|
|||||||
АвтоАвтоматизацияАрхитектураАстрономияАудитБиологияБухгалтерияВоенное делоГенетикаГеографияГеологияГосударствоДомДругоеЖурналистика и СМИИзобретательствоИностранные языкиИнформатикаИскусствоИсторияКомпьютерыКулинарияКультураЛексикологияЛитератураЛогикаМаркетингМатематикаМашиностроениеМедицинаМенеджментМеталлы и СваркаМеханикаМузыкаНаселениеОбразованиеОхрана безопасности жизниОхрана ТрудаПедагогикаПолитикаПравоПриборостроениеПрограммированиеПроизводствоПромышленностьПсихологияРадиоРегилияСвязьСоциологияСпортСтандартизацияСтроительствоТехнологииТорговляТуризмФизикаФизиологияФилософияФинансыХимияХозяйствоЦеннообразованиеЧерчениеЭкологияЭконометрикаЭкономикаЭлектроникаЮриспунденкция |
Суть і мета неоколоніалізму
Ліквідація колоніальних імперій, завоювання колишніми колоніями державної самостійності — це велика перемога національно-визвольного руху. Проте це ще не означає повної ліквідації колоніалізму. Він ще продовжує існувати в новій формі, у формі неоколоніалізму. Економічна залежність більшості країн, які розвиваються, від імперіалістичних держав, з одного боку, грунтується на їхній економічній відсталості, а з другого боку, спирається переважно на панівні позиції імперіалізму в світовому капіталістичному господарстві: монополізацію головними імперіалістичними державами ринку товарів, послуг, капіталу, сучасних засобів виробництва, науково-технічного досвіду і знань, без використання яких не можна подолати економічної відсталості і добитися економічної незалежності. Відсталість країн, які ще не порвали ланцюги економічної залежності від імперіалістичних держав, знаходить своє виявлення у низькому рівні розвитку продуктивних сил, потворно однобічній структурі господарства, багатоукладності, високій питомій вазі натурального господарства, архаїчних формах експлуатації трудящих (лихварський і купецький капітал, напівфеодальні форми ренти). Переважання примітивної техніки і технології, натурального господарства та архаїчних форм виробництва зумовлює дуже низький рівень продуктивності праці.
У промисловості розвинутих капіталістичних країн рівень продуктивності праці в 5—7, а в сільському господарстві у 20—25 разів вищий, ніж у державах, що розвиваються. У 1978 р. в країнах, що розвиваються, проживало понад 70% населення капіталістичного світу і було зосереджено 75% усіх сировинних ресурсів. Водночас на їхню частку припадало близько 15% промислового виробництва, 26% експорту І близько 50% сільськогосподарського виробництва капіталі* стичного світу. За обсягом виробленого кінцевого суспільного продукту і національного доходу на душу населення розрив між розвинутими капіталістичними країнами і більшістю країн, що розвиваються, наростає від 11—12 разів у 50-х роках до приблизно 14 разів у 70-х роках, незважаючи на деякі досягнення молодих країн в розвитку їхньої економіки.
Завоювання політичної незалежності (іноді формальної) країнами, які визволилися, змушує імперіалістичні держави переходити від старих форм «традиційного» колоніалізму, що грунтуються на позбавленні поневолених народів державної самостійності і широкому застосуванні методів позаекономічної експлуатації (примусова праця місцевого населення, колоніальна данина, податкова експлуатація, насильствене некомпенсоване відчуження власності), до нових форм і методів експлуатації, які спираються переважно на економічні позиції імперіалізму, що збереглися як у країнах, що розвиваються, так і в світовому господарстві в цілому, а також на економічну відсталість молодих країн. Неоколоніалізм неправомірно зводити до специфічного політичного курсу імперіалістичних урядів і монополій у змінених історичних умовах. Це — система економічних, політичних, воєнних та інших відносин експлуатації імперіалізмом молодих національних держав через використання економічної відсталості останніх та їхнього нерівноправного, залежного становища у світовому капіталістичному господарстві. Мета, яку ставлять перед собою неоколоніалісти, аж ніяк не зводиться тільки до здобування високих прибутків на інвестований у колишні колонії та залежні країни капітал і безперешкодного розпорядження цим капіталом. їхня мета полягає також у тому, щоб утримати ці країни в рамках світової системи капіталістичного господарства, не допустити переходу їх на не-капіталістичний шлях розвитку. Вирішальне місце в арсеналі неоколоніалізму посідають засоби економічного, політичного, воєнного та ідеологічного тиску. В пошуках соціальної опори центр ваги дедалі більше переноситься з феодальної і племінної верхівки на угоду з національною буржуазією, на використовування корупції місцевого державного апарату; за основу береться розвиток національного, переважно приватногосподарського капіталу, а також створення мішаних підприємств, капітал яких належить приватним іноземним монополіям і місцевій національній буржуазії. Певні кола монополістичної буржуазії заінтересовані в деякій модернізації економіки визволених країн, але на такому шляху, який гарантував би збереження основ існуючих нерівноправних відносин, контроль за соціально-економічними відносинами і переважання приватнокапіталістичного підприємництва. Вудучи не в змозі перешкоджати розвитку промисловості в цих країнах, монополії намагаються взяти під свій контроль ці Процеси, спрямувати їх у капіталістичне русло і увічнити технологічну залежність від імперіалізму. Не задовольняючись вже роллю цих країн як аграрно-сировинних придатків, монополістичний капітал прагне перетворити країни, що розвиваються, в індустріально-сировинні придатки світового капіталістичного господарства.
Поиск по сайту: |
Все материалы представленные на сайте исключительно с целью ознакомления читателями и не преследуют коммерческих целей или нарушение авторских прав. Студалл.Орг (0.003 сек.) |