від інвестування пенсійних активів, та сумою адміністративних видатків, пов'язаних з їх управлінням.

Сукупний інвестиційний дохід формується за рахунок прибутку, що отримується від інвестування пенсійних ак­тивів у цінні папери, відсотків, що нараховуються на пенсійні активи, розміщені на банківських депозитних ра­хунках, та доходу від інших видів інвестування, дозволе­них законом.


8.2.2. Страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності...

Кошти Накопичувального фонду використовуються на:

1) інвестування з метою отримання доходу на користь за­
страхованих осіб;

2) оплату договорів страхування довічних пенсій або
здійснення одноразових виплат;

3) оплату послуг компаній з управління активами;

4) оплату послуг виконавчої дирекції Пенсійного фонду, пов'язаних з адміністративним управлінням НПФ, у тому числі на проведення тендерів;

5) оплату послуг радника (радників) з інвестиційних пи­тань;

6) оплату послуг зберігача;

7) оплату послуг із проведення планової аудиторської пе­ревірки.

Забороняється використання коштів Накопичувального фонду для забезпечення виплати пенсій та надання соціаль­них послуг із солідарної системи та на інші цілі, не передба­чені законом.

Кошти НПФ є власністю застрахованих осіб, які сплачува­ли страхові внески до цього Фонду, та належать кожній застрахованій особі в частині, облікованій на її накопичу­вальному пенсійному рахунку.

За рахунок коштів накопичувальної системи здійснюють­ся виплати довічних пенсій з установленим періодом, довіч­них обумовлених пенсій, довічних пенсій подружжя і одно­разових виплат.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.005 сек.)