АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция

ПОЛІТИЧНЕ СТАНОВИЩЕ УКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ

Читайте также:
  1. Аграрне виробництво в національній економіці. Форми господарювання і земельні відносини
  2. Административное деление украинских земель в составе империй. Социально-экономический уклад, начало кризиса феодально-крепостнической системы общественных отношений.
  3. Административный порядок предоставления земельных участков, находящихся в государственной собственности.
  4. Аренда (субаренда) земельных участков.
  5. Аукционный порядок распределения земельных участков.
  6. Безвозмездное срочное пользование земельными участками.
  7. Бессмысленное истощение земель
  8. Билет 25. Объединение русских земель вокруг Москвы и становление Московского государства. Иван III. Культура Руси в XIII-XV вв.
  9. Боротьб проти фашизму на українських землях в
  10. БОРЬБА РУССКИХ ЗЕМЕЛЬ И КНЯЖЕСТВ С МОНГОЛАМИ И КРЕСТОНОСЦАМИ В XIII в.
  11. В ОБЛАСТИ ОХРАНЫ И ИСПОЛЬЗОВАНИЯ ЗЕМЕЛЬ
  12. Величина земельной ренты уменьшится, если кривая спроса на землю сдвинется вправо. Верно ли это?

У другій половині XVIII ст. з українською автономією було покінчено спочатку на Слобожанщині, а потім і на Гетьманщині. У результаті поділів Польщі та вдалих перемог у ході російсько-ту-

рецьких воєн у кінці XVIII — на початку XX ст. переважна більшість українських земель — Слобожанщина, Лівобере­жжя (Гетьманщина), Правобережжя, Південь (Новоросія) — входили до складу Російської імперії Романових. Західноук­раїнські землі — Східна Галичина, Північна Буковина й За­карпаття — належали Австрійській (з 1867 р. Австро-Угорській) імперії Габсбургів.

Населення Східної України у кінці XVIII ст. складало 7,5 млн чол., а близько 1860 р. — 13,5 млн. На Західній Україні мешкало відповідно 2,5—5 млн чол.

Отже, Україна перебувала у складі двох найбільших ім­перій, тобто вона змушена була існувати в зовсім іншій полі­тичній системі порівняно з тією, в якій жила до цього. Ве­ликі імперії спиралися на деспотичну розгалужену бюро­кратичну систему, озброєну чисельну армію, на жорстокі крі­посницькі порядки. Приєднані в різні часи до Російської імпе­рії українські території — історико-географічні регіони — були цілісною територіальною одиницею. Землі, що становили 9/10 від загальної площі України, українські історики та гро­мадські й політичні діячі називали Наддніпрянщиною, або Наддніпрянською Україною. Офіційно Україна у складі Росії


Модуль 2. Нова історія України

називалася «Малоросія» або «Юго-Западная Русь». Російський уряд, ще наприкінці XVIII ст. остаточно покінчивши з автоно­мією України, для зручності управління в першій половині XIX ст. створив на її території 9 губерній, об'єднаних у 3 генерал-гу­бернаторства. На території Слобожанщини й Лівобережжя було засновано Слобідсько-Українську, яку в 1835 р. перейменували на Харківську, Чернігівську та Полтавську губернії, що скла­ли Малоросійське генерал-губернаторство. На Правобережній Україні та Волині в 1832 р. у зв'язку з польським повстанням 1830-1831 pp. царський уряд утворив Київську, Подільську та Волинську губернії, об'єднані в Київське генерал-губер­наторство. Відібрані у Війська Запорозького землі Північно­го Причорномор'я та Приазов'я поділили на три губернії — Херсонську, Катеринославську та Таврійську, приєднали до них у 1812 р. Бессарабську область, і все це адміністративне утворення назвали Новоросійсько-Бессарабське генерал-гу­бернаторство.

Таким чином, на початку XX ст. російському царизмові вда­лося повністю нівелювати всі самоврядницькі тенденції в Ук­раїні та підпорядкувати ці землі центральним та місцевим орга­нам влади й управління Росії.

На чолі Російської імперії стояв цар, імператор — самодер­жавний монарх, що користувався необмеженою Устрій владою. Зміцненню його владних повноважень сприяла так звана «собственная его величества канцелярия». У 20-ті pp. XIX ст. її вплив на вирішення державних справ зріс завдяки довірі самого імператора і збільшенню чисель­ності її апарату. Межі повноважень цієї структури були дійс­но надзвичайними. Достатньо тільки нагадати, що перше від­ділення канцелярії контролювало діяльність самих міністрів, а її третє відділення становило собою вищу політичну поліцію, що спиралася на могутній жандармський корпус і було ство­рене одразу після повстання декабристів у 1826 р. для бороть­би з вільнодумством і революційними настроями.

У 1810 р. при особі імператора було започатковано ще одну своєрідну політичну інституцію — Державну раду з дорадчими функціями і без чітко окресленої компетенції.

У державі на цей час проходила реформа центрального га­лузевого управління, яка завершилася до 1811 р. Вона була покликана ще більше абсолютизувати владу. Так, колишні колегії були перетворені на міністерства на чолі з міністра­ми, які безпосередньо підпорядковувалися цареві. Діяльність міністерств координував Комітет міністрів — дорадчий орган, на засіданнях якого головував сам імператор. Зрозуміло, що



Греченко В.А. ІСТОРІЯ УКРАЇНИ

рішення Комітету міністрів набували чинності тільки з санк­ції імператора.

Досить вагомий у владній політичній ієрархії в попередні часи Сенат перетворився на вищу апеляційну інстанцію для судів губерній.

На місцях владу царя втілювали призначені ним з чис­ла вищих сановників довірені особи — губернатори та гене­рал-губернатори. Губернатор як представник вищої урядової влади здійснював владу адміністративну та поліцейську. Він спирався на губернське управління, до складу якого входили віце-губернатор, радники, прокурор, та на станові дворянсь­кі збори. У губернії також знаходилися органи відповідних міністерств на місцях — губернські галузеві установи (ка­зенна палата, рекрутське «присутствіє», з 1840 р. — палата державних маєтностеи та ін,), проте вони повністю підлягали губернаторові. До речі, казенна палата була досить важливою державною установою, що відала збиранням з населення різ­номанітних державних податків.

Губернатори, проголошені спеціальним царським указом «хазяями» губерній, отримали право безмежного контролю над діяльністю всіх установ та підприємств, розташованих на ввіреній їм території. Найчастіше на посади губернаторів при­значали не цивільних, а військових осіб, як правило, генералів, яким у такому разі підпорядковувалися не тільки місцева ад­міністрація та поліція, а й розквартировані в губернії військові частини.

Губернії складалися з повітів, де влада належала земсько­му суду (до 1837 р. він називався нижчий земський суд) на чолі з капітаном-справником. Земський суд був одночасно адміністративно-поліцейською установою і судовим органом. У свою чергу повіти поділялися на стани, очолювані поліцей­ськими приставами, які, спираючись на підлеглих їм сільських соцьких і десяцьких, тримали населення міст і сіл у покорі са­модержавній владі царя та його органів на місцях.

Такий територіальний поділ необхідний був для виконання завдань податкової та каральної політики держави. Кожна гу­бернія, щоб «порядочно могла быть управляема», повинна була мати від 300 до 400 тис. ревізьких душ. Ураховувалася також і відстань кожної місцевості від губернського або повітового ад­міністративного центру.

Ще згідно із законодавчим актом «Учреждению о губер­ниях» 1775 p. всі ланцюги місцевого управління повинні були скріплюватися генерал-губернатором, який очолював декілька губерній. Ці посадові особи наділялися надзвичайними пов-



Модуль 2. Нова історія України

новаженнями, поєднуючи цивільну і військову владу, і були відповідальними тільки перед імператором. Зобов'язаний «строгое и полное взыскание чинить со всех ему подчинённых мест». Генерал-губернатор був головою місцевої адміністрації і поліції, здійснював загальний нагляд за всім апаратом уп­равління й суду, чиновниками і становими органами генерал-губернаторства. Формально не втручаючись до судочинства («головнокомандувач не є суддею»), генерал-губернатор міг чинити тиск на судові рішення, зупиняти винесення вироків. Йому також підлягали війська, що знаходилися на території генерал-губернаторства.

В Україні в першій чверті XIX ст. значно зменшилася кіль­кість міст, які користувалися самоврядуванням за магдебур­зьким правом. На Лівобережній Україні було зліквідовано чинність цього права у 1831 р., а в 1835 р. це скасування було підтверджене царським указом. У Києві разом з магдебурзьким правом було розформовано й міську міліцію в кількості понад 2000 чол., озброєну й обмундировану на старосвітський коза­цький лад. Щоб послабити український елемент у цьому місті, купців-українців виселяли з центру на окраїни, а їх місце займа­ли купці-великороси.

Своєрідними адміністративними утвореннями стали ство­рені в 1903 р. градоначальства на чолі з градоначальниками, вла­да яких поширювалася не тільки на цивільні, а й на військові та морські органи. В Україні градоначальства започаткували в містах Одесі, Херсоні та Феодосії.

Генерал-губернатори, губернатори, інші високі урядовці були покликані відстоювати ті принципи, на які спиралася вся російська державність, а саме: православну віру, самодер­жавство й народність. Православ'я означало виняткове пану­вання однієї православної церкви, яка повністю залежала від світської влади й мусила служити існуючому режимові. Са­модержавство мало на меті не тільки зосередження всієї вла­ди одного абсолютного монарха, а й усунення громадянства від участі в політичному житті. Третій принцип державної системи — народність — повинен був стверджувати пануван­ня єдиної великоруської народності з нівелюванням націо­нальних особливостей усіх інших численних народів імперії. Усі ці принципи були тісно пов'язані з суворим централізмом, який випливав з ідеї самодержавної влади: всі провінції ке­рувалися одним центром — Петербургом, і місцеві представ­ники влади, навіть на посаді генерал-губернаторів, з кожним Дріб'язковим питанням змушені були звертатися до цент­рального уряду або навіть до самого царя. Проте були серед



Греченко В.А. ІСТОРІЯ УКРАЇНИ

вищих російських сановників, що правили в Україні, й ті, хто залишив по собі на цій землі добру пам'ять. До них належить малоросійський генерал-губернатор з 1816 р. князь Микола Рєпнін, рідний брат декабриста С Волконського. Одружен­ня з онукою колишнього гетьмана Кирила Розумовського ще більше зблизило його з українським шляхетством, яке ак­тивно виступало за поновлення Гетьманщини і висувало на гетьманство кандидатуру Рєпніна. В Полтаві генерал-губер­натор зібрав видатні українські культурні сили, був мецена­том місцевої науки і освіти, опікувався проблемами відрод­ження козаччини. Високоосвічений гуманіст з репутацією ліберала, князь М. Рєпнін, представник місцевої російської адміністрації, вступав у відверту боротьбу з петербурзьким урядом, щоб урятувати українців від повного зубожіння. Він виступив з низкою проектів поліпшення тяжкого становища українських селян та козаків і вважав, що вихід можна знайти лише за умови «законом содеянного изменения крепостного сословия». Усе це дуже не подобалося владі, а тому невдов­зі Рєпніна було звинувачено в українському сепаратизмові, звільнено з посади і вислано за кордон.

Зміцнювати устої російського самодержавства в Україні

. І повинні були чисельні збройні сили, що утри- мувалися за рахунок місцевого населення. Слід

відзначити, що розквартировані в Україні «москалі» викону­вали ще одне важливе завдання царату, шляхом змішаних шлюбів вони повинні були сприяти асиміляції українців. Та чи не найбільшим лихом для українського селянства стали військові поселення, які після наполеонівських воєн у період політичної реакції в країні впроваджував з царської згоди жорстокий, малоосвічений генерал Аракчеев. З 1816 р. він по­чав засновувати військові поселення, перетворюючи цілі села на військові табори, з метою утворення ізольованої від народу касти солдатів-селян, що одночасно з військовою муштрою мусили займатися й сільським господарством. До 1825 р. на становище військових поселенців було переведено 375 тис. державних селян. Так, у 1817-1825 pp. у Слобідсько-Ук-раїнській, Катеринославській та Херсонській губерніях було розміщено як військових поселенців 16 кавалерійських і 3 пі­хотних полки. Дітей поселенців змалечку готували до казар-меного режиму: вже з 7 до 12 вони зараховувалися до кан­тоністів (учні військових шкіл), з 12 років зачислялися до резервних, а з 18 років — до військових частин. Тому не див­но, що час від часу в таких поселеннях спалахували повстан­ня. Улітку 1819 р. спалахнуло повстання військових поселен-


Модуль 2. Нова історія України

ців Чугуївського уланського полку, до яких приєдналися по­селенці сусіднього Таганрозького уланського полку та селяни навколишніх сіл. Збройний опір тривав понад місяць. Для його придушення прибули війська з 12 гарматами на чолі з самим Аракчеєвим. Понад 350 чол. було віддано до військово­го суду, 250 з них винесли смертний вирок, який Аракчеев замінив побиттям шпіцрутенами. З 40 повстанців, підданих ударам по 12 тис. шпіцрутенів, 20 померли одразу. Більше 400 учасників повстання, серед яких було 29 жінок, після пока­рання різками заслали до Оренбурзької фортеці. Військові поселення ліквідували тільки в 1857 p., перевівши військових поселенців на становище державних селян.

У першій половини XIX ст. російський уряд двічі давав обіцянку відродити козацькі полки в Україні. Проте він, як зав­жди, не дотримався свого слова. Граючи на національних і пат­ріотичних почуттях українців, царизм вдало використовував у критичні для держави часи матеріальні та людські ресурси, а потім залишав козаків напризволяще. У 1812 р. для боротьби з армією, Наполеона малоросійському генерал-губернаторові князю Лобанову-Ростовському було доручено сформувати кілька полків з українських козаків, які після війни повинні були залишити як постійне козацьке військо. Козаки з радіс­тю зустріли цю звістку і власним коштом виставили 15 кінних полків по 1220 чол. у кожному. Проте уряд навіть не допустив ці формування до участі у військових діях, протримав їх на службі до 1816 p., а потім демобілізував, перевівши козаків до селянського стану. На Правобережжі було створено 4 козацькі полки, які згодом перетворили на регулярні — уланські.

Під час польського повстання 1830-1831 pp. цар Микола І наказав малоросійському губернаторові М. Рєпніну організува­ти козацькі полки для допомоги в боротьбі з польською шлях­тою з подальшим збереженням статусу цих військових фор­мувань. Було створено 8 полків по 1000 козаків у кожному. Та знову їх не допустили до участі у військових операціях. Коли повстання скінчилося, частину козаків направили на службу до регулярного російського війська, а інших вислали на Кавказ до Терекського козацького війська. Коли козаки висловили свій Протест, їх суворо покарали: кілька десятків замордували до смерті, проганяючи «сквозь строй». До речі, масові переселен­ня козаків з України теж важлива складова політики царату. Саме шляхом розпорошення козацької маси по інших регіонах Російської імперії уряд намагався зменшити концентрацію цих «ворохобників» в українських землях. Так, діючи в контексті Цієї політики, у 20-ті роки XIX ст. було зібрано 25 тис. україн-


Греченко В.А. ІСТОРІЯ УКРАЇНИ

ських козаків і переселено на Кубань, де їх зарахували до Чор­номорського війська.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 |

Поиск по сайту:



Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.004 сек.)