|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Колоніальна система монополістичного капіталізмуКолоніальна система імперіалізму є особливою частиною капіталістичної системи світового господарства. Це система антагоністичних виробничих відносин між імперіалістичними державами і мільйонами народів поневолених ними слаборозвинутих країн. Основоположники марксизму-ленінізму розрізняли два типи колоній. Одним з них були поселення вихідців з метрополії. Приклад такої колонізації дає історія США, Австралії, Нової Зеландії, Канади. Переселенці прагнули перенести на «вільні» території і свою економічну систему. Переселенські колонії швидко перетворювались в економічно розвинуті країни. Другий тип колоній — країни, де маса основного населення поневолюється і експлуатується іноземними загарбниками. Приклади таких колоній дають країни Азії і Африки. Для імперіалізму характерні колонії другого типу. Основним засобом утворення колоній завжди було відкрите насильство, збройні територіальні загарбання. Політичне насильство було основним засобом економічної експлуатації поневолених народів; загарбники примушували їх платити податки, працювати на поневолювачів і т. ін. Монополістичний капітал змінив основи колоніалізму. Він розширив масштаби територіальних загарбань до поділу всього світу, чого не могла зробити жодна з суспільно-економічних формацій, які існували раніше. Одночасно імперіалізм створив нові засоби експлуатації, що грунтуються на істотній відмінності в рівнях економічного розвитку поневолювачів і поневолених. Цими засобами насамперед були вивіз товарів і особливо вивіз капіталу. Вивіз у колонії товарів, вироблених на технічно передових фабриках метрополій, перешкоджав розвитку в колоніальних країнах традиційного національного виробництва, яке не могло конкурувати з іноземною фабричною промисловістю. Виникнення власної національної промисловості дуже утруднювалось. Тим самим економічний механізм капіталістичного світового господарства увічнював економічну відсталість колоніальних володінь імперіалістичних держав. Вивіз капіталу призвів до створення і розвитку в колоніальних і залежних країнах лише галузей виробництва, що поставляли товари для потреб метрополій. Скільки буде куплено цих товарів і по яких цінах — вирішували колонізатори. Однобічна спеціалізація економіки призвела до того, що промислові товари, необхідні для власного споживання, колоніям доводилося купувати в іноземних монополій по монопольно високих цінах. Таким чином, весь процес відтворення в колоніях, рівень національного доходу цих країн, умови життя населення залежали від монополістичного капіталу метрополій, що зумовило неможливість самостійного розвитку відсталих народів. Отже, капіталістична система світового господарства відтворювала економічно відносини колоніального рабства.
Наочним прикладом цього є доля народів Латинської Америки. Країни Латинської Америки скинули політичну владу іспанських і португальських колонізаторів близько півтора століття тому, на початку XIX ст. Проте ско-номічний механізм колоніального поневолення, притаманний світовому капіталістичному господарству, не дав їм можливості протягом тривалого часу покінчити з відсталістю і залежністю від імперіалістичних країн.
Характерним для системи світового капіталістичного господарства став поділ країн капіталістичного світу на економічно передові і відсталі. Глибокі відмінності в рівні розвитку, що [склалися між країнами капіталістичного світу на початок епохи імперіалізму, перетворились у безодню, яку важко подолати.
За даними Організації Об'єднаних Націй, якщо економічно відсталим країнам удасться забезпечити щорічний приріст національного доходу в 5%, то для досягнення сучасного рівня економічного розвитку Західної Європи їм потрібно буде 80 років, а Сполучених Штатів Америки —120 років. Найменш розвинутим країнам для цієї мети потрібно 200 років.
Ленінська характеристика імперіалізму виділяє три форми колоніального поневолення, типові для монополістичного капіталізму,— колонії, напівколонії і залежні країни. Різноманітність форм колоніального поневолення пов'язана з різноманітністю засобів, якими володіє для цієї мети монополістичний капітал. Колонії — країни, в яких встановлена політична влада поневолювачів, що забезпечує необмежену економічну експлуатацію цих країн. Напівколонії —країни, формально політично незалежні, але вв'язані міжнародними нерівноправними договорами з імперіалістичними державами. Наприклад, договір між США і Панамою про передачу частини території останньої для проведення Панамського каналу поставив Панаму в залежне становище від (американського імперіалізму. Договори про створення іноземних військових баз на територіях напівколоній нерідко перетворюють відсталу країну в економічну вотчину і політичне знаряддя імперіалізму. Залежні країни — держави, які поневолюються і експлуатуються економічними методами панування монополістичного капіталу. Ці форми колоніального поневолення забезпечували імперіалістичним державам ринки збуту товарів, джерела сировини, сфери застосування капіталів, воєнно-стратегічні плацдарми і резерви поповнення армій. Колоніальна система монополістичного капіталізму, в якій переважали колонії, була найбільшою системою колоніального рабства, що охопила більшу частину народів нашої планети. Вона поєднувала експлуатацію, яка грунтується на прямому примусі, з формами економічного закаба-лення. Роль колоній у системі світового капіталістичного господарства не була незмінною протягом усієї історії імперіалізму. Тривалий час колонії постачали метрополії гірничорудну і сільськогосподарську сировину, поглинали надлишкові товари споживчого призначення, надлишкові капітали і надлишкове населення, забезпечували імперіалістичні країни вигідними стратегічними плацдармами і дешевим гарматним м'ясом.
Ще на початку 50-х років нинішнього століття капітал США, Англії і Франції контролював приблизно 73% всіх запасів нафти, розвіданих в економічно слаборозвинутих країнах, 72 — запасів природного газу, 90 —залізної руди, 90 —хромової руди, 87 —нікелю, 100 —молібдену, ванадію, ртуті, 83 — міді, 93% — свинцю і т. д. У 1913—1944 pp. із загальної суми зарубіжних капіталовкладень імперіалістичних держав, що становила 44 млрд. дол., у колоніях було вміщено 25,2 млрд. дол., тобто приблизно 3/5 загального обсягу.
Експорт капіталу в колонії сприяв насадженню там капіталізму і капіталістичного підприємництва. Робітничий клас економічно відсталих країн, що народжувався, походив із середовища розбрених феодальною та імперіалістичною експлуатацією селян. Злиденна заробітна плата і найтяжчі умови побуту стали типовими рисами експлуатації колоніального пролетаріату. Коли ключові позиції в економіці колоніальних країн тривалий час перебували в руках іноземного монополістичного капіталу, умови для діяльності національного капіталу в сфері виробництва були особливо несприятливі. Місцева буржуазія прагнула вкладати свої капітали в торгівлю, в лихварські операції, в купівлю землі. Тим самим її роль у розвитку національних продуктивних сил була дуже обмежена і клас буржуазії набував специфічної структури, в якій переважали верстви, не зв'язані з матеріальним виробництвом. Колонізатори завжди становили мізерну меншість порівняно з пригнобленими народами. Тому вони потребували соціальної опори з місцевого, корінного населення. Цю роль звичайно виконували феодали. Створювалось парадоксальне становище, коли розвинутий капіталізм не руйнував, а консервував відсталі, докапіталістичні форми господарства в своїх колоніях. Розгортання національно-визвольної боротьби, яка розширювалась і посилювалась під впливом Великої Жовтневої соціалістичної революції, привело до краху колоніальної системи, ліквідації колоніальних імперій. Сучасний імперіалізм позбавлений колоній, але прагне зберегти своє економічне панування в колишніх колоніях.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.005 сек.) |