|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Мілітаризація економікиХарактерними рисами державно-монополістичного капіталізму є мілітаризація економіки і гонка озброєнь, які в сучасних умовах набули величезних розмірів.
Воєнні витрати країн НАТО збільшились за останні півтора десятиріччя в З рази, наблизившись до 200 млрд. дол. на рік. Тільки в США загальний потік асигнувань міністерству оборони досягне в 1980 р. 188,2 млрд. дол.
Наявність у мирний час воєнної економіки, що постійно зростає, пов'язані з нею величезні урядові замовлення на озброєння, витрати на утримання збройних сил і створення стратегічних запасів стали типовим явищем сучасного імперіалізму. В основних капіталістичних країнах склався воєнно-промисловий комплекс — союз найбільших монополій і верхівки воєнного апарату. Монополістичний капітал, щоб добути максимальні прибутки, широко використовує мілітаризацію. Пускаючи в хід механізм воєнної економіки, держава забезпечує монополіям нову сферу капіталовкладень, фінансує монополістичні корпорації, постачає їх дефіцитною сировиною, скуповує їхні товари по підвищених цінах тощо. Це особливо проявляється під час воєнних конфліктів, розв'язаних імперіалізмом. Державні воєнні замовлення відіграють величезну роль у збагаченні великих монополій. По-перше, це замовлення-конт-ракти на величезні суми, що їх укладають урядові органи переважно з провідними воєнно-промисловими корпораціями. На відміну від періоду до другої світової війни тепер воєнні замовлення не мають спорадичного характеру — монополії одержують їх постійно. По-друге, монополістичний капітал позбавлений виробничого і торгового риску, держава бере на себе головну частку риску, що випливає з можливого погіршення кон'юнктури. По-третє, воєнні контракти держава укладає з великими концернами в основному не як відкриті торги, а як таємні угоди, створюючи максимально сприятливі умови для збагачення купки воєнних монополі. Зростання мілітаризації потворно впливає на економіку, зумовлюючи однобокість її розвитку. Витрати на мілітаризацію тягнуть за собою збільшення податкового тягару на населення, відволікають на воєнні цілі велику масу робочої сили і значні господарські ресурси, які при іншому суспільному ладі могли б бути використані в інтересах народу. У підсумковому документі Берлінська конференція комуністичних і робітничих партій Європи в червні 1976 р. відзначила, що «зростаючі витрати на озброєння дедалі важчим тягарем лягають на плечі трудящих, народних мас. Коли б ці величезні кошти були використані для підвищення рівня життя народів, для подолання економічної відсталості, для подання допомоги і підтримки країнам, які розвиваються, і для захисту навколишнього середовища, це величезною мірою послужило б прогресові усього людства 1. 1 За мир, безпеку, співробітництво і соціальний прогрес у Європі. До під-умків Конференції комуністичних і робітничих партій Європи. Берлін, 29— 80 червня 1976 року, с. ЗО.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.) |