|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Утворення і основні форми банківських монополійТрадиційними функціями банків завжди були посередництво в одержанні кредиту і виконанні платежів, перетворення грошових заощаджень і вільних коштів у капітал, створення кредитних засобів обігу. Концентрація виробництва сприяла дедалі більшій концентрації банківського капіталу. На початку XX ст. концентрація банківського капіталу в ряді промислово розвинутих капіталістичних країн досягла нового рівня, при якому виникли банківські монополії і утвердилося неподільне панування їх у сфері капіталістичного кредиту.
Вже в 1913 р. 9 найбільших берлінських банків зосередили 51% усіх вкладів у банки Німеччини і разом з прилеглими до них банками розпоряджалися 83% всієї суми німецького банківського капіталу. У США в цей час лише два гігантських банки — Моргана і Рокфеллера — займали панівне становище у сфері кредиту.
Виникнення банківських монополій було об'єктивним результатом високого ступеня концентрації і централізації капіталу, який діє у сфері кредиту. Матеріальною основою монополізації банківського капіталу є концентрація і монополізація промислового виробництва. Великі промислові підприємства потребували великих і, як правило, довгострокових кредитів. Дрібні банки не здатні були справитися з такою роллю, що прискорило об'єднання багатьох банків, централізацію їхнього капіталу і виникнення банківських монополій. Банківські монополії — це об'єднання банків, або банки-гіганти, що панують у банківській справі і привласнюють монопольно високий прибуток. Основними формами банківських монополістичних об'єднань є банківські картелі, банківські синдикати, або консорціуми, банківські трести і банківські концерни. Банківські картелі — угоди між великими банками, спрямовані на усунення конкуренції між ними через проведення єдиної дивідендної політики, встановлення єдиних процентних ставок за надані кредити тощо. Банківські синдикати, або консорціуми, — угоди між банками про спільне проведення великих вигідних фінансових операцій, випуск і реалізацію цінних паперів, надання особливо великих кредитів тощо. Банківські трести — монополії, які виникли через об'єднання власності кількох великих банків. Банківські концерни — об'єднання формально незалежних банків під фінансовим контролем одного великого банку, що володіє контрольними пакетами акцій решти банків концерну. Різновидом банківських концернів є так звані «банківські групи» — сукупність банків, які контролює одна акціонерна компанія, спеціально створена для скуповування контрольних пакетів акцій банків. Такі держательські компанії в банківській справі (банківські холдінгкомпані) дуже поширились у США. Виникнення банківських монополій призвело до істотної зміни відносин між банками і промисловими монополіями. Банківські монополії зосередили в своїх руках основну масу вільних -коштів суспільства. Тим самим вони дістали можливість, полегшуючи або утруднюючи надання кредитів промисловим монополіям, не тільки впливати на діяльність останніх, а й часто визначати їхню долю. Не обмежуючись кредитуванням промислових монополій, банківські монополії безпосередньо укорінюються в промисловість і стають співвласниками промислових підприємств. Розкривши цю нову роль банків, В. 1. Ленін показав корінні причини зрощування монополістичного банківського капіталу з монополістичним промисловим капіталом.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.) |