|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
СЛОВНИК 55 страницаОсновні твори: "Сучасна філософія" (1932); "Дух, самість і суспільство з точки зору біхевіориста" (1934); "Поступ думки у дев'ятнадцятому сторіччі" (1936); "Філософія дії" (1938); "Соціальна психологія" (1956).
МІД Маргарет (1901, Філадельфія — 1978) — американський антрополог. Навчалась у Барнет-Коледжі (Нью-Йорк) та Колумбійському університеті, де слухала курси з антропології у Боаса та Бенедикт, з соціології — в Огборна; аспірантка Боаса. У 1939 році захистила у Колумбійському університеті дисертацію і отримала ступінь доктора філософії. Певний час працювала куратором в Американському музеї природничої історії; від 1954 року — ад'юнкт-професор Колумбійського університету. Від 1925 року Мід проводила польові дослідження культури первісних племен на островах Океанії, матеріали яких лягли в основу 26 монографій, що принесли їй світове визнання. У порівняльно-антропологічних дослідженнях Мід критично переосмислені домінуючі на той час біологізаторські, психоаналітичні та структуралістські уявлення щодо переваги внутрішніх, біологічно-спадкових чинників поведінки людини над соціокультурними, чітко виявлена культурна детермінація процесу розвитку первісних народів. Праці повоєнного періоду досліджують проблематику успадкування та наступності культури, а також конфліктів між поколіннями. Критичні міркування щодо стану шкільної освіти ініціювали дослідження з антропології та філософії освіти у Північній Америці. У 1949 році Мід проголошено Видатною жінкою року в галузі науки, у 1956 р. — однією із видатних жінок XX століття, у 1969 році — Матір'ю Світу. У 1950 - 1969 роках Мід обирається президентом Американської антропологічної асоціації. Основні твори "Зростання у Самоа" (1928); "Зростання у Новій Гвінеї" (1930); "Секс і темперамент у трьох примітивних племенах" (1935); "Чоловік і жінка: Дослідження сексу в мінливому світі" (1949); "Школа в американській культурі" (1951); "Національний характер" (1953); "Антропологи за роботою: Нариси про Рут Бенедикт" (1959); "Наступність в еволюції культури" (1964); "Культура та її передача: Дослідження розходжень між поколіннями" (1970).
МІЗЕС Людвіг фон (1881, Львів — 1973) — австро-американський економіст, філософ, соціолог. Вчився і працював у Віденському університеті. В своїх працях поєднав і розвинув далі ідеї і принципи австрійської економічної школи (Менгер, Бем-Баверк), філософії неокантіанства ( Риккерт, Віндельбанд) і методологічного індивідуалізму, притаманного класичному лібералізму (Сміт, Дж. Ст.Мілль ). Мізес теоретично обґрунтував переваги вільного ринкового господарства над різними формами інтервенціонізму (втручання держави в соціально-економічні процеси). Мізес вбачав загрозу для свободи людини в намаганні держави диктувати індивідові певні ціннісні орієнтири (класові, національні чи релігійні) та під різними гаслами побудови "держави загального добробуту" обмежувати свободу вибору ним власних цінностей та ідеалів. Мізес здійснив ґрунтовний аналіз теорії і практики тоталітарних ідеологій — фашизму, комунізму та націонал-соціалізму, і показав їх деструктивний вплив на вільний розвиток людини і суспільства. Праці Мізеса заклали основи сучасної праксеологіїі методології економічного аналізу суспільних процесів. У своїх праксеологічних працях він досліджував універсальні (апріорні) умови ефективної, раціональної діяльності людини в різних сферах — в економіці, соціальному і духовному житті. Згідно з Мізесом, методологічний індивідуалізм є необхідною епістемологічною передумовою для адекватного аналізу соціально-політичних і моральних орієнтирів людини в світі. Він вважав, що теоретичні і практичні узагальнення мають вторинне, похідне значення стосовно індивідуального буття людини; лише індивідуальна особистість має реальний буттєвий сенс у соціальному процесі. Мізес був ініціатором створення в США товариства "Монт-Перелен" (1947), яке розвиває і пропагує ліберальні ідеї. Теоретичні погляди Мізеса суттєво вплинули на західну соціально-філософську і економічну думку (Гаєк, Шюц та інші). Основні твори: "Соціалізм" (1922); "Лібералізм" (1927); "Людська діяльність" (1949); "Теорія та історія" (1957).
МІЛЕТСЬКА ШКОЛА — перша історично засвідчена філософська школа. Існувала протягом VI столітті до нашої ери у місті Мілет, що в Іонії (Греція), звідки і її назва. Започаткував Мілетську школу ФалесМілетський,котрий визнається у західній традиції першим філософом; у Стародавній Греції він вважався найвидатнішим із семи еллінських мудреців. Інші представники Мілетської школи — учень Фалеса, Анаксимандр, якому належить перший в історії філософії твір, написаний прозою, і учень Анаксимандра Анаксимен. Поняття "школи" відносно вчень цих філософів означає передусім спадковість думки, єдину традицію постановки і розв'язання метафізичних питань. За своїм змістом вчення мілетських філософів належать до ранньофілософських космогоній, характерних для досократичної (дософістичної) доби античної думки. Головна філософська проблема, що її розв'язує Мілетська школа, — будова світоустрою, космосу. У тезі Фалеса "все (суще) є Водою" набуває метафізичного виразу світоглядна інтуїція щодо животворності Космосу, характерна для Античності. У Анаксимандровому визначенні першопочатку і основи сущого як "безмежного Всеосяжного" (інколи неточно передається терміном "апейрон") висувається ідея трансцендентальності першопочатку сущого відносно наявного буття, їх різного онтологічного статусу. Розглядаючи Повітря, як космогонічний першопочаток, Анаксимен поєднує ідею Фалеса щодо животворності сущого і Анаксимандрову ідею трансцендентальності онтологічного першопочатку. Повітря є універсальною метафорою життя, і разом з тим охоплює і пронизує все суще, забезпечуючи цілісність форми кожного існування (принцип єдності мікро- і макрокосму). Історичне значення Мілетської школи полягає у заснуванні інтелектуальної традиції послідовного осмислення певної філософської проблематики на ґрунті єдиної теоретичної настанови. Мілетська школа стала першим в історії досвідом формування та існування такої традиції, яка становить один з головних елементів строгого філософського мислення. У вченнях мілетських філософів вперше висувається низка фундаментальних метафізичних концептів, які відігравали значну роль у подальшій історії думки. Серед них: дві концепції розвитку — генезис шляхом поєднання і роз'єднання різноякісних початків (Анаксимандр) та генезис шляхом іманентних змін висхідної субстанції (Анаксимен); ідея універсального всесвітнього закону, під дію якого підпадає будь-яке суще (Анаксимандр); принцип єдності мікро- і макрокосму (Анаксимен); виділення чотирьох стихій (вогонь, повітря, вода, земля) як головних складових Всесвіту (Анаксимандр). (С. Пролеєе)
МІЛЛЬ Джеймс (1773, Нортуотер Бридж — 1836) — шотландський філософ, психолог, економіст. Навчався в Единбурзі. Тривалий час був працівником Східноіндійської компанії. За філософськими поглядами — послідовник Вентама, один із лідерів руху "філософських радикалів", які боролися за впровадження реформ на політико-економічних засадах утилітаризму. У психології розвивав ідеї асоціативної психології Г'юмаі Гарт лі. Основні твори: "Елементи політичної економії" (1821); "Аналіз феномена людської свідомості" (1829).
МІЛЛЬ Джон Стюарт (1806, Лондон — 1873) — англійський філософ, логік, економіст: один із фундаторів філософських засад лібералізму. Основи різнобічної освіти Мілля були закладені його батьком Міллех Джеймсом. У віці чотирнадцяти років він уже вільно читав та інтерпретував класичні твори давньогрецькою та латинською мовами, був ґрунтовно обізнаний з тогочасними філософським та економічним вченнями. На освіту та розвиток творчого потенціалу Мілля значний вплив справили спілкування з Бентамом, Рикардо, Стерлінгом (послідовником Кольриджа), листування з Коптом. У філософії Мілль є яскравим представником емпірицизму, який однозначно заперечував метафізику на тій підставі, що остання у своїх узагальненнях виходила за межі досвіду. Фундаментальна праця Мілля "Система логіки" базувалася на емпірицистській епістемології та послідовно захищала наукове знання, вільне від впливу авторитету і традицій. У ній ґрунтовно висвітлені переваги методу індукції та здійснена відповідна класифікація, зокрема, вирізнені методи відповідності, відмінності, залишковий та супровідних змін. Надаючи пріоритетного значення індукції, Мілль не виключав також важливості дедуктивних узагальнень. Творчий доробок Мілля у галузі соціальної й політичної філософії, етики був позначений глибоким впливом ідей утилітаризму Бентама, хоча згодом він поставився до них досить критично і багато у чому модифікував у напрямі розширеного тлумачення принципу егоїзму та подолання домінанти інституцій щодо конкретної людської особистості. Він дошукувався аргументів на користь моральних цінностей самопожертви та постійного вдосконалення характеру індивіда, намагаючись узгодити їх із суто раціоналістичними розрахунками етики утилітаристів. У праці Мілля "Про свободу" наскрізною є ідея про свободу, як найнеобхіднішу умову індивідуального самовдосконалення та розвитку суспільства в цілому. Навіть ексцентричність він уважав кориснішою для суспільства, аніж масове зодноманічення. Останнє створює передумови для придушення думки меншості шляхом тиску з боку більшості. Представницьке правління є найкращою формою демократичного урядування. Воно розвиває в індивідові громадянські інтереси, спонукає до морально орієнтованих мислення і дій. У справі розбудови представницької демократії необхідно покладатися на максимальне долучення до управління високоінтелектуальних та освічених людей. Основні твори: "Система логіки". У 2 томах (1843); "Про свободу" (1859); "Роздуми про представницьке правління" (1861); "Поневолений стан жінки" (1869) та інші.
МІН ЦЗЯ (китайською — школа імен) — філософський напрям V — IIIст. до нашої єри, одна з основних стародавньокитайських філософських шкіл. Предмет вивчення — зв'язки "імен" (мін) з "реаліями" (ши), співвідношення між поняттями та речами. Представники Мін цзя зажили слави вмінням сперечатися, майстерно використовуючи парадоксальні докази. Мін цзя належить заслуга формування в китайській філософській думці елементів логіки (поряд з школою моїзмута Сюнь цзи).
МІРА — єдність кількісних і якісних визначеностей речей, явищ, подій. Міра — це певна межа, в якій кількісні зміни не зачіпають якості речей, а за нею — ведуть до нової якості. Світ людей і речей лише відносно стабільний; Міра є однією з основних категорій, в якій відбивається мінливість світу. Ця її особливість знайшла вираз у загальному законі переходу кількісних змін у якісні. Так, вода при збільшенні або зменшенні температури досягає точок, де вона перетворюється на пару чи лід (приклад, який наводить ще Ари - стотельу своїй "Фізиці"); державний лад залежить від величини території, чисельності населення й інших кількісних показників; частоти електромагнітних коливань у певних точках ведуть до зміни кольорів; збільшення або зменшення кількості атомів, що обертаються навколо їх ядра, — до нових і нових хімічних елементів. Точки переходу від однієї міри до іншої Гегельназвав "вузлами", а їх сукупність — " вузловоюлінієювідношеньміри".Це — певна абстракція, бо предмети дійсності не вишиковуються в одну лінію, для багатоманітності її зв'язків більш адекватним образом є "вузлова сітка відношень міри" Народи завжди надавали мірі великого значення. У стародавніх греків поряд з гаслом "Пізнай самого себе!" вона була загальнокультурним принципом життя — "Нічого понад міру!". Зараз він теж діє, але доповнюється іншим — надмірним піднесенням однієї частини світу — надчуттєвої, небесної над другою — чуттєвою, земною. В Новий час безмірне поступово витісняло мірне і наприкінці тисячоліття охопило все: пізнання, споживання, технологічне та інше втручання в довкілля. Оскільки земля — житло, дім людства — не безмежна, це веде до катастрофи. За таких умов значення міри надзвичайно зростає, і хоча вона всюди порушується, водночас отримує новий сенс — регулятивного ідеалу в розумінні Канта, ідеалу, який спрямовує зусилля до певної мети, ніколи її не досягаючи цілком. (М. Булатов)
МІРКУВАННЯ — процедура обґрунтування деякого висловлювання (висновку) шляхом послідовного виведення цього висловлювання з інших висловлювань (засновків). Міркування — ланцюг умовиводів, викладених у логічно послідовній формі. Міркування називають також послідовний ряд суджень щодо якогось питання, де з попередніх суджень неодмінно випливають наступні, внаслідок чого дістають відповідь на поставлене в міркуванні питання.
МІРЧУК Іван (1891, Стрий — 1961 ) — український філософ. Закінчив Віденський університет. Доктор філософії (1914).Від 1921року — викладач, в 1947 - 1948,1950 - 1961роках — ректор Українського Віденського університету (Прага - Мюнхен). Від 1954 року — доктор наук, співробітник інституту вивчення СРСР (Мюнхен). Член Української Вільної Академії, член - кореспондент Баварської Академіїї Наук. Один із провідних організаторів української науки в діаспорі. Спеціалізувався в галузі грецької етики, з кінця 20-х років у центрі його уваги — вивчення специфіки світогляду слов'ян, передовсім українців. До рис світогляду слов'ян відносив "погорду", до "абстрактних теорій", тяжіння до "філософії життя", містицизму, месіанізму. Український світогляд, або "українську душу", за Мірчуком характеризує домінування етики в філософії, тісний зв'язок із землею ("український антеїзм"), персоналізм, конкордизм, "свідомість посланництва" тощо. Основні твори: "Історія грецької етики" (1922); "Основні проблеми і засади слов'янської філософії" (1930); "Українська культура у її історичному становленні" (1944).
МІСТИЦИЗМ — 1) Визнання надприродної сутності явищ природи; 2) Релінійно - філософська світоглядна концепція, яка виходить з того, що справжня реальність недосяжна для розуму і розкривається лише шляхом інтуїтивно-екстатичного (надчуттєвого) опанування у містиці — практиці безпосереднього єднання з надприродним, трансцендентним. Містицизм бере витоки в архаїчній магії, шаманстві; у філософії формується лише тоді, коли виникає поняття трансцендентного абсолюту, а в індивідуальній свідомості починають чітко розрізнятися логічний та інтуїтивний (ірраціональний) способи пізнання. Містицизм притаманний всім релігійним системам та релігійно-філософським вченням, оскільки вони базуються на визнанні надприродного начала. Найраніший розквіт містицизму — в країнах з високою філософською культурою: Індії (веданта), Китаї (даосизм), Греції (піфагореїзм, платонізм). В подальшому хвилі містицизму супроводжують періоди суспільних криз: занепад Римської імперії (неоплатонізм, раннє християнство, гностицизм, маніхейство), кінець Середньовіччя (суфізм, каббала, ісихазм), період становлення раннього капіталізму (хасиди, квакери, янсеністи, хлисти). В Новітній час містицизм є складовою теософії, антропософії, неотомізму, персоналізму. У доктринах новітніх релігійних і духовних течій другої половини XX століття, а також деяких наукових напрямах (наприклад, трансперсональній психології) спостерігається поєднання містицизму і елементів наукової картини світу. В деяких аспектах з містицизмом збігаються парапсихологія та біоенерготерапія (екстрасенсорне цілительство). Значне поширення містицизму у країнах Східної Європи в період постсоціалізму становить реакцію на попереднє суто матеріалістичне та раціоналістичне світосприйняття.(О. Карагодіна)
МІФ — 1) Оповіді про богів, духів, героїв, про надприродні сили, предків і першолюдей, які брали участь у створенні Землі і Всесвіту, взагалі їхніх як природних, так і людських складників; 2) Ідеологічний продукт давніх уявлень про довколишній світ, особливе похідне від духовних зусиль первісних людських колективів пояснити його генезу, структуру і подальшу долю. Міф — система узагальнень первісного людського досвіду в його намаганнях виявити основоположності світобудови, людського і природного начал у ній, узагальнень, які, на відміну від пізніших наукових абстракцій, мають підкреслено конкретно-чуттєвий, антропоморфний характер. Ці узагальнення на перших стадіях людської культури постають як обов'язкові для всіх членів первісного колективу; їхня нормативність здійснюється через прийняту в тому колективі обрядовість, суму певних ритуалів. Первісний світ породжував і зберігав узагальнення такого типу у вигляді певних живих істот, що у них суто людські характеристики, біологічні та інтелектуальні, поєднуються з природними силами і стихіями. Міфічні образи мають тривку структуру, канонічну для колективу, що їх він витворив, чіткий набір певних ознак і рис, які впродовж тисячоліть зберігаються-поновлюються у відповідній колективній пам'яті. Надзвичайна тривкість усіх міфологічних структур — від постійних сюжетів до постійних тропів у наративному відтворенні цих сюжетів — зумовлена їхньою високою інформаційною функцією у первісних колективах, адже у них уся сума людського досвіду зосереджувалася саме в міфі, які відповідно і визначали поведінку та мислення архаїчної людини у повному їх обсязі. Саме міфологічні уявлення,узагальнення, накладені всією своєю нормативно-інформаційною масою на архаїчну свідомість, і визначали її орієнтацію у світі. Архаїка витворила величезну суму різноструктурних, але надзвичайно розвинутих міфологічних систем різних етносів і регіонів. З подальшим розвитком людської культури із первісної синкретичної міфологічної маси поступово виокремлюються релігія, мистецтво, література, наука і так далі. Емансипуючись від міфів, ці галузі культури на всіх стадіях свого становлення зберігають певні міфологічні релікти — аж до наших днів. Релігія у своєму розгортанні від давнього політеїзму до всіх версій пізнішого монотеїзму постає як особливе перетворення міфу, як його світоглядна та інституційна адаптація до пізніших стадій людської історії. Мистецтва словесні та пластичні так само зберігають виразний та очевидний генетичний зв'язок зі стихією міфологічного мислення, їхній головний будівельний засіб — художнійобраз—за багатьма своїми структурно-комунікативними засобами уявляється, по суті, сучасним інобуттям міфу. Не випадково певні течії і напрями у мистецтві Нового часу, від романтизму до символізму й авангарду, одверто тяжіють у тій чи тій художній формі до естетичного поновлення міфів. Попри ту обставину, що сучасна наука, здавалося б, давно дистанціювалася від міфу, вона на певних своїх ділянках, як гуманітарних, так і природничих, незрідка впадає у своєрідну міфологізацію своїх проблем і предметів. Щонайчастіше фізика, скажімо, виказує інтерес до деяких архаїчних сюжетів давньої космології, а ціла шерега видатних філософів, істориків і соціологів, від Марксаі Ніцшедо Тойнбі і Гайдеггера,свої зовні об'єктивні наукові побудови парадоксально поєднують з міфотворчістю різної інтенсивності. Новітня цивілізація, яка змобілізувала величезні людські маси в індустріальні та політичні колективи, тим самим поновила й міфологічні інтенції різних штабів. Зокрема, виникають міфи політичні (дивись Сорель ), міфи масової культури, ритуалізації яких вельми сприяють технічні засоби масової комунікації. (В.Скуратівський)
МІФОЛОГІЯ —1) Казка про міфита міфологічну свідомість; 2) Сукупність міфів, нагромаджена різними етносами, тією чи тією архаїчною за своїм походженням культурною традицією. У давніх суспільствах та їх сучасних реліктових залишках міфологія має характер обов'язкового для всіх людей світоглядного нормативу, становить головний чинник їхньої соціальної поведінки. У суспільствах такого типу міфологія — синкретична за своїм знаковим характером (слово, музика, жест, пластичний образ) і загальним пізнавально-гносеологічним змістом (своєрідний сплав релігії, науки і мистецтва в їх найдавніших, первісних формах) сума уявлень про навколишній світ, яка поряд з фізичними трудовими зусиллями первісного колективу забезпечує його нормальну життєдіяльність. В історичному процесі ці уявлення зазнають неухильної диференціації, внаслідок якої релігія, наука, мистецтво поступово емансипуються одне від одного, створюють окремі, суверенні галузі культури, тим самим або перетворюючи міф, або навіть усуваючи його з суспільного видноколу. Саме така диференціація і сталася у Стародавній Греції класичного періоду: олімпійська міфологія в ній остаточно виокремилася в релігійну сферу, наука і мистецтво отримали цілком самостійне існування. Відтак і розпочалися спроби наукового та естетичного осмислення міфів. За елліністичного періоду, на початку III століття до нашої ери у середовищі поетів і філологів, які працювали в Александрійському музеї, і виникає міфологія — наука про міфи, яка займається їх переповіданням, систематикою та екзегезою, вдаючись до спроби поміркованого раціоналістичного осмислення міфотворчої стихії. "Золотий вік" давньої римської літератури майстерно поєднав раціоналістичне та естетичне ставлення до міфу, внаслідок чого Вергілій в "Енеїді" створює на його основі римський державно-політичний ідеал доби імперії, Горацій —ідеалізовану картину гідного приватного життя тогочасної людини, Овідій у "Метаморфозах" — суто естетичну картину міфологічної фантазії. Тим самим у світовій літературі завершується започаткована грецькою трагедією епоха найбільш плідної взаємодії літератури з міфом. Відтак міф у своїй античній формі аж до початку XX століття стає предметом естетичного замилування або матеріалом для формальних алегоричних побудов. Поряд з тим новоєвропейський ідеал людини у поезії Гельдерліна, у філософській ліриці Ніцшета окремих представників символізму значною мірою розгортається за рахунок невичерпної внутрішньої енергії міфу. Європейське Середньовіччя, міцно тримаючи в пам'яті міф, водночас відсуває його на свою периферію на користь базових міфологем християнства і суперечливо поєднаної з ними дохристиянської, індоєвропейської за своїм походженням міфології, художньо перетвореної у фольклорієвропейських народів. Доба Романтизму, зокрема українського, що зосереджена на пафосі національного становлення, відкриває для себе міфологію через її приховану присутність у всіх національних фольклорних системах. Відтак починається її вкрай напружене художнє переосмислення (наприклад, творчість Гоголя, Шевченка, Міцкевича, Пушкіна, по суті, відбиває всю глибинну структуру праслов'янського і навіть індоєвропейського міфу). Водночас виникають перші наукові школи, які порушують питання про об'єктивність, раціоналістичний опис і класифікацію усієї світової міфології та її регіонально - національних відгалужень, питання про створення структурно-морфологічного аналізу міфу, тобто про наукову картину самого процесу виникнення і подальшого розгортання міфу. Виникають численні школи і методи у царині таких досліджень. Особливе місце тут посідає німецька наука. Романтики брати Фрідріх та Август Шлегелі, брати Вільгельм та Якоб Гримм вивчали фольклор та наявність у ньому міфології, стимулювавши тим самим пізнішу появу згаданих шкіл, котрі діяли вже в добу позитивізму. У XX столітті їхня дослідницька техніка трансформувалася в системно-структурний метод ( Леві-Стросста його послідовники). Цей метод дозволив приступити до класифікації всієї світової міфологічно: суми, класифікації, що її остаточні результати належать майбутньому. Особливе місце у сучасній науці про міфи посідають спроби осмислення "міфів другого покоління", витворених уже новітньою цивілізацією, але знов-таки на тлі давнього міфотворення. (В. Скуратівський)
МІХНОВСЬКИЙ Микола (1873, Прилуччина — 1924) — український політичний діяч, правник, журналіст, сформулював підставові тези націоналізму України, як ідеології, спрямованої на утвердження культурної самобутності та здобуття державної незалежності. Основні ідеї виклав у програмі Революційної української партії (РУП) під назвою "Самостійна Україна" (1900),у програмній статті "Десять заповідей Української народної партії"; автор низки інших статей та звернень. У "Самостійній Україні" вказує на правові підстави для державної незалежності України, та оскільки право є знехтуваним Російською імперією, то чинною має бути сила — боротьба за державну незалежність. Розглядав націоналізм як ідеологію, що поєднує цінність особистості, індивідуальної свободи і нації; вважав, що загальнолюдське ("космополітизм") не суперечить національному, оскільки людство складається з націй, а культурна різноманітність людства є цінністю. Піддавав гострій критиці ліберальні та соціал-демократичні ідеології за національний нігілізм, в якому вбачав ідеологічну підтримку російського шовінізму. Використовував гасло "Україна для українців", яке розумів як право українців на свою історичну Батьківщину, а не в розумінні позбавлення права інших етнонаціональних груп на проживання в Україні. Почавши з правового обґрунтування права українців на державну незалежність, перейшов до обстоювання захисту права націй на самовизначення, включаючи право на державну незалежність.
МОВА — суспільний продукт, що виробляється колективом для забезпечення потреб у комунікації і зберігається в пам'яті членів колективу, а також у текстах, побудованих засобами даної мови. У великій різноманітності знакових систем, що називаються мова, можна умовно виділити кілька груп, які значною мірою вирізняються поміж собою за багатством знакових одиниць, за способом і складністю структурної організації, за субстанціальним матеріалом, на використання якого для побудови текстів орієнтована дана мова.
1) Природні (етнічні) мови, найбагатші і найскладніші вербальні знакові системи, що історично склалися і пристосувались для утворення усних звукових текстів — мовлення. Графічна фіксація мовлення у вигляді письмових текстів має передумовою застосування другої знакової системи — тієї чи іншої системи писемності. 2) Мови, які є невербальними знаковими системами, що лежать в основі текстів різних видів мистецтва — музичних творів, танцю, творів живопису, фотографії, кіно, архітектури тощо. 3) Штучні мови науки і техніки. Знаки цих мов, які часто називають символами,так само умовні, як і всі інші знаки, але вони умовні не "за традицією" (як у природних мов і мов мистецтва), а "за домовленістю". 4) Знакові системи, які застосовуються для утворення простих текстів, що регулюють побутову поведінку і трудову діяльність людей (різні системи жестів, сигналів, кольорів, спорадичне використання окремих предметів як текстових знаків для передачі інформації). У граничному випадку знакова система, а отже, і створюваний за її допомогою текст, може складатися лише з одного знаку. 5) Мова тварин, яка поки що мало вивчена.
Дуже часто мову неправомірно плутають або навіть ототожнюють з текстом, приписуючи їй властивості і функції, які насправді належать тексту. Але на відміну від мовлення і тексту, мова не дається нам у безпосередньому спостереженні. З цього випливає, що мова не може бути формою вираження думок і почуттів і формою зберігання знань про дійсність. Ці функції належать тексту, який виражає не тільки думки, а й саму мову. Щоб стати членом певного колективу, індивід мусить реконструювати мову, спираючись на почуті або побачені тексти, запам'ятати її елементарні знакові одиниці і способи утворення складних знакових комплексів (тобто граматичну систему), а потім навчитися використовувати її для досягнення своїх комунікативних цілей. Мова є найважливішою складовою частиною комунікативної діяльності, знаряддям впорядкування і організації тієї чи іншої матеріальної субстанції (звук, колір, предметне середовище і тому подібне), перетворення її в осмислений текст. Зокрема, природна мова використовує звуки для побудови текстів, але самій мові належать не звуки, а фонеми — абстрактні сутності, які не сприймаються органами чуття і в яких фіксуються лише деякі властивості звуків, суттєві для даної мови. Функція знаків природної мови (морфем та слів) полягає в тому, що вони стають еталонами, зразками для утворення матеріальних знаків тексту (озвучених морфем і слів) в процесі його побудови і для їх розпізнавання в процесі сприймання і розуміння. Будь-яка мова є скінченною знаковою системою, але вона може породжувати необмежену кількість текстів необмеженого обсягу, оскільки кожний мовний знак, втілюючись у матеріальну субстанцію, здатний до безмежного тиражування, утворюючи безліч своїх текстових варіантів. (С. Васильєв) Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.007 сек.) |