|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Боротьба за переділ світу та імперіалістичні війниПосилення нерівномірності економічного t політичного розвитку капіталістичних країн породило гострі суперечності між новим співвідношенням сил у системі імперіалізму і усталеним розподілом колоній і сфер впливу в уже поділеному світі. За цих умов неминуче зростає антагонізм між тими імперіалістичними державами, яких влаштовував поділ світу, що склався на початку століття, і тими, які прагнули до його переділу.1 1 Ленін В. /. Повн. зібр. творів, т. 27, с. 365. Дослідження особливостей імперіалізму привело В. І. Леніна до незаперечного висновку про те, що політика імперіалізму, яка випливає з корінних основ його економіки, є політикою підготовки і розв'язування світових воєн за переділ уже поділеного світу. США, Німеччина і Японія, які спізнились до поділу «віль* них» земель, стали ініціаторами боротьби за цей переділ.
Початок епохи монополістичного капіталізму ознаменували три «малі» війни, які стали прелюдією світової імперіалістичної бойні. США у війні 1898 р. з Іспанією захопили значну частину її володінь у Вест-Індії і Тихому океані. Німеччина скористалася англо-бурською війною 1899—1902 pp., щоб Гюгорнути експансію в сфері британських колоніальних володінь в Африці на Близькому Сході. Японія в 1904 р. напала на Росію, захопила в неї південну частину Сахаліну і розширила сферу свого впливу в напівколоніальному Китаї.
Боротьба за переділ світу не зводиться тільки до загарбання економічно відсталих країн. «Для імперіалізму,— писав В. І. Ле-нш,— характерне якраз прагнення до анексування не тільки аграрних областей, а навіть найбільш промислових...»1 Історія переконливо підтвердила ці слова. Гітлерівська Німеччина почала свою агресію загарбанням промислово розвинутих країн Європи. Епоха імперіалізму стала періодом розгулу мілітаризму і воєн. Через два десятиріччя після першої світової війни імперіалізм розв'язав другу світову війну. Після цієї війни склалися нові історичні умови існування імперіалізму. Утворення й розвиток світової соціалістичної системи, піднесення робітничого руху в капіталістичних країнах, розпад колоніальної системи імперіалізму і перехід раніше пригноблених народів на шлях самостійного розвитку, масовий рух прихильників миру — усе це дає можливість відвертати нову світову війну. Ця можливість породжена зростанням сил соціалізму і миру, але аж ніяк не зменшенням агресивності імперіалізму. В сучасних умовах агресивність войовничих кіл імперіалізму виявляється насамперед у політиці неоколоніалізму і мілітаризму, в тих аспектах цієї політики, «які загрожують свободі і незалежності народів, являють собою грубе втручання в їх внутрішні справи на боці сил гноблення і реакції» К Основна мета неоколоніалізму полягає в розширенні сфери розвитку капіталістичних відносин, масштабів монополістичної експлуатації. Сучасний мілітаризм спрямований насамперед проти країн соціалізму і революційних сил у капіталістичному світі. Гонка озброєнь стала повсякденним станом імперіалізму. Агресивність імперіалізму закладена в його природі. Змінюються лише форми її прояву. Зростання сил соціалізму і миру сковує здійснення агресивних планів імперіалізму. Проте небезпека війни не зникла.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.002 сек.) |